Jump to content
IGNORED

Utisak nedelje


Atreid

Recommended Posts

8 minutes ago, Jimmy Kowalski said:

 

Sa Seklerovim objasnjenjima vidimo i da asimptomatski sire viruse prostim izdisajem. U manjoj meri nego da kasljaju ili klijaju, ali opet izbacuju cestice. Mozda je bas to ta pozeljna doza da se i sami zarazimo i ojacamo imunitet, ali ko ce ga znati..

Nema tu mudrovanja, čovek je lepo napisao koliko se čestica u minutu izbaci disanjem, koliko govorenjem, a koliko kašnjanjem i kijanjem. Takodje je naveo granicu infektivne doze, a samim tim i ovraničio oblast subinfektivnog nivoa.

 

Nije poenta da se zajebavamo brojeći čestice u matematičkom modelu, posebno kad ne znamo pouzdano - a to ne znamo bukvalno nikada - sa koliko nosilaca virusa i u kom stadijumu razvoja infekcije delimo prostor.

Ideja nošenja maske (pravilnog nošenja!) je upravo ta koja od nekontrolisanog zaražavanja stvara mogućnost sticanja imuniteta stada: a to je izlaganje, u dižem vremenskom intervalu, samo subinfektivnoj dozi virusa.

Edited by pt 2.0
Link to comment
33 minutes ago, pt 2.0 said:

Ideja nošenja maske (pravilnog nošenja!) je upravo ta koja od nekontrolisanog zaražavanja stvara mogućnost sticanja imuniteta stada: a to je izlaganje, u dižem vremenskom intervalu, samo subinfektivnoj dozi virusa.

 

S tim da ostaje da se ta ideja o sticanju kolektivnog imuniteta zahvaljujući višestrukoj izloženosti velikog broja osoba subinfektivnoj dozi virusa naučno potvrdi u nekom relevantnom naučnom časopisu.

 

Mislim, mnogo lepo i logično zvuči, ali teško da je to stav velikog broja naučnika koji se bave ovim virusom.

Edited by vememah
  • +1 4
Link to comment
2 hours ago, morgana said:

olja bas pati od viska dramaturgije sa ovim glumljenjem druge strane i pitanja gledalaca

 

 

Pa to.

 

Nije izmerila stvar uopste a jasno je da je to bila namera, da se ponasa bukvalno kao svi koji maske ne nose i da time iritira. Stavila je masku btw. na samom kraju emisije, u odjavi se videlo kako je stavlja.

 

Opet, rediteljski gledano - to bi znacilo da u sledecih recimo petnaestak Utisaka bi doslednosti radi morala da nisi masku pred kamerama kao i svi njeni gosti. Ovo je bio igrokaz odgovornih lekar asa jedne i nekih neodgovornih gradjana sa druge strane.

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, pt 2.0 said:

Nema tu mudrovanja, čovek je lepo napisao koliko se čestica u minutu izbaci disanjem, koliko govorenjem, a koliko kašnjanjem i kijanjem. Takodje je naveo granicu infektivne doze, a samim tim i ovraničio oblast subinfektivnog nivoa.

 

Nije poenta da se zajebavamo brojeći čestice u matematičkom modelu, posebno kad ne znamo pouzdano - a to ne znamo bukvalno nikada - sa koliko nosilaca virusa i u kom stadijumu razvoja infekcije delimo prostor.

 

Žujović (dr Fraer) je u DLZ demonstrirao to sa česticama tako sto je izdahnuo dim iz elektronske cigarete. 

Link to comment
2 hours ago, radisa said:

Sa svakim "ali.." se daje municija onima koji ne žele da nose maske... Sve je to jasno meni i tebi i PPPu (uglavnom), ali većena ljudi će da čuje samo taj deo sa "ali ne mora jer..." i ubaci će to u neku svoju priču, koja nema veze sa i tim "ali"...

 

Trebalo je to  "ali", "ne mora" i ostale izuzetke izbaciti iz priče...

 

Mislim, znam to iz iskustva, klijenti mi se uvek hvataju za te izuzetke i pokušavaju da ih primene svugde i gde može i gde ne, jer im je tako zgodno... To je u ljudskoj prirodi... To je od starta trebalo maksimalno izbegavati...

 

 

Takvim ljudima ne treba municija, oni bi je imali dovoljno sve i da je Olja sinoc izasla u srednjevekovnom oklopu djenovljanske izrade. Kasno je to prevaspitavati devet meseci nakon pocetka epidemije. Nemam pojma da li je ono sinoc bio igrokaz ili je Olja prosto tvrdoglava (sam format emisije pokazuje da ona inace jeste tvrdoglava). Moguce da je PT u pravu, da je zena prosto probala i videla da tesko moze da vodi emisiju s maskom uz dioptriju koju ima. Ali da ce ona sad da promeni nesto licnim pozitivnim primerom, to nece, narocito ako znamo kakav profil ljudi gleda njenu emisiju a kakav niti gleda, niti moze jer NovaS nema nacionalnu frekvenciju.

 

Sinoc je bilo nekoliko zanimljivih stvari, jedna koja je izrecena je bila veoma vazna. Emitovanje duplih, narocito direktno suprotstavljenih poruka ne samo sto je ekstremno stetno vec je i done damage jer se one poruke koje zelim da cujem a poslate su od vrha vlasti, s medija, ili posredstvom nekih drugih autoriteta ne zaboravljaju i od njih se ne odustaje. Ta steta je vec odavno ucinjena i to se vise ne moze popraviti. Uostalom, mogu spikeri i voditelji emisija da nose sta god hoce, kad su tebi na javnom servisu udarne (pozitivne) vesti otvaranje trznih centara i skijaskih terena s gomilom ljudi koja se tiska s maskom ili bez onda mi tu vise niti sta mozemo da uradimo niti imamo o cemu da razgovaramo. Darija Kisic-Tepavcevic moze sada sto hiljada puta da ponovi da treba nositi masku i da je sama ne skida, njen odgovor na novinarsko pitanje o otvaranju trznog centra u onom mafijaskom luna-parku u Savamali rekao je sve sto se imalo reci o njenoj odgovornosti i vaznosti onoga sto prica.

  • +1 1
Link to comment

gayya na tviteru pise kako vidja olju da nonsalantno ulazi u pekare i prodavnice, bira hleb, caska sa prodavacicama, i sve bez maske, tako da ono juce nije bio samo performans, izgleda da je ona stvarno antimasker.

Edited by Nikodije
  • Haha 1
Link to comment
40 minutes ago, Nikodije said:

nonsalantno ulazi u pekare i prodavnice, bira hleb, caska sa prodavacicama, i sve bez maske

mene bi radnici i obezbeđenje izbacili iz H&K ili lokalnog marketa (jebote, živim ovde 5 godina i ne znam je li maxi ili idea, ja sam ladno moronka) da nemam masku.

ne znam gde ona to kupuje tako nonšalantno bez maske:fantom:

 

Link to comment

Ocekujem sutra-prekosutra pitanjce na AV konferenciji, kako komentarise sto izdajnicki mediji stalno vode hajku protiv njega zbog maske, a udarno lice jedne takve televizije ide unaokolo bez maske i krsi propise..

Link to comment

Posle onih predloga sinoc, narocito treceg, ova rasprava o tome da li Olja Beckovic nosi masku u emisiji je stvarno hilarious. Sinoc smo videli novu generaciju srpskih politicara od kojih ce nam neki krojiti kapu u buducnosti, gomilu retarda koji nisu bili ni rodjeni kad su ovi koji ih danas uce vestinama "otkrivanja" domacih izdajnika i stranih placenika tom retorikom ubili i unesrecili stotine hiljada ljudi. Svi smo znali, ako nismo onda smo pretpostavljali, da smo dobili novu generaciju kopiladi i sljama koji ce nastaviti da unistavaju ovu zemlju, sinoc smo konacno videli i kako izgledaju.

 

Zapamtite ta lica. To da li Olja Beckovic nosi ili ne nosi masku nece nikoga kostati zivota, ovi ce kostati mnogo zivota.

  • +1 4
Link to comment

nisam tako sigurna. uveliko se vec na mrezama nenosenje maske pokusava izjednaciti sa opozicionim stavom, ako se neko zalaze za nosenje maske, cesto dobije etiketu vucicevog bota.

ovo moze samo ohrabriti takvu, slucajno ili namerno rasirenu predrasudu. mozda ne u sirem krugu gledalaca, kod nekih svakako.

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...