Jump to content
IGNORED

Prehrambena YU nostalgija


FranziskaKafka

Recommended Posts

nemam pojma. mislim da se razlije u široke posude i da treba da se ohladi, pa masnoća ispliva i pokupi se.

 

za industriju postoji separator koji ovo obavlja, opet ne znam kako

Baš tako, što kvalitetnije i masnije mlijeko deblji je sloj koji se formira na površini. Mislim da taj proces traje tri-četiri dana, mogu da raspitam za detalje. Ispod kajmaka/pavlake ostaje odlično kiselo mlijeko, fino je i ukusom i strukturom, izmiješaj ga mikserom sa mrvom soli i imaš vrhunski jogurt. Ovo što se skine sa mlijeka (ovde se kaže splavi  :) ) može se šaroliko koristiti odmah po skidanju. Može se i ulupati mikserom pa dobiti nešto između putera i kajmaka, a kao sledeči korak može se i otopiti pa na kraju dobiti nešto što liči na ghee, ovde se to zove maslo.

Edited by fikret selimbašić
Link to comment

Колико се ја још сјећам, милерам и павлака није једно те исто. Разлика је да павлака садржи мање млијечне масноће од милерама.

Link to comment

kad sam bio klinac, godinama nam je mleko donosio mlekar koji se ladno izuvao ispred zgrade. serpa s tacnom umesto poklopca stajala na otiracu, cica ujutro zadje po zgradi, sipa gde treba i cao. kad se ustane, prvo se ide do vrata da se pokupi mleko koje se odmah kuvalo i kajmak odvajao i skupljao u odgovarajucu cinijicu. nije se solio jer se nikad nije znalo da li ce se koristiti u slatkoj ili slanoj varijanti. ako slano, soli se naknadno. najbolji dorucak leti je taj skupljeni kajmak na taze leba i uz to paradajz koji se sece zalogaj po zalogaj i soli vrhom noza.

 

kad nas nije snabdevao mlekar, kupovalo se to mleko iz kese bas zato sto ima fini sloj kajmaka kad se prokuva. imali i onu plasticnu posudu za u frizider, serpa plave boje. to se koristilo kad se kupi vise mleka (praznici i takoto) da ne zauzima mnogo mesta u frizideru.

 

mleko se kuvalo u obicnoj serpi, kipilo manje-vise redovno, par puta nedeljno.

 

udrobljeno vruce mleko volim i danas a posebna poslastica je cosak od orahnjace uz solju ladnog mleka za dorucak. cim se naprav orahnjacai, prvo se iseku coskovi i ostave za ujutro. mleko jedino ne volim sa secerom, to mi je uvek bilo gadno. 

Link to comment

 

Pisalo se već o ovome, Duda se pokazala kao znalac.

 

Mlijeko skoro nikako ne pijem, maslo mi je prejako, ubija mirisom i ukusom sve sa čim se sudari. Taj kajmak volim, široku primjenu ima kod mene.

Link to comment

Ja zbog milerama sa pijace ustajem svake subote, ima to neki sistem, kad je dan ili dva stari mileram moze da se koristi kao slatka pavlaka i da se umuti slag /mora da odstoji i u frizideru jedan da i da bude hladna/, taj slag je nenadjebiv i nema nista sto moze da ga zameni, krempite sa tim slagom /onako na francuski/ su ah, nema reci za opisati.

Mislim da samo City u NS-u pravi pojedine kolace sa tom pravom slatkom pavlakom /nabavljaju kod privatnika/ ali mora se pitati /krempite sa slagom sigurno i mislim Markizu/.

Kad odstoji nekoliko dana mileram/slatka pavlaka malo fermentira /jako blag kiselkast ukus/ i gusca je ... to je taj mileram za klopu. To sa paradajzom i domacom sunkom leti kao subotnji dorucak .... 

Inace i ja sam mlekadzija, moze svega biti u kuci ali kad nema mleka osecam se kao u Umocicu :)

Btw, napravila ja to kondenzovano mleko, ukuvala jako i dodala finu cokoladu /70posto/ i holandski kakao i napravila truffles ... perverzija. Stoje mi u frizideru, samo kruzim oko njega 

Btw, jedina stvar koju sam mrzela od mleka je bas ta babina bela kafa ... nit ima dovoljno kafe da da ukus jos i slatko. Ni danas ne mogu da progutam slatku kafu zbog toga. 

Edited by hansolo
Link to comment

Ja zbog milerama sa pijace ustajem svake subote, ima to neki sistem, kad je dan ili dva stari mileram moze da se koristi kao slatka pavlaka i da se umuti slag /mora da odstoji i u frizideru jedan da i da bude hladna/, taj slag je nenadjebiv i nema nista sto moze da ga zameni, krempite sa tim slagom /onako na francuski/ su ah, nema reci za opisati.

Mislim da samo City u NS-u pravi pojedine kolace sa tom pravom slatkom pavlakom /nabavljaju kod privatnika/ ali mora se pitati /krempite sa slagom sigurno i mislim Markizu/.

Kad odstoji nekoliko dana mileram/slatka pavlaka malo fermentira /jako blag kiselkast ukus/ i gusca je ... to je taj mileram za klopu. To sa paradajzom i domacom sunkom leti kao subotnji dorucak .... 

Inace i ja sam mlekadzija, moze svega biti u kuci ali kad nema mleka osecam se kao u Umocicu :)

Btw, napravila ja to kondenzovano mleko, ukuvala jako i dodala finu cokoladu /70posto/ i holandski kakao i napravila truffles ... perverzija. Stoje mi u frizideru, samo kruzim oko njega 

Btw, jedina stvar koju sam mrzela od mleka je bas ta babina bela kafa ... nit ima dovoljno kafe da da ukus jos i slatko. Ni danas ne mogu da progutam slatku kafu zbog toga. 

mladi luk, rotkvice i podliveni sir nedostaju za savrsenstvo :D hocu da umrem ovde bez toga...

Link to comment

mladi luk, rotkvice i podliveni sir nedostaju za savrsenstvo :D hocu da umrem ovde bez toga...

.... i jos koji domaci cvarak od nekog dede sa tezge u poslednjem redu, uredno mu zahvalis sa köszönöm szépen jer znas da niko ne pravi bolje :))

 

 
Link to comment

kad smo kod slaga... ja sam, kad god sam imao prilike, tamanio onaj zamrznuti ledo slag iz papirnih casica s medvedicem na kutiji. sad mi krene voda na usta kad na njega pomislim. obozavao sam ledenu kafu iz kucne radinosti s tim slagom i onim sladoledom iz kartonske kutije sto mora da se odmota, pola vanila-pola cokolada. skuvao bih nes, ubacio par kockica leda i malo ladnog mleka, zatim na to bacio komadesku tog sladoleda iz kartona, mislim da je i on bio ledo (meni svakako najdrazi sladoled iz tog vremena) i na vrh par kasika tog ledo slaga. ako ima kras ekspresa da se namrvi odozgo, jos bolje. mljac! sad bih sve isto tako samo s nekom normalnom kafom, nes (instant kafu bilo koju) ne pijem vec decenijama. 

 

a oni sladoledi u fudbalskim lopticama su mi uvek bili odvratni, imali su ukus plastike. mrzeo sam ih iz dna duse. nikad mi nije bilo jasno kako iko to moze da jede. 

Link to comment

.... i jos koji domaci cvarak od nekog dede sa tezge u poslednjem redu, uredno mu zahvalis sa köszönöm szépen jer znas da niko ne pravi bolje :))

 

ima jos neka baba iz stare mlecne garde, kod mojih gore na severu, koja ima old skul sve te mlecne proizvode. prica mi keva da ostale zene na pijaci dolaze u 6 ujutro i ostaju do 10 na pijaci. ova, stara garda, se pojavi oko 9, ima formiran red ispred tezge, rasproda sve za pola sata i pali kuci :D

cvarke ne gustiram, to je caletov fah, ali bih ubio sad za staroskolsku kobaju sa salasa, malo nadimljenu, mekanu, ljutkastu... i za dobro parce sunke (ne prsute)...

Link to comment

Taj slag je bio pravi mlecni, zato je i imao takav ukus ... bio je somboledov ali je Ledo bio bolji. I slazem se za te loptice. Mislim da sam sad skoro naletela na taj slag u casi ali nije neki ukus, vodnjikaviji je. 

Link to comment

kad smo kod slaga... ja sam, kad god sam imao prilike, tamanio onaj zamrznuti ledo slag iz papirnih casica s medvedicem na kutiji. sad mi krene voda na usta kad na njega pomislim. obozavao sam ledenu kafu iz kucne radinosti s tim slagom i onim sladoledom iz kartonske kutije sto mora da se odmota, pola vanila-pola cokolada. skuvao bih nes, ubacio par kockica leda i malo ladnog mleka, zatim na to bacio komadesku tog sladoleda iz kartona, mislim da je i on bio ledo (meni svakako najdrazi sladoled iz tog vremena) i na vrh par kasika tog ledo slaga. ako ima kras ekspresa da se namrvi odozgo, jos bolje. mljac! sad bih sve isto tako samo s nekom normalnom kafom, nes (instant kafu bilo koju) ne pijem vec decenijama. 

 

a oni sladoledi u fudbalskim lopticama su mi uvek bili odvratni, imali su ukus plastike. mrzeo sam ih iz dna duse. nikad mi nije bilo jasno kako iko to moze da jede. 

jao sladoled iz kartonske kutije :) ako odstoji previse poprimi ukus kartona. uh, kakva je to sreca bila.

nego, kako se zvao onaj ledeni dezert, mislim da su ga hrvati pravili, nesto na temu sladoleda... jeo sam ga, a nikad nisam bio siguran da li mi se svidja.

Link to comment

ima jos neka baba iz stare mlecne garde, kod mojih gore na severu, koja ima old skul sve te mlecne proizvode. prica mi keva da ostale zene na pijaci dolaze u 6 ujutro i ostaju do 10 na pijaci. ova, stara garda, se pojavi oko 9, ima formiran red ispred tezge, rasproda sve za pola sata i pali kuci :D

cvarke ne gustiram, to je caletov fah, ali bih ubio sad za staroskolsku kobaju sa salasa, malo nadimljenu, mekanu, ljutkastu... i za dobro parce sunke (ne prsute)...

Tako je i ovde kod nas na pijaci na tom pokrivenom delu gde je mleko, ima pojedinih tetkica koje su "popularnije" i imaju bolje proizvode i tu je red, kad one rasprodaju sve onda za nas lenje koji stignemo posle 10h ostane sta ostane. Btw ovde ima par tetaka koje imaju tzv. "turinski sir" /caletovo rodno selo/. Sir je onako razlistan i kao mocarela se vuce i mesi i presavija vreo,  masniji je i malo tvdji od mocarele .... u al je to dobro. To prvo ode. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...