Jump to content
IGNORED

radiohead


Takeshi

Recommended Posts

  • 1 month later...

Preslušao 'Tomorrow's Modern Boxes' i nisam impresioran na prvo slušanje, OK, ponovo ću sve to preslušati kad se dokopam dobrog ozvučenja, ali izgleda da ovde nema pesme koja se da porediti sa 'And It Rained All Night', ili 'Harrowdown Hill'.

 

Plus što je poslednja ploča Radiohead sranje, počinjem da se ozbiljno brinem za njihovu budućnost.

Edited by Anonymous
Link to comment
  • 6 months later...

 

Thom Yorke is on the cover of an Iranian sex manual and no one knows why

Thomyorkesfsdfs.jpg

 

Here’s just something you’re going to have to accept without explanation because apparently there is none: Thom Yorke is on the cover of an Iranian sex manual called Marital and Sexual Problems in Men. The book was spotted in an Iranian bookstore three years by journalist Sobhan Hassanvand. Hassanvand tweeted the image a few days ago.

And not only is there an inexplicable image of Thom Yorke, but writer John Updike is also on the cover. The third man has yet to be identified.

I know when I ponder marital and sexual problems, my mind immediately goes to Thom Yorke and John Updike. It just does.

Now here’s where it gets funny. Not only is Thom Yorke pimping out sexual advice in Iran, but his mug has been spotted in a Russian advert where the Radiohead frontman “will help you to forget about insomnia, fatigue, skin problems, cold, attention deficit disorder, and headaches.”

Cool.

thomyorkerussiansdfsfsf.jpg

 

 

ne bi me čudilo da su guglali creep i ovo im prvo izašlo :D

Link to comment
  • 7 months later...
“It didn't work out,” say the band of their unreleased version
 
LISA WRIGHT, 25TH DECEMBER 2015
 
Radiohead have revealed that they were previously asked to write the theme tune for 2015 James Bond film Spectre, and have subsequently given away the track for free – listen below.
 

https://soundcloud.com/radiohead/spectre

 

The band's Soundcloud then revealed that Radiohead had previously been commissioned to write the song, stating “Last year we were asked to write a theme tune for the Bond movie Spectre. Yes we were. It didn’t work out, but became something of our own, which we love very much.”
 
Previously, Radiohead had been tipped as the favourite to record the theme for the 2015 film after bookmakers received a £15,000 bet on the band. The official theme, however, was eventually revealed to be recorded by singer Sam Smith.
 
It is unconfirmed as to whether Radiohead's 'Spectre' will play any part in the band's forthcoming ninth album, the follow-up to 2011's 'The King Of Limbs', however Radiohead have confirmed that they've been in the studio working on the record.
 
Speaking previously, guitarist Jonny Greenwood confirmed that “lots has been recorded” and that Radiohead hoped to tour the record in 2016.

 

 

https://twitter.com/thomyorke/status/680356135984041984

 

https://twitter.com/thomyorke/status/680356903541686272

 

https://twitter.com/thomyorke/status/680357375593820160

Link to comment

Ja odavno vec zelim radiohead za bond pesmu i nadao sam se da ce konacno sad i desiti, pogotovu sto su Sam Mendes i Daniel Craig rekli da su fanovi, a mislim da je neko od njih dvojice dobar sa momcima iz benda, ali mozda i bolje sto pesma nije isla uz ovaj film, nek ostanu oni za neki buduci, bolji. Ona bezvezna pesma Sama Smitha bolje pristaje. 

Link to comment

Ja odavno vec zelim radiohead za bond pesmu i nadao sam se da ce konacno sad i desiti, pogotovu sto su Sam Mendes i Daniel Craig rekli da su fanovi, a mislim da je neko od njih dvojice dobar sa momcima iz benda, ali mozda i bolje sto pesma nije isla uz ovaj film, nek ostanu oni za neki buduci, bolji. Ona bezvezna pesma Sama Smitha bolje pristaje. 

pa, dobro, ali bi barem pesma bila strava :D cuo sam i ja da je novi bond onako. nisam cuo tu stvar za novi bond, ali vidim u komentarima slican opis kao tvoj vezano za sam film i traku koju su odabrali.

 

meni se cini da su radiohead bas dali sve od sebe da se unesu u projekat kako treba. od ovoga nije moglo bolje. moja jedina zamerka je sto je kratka, to mi se isto desilo sa novom trakom public enemy 'man plans, god laughs' 

Link to comment
  • 3 months later...

idem da ih gledam 26og ovog meseca i kad sam kupio karte pre nekoliko meseci nije bilo price o novom materijalu. pre nekog vremena pocele su price da nesto rade. videcemo...

Link to comment

Prica se jako dugo o novom materijalu, cak se to moze meriti i godinama. Naravno, to su bile price o radu u studiju, a ozbiljnije price su krenule cini mi se oko nove godine i kada su krenuli da bukiraju nastupe po festivalima i na kraju i turneju za ovu godinu. 

 

Baci pogled na ovaj pregled vesti. Studio su bukirali jos 2014. :D

Link to comment

Prica se jako dugo o novom materijalu, cak se to moze meriti i godinama. Naravno, to su bile price o radu u studiju, a ozbiljnije price su krenule cini mi se oko nove godine i kada su krenuli da bukiraju nastupe po festivalima i na kraju i turneju za ovu godinu. 

 

Baci pogled na ovaj pregled vesti. Studio su bukirali jos 2014. :D

ma znam ja da rade ali nista se ne objavljuje niti izjavljuje tako da malo ko vise i obraca paznju na to da li su u studiju ili ne. kad su izbacili datume za svirke nije bilo ni slova o mogucem novom materijalu. a sad se vec vise prica, kao da ide neka organizovana kampanja mimo medija (word of mouth/ trach), nesto kao kad se moglo bez studija, moze se i bez medija. videcemo... 

Link to comment

A pa ok, to da, ocigledno su se odlucili za ne-kampanju kao reklamnu kampanju. Jesu davali povremeno pojedinacne izjave o tome dokle su stigli i kako sami sebi zvuce, ali najvise je o albumu do sad rekao njihov menadzer pre nedelju, dve. Zanima me kako, kad i gde ce da bupnu album.

Link to comment

kaze menadzer radioglava:

 

From the horses mouth "the new Radiohead album out in June will be like nothing like you've ever heard".

 

pamti Adame, da nam odzvizdis neku stvar ovde  :) 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...