Jump to content
IGNORED

Avijacija u Srba i regionu


nesha taxista

Recommended Posts

Ovaj, od logike operisani covece, da mi je neko rekao na prvom check-inu da kofer ne moze, ja s tim koferom u avion usao ne bi.

leteo bi bez kofera i ne bi menjao gace nedelju dana? a kofer bi zakopao iza terminala?

i to zato sto te je mrzelo da proveris dimenzije kofera, iako ti je lepo sve pisalo u mejlu kojeg si dobio kad si kupovao kartu?

Link to comment

e pa detalje o uslovima koje Etihad dobija u Beogradu nećemo nikada saznati. a jel znaš zašto, zato što je ugovor sa Etihadom službena tajna. 

no, bitno je da je na Wizzu demonstrirana tržišna ekonomija.

 

na stranu što nemam baš ništa protiv subvencija za low cost jer mislim da je otvaranje Srbije prema inostranstvu, pogotovo kada su u pitanju jako mladi ljudi koji misle da u Evropi žive samo pederi i sektaši, jako ozbiljan prioritet koji bi svi trebali da finansiraju. verujem da je to važno koliko i izgradnja novih puteva koji ne samo da se subvencionišu, nego ih država finansira stopostotno. 

 

Ja se slazem sve oko Etihada i Jata i sve to, samo mislim da to necemo ispraviti tako sto cemo imati isti odnos prema nekom drugom, vec tako sto cemo da resimo prvi problem.

 

Takodje, ako mislis da su subvencije za avio-prevoz generalno OK, nek se to radi transparentnije - neka drzava deli besplatne avio karte na raznorazne destinacije pa neka od toga koristi imaju sve aviokompanije koje lete iz Srbije. Ne znam zasto bi subvencionisali let za Memingen a ne let za Varsavu.

Link to comment

edit: e bre aman, ti si poneo veci kofer nego sto treba i to je uzrok cele tvoje nevolje, ma necu uopste da ulazim u tu vrstu price, aj da pricamo o siroj slici™

 

U moju odbranu, nisam ja (ja sam uredno premerio svoj rucni prtljag jer sam picajzla koja cita svaki fajn print svugde) nego osoba koja je putovala samnom. Mada i tu stvari nisu bas tako clear-cut, ali necu dalje da smaram o tome jer bi napisao jos jedan paragraf - samo cu reci da je bio u pitanju standardni rucni prtljag za avion. Ako cemo o siroj slici™ - ako je nekoj kompaniji biznis model da pravi pare na malim nemarnostima svojih putnika ili greskama svojih zaposlenih - onda je meni ta kompanija zlo. Inace ja sam samo naveo jedan licni primer. Daleko gorih prica ima, kao sto npr. mozes da vidis na

http://www.wizzairsucks.com/

 

 

leteo bi bez kofera i ne bi menjao gace nedelju dana? a kofer bi zakopao iza terminala?

i to zato sto te je mrzelo da proveris dimenzije kofera, iako ti je lepo sve pisalo u mejlu kojeg si dobio kad si kupovao kartu?

 

Ne, nego bi neke stvari prepakovao u druge kofere (npr. onaj veliki ciji sam check-in platio unapred) a neke ne bi poneo sa sobom vec bi ostavio familiji koja me je dovezla na aerodrom. Ajde sad jos jedna kratka dosetka, sazdana na osnovu informacija koje nemas? To ti super ide.

Link to comment

dajte neku cifru, o kolikim je subvencijama reč po avionu, putniku? zna li neko?

 

daće valjda Hazard. ja tražim ali nema ništa u medijima o tome

Link to comment

ma šta ima i ta sirotinja da leti vazduhom i da joj još prepodobni bogatuni otplaćuju deo troška, nek sede kući i štede za izdržljivije cipele!

nebo je vazda bilo zabava bogataša i aristokracije...

 

inače ima još pisti po Srbistanu pa neka se aktiviraju, tamo i treba LC da sleću i poleću

Link to comment

daće valjda Hazard. ja tražim ali nema ništa u medijima o tome

ali da mi ne mešaju te "subvencije" sa manjim troškovima koje imaju na aerodromu, a zbog korišćenja onih krš gejtova, nekorišćenja avio mostova, time što im dobar deo putnika obavi check in on line...

Link to comment

na stranu što nemam baš ništa protiv subvencija za low cost jer mislim da je otvaranje Srbije prema inostranstvu, pogotovo kada su u pitanju jako mladi ljudi koji misle da u Evropi žive samo pederi i sektaši, jako ozbiljan prioritet koji bi svi trebali da finansiraju. verujem da je to važno koliko i izgradnja novih puteva koji ne samo da se subvencionišu, nego ih država finansira stopostotno. 

 

Imaj u vidu da sa beogradskog aerodroma lete i druge lowcost kompanije koje nisu najavile bilo kakve restrikcije ili povlačenja. Tu je EasyJet, tu je Norwegian, tu je FlyDubai, tu je Pegasus. Aerodrom ne može ni Wizz-u ni bilo kom drugom da naplaćuje više od zvaničnog cenovnika, može samo manje. Veoma je verovatno da su im ukinute neke masne povlastice koje su imali.

 

Oko toga da država treba da pomogne lowcost prevoznike može se diskutovati. To obično rade zemlje koje nemaju nacionalnog prevoznika ili nisu dovoljno zanimljiva tršišta za legacy ("klasične") prevoznike, pa onda pribegavaju subvencijama za lowcostere kako bi napravili makar nekakve konekcije sa svetom. Makedonija ulupava više od 5 miliona evra godišnje na subvencije Wizzu samo u kešu, ali oni su izračunali da im je to potrebno. U Srbiji uopšte nije nemoguće da možda uskoči neki nov lowcoster da popuni rupu koju sada pravi Wizz. Možda će EasyJet nešto pojačati, možda će Ryanair doći, u svakom slučaju lowcosteri su i dalje tu.

 

Još pre tri godine sam čuo da G17 ozbiljno gura gašenje Jata i pozicioniranje Wizza kao najvećeg prevoznika u Srbiji. Sve što se dešavalo u međuvremenu, naročito na samom aerodromu, išlo je u prilog tome. Imali su kombinu sa njima, imali su ljude gde je trebalo, Wizz je trebalo da se odvali od kinte nakon što Jat ode u večna lovišta, a transferne putnike bi 4-5 evropskih prevoznika među sobom razdelilo i odvalilo od cena.

 

Plan se očigledno izjalovio i kao što sam rekao, možemo da diskutujemo da li je dobro ili loše što je tako.

Link to comment

inače ima još pisti po Srbistanu pa neka se aktiviraju, tamo i treba LC da sleću i poleću

 

Problem je u tome što LCCs to neće. Oni neće da dođu npr. u Niš ako ne dobiju subvencije (ne samo u aerodromskim troškovima nego i u kešovini) jer tamo ne vide nikakav potencijal tržišta. Realno, tog potencijala i nema. Batajnica bi im bila prihvatljiva ali za to je potrebno da država uloži u izgradnju civilne infrastrukture tamo. Morava takođe nije završena mada ni tamo ne bi došli bez subvencija.

Link to comment

lete na 93 aerodroma, ovim im je BEG postao najskuplji.

 

mislim da je ovo dovoljno.

 

Ogromna većina tih aerodroma nisu glavni nacionalni aerodromi već neki sporedni kojima je Wizz jedina ili jedna od retkih mušterija. Tamo gde lete na glavne nacionalne aerodrome, uglavnom dobijaju ozbiljne subvencije i popuste kao što je bio slučaj i u Beogradu. S tim da im je BEG sada ukinuo te popuste. Oni sutra mogu da prebace sve operacije na Niš ako im je Srbija toliko privlačno tržište ali je fora u tome što njih Niš ne interesuje. Ne interesuje ih čak ni da probaju sa jednim avionom jedno 6 meseci, jednostavno ne vide ništa tamo.

Link to comment

 

ja u ovim llinkovima nigde ne vidim subvencije (kao što ih Wizz dobija u Skoplju), već samo manje troškove korišćenja aerodroma.

 

kao što malo gore napisah, evo jedan sličan komentar u u Novostima od nekoga iz branše (ili tako tvrdi):

 

1) WizzAir ima manje vreme obrta, s toga se manje plaćaju usluge.2) Koriste gejtove koji su za niskobudžetne aviokompanije, s toga se manje plaća3) Terminal 1 je jeftiniji od terminala 2 (za avioprevoznike)Jednostavno ne koriste full uslugu aerodroma i stoga manje plaćaju. Proverite easyJet recimo, videće da su cene slične. Ako bi recimo po sletanju koristili gejt A1, ostali sat ipo a putnike prihvatali preko Terminala 2, cena karte bi bila veća.

Link to comment

Pisao sam i ja tada, to u Novostima je nedorečeno u mnogim aspektima. Ali pitanje ostaje: zašto je Wizz sad odjednom osakaćen a EasyJet nema problem sa troškovima na BEG?

 

Ako EasyJet sada ima iste troškove kao Wizz, onda neka Wizz objasni kako se to jednima isplati a drugima ne.

 

Ako EasyJet ima neke subvencije i popuste koji su sada ukinuti Wizzu, to je bad luck za Wizz ali isto tako znači da Srbija subvencioniše lowcostere. Samo u nešto manjoj meri nego ranije.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...