Jump to content
IGNORED

Apple Macintosh


henrik larsson

Recommended Posts

In other news, stigli novi macbookproovi sa taćbarom. IT guys nikad nisu bili nesrećniji. Već su do sad Apple zvali "the biggest adapter manufacturer in the world". Sad su još morali da nabavljaju neke doking stejšne, prvi dan je crklo četiri komada.

 

#courage!

 

Tvoji ITevci nisu dovoljno hrabri da zakorace u novi i bolji svet...

Link to comment

Probao sam ga danas i moram reći da se ni meni prvi utisak nije dopao. TouchPad veličine poslužavnika, tastaturu su skroz spljeskali i "utisnuli" u kućište - tasteri imaju još kraći hod. A posebna priča je ona šarena tračica za nekoga ko puno kuca - na njoj je sad Esc taster i ne možeš kao na normalnom tasteru da staviš prst pa pritisneš tek kad treba (recimo da prekineš neki proces). Čim staviš prst, pritisnut je. Pa stalno moraš da skidaš pogled sa onog šta kucaš da bi video šta je na trakici trenutno i jesi li potrefio esc ili nešto peto.

 

I ispade da je sporiji - modeli iz 2013 i 2015 su oba bildovali projekat brže od ovog (sva tri su full oprema modeli, apdejtovani itd).

 

Al' da je nešto tanji - jeste [emoji38]

Link to comment

Ma mislim da mi odjebes esc taster jebote! Koja je to pizda materina, taj taster je stariji od jebenog UNIXa i sad si ti nasao da jedes kurac i zamisljas kako to meni ne treba. Bar cetvrtina programerskog sveta koristi Emacs i sad im ti uvalis da ne mogu koristiti esc kao M. Onda reci da pravis kompjuter za degenerike u skini pantalonama koji se prave da pisu knjigu u Starbaksu i nosi se u pizdu materinu.

Link to comment

Onda reci da pravis kompjuter za degenerike u skini pantalonama koji se prave da pisu knjigu u Starbaksu i nosi se u pizdu materinu.

 

Cekaj, a to do sada Mac kao nije bio? :fantom:

 

:D

Link to comment
  • 3 weeks later...

Stig'o. Dižem mu macOS pa imam dva pitanja.

1. Keychain se ne može podesiti za telefon sa bosanskim brojem (ovo mi je manje-više očigledno)?

2. Koristi li se FileVault Disk Encryption masovno?

 

Hvala :)

Link to comment

Hvala.
Nije bio po default-u vec je bilo ponudjeno u jednom koraku fresh instalacije. 
Medjutim, ukljucio sam ga vec bio i u skladu sa vecinskim misljenjem sa reddit, macroumor i apple foruma. 
Vidim da cu se morati snalaziti sa Apple store-om, no polako. Zasad neki potreban software (a vjerovatno i samu vecinu istog) mogu vuci sa maticnih sajtova.

Testiracu mu danas temperaturu pa se natezem da odma' platim TG pro. Inace baterija je solidno presla ali isto tako solidno i drzi. 

Ima 450 CC (za svoje mint stanje) fully charged ima oko 7500 mAh. Cini mi se da sam vidio da new condition imaju oko 8500.

Sa svojih 7500 gur'o je izmedju 5 i 5:30 do 22%. Stavio sam ga na punjenje i za manje od sat sam im'o 100%.

Link to comment

Homebrew je izvanredan i cini mi se da ima daleko zivlju zajednicu, sto moze znaciti u slucaju nekog problema. Mada, sve radi ko reklamirano, odlican komad softvera. Preporuka za brew i od mene.

Link to comment

Nisam odmah ukapirao sta je TG Pro. U principu mislim da ti ne treba, cak i ako se malo vise greje, to je u redu. U svakom slucaju, nema potrebe da kupujes softver za monitoring/kontrolu ventilatora - ima kvalitetnih besplatnih. Ja na iMac-u koristim Macs Fan Control:

 

https://www.crystalidea.com/macs-fan-control/

 

Pri tome ga koristim jer sam sam menjao disk koji sam naravno kupio u prodavnici, bez Apple firmware.

Link to comment

Sa svojih 7500 gur'o je izmedju 5 i 5:30 4 i 4:30 do 22%. 

 

Nesto sam se bio preracun'o, ali mislim da je i ovo relativno zadovoljavajuce. Mada nije neka napast koristena: malo YT, dosta Skype i podesavanje sistema.

To za grijanje je i moja greska moguce jer nisam koristio na kvalitetnoj povrsini. Evo sam ga danas postavio na ravan sto pored sebe i trazim neke 4k klipove jer nemam nista od zahtjevnih programa aplikacija.

E sad me za 4k zeza 8mbps net, i tako. 

Necak mi je udijelio slot u Family grupu na Steam-u, ali nemam pojma kad cu to stici testirati 40-ak igara. Prob'o sam Limbo od 125 MB uporedo sa Skype-om i to ide. :)

Za homebrew sam cuo i vidio sta (uglavnom) radi u praksi, dobro ste me podsjetili. 

Pri instalaciji mi je podig'o neki update za xCode ciji download/instalacije mi je opet bila onemogucena iz poznatih razloga. 

Uglavnom je brew izbacio successfully installed poruku. 

Sad cu da vidim i postavim i macports. Vjerujem da ce mi trebati 7-10 dana i vise dok se snadjem i prebacim sve sto mi treba sa starog kompa. 

A u stvari mi je najpotrebnija konekcija monitora. Vjerovatno i KVM switch bi mi dobro dos'o ali sam mislio da su jeftiniji (bar po ebay cijenama) za tako kratko koristenje.

A radim LAMP mada i kojesta jos uz po potrebi. Stara desktop masina mi se raspadala i ovo mi je bila naumljena opcija. 

Edited by Tpojka
Link to comment

Homebrew i MacPorts se preklapaju s funkcijama, tako da mislim da nema potrebe da imas oba. Sacekaj da ti naleti nesto sto nema na HB pa tek onda instaliraj ali sumnjam da ces uopste imati taj problem.

Link to comment

Nisam odmah ukapirao sta je TG Pro. U principu mislim da ti ne treba, cak i ako se malo vise greje, to je u redu. U svakom slucaju, nema potrebe da kupujes softver za monitoring/kontrolu ventilatora - ima kvalitetnih besplatnih. Ja na iMac-u koristim Macs Fan Control:

 

https://www.crystalidea.com/macs-fan-control/

 

Pri tome ga koristim jer sam sam menjao disk koji sam naravno kupio u prodavnici, bez Apple firmware.

 

 

+1 za Macs Fan Control - isto instaliran na iMac-u gde je zamenjen hard SSD-om [u bivsoj firmi] i super radi.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...