Jump to content
IGNORED

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

Ipak ne, zeznuo sam se, 185 miliona $ je isključivo za remont 10 aviona, kao i njihovo opremanje novim naoružanjem.

 

Dakle 18,5 miliona $ po avionu. Sad me već kopka šta dobijamo za te pare.

 

via CZ-M53 TT

Nemoj da te kopka. Dobija se poklon(koji se plaća naravno) uz koji, osim što će se dati neki keš(ne zna se koliko), moraš da uzmeš još i gomilu krša i loma u obliku 30 T72 i ne zna se koliko ACP-a da bi ih lagerovao kod sebe(naravno transport tog krša će platiti Srbija).

 

A onda kad ti stignu leteće kante(ako ikad do toga dodje), biće ofarbane u boje VS, i stavljene negde da trunu(eventualno da se skine neki deo ako valja).

 

Jer tih 180 miliona se nema, i neće se ni imati.

Link to comment

Da, Indiju su zaboravili.

 

HAL_Tejas.jpg

 

1867325.jpg

 

A ako je Juzna Koreja na listi onda treba da bude i Tajvan.

 

Izrael i Juzna Afrika su takodje svojevremeno imali ozbiljnu proizvodnju.

Indija?

Ozbiljnim lovcima ????

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

Jer tih 180 miliona se nema, i neće se ni imati.

Onda smo još bolje prošli, dobili smo 4 operativna lovca koji mogu da lete još 5-10 godina (svi remontovani 2010-2014), da ima čime da patroliramo, i to za neke sitne pare (cirka ono što smo zadnji put dali za remont pet naših preživelih) kolko treba da se prikrpe, prefarbaju i doteraju u Srbiju.

 

Opet mnogo bolje nego ništa.

 

via CZ-M53 TT

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

ovo oko eu vojske ("eu vojske") i političke/vojne neutralnosti je malo složenije pitanje.

šansa da se stvori eu vojska top-down, dakle na nivou cele eu je ravna nuli. u sporazum je ugrađena klauzula o vojnoj neutralnosti ("irska klauzula") i to se ne može tek tako izmeniti, sve i da ima političke volje, a nema.
 
naša neutralnost je vojna, ona recimo ne kači ni csdp misije niti pzm, ona kači samo "postojeće vojne saveze" (nato, odkb....) u trenutku donošenja (decembar 2007). csdp i pzm su eksplicitno navedeni kao širi okviri našeg angažmana u strategijama nacbezbednosti i odbrane.
 
da li ćemo, ako za recimo 8 godina, naši vojnici u nekoj csdp misiji, bilo direktno bilo kroz eu borbenu grupu, dosepju u borbeni obračun sa snagama neke treće zemlje u africi (recimo), biti uvučeni u neki sukob? strogo formalno ne, nema automatizma (nismo u savezu, eu nije vojni savez sve i sa klauzulama o zajedničkoj odbrani i solidarnosti - čl. 42.7 i 222) ali sve oped pada na političku volju i odluku.
 
 
 
oko aviona - vojska je sa svoje strane bila zainteresovana za mig-29 iz praktičnih razloga - ima obučene ljude, nekakve kapacitete za popravke, iskustvo itd itd, i sa vojnog stanovišta guranje te nabavke prosto ima logiku.
 
sa druge strane priče o novim avionima traju xyz godina i država (ne vojska) nikada nije ozbiljno ispitala mogućnosti nabavke neke druge opreme. to nije radila ni pre recimo 5 godina kada nije bilo ovakvog sukoba evropa-sad / rusija, a nije radila ni posle. to je prosto signal potvrđivanja državnog kursa koji se ne vodi vojnom neutralnošću nego višim, političkim interesima. mi (javnost) nemamo pojma kakvu bi ponudu mogli dobiti da smo vodili ili drugačiju politiku ili ne državnu politiku koliko da smo signalizirali da želimo da se nakačimo na zapadne izvore naoružavanja, bez menjanja kursa vojne neutralnosti. mi godinama radimo na interoperabilnosti vojnih efektiva sa nato (zbog csdp, pzm, ali i širih interesa) i, kačio sam te tekstove već, mešanje različitih tehnoloških osnova, odnosno odsustvo uniformizacije i nabavki i opreme i strukture i prakse itd itd, ima svoju cenu.
 
stoga kad tribun napiše ovo:
 

Cost-benefit je ovde ukupni politički položaj Srbije, o tome smo već pričali.

Zapadno oružje je skupo, i bez posebnog interesa a la Jugoslavija 1948. ga oni neće dati jeftinije, a takvog interesa kod njih u našem slučaju (a i širem regionu očigledno) nema, i u skorije vreme ga neće ni biti.

Ono, Romania approved. Full NATO membership, skoro granica sa Rusima, ali ako hoćeš pušku plati pa klati.

via CZ-M53 TT


mogu da se pitam koji je naš interes, koji je naš osnovni scenario, ili smo stalno u fazonu "uspori malo sudbino, sestro".

 

 

stoga to što su ruski avioni jeftiniji prosto ne znači mnogo jer postoje ostali oportunitetski troškovi, i ekonomski i politički.

Link to comment

Ma to je kod nas sve sačuvaj boža. Mi imamo tu tačku koja govori o vojnoj neutralnosti u toj rezoluciji , a Strategija odbrane i Strategija nacionalne bezbednosti nijednim slovom ne pominju tu "vojnu neutralnost" tj uopšte se ne poziva na taj dokument. Komedija. 

Edited by MancMellow
Link to comment

ovo oko eu vojske ("eu vojske") i političke/vojne neutralnosti je malo složenije pitanje.

šansa da se stvori eu vojska top-down, dakle na nivou cele eu je ravna nuli. u sporazum je ugrađena klauzula o vojnoj neutralnosti ("irska klauzula") i to se ne može tek tako izmeniti, sve i da ima političke volje, a nema.

 

naša neutralnost je vojna, ona recimo ne kači ni csdp misije niti pzm, ona kači samo "postojeće vojne saveze" (nato, odkb....) u trenutku donošenja (decembar 2007). csdp i pzm su ekspplicitno navedeni kao širi okviri našeg angažmana u strategijama nacbezbednosti i odbrane.

 

da li ćemo, ako za recimo 8 godina, naši vojnici u nekoj csdp misiji, bilo direktno bilo kroz eu borbenu grupu, dosepju u borbeni obračun sa snagama neke treće zemlje u africi (recimo), biti uvučeni u neki sukob? strogo formalno ne, nema automatizma (nismo u savezu, eu nije vojni savez sve i sa klauzulama o zajedničkoj odbrani i solidarnosti - čl. 42.7 i 222) ali sve oped pada na političku volju i odluku.

 

 

 

oko aviona - vojska je sa svoje strane bila zainteresovana za mig-29 iz praktičnih razloga - ima obučene ljude, nekakve kapacitete za popravke, iskustvo itd itd, i sa vojnog stanovišta guranje te nabavke prosto ima logiku.

 

sa druge strane priče o novim avionima traju xyz godina i država (ne vojska) nikada nije ozbiljno ispitala mogućnosti nabavke neke druge opreme. to nije radila ni pre recimo 5 godina kada nije bilo ovakvog sukoba evropa-sad / rusija, a nije radila ni posle. to je prosto signal potvrđivanja državnog kursa koji se ne vodi vojnom neutralnošću nego višim, političkim interesima. mi (javnost) nemamo pojma kakvu bi ponudu mogli dobiti da smo vodili ili drugačiju politiku ili ne državnu politiku koliko da smo signalizirali da želimo da se nakačimo na zapadne izvore naoružavanja, bez menjanja kursa vojne neutralnosti. mi godinama radimo na interoperabilnosti vojnih efektiva sa nato (zbog csdp, pzm, ali i širih interesa) i, kačio sam te tekstove već, mešanje različitih tehnoloških osnova, odnosno odsustvo uniformizacije i nabavki i opreme i strukture i prakse itd itd, ima svoju cenu.

 

stoga kad tribun napiše ovo:

 

 

mogu da se pitam koji je naš interes, koji je naš osnovni scenario, ili smo stalno u fazonu "uspori malo sudbino, sestro".

 

 

stoga to što su ruski avioni jeftiniji prosto ne znači mnogo jer postoje ostali oportunitetski troškovi, i ekonomski i politički.

+1

 

Samo sto ovo i nije prica o avionu/avionima, ovo je prica o lavorima u kojima mora da se sedi citajuci ovaj topik, a sve zbog ogromne kolicine vlazenja na gvozdjuriju samu po sebi, kakva god i cija god bila, ruska ponajbolje.

Budalastine poput 'da nam se ne ugasi nadzvucna avijacija' sa 10-ak aviona, 'nase plavo nebo', bez jasno definisanih zahteva sta i kako bi ta avijacija trebala da radi i sta bi se od nje ocekivalo.

Potreba, samo primera radi, da se skoluju piloti, dakle kompletno visoko vojno skolstvo sa pratecim tehnikalijama, a da ne znas cemu ces i kako i na cemu i za sta da ucis buduce generacije, nikakva ili skoro nikakva tehnoloska baza za gajenje vazduhoplovstva u bilo kom obliku, ali - 'nikako da damo/platimo nekom da nam cuva vazdusni prostor...'

Gajiti avijaciju ne moze se na rok od 5 ili 10 godina sve cekajuci da bude bolje; koliko sutra ce trebati razmisljati o nabavci novih za obuku, infrastrukturisati, taj rad, a to nece moci da se radi sa mentalitetom i nacinom razmisljanja zemlje 'koja je 100 godina imala avijaciju pa bi bilo greota da se ugasi...'

Danasnja Srbija nema avijaciju, kakvu ce da pravi ili da li ce uopste da je pravi ponajmanje je pitanje gvozdjurije, jos manje pitanje para.

Link to comment

Onda smo još bolje prošli, dobili smo 4 operativna lovca koji mogu da lete još 5-10 godina (svi remontovani 2010-2014), da ima čime da patroliramo, i to za neke sitne pare (cirka ono što smo zadnji put dali za remont pet naših preživelih) kolko treba da se prikrpe, prefarbaju i doteraju u Srbiju.

 

Opet mnogo bolje nego ništa.

 

via CZ-M53 TT

Ne, tih 6 MiG-29 koji se dobijaju kao "poklon" su po registarskim brojevima koje imaju u Rusiji, proizvedeni 1988. i 1989. godine, dakle stari 27 i 28 godina, i samo jedan je remontovan 2010, ostali nikad. Dakle, imaju resurse još da dolete iz Rusije u Srbiju, i posle toga cvrc Milojka.

 

Ne želim ni da počinjem priču o  tome da ne postoji dovoljno tehničara za održavanje koji bi mogli da opslužuju toliko aviona, a vrlo je dubiozno da li postoji dovoljno pilota za takav broj letelica.

 

Na kraju, niko da kaže a otkud i šta će svi ti prepotopanoja tenkovi i transporteri? Koliko se to plaća i šta će sa tim raditi?

 

I +1 na ovo što napisa Namenski.

Link to comment

stoga kad tribun napiše ovo:

 

 

mogu da se pitam koji je naš interes, koji je naš osnovni scenario, ili smo stalno u fazonu "uspori malo sudbino, sestro".

 

stoga to što su ruski avioni jeftiniji prosto ne znači mnogo jer postoje ostali oportunitetski troškovi, i ekonomski i politički.

I opet se vraćamo na moje x puta ovde postavljano pitanje na koje niko ne može da mi da smisleni odgovor (šta u kom scenariju dobijamo a šta gubimo), jer analize nisu rađene, država to nije ni naručila niti platila, dakle odgovora nema.

 

Što znači da tumaramo kao guske u magli i da to što sam rekao (da smo prošli najeftinije moguće, ograničeno samo na smisao cene nabavke aviona, iz ponuđenog) za sada niko ne može argumentovano (oportunitetnim troškom, ekonometrijski proračunatim) da pobije.

 

Molim lepo, meni dosta.

 

P.S. TTZ-i iz RV su odašiljani svojevremeno na nekoliko adresa, i u EU i SAD i u RF, koliko ja znam.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

Ne, tih 6 MiG-29 koji se dobijaju kao "poklon" su po registarskim brojevima koje imaju u Rusiji, proizvedeni 1988. i 1989. godine, dakle stari 27 i 28 godina, i samo jedan je remontovan 2010, ostali nikad. Dakle, imaju resurse još da dolete iz Rusije u Srbiju, i posle toga cvrc Milojka.

 

Ne želim ni da počinjem priču o tome da ne postoji dovoljno tehničara za održavanje koji bi mogli da opslužuju toliko aviona, a vrlo je dubiozno da li postoji dovoljno pilota za takav broj letelica.

 

Na kraju, niko da kaže a otkud i šta će svi ti prepotopanoja tenkovi i transporteri? Koliko se to plaća i šta će sa tim raditi?

 

I +1 na ovo što napisa Namenski.

Kako je pre par meseci saopšteno ti avioni bi mogli da lete još 4-8 godina pre još jednog remonta pa se na osnovu toga kao i njihovih fotografija može zaključiti da su ti avioni najverovatnije bili na opštoj opravci u periodu 2010-2014.

http://tangosix.rs/2016/22/12/analiza-ruski-poklon-vrede-li-mig-ovi-koje-dobijamo/

 

 

Neko od vas dvojice ne prenosi tačne informacije.

 

Što se pak tenkova i BRDMova tiče, stvarno neam pojma. VS u rezervi ima 70ak T-72, možda su ove uzeli za delove.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

????

 

Može neka alternativa, onako na keca?

 

Jelda je bilo bolje da plaćamo Bugarima da nam patroliraju nebom?

 

A?

 

via CZ-M53 TT

 

http://newatlas.com/saab-gripen-e/43430/

 

mislim da je Vucic ipak hteo da malo luduje za domace potrebe, jer tako voli, ali sigurno ga je Sojgu fino "upecao" a da ovaj nije ocekivao

 

jebiga kada se nema sluha za bigvladin projekat domace proizvodnje visenamenskog borbenog aviona :fantom: :P

 

Ja podržavam ulazak u nato ako to znači da ćemo dobiti licencu za GE YF-120  :fantom:

 

Da, Indiju su zaboravili.

 

 

 

A ako je Juzna Koreja na listi onda treba da bude i Tajvan.

 

Izrael i Juzna Afrika su takodje svojevremeno imali ozbiljnu proizvodnju.

 

S obzirom da dotičnima treba 40+ godina da naprave kršten tenk i da zahtevaju da Francuska garantuje za karabudževine koje po njihovim nacrtima sklapaju u Indiji ne bi ih uzeo ni da ih poklanjaju. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...