Jump to content
IGNORED

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

To se slazem, najjace je sto ovde nema nikakve tajne, ovo je jednostavna masina koju koristi mnogo drzava i zna se sta su placali i po kojim cenama. Nije ovo F22. E sad sva ova fama i netransparentnost posla jesu sumnjivi. Nisu nemci koji se bave vojnom industrijom bas imuni na korupciju. Videcemo valjda.

Link to comment

Izgleda da su 9 helikoptera koji se kupuju (6 za vojsku, 3 za MUP) idu i 4 polovna koje ce donirati Nemacka, pa bi tako vojska imala 10 ukupno.

 

Moram reci da je uzimanje ruske i nemacke vojne donacije istovremeno zapravo odlican potez balansiranja u ovom trenutku

Link to comment

Izgleda da su 9 helikoptera koji se kupuju (6 za vojsku, 3 za MUP) idu i 4 polovna koje ce donirati Nemacka, pa bi tako vojska imala 10 ukupno.

 

Moram reci da je uzimanje ruske i nemacke vojne donacije istovremeno zapravo odlican potez balansiranja u ovom trenutku

Nemačka donacija mi je jasna. Daju ti 4 helikoptera.

 

Nije mi medjutim jasan koncept ruske donacije. Plaćaš ono što dobiješ. To se nekad zvalo kupoprodaja, ne donacija.

Link to comment

Izgleda da su 9 helikoptera koji se kupuju (6 za vojsku, 3 za MUP) idu i 4 polovna koje ce donirati Nemacka, pa bi tako vojska imala 10 ukupno.

 

Moram reci da je uzimanje ruske i nemacke vojne donacije istovremeno zapravo odlican potez balansiranja u ovom trenutku

Ili je dozvola za nabavku migova dobijena dogovorom za helihoptere™.

Nekako mi sve to izgleda kao paket...

Link to comment

Nemačka donacija mi je jasna. Daju ti 4 helikoptera.

 

Nije mi medjutim jasan koncept ruske donacije. Plaćaš ono što dobiješ. To se nekad zvalo kupoprodaja, ne donacija.

 

Zapravo meni je jasnija ruska donacija. Daju ti star polovan hardver za dz da bi njima platio modernizaciju istog. To je kao kada bi ti automehanicar dao neki polovni auto za dz, znajuci da ako zelis da ga vozis duze od godinu dana (a treba ti za duze) moras kod njega da se vratis i da mu platis masu popravki. Ti to znas i tebi je to i dalje jeftinije jer nemas para da kupis novi auto, a ustedeo si i kupovinu polovnog.

 

Nemci mi se druge strane nisu bas jasni, jer ce kao da nam daju 4 helikoptera od ukupno 6 koliko imaju i koji su u upotrebi tek od pretprosle godine. Mislim, za nas je super sto cemo dobiti 4 u sustini ganc nova helikoptera, ali ja se pitam - zasto? Nemacka je narucila 15 ovih helikoptera u nekoj spec. konfiguraciji namenjenoj za specijalne snage, i sada ce tek sto su dobili 6 nama da proslede 4 jer...?

 

Mislim da je prilicno jasno da je dil sa 4 donirana deo dila sa 9 novih koje cemo platiti, tako da je to vrlo slicno ruskoj donaciji - dobijanje besplatne opreme usko je vezano za placanje neceg drugog. Da nismo potpisali ugovor o kupovini 9 novih siguran sam da ne bi smo dobili ni 4 polovna. OK, neka bude da su Nemci hteli da poguraju svoj proizvodjaca i da tako efektivno daju Srbiji 13 helikoptera za cenu 9, i poguraju dil, ali meni ostaje pitanje zasto se odricu ta 4 helikoptera? Cisto da poguraju dil Erbasu, pa ce kasnije naruciti za sebe jos 4? Ili helikopter u toj konfiguraciji nije bas ispunio njihova ocekivanja? Ili je sve cista politika, gde se ocekuje da Vucic ovo "kompenzuje" necim drugim (ili je njemu kompenzacija za nesto sto mu je obecano, pa nije isporuceno)?

Link to comment

Ili je dozvola za nabavku migova dobijena dogovorom za helihoptere™.

Nekako mi sve to izgleda kao paket...

+1

 

Zapravo meni je jasnija ruska donacija. Daju ti star polovan hardver za dz da bi njima platio modernizaciju istog.

Apsolutno. Dobiješ šest aviona koji su kod njih na listi za rashodovanje (jedinica u kojoj su upotrebljavani se popunjava novim Su-35S/BM) i gde poklon vredi 70-80 miliona $, a ti za remont, modernizaciju i naoružavanje tog poklona i četiri svoja postojeća aviona daješ još 180-230 miliona. Kud ćeš lepše za Ruse.

 

S druge strane ni za nas nema jeftinije kombine nigde drugde, pa je eto dupli zgoditak.

 

via CZ-M53 TT

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Prica o kupovini helikoptera od Erbasa se vuce vec nekoliko godina. Medjutim, i prica sa MiGovima (samo o kupovini novih, ne ovako, i u manjem broju) je prvi put bila 2013. Mislim da nije slucajno sto se potpisuju ugovori jedan za drugim u razmaku od par nedelja.

Link to comment

To.

 

Plus, Slovačka je NATO, jel? Oni i dalje teraju svoje MiGove (9.12, kao naši) i otprilike su ih u to vreme i remontovali, čak i s nekim manjim paketom unapređenja.

 

Tako da je ovo, kao što rekoh, vrlo korektan posao za neko vreme.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

Zapravo meni je jasnija ruska donacija. Daju ti star polovan hardver za dz da bi njima platio modernizaciju istog. To je kao kada bi ti automehanicar dao neki polovni auto za dz, znajuci da ako zelis da ga vozis duze od godinu dana (a treba ti za duze) moras kod njega da se vratis i da mu platis masu popravki. Ti to znas i tebi je to i dalje jeftinije jer nemas para da kupis novi auto, a ustedeo si i kupovinu polovnog.

 

Nemci mi se druge strane nisu bas jasni, jer ce kao da nam daju 4 helikoptera od ukupno 6 koliko imaju i koji su u upotrebi tek od pretprosle godine. Mislim, za nas je super sto cemo dobiti 4 u sustini ganc nova helikoptera, ali ja se pitam - zasto? Nemacka je narucila 15 ovih helikoptera u nekoj spec. konfiguraciji namenjenoj za specijalne snage, i sada ce tek sto su dobili 6 nama da proslede 4 jer...?

 

Mislim da je prilicno jasno da je dil sa 4 donirana deo dila sa 9 novih koje cemo platiti, tako da je to vrlo slicno ruskoj donaciji - dobijanje besplatne opreme usko je vezano za placanje neceg drugog. Da nismo potpisali ugovor o kupovini 9 novih siguran sam da ne bi smo dobili ni 4 polovna. OK, neka bude da su Nemci hteli da poguraju svoj proizvodjaca i da tako efektivno daju Srbiji 13 helikoptera za cenu 9, i poguraju dil, ali meni ostaje pitanje zasto se odricu ta 4 helikoptera? Cisto da poguraju dil Erbasu, pa ce kasnije naruciti za sebe jos 4? Ili helikopter u toj konfiguraciji nije bas ispunio njihova ocekivanja? Ili je sve cista politika, gde se ocekuje da Vucic ovo "kompenzuje" necim drugim (ili je njemu kompenzacija za nesto sto mu je obecano, pa nije isporuceno)?

Ma, jasno je to sa ruske strane. Nije mi jasno zašto se to predstavlja od strane Vučića kao donacija, kad to nije. Donacija je kad ti neko(kao Nemci) da nešto i dostavi ti ga, a to što ti da je u upotrebljivom stanju.

 

"Donacija" Rusa se sastoji u tome da ti daju nešto što je praktično otpadni materijal, u neupotrebljivom stanju i koštaće te gomilu novca samo da bi ih osposobio da eventualno dolete u Srbiju. Dakle, to nije donacija, nego je vezana prodaja.

 

S druge strane(iako je druga kategorija helikoptera), erbasovi helikopteri koštaju značajno manje od Mi-helikoptera, pa se i kupovina isplati više nego kupovati kod Rusa, koji Srbiji prodaju helikoptere(ona dva nova) po ceni koja je viša nego za druge kupce.

Link to comment

Nije neupotrebljivo, to pod jedan. To može da radi i takvo kakvo je, još neko vreme. I vredi kao što rekoh 70-80 miliona $ minimum. Drugo, Airbus helikopteri koštaju duplo manje od Mi-17 jer porediš kombi i autobus.

 

I treće, što te toliko žuljaju Rusi?

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

hazard:

 

mozda su nemci odustali od porudzbine ovih helikoptera pa smo u pricu uleteli mi i jednostavno ce novi helikopteri sa proizvodne linije biti odmah prosledjeni nama umesto da idu njihovoj vojsci.

Link to comment

Mozda, ali mene opet kopka zasto. Da li dizajnu nesto fali, da li nisu bas idealni za vojnu upotrebu, ili su jednostavno Nemci odlucili da saseku budzet?

 

 

Inace, ja sam tek sad shvatio da ceski Aero L-159 ima doplerski radar, i da pored mogucnosti da nosi rakete v-v sa IR navodjenjem (AIM-9, IRIS-T, AIM-132) ima mogucnost da nosi i AIM-120 AMRAAM sa radarskim navodjenjem. Cesi ga ne koriste u toj konfiguraciji ali tehnoloska mogucnost postoji. Cena iz 2015. je 9,5 miliona dolara. Najjeftinija moguca varijanta za air policing? Jeste da ima ozbiljnu falinku sto mu je maksimalna brzina 960 km/h, ali za mirnodopski air policing je to valjda dovoljno.

Link to comment

Nije neupotrebljivo, to pod jedan. To može da radi i takvo kakvo je, još neko vreme. I vredi kao što rekoh 70-80 miliona $ minimum. Drugo, Airbus helikopteri koštaju duplo manje od Mi-17 jer porediš kombi i autobus.

 

I treće, što te toliko žuljaju Rusi?

 

via CZ-M53 TT

Rekoh gore da je druga kategorija helikoptera, ali i ista kategorija helikoptera košta manje kod erbasa.

 

Avioni su sada kao sada, potpuno neupotrebljivi i ako se ne ulože oni silni milioni za osposobljavanje, mogu da budu isečeni i odbačeni.

 

Treće, ne žuljaju mene Rusi uopšte. Žulja me njihov uvek banditski način "poslovanja", i žuljaju me naročito domaći tipovi koji u tome učestvuju.

Link to comment

Jeste da ima ozbiljnu falinku sto mu je maksimalna brzina 960 km/h, ali za mirnodopski air policing je to valjda dovoljno.

 

Са том брзином не може ни да стигне, а камоли да пресретне путнички авион.

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...