Jump to content
IGNORED

Mačke


Recommended Posts

Debeli je prestar (6) a i kljakav, mali potencijalni nosilac virusa, tako da otpadaju, ne bih se zezala da rizikujem zivot druge macke. Ako bude trebalo jos ovih dana pitacu kumu za njene mace.

Lubo, napisala si da jetra mora biti zdrava, da li oni proveravaju nesto pre transfuzije ili moramo da znamo unapred da li maca ima takvih problema?

Link to comment

Debeli je prestar (6) a i kljakav, mali potencijalni nosilac virusa, tako da otpadaju, ne bih se zezala da rizikujem zivot druge macke. Ako bude trebalo jos ovih dana pitacu kumu za njene mace.

Lubo, napisala si da jetra mora biti zdrava, da li oni proveravaju nesto pre transfuzije ili moramo da znamo unapred da li maca ima takvih problema?

joj takve stvari se, nazalost, brzo saznaju kod maca.

 

problem je da maca ne bude nosilac one macije side. kao i hepatitis ili hiv taj virus ne mora da bude aktivan (koliko ja kapiram) a potencijalno je smrtonosan. zato mora kucna macka posto su sanse da nesto vucara gotovo nikakve.

 

 

Sent from Bender's iPad using Tapatalk

Link to comment

renne, nije prestara, lotrek koji mu je juce dao krv ima 12 god, i u principu, ako je zdrava i prava macka, nema problema. mladji su idealni, ali u ovakvoj situaciji nema previse biranja. za 24 sata sam naucila o macjoj krvi vise nego o ljudskoj. postoje tri krvne grupe, ali 12 nekih podgrupa i zbog toga je rizicno uzimati krv od macaka koje izlaze napolje, tj, u dodiru su sa nevakcinisanim itd, zbog svih onih bolestina. krv nazalost ne moze da se cuva jer kod nas nema tog nekog heparina za nesto, pa je zato samo ovako ad-hoc akcija moguca. a krv se zgrusava vrlo brzo. na srecu, i krv primaoca brzo reaguje.

 

mora da se zna za probleme sa jetrom i bubrezima (hronicnim) jer u tom slucaju krv nije dovoljno "cista" i moze primaocu da izazove razne neke probleme.

 

rizik je veliki za primaoca, narocito ako je u godinama kao dzeronimo (10), tako su mi rekli, zbog raznih virusa koji mogu da zive neprimetno godinama i da macki davaocu ne prave nikakve probleme, ali da posle ozive kod primaoca. o tome sad necu ni da mislim, prvo ovo da se sanira, korak po korak.

 

imali smo srece sto su gazza i polubrat bili brzi od bolta i to je bila skoro pa savrsena kombinacija. ovo danas je da bi ga ojacali za endoskopiju koja ce verovatno prerasti u operaciju ukoliko se vidi do sada na svim snimcima nevidljiva perforacija neceg sto je izazvalo unutrasnje krvarenje juce.

 

dasa je opet na terasi, jos nece da jede, ali je spremno skocio na policu visoku metar da bi se docepao svog plisanog misa. drzite nam pesnice popodne, i hvala vam svima puno.

 

spojler samo za hardkor mackare

 

ako macka ne kaki duze od 36 sati, a znate da ima makar i najmanjih problema sa varenjem, crevima, povraca onu sluz ili vodicu koja podseca na zuc vise od jednom dnevno, gurnite toplomer i ako bude umazan tamnim, skoro crnim izmetom, makar i mrvica, odmah idite kod veterinara.

ja sam primetila ujutru, kad sam mu merila temp, crne tackice, ali posto nije bilo ni jednog drugog simptoma, otisla na posao, da bi macor dva sata kasnije skoro kolabirao, temperatura 36.6 sto je za skoro dva stepena nize od normalne i pada bukvalno u minutima. grejali smo ga hidroforima dok je primao infuziju i imao masku za kiseonik.

ideja sa transfuzijom je bila bukvalno biti ili ne biti. i na srecu je upalila.

 

Link to comment

joj takve stvari se, nazalost, brzo saznaju kod maca.

 

problem je da maca ne bude nosilac one macije side. kao i hepatitis ili hiv taj virus ne mora da bude aktivan (koliko ja kapiram) a potencijalno je smrtonosan. zato mora kucna macka posto su sanse da nesto vucara gotovo nikakve.

 

 

Sent from Bender's iPad using Tapatalk

 

Pa mali je kucni macak od svog 5-6 meseca, ali mu je brat (koji je ostao u dvoristu doduse) postradao od FIV-sa malo kasnije. Nismo testirali malog jer iskreno nikako da izdvojim novac za sve testove, pa mi ostaje sumnja da mozda nosi u sebi virus.

 

edit: Lubo, zato i pitah da li mora unapred da se zna. Moji jesu kucni ali nisam sprovodila testove krvi, zato ne bih rizikovala da zeznem Dzeronima.

Edited by nera
Link to comment

 drzimo fige ! od cega joj je to unutrasnje krvarenje? ja imam macora starog 10 godina, kucni i vakcinisan, samo imam problem jer nikad nije napustao kucu, veterinar nam u posetu za sve, inace bih ga prijavila kao davaoca.

Link to comment

 drzimo fige ! od cega joj je to unutrasnje krvarenje? ja imam macora starog 10 godina, kucni i vakcinisan, samo imam problem jer nikad nije napustao kucu, veterinar nam u posetu za sve, inace bih ga prijavila kao davaoca.

ja koliko sam još onomad skapirao od čira

Link to comment

dasa je opet na terasi, jos nece da jede, ali je spremno skocio na policu visoku metar da bi se docepao svog plisanog misa. drzite nam pesnice popodne, i hvala vam svima puno.

uh, lubo, tek sad sam videla ovo. držite se.

Link to comment

nije dobro. izvadili su mu veliki tumor iz zeluca koji se nije video jer je iznutra razjedao sve. zigi sijamac mu je dao transfuziju i neophodne trombocite i do neba mu hvala. kod kuce smo, otisao je na svoje safe place i dremka.
da izguramo do jutra i nove pobede infuzije.

Link to comment

pregurali noc, sam poceo da pije vodu, hoda santavo, ali sam u pesak, cak je oko pet pokusao da skoci na omiljenu policu na terasi ali na srecu videh na vreme. od tad lezi na terasi, kao da mu prija sunce ali sam ipak malo zaklonila.

 

prva pobeda ostvarena, novi cilj da nema temperature i krvarenja do popodne.

image.jpg

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...