Jump to content
IGNORED

Avijacija u Srba i regionu


nesha taxista

Recommended Posts

AB je jedna lopovska firma, koja kao svoju osnovnu delatnost vidi pre svega pravljenje para na nacin na koji to rade razni parking servisi, javna sklonista, pijacne uprave i slicne nazovi trzisne firme, tako da je o njemu kao nosiocu i usmerivacu razvoja civilnog vazdusnog saobracaja kao delatnosti vazne za drzavu Srbiju uzaludno raspravljati.

Link to comment

Inače nije mi baš najjasnije kako se u tu teoriju o vremenu obrta uklapa popust od 20% na putničku taksu na T1. To nema nikakve veze sa vremenom obrta i to je direktno čašćavanje od strane aerodroma tj. države.

Link to comment

Tamo gde lete na glavne nacionalne aerodrome, uglavnom dobijaju ozbiljne subvencije i popuste kao što je bio slučaj i u Beogradu. S tim da im je BEG sada ukinuo te popuste. 

 

Dobro, sve i da je tako - na koju foru smo pametniji od svih njih? 

Link to comment

Ogromna većina tih aerodroma nisu glavni nacionalni aerodromi već neki sporedni kojima je Wizz jedina ili jedna od retkih mušterija. Tamo gde lete na glavne nacionalne aerodrome, uglavnom dobijaju ozbiljne subvencije i popuste kao što je bio slučaj i u Beogradu. S tim da im je BEG sada ukinuo te popuste. Oni sutra mogu da prebace sve operacije na Niš ako im je Srbija toliko privlačno tržište ali je fora u tome što njih Niš ne interesuje. Ne interesuje ih čak ni da probaju sa jednim avionom jedno 6 meseci, jednostavno ne vide ništa tamo.

el prat, ženeva, keln, madrid, budimpešta, prag, malpensa... i ostali "sporedni" aerodromi.

i sad baš BEG u ovakvoj konkurenciji ispade najskuplji. najskuplji na listi 93 aerodroma wizz mreže.

 

dosta zamlaćivanja. samo budala u ovome ne vidi soft uvođenje nekog monopola sa arapske strane. malo smo tržište? pa ako imaju mogućnosti (ugovor) šta ih košta da sprovedu ovo. ipak je wizz prevezao preko 200.000 putnika preko BEG prošle godine.

 

i ko kaže da easy nema problema sa troškovima? wizz se prvi oglasio, pa premestio jedan avion u Rigu. videćemo najavu žimskog reda letenja. spremam sam da se kladim da 1) neće biti novih lcc 2) da ostali lcc neće proširiti svoju mrežu, odnosno da će je dodatno smanjiti.

Edited by barrcode
Link to comment

dosta zamlaćivanja. samo budala u ovome ne vidi soft uvođenje nekog monopola sa arapske strane.

 

Bio bih zahvalan ako bi neko objasnio kako se ovde uvodi monopol sa arapske strane. Ili ako bi neko ponudio odgovor na pitanje zbog čega Wizz neće da precizira šta je tačno to što je njihov trošak na BEG učinilo najvećim u svojoj mreži od 93 aerodroma?

Link to comment

Dobro, sve i da je tako - na koju foru smo pametniji od svih njih? 

 

Niko ne kaže da smo pametniji, to je stvar procene za svakog ponaosob. Gledaš koliko su ti potrebni LCC i kako možeš da ih privučeš. Situacija se drastično razlikuje tamo gde su u igri i domaći prevoznici. Ne zaboravi da u skladu sa CEAA, koji je Srbija potpisala i ratifikovala, svaki ali svaki LCC registrovan na teritoriji CEAA može da otvori liniju iz Srbije. Ako im direktorat ne izda dozvolu, prekršiće CEAA. Maksimum drndanja koji mogu da im priušte je da im ponude neka bezvezna vremena poletanja i sletanja ali to se da rešiti (ako je mogao Pegasus da se izbori za dozvolu i pristojna vremena, a njih ne štiti CEAA, onda vala može svaki LCC registrovan u CEAA da se izbori za isto). Aerodrom, ponavljam, ne može da im naplati veću cenu nego što kaže zvaničan cenovnik (pri čemu LCCs uzimaju minimalan minimum aerodromskih usluga). U čemu je onda problem? Što nema subvencija i popusta? U tom slučaju treba da otvaramo zasebnu diskusiju na temu da li LCC treba subvencionisati ili ne, budući da to u razvijenim evropskim zemljama počiva na malo drugačijim principima (regionalnim ili čak gradskim) u odnosu na ove raspadače koji su i dalje van EU i gde se sve vrti oko državnog intervencionizma.

 

Koliko vidim na sajtu aerodroma, takse su i dalje iste kao što su bile prošlog meseca. Nije mi jasno koji se to trošak povećao Wizzu a nisam baš sklon da im blanko verujem ako neće da kažu o čemu se konkretno radi.

Edited by beowl
Link to comment

Koliko se ja razumem, postoje 2 vrste taksi na aerodromima:

- takse za krajnje korisnike tj. putnike i to se direktno prikazuje na karti

- takse za avio kompaniju veznao za slot

 

Preko toga idu jos neke usluge:

- ciscenje aviona, pranje kolonje i sl.

- odrzavanje aviona i prarking (preko noci)

- gorivo

 

Gde su Wizz u oboj prici rebnuli ovi sa AB?

 

Pozdrav,

X500

Link to comment

Niko ne kaže da smo pametniji, to je stvar procene za svakog ponaosob. Gledaš koliko su ti potrebni LCC i kako možeš da ih privučeš. Situacija se drastično razlikuje tamo gde su u igri i domaći prevoznici. Ne zaboravi da u skladu sa CEAA, koji je Srbija potpisala i ratifikovala, svaki ali svaki LCC registrovan na teritoriji CEAA može da otvori liniju iz Srbije. Ako im direktorat ne izda dozvolu, prekršiće CEAA. Maksimum drndanja koji mogu da im priušte je da im ponude neka bezvezna vremena poletanja i sletanja ali to se da rešiti (ako je mogao Pegasus da se izbori za dozvolu i pristojna vremena, a njih ne štiti CEAA, onda vala može svaki LCC registrovan u CEAA da se izbori za isto). Aerodrom, ponavljam, ne može da im naplati veću cenu nego što kaže zvaničan cenovnik (pri čemu LCCs uzimaju minimalan minimum aerodromskih usluga). U čemu je onda problem? Što nema subvencija i popusta? U tom slučaju treba da otvaramo zasebnu diskusiju na temu da li LCC treba subvencionisati ili ne, budući da to u razvijenim evropskim zemljama počiva na malo drugačijim principima (regionalnim ili čak gradskim) u odnosu na ove raspadače koji su i dalje van EU i gde se sve vrti oko državnog intervencionizma.

 

Koliko vidim na sajtu aerodroma, takse su i dalje iste kao što su bile prošlog meseca. Nije mi jasno koji se to trošak povećao Wizzu a nisam baš sklon da im blanko verujem ako neće da kažu o čemu se konkretno radi.

 

Pazi, ja sto posto verujem da su neki popust dobili. Ali po meni, sve i da jesu, to je visi drzavni interes. Ne samo da bi nasi ljudi sto vise leteli napolje, nego i da bi sto vise stranaca doslo u Srbiju, sto se u krajnjem racunu, ubedjen sam, isplati Srbiji na vise nivoa od kojih je samo 1 taj suvi ekonomski. A glavni problem svih problema je sto je onaj ugovor tajan i samo zbog njega bih voleo da i ovim nasima i arapima EC legne na kicmu do maksimuma.

Link to comment

Pazi, ja sto posto verujem da su neki popust dobili. Ali po meni, sve i da jesu, to je visi drzavni interes.

 

Kao što rekoh, da se diskutovati o tome koliko je u pitanju viši državni interes. Mimo toga, potpuno je šizofreno da država subvencioniše LC prevoznike i tako otkida prihode sopstvenom prevozniku u kojem ima 51% vlasništva. Teško ćeš to uklopiti u više državne interese a još teže objasniti strateškom partneru. 

 

LC prevoz može da se razvija i na druge načine osim na te G17 subvencionističke fore. Što ga Srbija ne razvija, druga je priča. Tu leži problem, a ne u tome što siroti Wizz više ne može da dobije 30% popusta na zvaničan cenovnik.

Link to comment

ok, kad se gleda samo striktno finansijski verovatno si u pravu, mada 1) nemamo pojma o cemu se tacno radilo 2) nije bas da je sa Air Serbiom sve transparentno do koske pa da se igramo...well, transparentnosti. I brige za suv interes gradjana. 

 

pod dva, ovo je samo jos jedan dokaz da sta god da se desi, jedno je sigurno - u ovoj zemlji se uvek tezi ka tome da ima sve najskuplje moguce u univezrumu. a pri tom i skriveno od javnosti. 

Link to comment

Ono pod 1) bi mogao da pojasni Wizz, bilo bi korisnije od pokosovskog pojanja o crnim vranama i gavranima koji od danas kruže nad Srbijom.

 

U vezi onog pod 2) videli smo leak-ovani nacrt ugovora u kojem stoji da će država subvencionisati do 50% troškova goriva Er Srbiji. Za takve stvari Evropska komisija ume lako da naredi vraćanje kompletnog iznosa državi. Tako se Malev preselio na ahiret a ove godine će možda i Adria. Oboje zbog primanja državne pomoći. Pa ako ovi naši carevi hoće tako da se igraju, samo neka izvole.  

Link to comment

Dobro, sve i da je tako - na koju foru smo pametniji od svih njih? 

 

Pa pogledaj clanak iz businessinsidera koji sam linkovao gde se vidi sta EK misli o subvencionisanju LCCa. Mozda i jesmo pametniji od svih njih po tom pitanju, bar ako se EK pita.

 

 

Pazi, ja sto posto verujem da su neki popust dobili. Ali po meni, sve i da jesu, to je visi drzavni interes. Ne samo da bi nasi ljudi sto vise leteli napolje, nego i da bi sto vise stranaca doslo u Srbiju, sto se u krajnjem racunu, ubedjen sam, isplati Srbiji na vise nivoa od kojih je samo 1 taj suvi ekonomski. A glavni problem svih problema je sto je onaj ugovor tajan i samo zbog njega bih voleo da i ovim nasima i arapima EC legne na kicmu do maksimuma.

 

Opet dinkaranomics™

Link to comment

Opet dinkaranomics™

Air serbia po putniku 17e taksi

Wizzair po putniku 31e taksi.

 

subvencije države  Srbije na kerozin koji koristi air serbia = 50% .

Link to comment

A sto ne postavis celu vest? :fantom:

 

 

 

Viz er: Diskriminisani smo

Izvor: Beta, Tanjug

Beograd -- Aviokompanija Viz er aerodromske troškove mora da plaća 31 evro po putniku, a Er Srbija 14 evra manje, kaže Džon Stivenson potpredsednik Viz era.

 

Izvršni potpredsednik Vizera, Džon Stivenson, najavio je juče da će ova najveća niskotarifna avio-kompanija u centralnoj i istocnoj Evropi prepoloviti svoje kapacitete u Beogradu zbog porasta aerodromskih troškova.

Stivenson je rekao Tanjugu da se nova šema plaćanja za Viz er primenjuje od 1. aprila, i da ta aviokompanija treba da plaća 31 evro po putniku, a Er Srbija 14 evra manje.

On je kazao da će Viz er nastaviti da održava 10 linija iz Beograda, kao i da će na njima biti smanjen broj letova i cena karata povećana između pet do 10 odsto.

Stivenson je kazao da su aerodromski troškovi za Viz er porasli 40 odsto, čime je "beogradski aerodrom postao najskuplji u Viz erovoj mreži letova i jedan od najskupljih u Evropi".

U Vizeru kažu da je srpska vlada donela odluku da zaštiti i podstiče Er Srbiju, ali da ta mađarska aviokompanija ipak neće napustiti srpsko tržište.

Stivenson je kazao da će Vizer ponovo vrati svoje kapacitete u Beogradu ako se aerodromski troškovi vrate na stari nivo.

Na pitanje novinara da li je tačno da je Vizer u protekle tri godine imao privilegovan položaj na srpskom tržištu i zahvaljujući popustima na beogradskom aerodromu prihodovao 5,4 miliona evra, Stivenson je kazao da "Viz er ne bi ni bio u Srbiji da nije bilo tih podsticaja". :fantom:

 

Znaci podsticaji za Wizz Air su sasvim normalna i OK stvar jer da njih nije bilo, Wizz ne bi ni bio u Srbiji, ali zato kada se sada podstice Air Serbia to je "diskriminacija".

 

Placem nad tuznom sudbinom Wizz Air-a. :fantom:

 

Da se razumemo - podsticaji za Air Serbia-u su sranje. 50% subvencionisane cene goriva je sranje. Isto kao sto su i podsticaji za Wizz Air sranje - da im se da da placaju 9,6 evra na Terminalu 1 dok sve ostale kompanije na Terminalu 1 placaju 12 (ukljucujuci i druge niskotarifne - btw, na Terminalu 2 je 16 evra).

 

Dinkaranomics™ je i jedno i drugo.

 

No kad smo se vec uvalili u govna trazeci spasioca za raspali Jat, ne moramo da nastavimo da poklanjamo pare drugim neprofitabilnim aviokompanijama (kao sto je Wizz).

Link to comment

nevolja sa tvojim gledistem je sto ti vidis samo kompanije i aerodrom, a ne i putnike. zabole me i za wizzair i za air serbiu birno mi je da ljudi bar na kasicicu u nekom segmentu zive kao normalan deo evrope. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...