Jump to content
IGNORED

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

da, ali tu ulazi trosak remonta, i takodje, kada se kaze da SM recimo kosta 15-20 miliona ili koliko je vec, to je bez naoruzanja ja mislim, a ovde valjda ulazi u cifru i nabavka raketa

Link to comment

$ 27 miliona je koštao remont postojećih 5 naših MiG-29B 2008. godine. Znači klot remont, produženje resursa 10 godina, bez unapređenja. To je $ 5,4 miliona po avionu, cenim da za ostalih 13 sad može to da se dovede na neki malo bolji nivo, barem taj SM.

 

I da im stave još po jedan potkrilni nosač. :mad:

 

via CZ-M53 TT

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

imaj u vidu da u tih 13 ide takodje tzv. "prilagodjavanje za izvoz" (vec je spominjano na forumu), a iz jednog od clanaka vidi se da to izmedju ostalog podrazumeva skidanje neke elektronike i radio opreme koje koriste Rusi (a nasi ne koriste) i stavljanje one koji mi koristimo. I pretpostavljam Rusi ce pregledati avione da se ne desi da u izvoz ode nesto sto ne sme (i zameniti sta treba, ako tako neceg ima, mada sumnjam). To sve nije moralo da se radi sa remontom nasih 29ki 2008.

Link to comment

A kako god, pazi, to sad je skoro tri puta više od onoga što je bilo poslednji put. Sve to spremanje i pripremanje nemož' da košta više od milion po komadu (i to je mnogo, ali ajde diskusije radi) opet ti ostaje 12 miliona po avionu za cinculiranje i nove andrmoljine na njemu. Pri tome, SM nije ništa posebno, mehanika i motor skroz isti, čak i radar isti, novi samo kompjuter i elektronika. Nema HOTAS, nema FBW, nema glass cockpit (samo jedan LCD MFD), nema bubble canopy itd. Ništa specijalno, mereno čak i prema SMT, kamoli M/M2. Ne može to da košta nešto mnogo, zato me i navodi na pomisao da će to biti nešto SM-like, da može da tera R-77 i da baci boNbu onu novu lasersku što prave VTI i Krušik, i to je.

 

I da, RSK MiG je u kurcu godinama, njima je daj šta daš, tako da verovatno može da se izvuče za te pare i više nego bilo gde drugde.

 

Edit: TangoSix approved

 

http://tangosix.rs/2016/22/12/analiza-ruski-poklon-vrede-li-mig-ovi-koje-dobijamo/

 

via CZ-M53 TT

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

I da, RSK MiG je u kurcu godinama, njima je daj šta daš, tako da verovatno može da se izvuče za te pare i više nego bilo gde drugde.

 

IMG_20161223_165706.jpg

 

 

 

 

btw meni se ovo ne sviđa iz političkih razloga. tip aviona je prosto produžetak te priče, te ne toliko bitan.

Link to comment

pa ako u tu cenu ulaze i očekivani troškovi remonta/održavanja za 10-15 godina onda ok, problem air policinga i prosto poseda nadzvučne avijacije smo rešili za neku razumnu cenu.

 

e sad pitanje je o kom stepenu modernizacije pričamo, ako se ispostavi da je to 15M po avionu pa puta 10 (4+6) plus novo naoružanje (dakle tekući a ne i budući trošak) onda šta znam, i ne baš.

Link to comment

Valjda ukupno da ne pređe 23 miliona po avionu.

 

Meni je ono, neka mera za poređenje šta su komšije Rumuni dali za približno isto to Amerima. Što reče Redoran, bazu za raketle protiv Rusa, što nama nikako ne treba, + realno veće pare za 12 aviona približno jednake starosti i mogućnosti.

 

Kad se uporedi šta smo mi za ove pare dobili, mi smo i bolje prošli.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

mislim da se preteruje sa tom bazom. osnovno je što su u NATO. A ta cost-benefit analiza kod nas nikad nije izvedena, nisam siguran i da ima ko da je izvede kako valja.

Link to comment

Cost-benefit je ovde ukupni politički položaj Srbije, o tome smo već pričali.

 

Zapadno oružje je skupo, i bez posebnog interesa a la Jugoslavija 1948. ga oni neće dati jeftinije, a takvog interesa kod njih u našem slučaju (a i širem regionu očigledno) nema, i u skorije vreme ga neće ni biti.

 

Ono, Romania approved. Full NATO membership, skoro granica sa Rusima, ali ako hoćeš pušku plati pa klati.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...