Jump to content
IGNORED

Apple Macintosh


henrik larsson

Recommended Posts

Imam dobru ponudu za ME874LL/A ali sa njemackim layout-om.
Na sta se treba obratiti paznja pri promjeni lokalizacije na en-us i da li se sve funkcionalnosti mogu rijesiti jednostavniom spajanjem neke (za Apple) tastature?

Link to comment

Pa mislim da je razlika samo u onome sto ti pise na tasteru, a sto nije narocito bitno. Ako ti i to smeta, svakako ce svaka tastatura raditi normalno, a to da li tamo izlazi u sa tackicama ili z zavisi samo od podesavanja operativnog sistema.

Link to comment

Imam jedna MacBook sa nemackom tastaturom, razlika je sigurno samo u onome sto pise na tasterima. Kako ce taster raditi zavisi samo od layout-a koju zadajes u kontrol panelu. Isto vazi za eksterne tastature.

Link to comment

Rešenje dva je nabavka zamenske tastature/tastera sa US rasporedom tastera. Mada, navikneš se za dva dana. Ja sam imao jedan Compaq sa italijanskim rasporedom tastera, posle dva dana nisam ni primećivao šta piše, naučiš gde je šta. 

Link to comment

Nije mi problem tipkanje po njemackim slovima. 
[dlaka_jaje]Nego sam vidio da je fizicki drugaciji raspored oko Enter tipke.[/dlaka_jaje] 
Pa me zanimalo ako se pipe tipka ili se preseli samo dole->lijevo za jedan potez kad se uradi lokalizacija de-de->en-us i da li ima jos kakvih iznenadnih mapiranja. 
A ovo za bilo koju tastaturu nisam znao zbog fn i cmd tipki. A sjecam se nekih arhaicnih prica da ne moze na Mac svaka tastatura etc. 

 

Sve u svemu, stize za 15 dana da ga se testira. 
Planiram da pratim korake odavde i odavde.

Sad, ako nemam nikakav disk uz njega - sta mi je ciniti i je li moguce zavrsiti ovaj moj plan. 

 

Zahvalan. :)

 

p.s. Namjest'o sam nekim Francuzima lokalizaciju jednom. Tipa: na F2 dobije "K". Hvala - Nema na cemu. :D

Link to comment

[dlaka_jaje]Nego sam vidio da je fizicki drugaciji raspored oko Enter tipke.[/dlaka_jaje] 

 

 

Nije to dlaka/jaje, ja i dalje trazim MBP sa enterom koji je jedna "sipka" (ista kao shift). Vise ni ne znam koji je to layout, ali jednom sam ga imao takvog i to je strasno superiorno resenje. U toj kombinaciji tilda dodje gore levo od 1 umesto da je uguzena dole pored levog shifta. Mislim da to nije US i da ako kupis tamo isto dobijes ovaj coskasti enter, ali mozda vec i mesam racunare koje sam koristio.

Link to comment

Mislim da je to ipak us layout. Jedino ako si naleteo na neki konkretan model tastature koji se nije takav pravio pa su i u US isporučivali neki univerzalni dizajn.

 

In other news, stigli novi macbookproovi sa taćbarom. IT guys nikad nisu bili nesrećniji. Već su do sad Apple zvali "the biggest adapter manufacturer in the world". Sad su još morali da nabavljaju neke doking stejšne, prvi dan je crklo četiri komada.

 

Pa me zanimalo ako se pipe tipka ili se preseli samo dole->lijevo za jedan potez kad se uradi lokalizacija de-de->en-us i da li ima jos kakvih iznenadnih mapiranja. 
A ovo za bilo koju tastaturu nisam znao zbog fn i cmd tipki. A sjecam se nekih arhaicnih prica da ne moze na Mac svaka tastatura etc. 

 

Mislim da je bilo nekoliko tastatura koje su pravile probleme, ali ne zbog rasporeda, nego zbog načina na koji se signal šalje kompu. Slično je bilo i sa nekim miševima koji su se reklamirali kao specijalni za Win8, tu je bilo neko muljanje oko slanja eventova sa miša kao keyboard kodova, ne sećam se sad tačno. Uglavnom, većina stvari radi normalno. Meni lično, kao nekome ko dolazi iz PC sveta, a tastaturu koristi jako puno, mek tastatura je bila ogroman problem. Prvo to što koristim i na peceju tri rasporeda, pa sad još u igru dolazi mek sa takođe tri rasporeda, gde su neki standardni znakovi na potpuno drugačijim mestima (prvo pitanje je bilo "gde je jebeni @?")  efektivno terajući me da pamtim 6 rasporeda. Pogotovo zbog toga što moram da vozim još i Ubuntu u virtuelnoj mašini i tu nema ili-ili situacije, kao prešaltaš se na mek i gotovo. Ali barem se mogu mesta ctrl i cmd tasterima zameniti da bi se eliminirao najgori problem - copy/paste između hosta i guesta.

Link to comment

Mislim da je to ipak us layout. Jedino ako si naleteo na neki konkretan model tastature koji se nije takav pravio pa su i u US isporučivali neki univerzalni dizajn.

 
Moguce sasvim, meni nesto ostalo da mi je iz Kalifornije donesen onakav ali vise bih verovao nekome ko kaze da zna nego svom krhkom pamcenju.
 

In other news, stigli novi macbookproovi sa taćbarom. IT guys nikad nisu bili nesrećniji. Već su do sad Apple zvali "the biggest adapter manufacturer in the world". Sad su još morali da nabavljaju neke doking stejšne, prvi dan je crklo četiri komada.

 

Ono je strasno sta su oni uradili od onakvog racunara. Prvi put ne zelim novi model MBP-a sto je prilicno necuveno.

Link to comment

 

Ono je strasno sta su oni uradili od onakvog racunara. Prvi put ne zelim novi model MBP-a sto je prilicno necuveno.

 

 

 

Trenutni best buy je refurbished MBP prethodne generacije.

Link to comment

Da, moj kolega je isto već pitao ove da li mogu radije da mu oprave stari book i stave veći ssd, a ovaj novi daju nekom drugom. Nije da nismo ni 16GB+ čekali kao ozeblo sunce zbog VM-ova, ali ajde.

 

 

 

 

 

BTW:

 

SQWERAA.jpg

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...