Jump to content
IGNORED

Avijacija u Srba i regionu


nesha taxista

Recommended Posts

Za razliku od LH NEK sedista [Neue Europa Kabine] koja su sve samo ne udobna.

Jms,

Danas sam leteo u tim novim sedistima, i bila su savim OK. Od 4,5 sata leta, ja sam spavao oko 3,5 sata. Sasvim solidan rezultat  :naughty:

 

Pozdrav,

X500

Link to comment

nekako ću staviti ovde, jer je jebeni AS razlog:

 

Low cost airline Wizz Air will suspend services from its Belgrade base to Sandefjord in Norway and Charleroi in Belgium and cut frequencies on several routes. It comes after Belgrade Nikola Tesla Airport significantly increased its prices and service charges for the low cost airline.

Link to comment

citiraću sebe od juče, posle provere cena letova i posledičnog šoka.

 

 

 

 

e do kurca.

ok, tzv. Air Serbia ce me videti samo ako umrem u inostranstvu i neko protiv moje izricite volje utrpa u avion sanduk sa mojim truplom.

Link to comment

Wizz je ranije preko svojih G17+ veza na aerodromu isposlovao cenu za te aerodromske troskove ispod iznosa stvarnih troskova, tj. bio je u tom smislu subvencionisan od strane poreskih obveznika tj. ostalih putnika aerodroma.

 

Inace, to je jedno zlo od kompanije i nekad pozelim da im roknu cene 5x vece nego za ostale, pa nek se nose lepo u tri picke materine.

Link to comment

http://www.aviokarta.net/vesti/2378-wizz-air-najavio-delimicno-povlacenje-iz-beograda/

 

 

Wizz Air, najveća niskotarifna aviokompanija u centralnoj i istočnoj Evropi  je saopštila da će prepoloviti svoje kapacitete u Beogradu gašenjem niskotarifnih linija prema Oslu (aerodrom Torp) i Briselu (aerodrom Charleroi) i smanjenjem broja letova ka drugim destinacijama.

Ova teška odluka je doneta nakon što su aerodromski troškovi porasli za 40 posto čime je beogradski aerodrom postao najskuplji u Wizz Airovoj mreži letova. 

Ukidaju se linije ka Oslu i Briselu Wizz Air ukida linije Beograd - Oslo (Torp) i Beograd - Brisel (Charleroi). Ove linije će biti ukinute od 6. maja 2014. godine. Putnici koji imaju kupljene karte za letove koji će biti otkazani moći će da ih refundiraju u potpunosti. Druge linije Wizz Aira iz Beograda će pretrpeti smanjenje broja letova.

U saopštenju se navodi da se putnicima u Srbiji sada uskraćuje pristup letovima sa niskim cenama i da je to posledica aerodromskog odbijanja da dalje podstiče niskotarifne letove.

"Umesto toga aerodrom je pripremio tako skrojenu podsticajnu šemu koja štiti jednu aviokompaniju sa skupljim tarifama i njen poslovni model fokusiran na transferne putnike"

Kaže se da "Wizz Air žali zbog ove odluke pošto ona ne ide u prilog putnicima koji žele jeftine aviokarte. Avion iz beogradske baze biće prebačen u letonsku prestonicu Rigu, u kojoj aerodromski cenovnik ne štiti aviokompanije sa skupljim tarifama, a razvoj avio saobraćaja se podstiče omogućavanjem nižih tarifa za putnike".

Međutim Wizz Air u saopštenju preskače da navede da aerodrom nije odgovoran za sopstvenu cenovnu politiku već da ona proizilazi iz "Smernica razvoja vazduhoplovnog tržišta kroz stimulacije u plaćanju aerodromskih naknada u Republici Srbiji".

Prema tom dokumentu aerodromski operater je dužan da prati te Smernice koje je donela Vlada Republike Srbije krajem prošle godine. Prema tim Smernicama Vlada Republike Srbije favorizuje najvećeg avioprevoznika u Srbiji - Air Serbiju i onemogućava aerodrom da ostvari slobodan tržišni pristup.

Izvršni potpredsednik Wizz Aira Džon Stivenson (John Stephenson) je bio još oštriji u svom obraćanju srpskoj javnosti navodeći takođe aerodrom kao glavnog krivca i optuživši ga da štiti srpskog nacionalnog avioprevoznika.

"Danas je tužan dan za srpske putnike i za srpski turizam. Verujemo da je pristup niskim tarifama u aviosaobraćaju dobar za Srbiju ali nažalost ovo uverenje ne deli beogradski aerodrom. Kao jedan od najskupljih aerodroma u Evropi trebalo bi da podstiče niskotarifna putovanja umesto što nepravedno štiti visokoplatežni Etihad/Air Serbia, koji teži da preuzme monopol. Wizz Air je bio spreman da poveća saobraćaj i niskotarifne usluge u Srbiji, ali nažalost mi moramo jedan od naša dva aviona Airbus A320 iz beogradske baze da preselimo u Letoniju u kojoj su niskotarifni letovi dobrodošli i gde postoji vizija za rast putnika. Ukoliko beogradski aerodrom smanji troškove i postane konkurentan sa drugim jeftinijim aerodromima u regionu, biće moguće nadoknaditi gubitak koji nastaje prepolovljavanjem beogradskog kapaciteta."

Wizz Airova baza u Beogradu je otvorena 2010. godine sa jednim avionom Airbus A320 i pet linija. 

Srpski putnici su brzo prihvatili Wizz Airovu ponudu niskih cena i popularne destinacije, a aviokompanija je ubrzo povećala svoju beogradsku flotu dodavanjem drugog aviona, Airbus A320, u 2012. godini, ukupno nudeći do danas 12 međunarodnih linija. 

Od 2010. promet putnika Wizz Aira sa beogradskog aerodroma porastao je za više od 800 posto, na 480.000 putnika u 2013. godini, čime je sveukupni promet porastao za 31% čineći Wizz Air pokretačkom snagom rasta broja putnika.

Link to comment

Wizz je ranije preko svojih G17+ veza na aerodromu isposlovao cenu za te aerodromske troskove ispod iznosa stvarnih troskova, tj. bio je u tom smislu subvencionisan od strane poreskih obveznika tj. ostalih putnika aerodroma.

 

Inace, to je jedno zlo od kompanije i nekad pozelim da im roknu cene 5x vece nego za ostale, pa nek se nose lepo u tri picke materine.

e srećom pa smo ispravili i tu nepravdu:

 

 

Ova teška odluka je doneta nakon što su aerodromski troškovi porasli za 40 posto čime je beogradski aerodrom postao najskuplji u Wizz Airovoj mreži letova.

Link to comment

na pogrešnoj temi sam preneo vest :isuse:

 

Zlobni ste, uskoro će ugovor moći da se vidi

 

 

 

On kaže da je vlada Srbije dobila saglasnost partnera da se ugovor konačno predstavi javnosti.

 

 

 

- Pre toga treba da se usaglase pravne stvari, odnosno da se izvrši pravna redakcija ugovora kako bi se on objavio na sajtu vlade - rekao je Mali u poslovnici Er Srbije na predstavljanju rezltata ove kompanije u poslednjih pet meseci.

 

svi znamo šta je pravna redakcija™

 

 

 

ugovor-sa-fiat-om.jpg

 

 

 

Link to comment

Wizz je ranije preko svojih G17+ veza na aerodromu isposlovao cenu za te aerodromske troskove ispod iznosa stvarnih troskova, tj. bio je u tom smislu subvencionisan od strane poreskih obveznika tj. ostalih putnika aerodroma.

 

Inace, to je jedno zlo od kompanije i nekad pozelim da im roknu cene 5x vece nego za ostale, pa nek se nose lepo u tri picke materine.

 

Ne znam da li su takse bile subvencionisane, ali znam da su od niskih cena apsolutno svi građani Srbije imali koristi. U interesu svih je bilo da porodice mogu češće da se posećuju, da klinci putuju na vikende u Pariz. Kako to može da bude gore od sadašnjeg monopolskog pritiska države da se zaštiti apsolutno netransparentni dil, ne ide mi nikako u glavu. 

 

To da je zlo mogu samo da ti verujem na reč: meni je Wizz završavao šta mi je trebalo. Sad mogu da uživam u nesubvenionisanim, ali i dalje jeftinim letovima iz Budimpešte i Temišvara.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Inace to je standardna praksa lowcostera - trazenje (nekad putem ucenjivanja) subvencija od aerodroma/lokalnih vlasti da bi letele odnekud. Aerodromi/lokalne vlasti (narocito ako su ocajne za promet) cesto prihvataju jer se nadaju da ce to povratiti vecim prometom u lokalima na aerodromu/vecim prihodima od turizma, ali to nije uvek slucaj.

 

http://www.businessweek.com/articles/2013-07-05/eu-takes-aim-at-airport-subsidies-and-ryanair

 

 


EU Takes Aim at Airport Subsidies—and Ryanair

 

In a move that could shake up the business model of low-cost airline Ryanair (RYAAY), European Union antitrust regulators want to phase out most government subsidies for unprofitable European airports. The plan could lead to higher operating costs for carriers that operate out of smaller, secondary airports; Ryanair, Europe’s biggest discounter, flies almost exclusively to such airports.

 

“Airport overcapacity gives airlines an opportunity to shop around for subsidies at taxpayers’ expense,” EU antitrust chief Joaquin Almunia said earlier this week. “Just like other economic activities, airports should recover their operating costs from those that use them, namely airlines and passengers.”

 

The move could lead to another dust-up between Brussels regulators and Ryanair’s flamboyant Chief Executive Officer Michael O’Leary. In recent months they’ve tangled over  issues ranging from passenger compensation for canceled flights to Ryanair’s failed effort to acquire fellow Irish carrier Aer Lingus (AERL:ID).

 

EU antitrust regulators currently are investigating at least 23 cases, 19 of them involving Ryanair, in which airports eager to attract flights allegedly provided subsidies to airlines (for example, by providing discounts on gate fees). In some of the Ryanair cases, authorities have said the airports went even further, providing direct cash payments to the airline.

 

Regulators claim that an airport in the French city of Montpellier made payments totaling €798,000 ($1 million) to a Ryanair subsidiary in 2010 and 2011. The payments were supposed to be for advertising and marketing to attract tourism to the region. Government audits found that the services consisted of placing links to local tourist information on Ryanair’s website.

 

Such payments are “a mere vehicle to grant further discounts” to the airline, EU regulators said last year in a case involving similar payments made to the Ryanair subsidiary by the Klagenfurt airport in Austria. “The Commission has serious doubts whether a market investor airport would have commissioned marketing activities for the same price,” the regulators wrote in a letter to Austrian authorities.

 

Ryanair maintains that it receives no subsidies. “The European Court in the Charleroi case in 2008 ruled that Ryanair’s arms-length airport contracts do not constitute state aid,” spokesman Robin Kiely said in an e-mailed statement, referring to a case involving a Belgian airport served by Ryanair. In that case, a ruling against Ryanair by EU regulators was overturned by an appeals court, but the regulators subsequently reopened and expanded the case.

 

The plan announced by Almunia would require state aid to most airports to be eliminated over a period of 10 years. The rules are “markedly stricter” than existing guidelines, Totis Kotsonis, a lawyer at Norton Rose Fulbright told Bloomberg News. “The aviation sector has to depend on its own resources and not expect the state to subsidize it forever.”

 

The Association of European Airlines, which represents most of the region’s major carriers, has sparred with Ryanair and other discounters over the subsidy issue. A spokesman tells Bloomberg Businessweek that the association “welcomes the announcement” that government aid is to be cut back. Subsidies are causing “competitive distortion,” he says, “and there is no transparency.”

Link to comment

dobro, na ivici si da me ubediš da je ovim potezom Vlade i Aerodroma zapravo zaštićeno načelo tržišne ekonomije.

Link to comment

Wizz je ranije preko svojih G17+ veza na aerodromu isposlovao cenu za te aerodromske troskove ispod iznosa stvarnih troskova, tj. bio je u tom smislu subvencionisan od strane poreskih obveznika tj. ostalih putnika aerodroma.

 

Inace, to je jedno zlo od kompanije i nekad pozelim da im roknu cene 5x vece nego za ostale, pa nek se nose lepo u tri picke materine.

bolje je da placamo skuplje nego jeftinije, i da stitimo vucijeve arape to su nam braca, a i maxiju treba unistiti svu konkurenciju. ropstvo je sloboda.

Link to comment

Opa, idem ja onda u Manchester iz Zadra ove godine, dok Kalmetaland još može Ryanguski vrat mazat.

 

ukinulo Liverpool <_<

Edited by Roger Sanchez
Link to comment

e srećom pa smo ispravili i tu nepravdu:

 

Pa jesmo, i dobro je sto jesmo. Sto sam ja bio duzan da u vremenu kada sam putovao Jatom dvaput mesecno (Wizzom nisam mogao, jer je tamo gde meni treba - a u pitanju je jedna od najprometnijih destinacija u Evropi, ne neka zabit - isao dvaput nedeljno u nekim suludim terminima, ili pre toga, nije isao uopste) da subvencionisem neciji jednogodisnji ili dvogodisnji izlet, pa da on moze da plati kartu 50 umesto 100 evra?

 

 

Ne znam da li su takse bile subvencionisane, ali znam da su od niskih cena apsolutno svi građani Srbije imali koristi. U interesu svih je bilo da porodice mogu češće da se posećuju, da klinci putuju na vikende u Pariz. Kako to može da bude gore od sadašnjeg monopolskog pritiska države da se zaštiti apsolutno netransparentni dil, ne ide mi nikako u glavu. 

 

To da je zlo mogu samo da ti verujem na reč: meni je Wizz završavao šta mi je trebalo. Sad mogu da uživam u nesubvenionisanim, ali i dalje jeftinim letovima iz Budimpešte i Temišvara.

 

Dinkaranomics™

 

Ako smo kukali godinama sto drzava sipa pare u bunar davajuci svake godine milione (desetine miliona) evra Jatu - a kukali smo, sasvim opravdano - ne znam zasto je sad subvencionisanje (stranih i privatnih) low-cost kompanija OK? I uopste nije tacno od toga "apsolutno svi gradjani Srbija imaju koristi" - ovo je - kada je Srbija u pitanju - jos jedna bespotrebna i nepravedna subvencija za srednju klasu. Drzava Srbija treba da brine o onima kojima je i 50 evra za avionsku/autobusku kartu do negde misaona imenica, a ne o onima kojima je 100 evra mnogo, ali je 50 ok. Dakle o onima koji ne mogu da jedu i kupe sebi osnovne stvari, a ne o onima kojima je avion skup, pa idu autobusom.

 

I da, monopol je u sustini ukinut potpisivanjem open sky sporazuma. To sto neki Wizz ne vidi interes da iz Beograda leti negde bez subvencije ne znaci da je to zbog monopola. Mozda nam je jednostavno trziste slabo, da ne kazem go qratz? Takodje, to sto nam smeta i smetao je povlasceni polozaj Jata cemo da resimo tako sto cemo Wizzu dati povlascen polozaj? Ja mislim da ne treba tako.

 

Sto se tice Budimpeste i Temisvara - super. Em te subvencionise susedna drzava a ne nasa, em nisi neto trosak beogradskom aerodromu, em ce pare zaraditi nesubvencionisani srpski autoprevoznik. Win-win.

 

Sto se Wizza tice, to je kompanija koje te pusti da udjes s koferom u jednom pravcu (pogledaju i kazu ok je) da bi ti na povratnom letu rekli da je prevelik i naplatili ti 40 evra. A onda pored sebe na gejtu vidis nekoga ko je prosao na isti let sa istim takvim koferom, normalno, jer je njemu to prvi let pa ce ga cekati kada se vrati.

Edited by hazard
Link to comment

dobro, na ivici si da me ubediš da je ovim potezom Vlade i Aerodroma zapravo zaštićeno načelo tržišne ekonomije.

osnovno nacelo trzisne ekonomije je da treba stvoriti svugde po 1 monopolistu. to je najbolje za sve nas, onda hazard zna gde iduu njegove pare od poreza.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...