Jump to content
IGNORED

HOROR filmovi


melankolic

Recommended Posts

Razmišljam šta da gledam i ovde vidim Late Night With The Devil (2023) što me podseti da želim da ga vidim već danima, ali zaboravljam.

 

Pustio ga u dva popodne i počne taj okvir 4:3, kamere sa problematičnom dubinom, rezolucija stara televizijska, onako pomalo mutna. Mogli bi ti specijalne efekte prodati za male pare, onako da ih je teško primetiti u tako redukovanom okruženju. Međutim, znam da je horor, a počinje kao da je TV emisija, kao da je Nedeljom u 2 ili slično. Taj miks arhiteksta da gledam horor film i jednog lažnog televizijski stilizovanog prošlog vremena i mesta stvara osećaj da stvarno gledam televizijsku emisiju. Jednu od onih opuštenih televizijskih emisija posle ručka. Vrhunski produciranu sa zanimljivim gostima, emisiju koja predstavlja vrhove televizijskog standarda.

 

I zanimljivo mi je da je gledam. Vrati mi se pomalo onaj osećaj uletanja u filmove iz zlatnog doba, kada ih se mnogo snimalo, i razne scenarističke egzibicije bile su razigranije preme gledaocu, svesne da je u pričanju priče i dalje mnogo od specijalnog efekta. Kada mi je iskustvo gledanja svakog od takvih filmova pojedinačno svakako bivalo manje od nekakvog medijskim opsenama razigranog novoholivudskog spektakla, ali mi je gledanje svih tih filmova iz četrdesetih i pedesetih skupa krojilo jednu predstavu od razigranosti sadržaja i vremenu kada su još uvek mnogo više verovali u dramaturšku opsenu, i bili spremni da lakše prihvate svakakve ideje proizašle iz nadahnuća proisteklog iz radnje.

 

Pauze za reklame simuliraju crno beli blokovi, koji kao da koče radnju tim podzapletima za koje niko ni ne mari. Samo da se nastavi ta raskošna kolor priča. Kao što zamišljam ljude koji gledaju tekuće emisije zabrinuti za aktuelna politička pitanja i sa sklonošću prema tačno određenim trendovima u muzici, slikarstvu ili filmu, isto tako zamišljam publiku između 18 i 49 godina te 1977-me pred čijim očima se odvija šou iz filma. Nije me briga ni što je film horor. 2024-ta je i svestan sam da bi neki od gledalaca, ionako, umrli u međuvremenu, pa nije baš toliko strašno, ako ih likvidiraju u svrhu filma.

 

Kao i oni filmovi starih vremena, i ovaj film je takav da mi to pojedinačno iskustvo gledanja nije u stanju da dobaci do najboljih filmova tekuće produkcije. Ali, film je izuzetno promišljen, dovoljno nadahnuto realizovan i voleo bih, možda, da je i on deo jednog šireg mnoštva...

  • +1 1
Link to comment

Eeeeeeeeer,  rovarila sam nešto po bioskopskim repertoarima i otkrijem da je snimljen američki rimejk Speak No Evil.

ZAŠTO?

ČEMU?

NE RAZUMEM.

To jest, razumem da je mržnja spram čitanja (titlova) baš izuzetna pa moraju da iskasape baš svaki božiji non-english film ali original je 80% na engleskom, AMAN ZAMAN.

Spoiler

U originalu ogroman deo plota (da ne kažem da baš da ceo plot počiva na tome) se vrti oko učtivosti, skromnosti, rezervisanosti i pasivnosti koja je svojstvena Skandinaviji, u kombinaciji sa jezičkom barijerom između Danaca i Holanđana. Ovde je jedan par iz Engleske, drugi iz USA (dakle isti jezik) i koliko vidim iz trejlera engleski par je the evil one, dakle oni koji dolaze iz (more or less) pristojnity kulture, a ja se izvinjavam, Amerikanci baš i nisu narod poznat po stereotipima: tihi, povlače se pred glasnijem, savijaju kičmu, ćute i trpe...

Jbt, u trejleru otkriju da je dečaku odsečen jezik!

Usraće kraj, usraće sve, ne mogu da verujem...

 

 

  • +1 1
Link to comment

Nije mi se svideo When evil lurks 

Lepo je to i gadno ali sve nabacano ,zbrdazdola ,dosadni likovi 

Posle vidim da je od nekih kritichara dobijao i po 4 zvezdice ,od mene ni blizu 

Link to comment
Posted (edited)

arcadian

 

nije lose, na kraju mi je ostao pozitivan utisak uprkos nekim slabostima. korektna postapokalipsa sa zanimljivim monstrumima, uz  pricu o odrastanju i porodicnim vrednostima + kejdzara dobar

Edited by Nikodije
  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...