Jump to content
IGNORED

Egipat


adasevic

Recommended Posts

Dobri ljudi iz agencije King Safari u vlasnistvu dva Kopta, Boba i Jozefa Nazira, organizovali su nam prevoz mini-busom (120 LE za dvoje, tj. oko 15 evra) i rekli da se za povratak moramo sami cenkati sa beduinima, uz savet da ne placamo vise od 300 LE za dvoje. (Beduini su, ma koliko posteni i pouzdani bili, skloni sumanutim cenama koje mnogo teze spustaju nego sto to cine Egipcani). Napustili smo pansion, prvo usli u pogresan mini-bus, (ne smem ni da mislim o tome koliko bi nas kostao najam celog vozila pod tim okolnostima!), posvadjali se sa vozacem, pomirili se sa njime, pronasli nase vozilo i sat i po kasnije bili u kampu ?Ramadan?, kolekciji od 150 koliba od pruca, dva restorana sinajskog tipa ( niski stolovi i jastuci naslonjeni na debla palme) i cistim kupatilima u velikoj zgradi. Nasa koliba gledala je na more, i imala elektricne instalacije ? sijalicu od 50 vati koja se ukljucivala kada i generator, oko 6 popodne, i jedan suko izvod za punjenje mobilnih i ostale putnicke potrebice. Desetak minuta po dolasku na trem kolibe dosla je izvesna osoba i ponudila nam sinajsku domacicu po smesnoj ceni od 150 LE za dve pune sake plemenite biljke. Odbili smo! Imali smo nas hasis, nasu divnu ciglicu koju sam nosio svuda sa sobom u futroli foto-aparata, i povremeno seckao i zamatao u zlatnu ?rizlu?.rasshitanpanoramaqm8.jpgPanorama Ras Shitanarasshitanpogledizkolibejb5.jpgPogled iz nase kolibe - mir i spokojrasshitancvetlp5.jpgCvet u pustinji

Link to comment
  • Replies 177
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    37

  • žaro

    12

  • Kudravi Gaucos

    12

  • Musharaf

    8

U pet kampova bilo je ukupno oko 20 gostiju. Kapacitet kampova je ? nekoliko hiljada. Teroristicki napadi iz 2004. izbili su mladim Izraelcima iz glave iluziju da je Sinaj mirna hipi zona u kojoj beduini, koji odreda znaju hebrejski jezik, mirno puse travu zajedno sa Jevrejima. To jeste i danas tako, ali secanje na kamionete koji eksplodiraju u masi mladih, pijanih i naduvanih Izraelaca tesko da ce ikada izbledeti. Taksista Harby Abu Salem, suvlasnik kampa ?Ramadan?, beduin iz plemena Ajkulica, diplomirani istoricar i pomalo paranoik, kaze za PPP: - Ovde dolaze samo Izraelke koje zele seks sa beduinima!S druge strane, taj isti covek veruje da cigarete ?Kleopatra Super Star? sadrze tajnu americku hemikaliju, pa zato pusi samo kratku ?kleopatru?. Srbijo medju beduinima... Ako idete, ponesite skoro sve sa sobom. Malo ko govori engleski jezik, parla se hebrejski i arapski. U restoranima ima i nema hrane: ?navala? od pet gostiju oduvace sve zalihe za to vece. Piva nema. Nigde. Ali, zato je tu prazna i cista pescana plaza, prava retkost na Sinaju, i mir kakav je veoma tesko naci ma gde na Mediteranu i Bliskom istoku. Idite dok je vreme. Severno od Ras Shitana vec se gradi nekoliko velikih hotelskih kompleksa koji ce vrlo brzo ?pojesti? kampove...rasshirankuceubrdukn3.jpgNapadnuti kamp nalazi se iza ovog brdarasshitanpz5.jpgLuksuzno prebivalisterasshitannovoop4.jpgDva kilometra dalje, nicu luksuzni resorti. Ove palme su tek posadjene, vrhovi su im omotani asurama.Eto, toliko od mene za ovo javljanje...

Edited by vasudeva418
Link to comment
Desetak minuta po dolasku na trem kolibe dosla je izvesna osoba i ponudila nam sinajsku domacicu po smesnoj ceni od 150 LE za dve pune sake plemenite biljke. Odbili smo! Imali smo nas hasis, nasu divnu ciglicu koju sam nosio svuda sa sobom u futroli foto-aparata, i povremeno seckao i zamatao u zlatnu ?rizlu?.
hvala ti do neba :)skoro da se nista nije promenilo u odnosu na pre dve godine u kolibicama, wub. mada smo mi tad imali vise srece sa strujom jer su imali 4-5 velikih generatora, bilo je vise ljudi nego sto ti pominjes.po moru mi se cini da ste malo i vetra imali?nego, sto odbi izvesnu osobu? midnajt ekspres paranoja ili zbog ciglice?
Link to comment

Ma kakva paranoja, to prolazi sa prvim dimom. Naprosto smo već imali previše, a i to što smo imali bilo je vrhunskog kvaliteta. Lomio sam se da li da ono što je preteklo prošvercujem u Srbiju, ali je prevladao zdrav razum: rknuo sam, sa suzama u očima, trećinu ciglice u ve ce šolju.e sada, sa tim generatorima....u kampu Ramadan ima jedan relativno bučan generator. Kamp do Ramadana (taj susedni kamp je "luksuzni resort" sa kolibama u kojima su - kreveti!!!) ima nekakav nečujan izvor struje, možda su priključeni na glavnu mrežu. Bilo je nešto malo struje i u jednom ili dva kampa ka severu, ali nije bilo dovoljno gostiju da se provali ima li ili nema struje i u kolibama...Vetra je bilo. Zamisli da napušena hodaš potpuno praznim, mračnim kampom i ispred sebe vidiš neka crvena svetla koja se lagano njišu, a vetar donosi čudnu zvonjavu. Posrćeš po prašini i vidiš prazan beduinski restoran, raskošno osvetljen (nota bene: svuda okolo je mrak!) i shvatiš da zveče dva kineska crvena lustera od stakla koji se njišu na vetru i udaraju jedan od drugi. Mislim da sam gledao u te lustere dobrih pet minuta. Far fuckin' out, man.

Link to comment
  • 4 weeks later...
strokava (copyright by Bup)
heheh, tek sad videh ovo, i to slucajno, citajuci na preskok. lepo je biti citiran. :)ako skrpim dovoljno slobodnih dana, gledacu da odem do kaira za novu godinu. ali niks agencije. zvali me neki drugari, imaju iznajmljen stan. koje su opcije za stizanje do tamo?
Link to comment

Opcije su jadne. Preko Rima ili preko Atine, a sasvim sigurno više nema karata u jeftinim kategorijama. Minimalno 400 evra za kartu, i ne zaboravi da je Nova godina odmah posle Božića, kada je u Egiptu baš fina gužva i frka za avio karte. Zovi agenciju juče.

Link to comment

ma još uvek ne znam da li ću ići, džaba mi da zovem. biće to ko i pešta prošlog vikenda: izlazak prethodno veče, zombi ustajanje u sedam, pakovanje i sumanuta žutba na voz u 8:10 bez kupljene karte. :lolol:

Link to comment
  • 1 year later...

dakle, odluka je izgleda pala... u septembru egipat.pitam ja kumu, koja se upravo vratila odatle: a kakvo je more tamo, ono cistoca i ostalo?- e, more je neverovatno. ko da se kupas u screensaver-u.idem tamo.

Link to comment

malo poskupelo, najvise zaroni, ali o tome moze na topiku o ronjenju, sve ostalo dobija pdv od 12 posto, prosle godine bio valjda 8, mnogo vise evropljana a manje rusa, sto je skoro neverovatno - mislim na dahab i sarm.globalizacija sve prisutnija, ali jos uvek nenametljiva u poredjenju sa ostalim delovima nama blizeg sveta, veliki tata hosni izgradio jos gomile novih puteva, organizuju se polulegalne ekskurzije u gazu, sve je jeftinije kupiti (iznajmiti na 99 godina) stancic blizu mora, stranci lakse dobijaju dozvole boravka, lakse je muvati se po zemlji nego pre i tako to.more je savrseno, kao i uvekriba.jpgDSC03179-1.jpg

Link to comment
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

predmet: letovanje, ne putovanje.mesto: sarm el seik.napomene opste i posebne namene:ne mozes pocrneti od dobre volje i nivee sa faktorom 50. mozes, medjutim, krispi izgoreti. zato sve delove koze uz kupaci kostim (okolinu dupeta koje snorklinguje po vasceli dan - narocito!) izdasno mazati prva 2-3 dana pomenutom niveom. posle niveu iskulirati i koristiti nesto normalno ili nista i ladovinu suncobrana.i bog stvori surferice. udobne mekane plaza-patofne koje odlicno odolevaju vrelom pesku (ako si bas daleko od vode), koralima koji su svuda okolo (cak i u plicaku) i visestruko isplate 500 dindzi koje das za njih. ako ih vratis u bg polumokre - usmrde se odvratno pa mogu direktno u kontejner. za one koji se emotivno vezuju za obucu - fotografisite svoje surferice, nece vam dugo trajati.ribe imaju dnevne navike. posmatranjem zakljucila sledece - ako hocete da vidite sve ribice, morate ih stalkingovati u razlicita vremena. zna se kada stingray iseta na pesak, zna se kad lion fish ispuze ispod korala i siri svoja pera, zna se kad ogromni napoleonfish pliva... zna se takodje i gde su koje ribice, kao i kojih ribica ima svuda. ako vam nesto nije jasno - plivajte za ribama koje napustaju koral. one uvek znaju gde idu.oprema: pljuvanje i cupanje.kupite masku+disaljku negde. ja sam to uradila u beogradu na tasu u nekoj prodavnici, ali to nije jeftino. tamo smo dobili savet kako da pripremimo masku. ukljucuje paste za zube i kojesta jos.kad se maska zamagli - to su vam vec pisali ovde - lepo pljunete u njena stakla i razmazete pljucu. jos jedan savet (nisam isprobala) od instruktora ronjenja koga sam tamo upoznala: brzopotezno paljenje/gasenje upaljaca pozicioniranog na centar stakla razmakne vosak (?).maska cupa kosu kao blesava ako je niste dobro i lepo namestili. vecina ljudi to savlada lako, idiotima poput mene treba 7 dana da ukapiraju. vodomrdanje i druge iluzije.ne stajati uz koral i trapavo namestati masku. voda nosi kolena i razbija ih o stene. to koliko su korali plitko postavljeni u odnosu na povrsinu vode znaju samo ribice. ljudima treba vreme da steknu osecaj.da mi je biti morski pas.ima onih kojima prvi susret sa morskim svetom moze raspaliti mastu. sta god da zamisljate – ogromna podvodna bica na koje cete naletati u dubljem delu plaze nisu morske nemani, nego coveci na pocetnim casovima ronjenja koje sede na dnu i vezbaju znakove.hotel hilton dreams.osoblje ljubazno, sobe odlicne, bazena skoro 20 (fino je imati bazen ispred sobe koji je ujutru samo tvoj), plaza preko puta ulice, uvece mrtva tisina (sem u prednjem delu hotelskog kompleksa, gde je restoran i neki deo za organizovane zabave). posebna napomena: nemojte biti stipse, ostavljajte tips momcima koji vam spremaju sobu!!! rade za mizerne plate, i rade veoma vredno.peskiri rastu na plazi.ne nosite ih od kuce. kartica i cika na ulazu plaze resavaju sve. slobodan suncobran moze da se nadje i ako ne ustajete rano, posebno ako vam ne smeta da migrirate po plazi kako se bolja mesta oslobadjaju. problem prave drljavi olinkluzivci, koji odu na 4 sata i ostave peskire na lezaljkama. postoji i izvestan broj suncobrana pod kojima se po ceo dan izlezavaju samo peskiri. ljudi su stoka prema drugim ljudima, ali uvidjajni prema peskirima.klopa, pice, covek, zena.hrana nije nesto o cemu treba da pricam, posto sam konzervativac. u svakom slucaju raznovrsna je u dovoljnoj meri i, u celini uzev, veoma pristojna. moji favoriti: lebannah (kiselo mleko), salata od dinje, marmelada od narandze, ljutkasta tamna corba sa leblebijama.problem sa polupansionom je sto vecera ne ukljucuje pice, a voda je u hotelu besmisleno skupa (10LE bocica od 6dl, naspram 2LE koliko kosta u prodavnici). mi to nismo znali, a neznanju je doprinelo i to sto su nam prve tri veceri donosili vodu, i to u velikim kolicinama, bez ikakvog pitanja i racuna.po jedna flasa vode (1.5l) dnevno se donosi u sobu, i to je to.digestivnih problema sam imala nula, ali sam pila onaj lekic na A 2x dnevno. osobe koje su mi preporucile hotel i mesto za letovanje jesu imale problema, pa su naknadno kupovale lekove po apotekama u sarmu.cenjkanje i sarmeri iz sarma.mislila sam da ce mi to biti nocna mora (zamisljala sam prepredene cikice koje me vuku za rukave), ali je zapravo sve nekako prirodno i, cak, prijatno. nemam pojma da li su me prevarili za neku cenu ili ne, niti mi je to vazno. super smo se ispricali sa nekolicinom tih mladica, od nekih sam dobila sitne pokloncice iako nisam kupila nista. nekima smo mi poklonili nase novcanice da ih stave ispod stakla na pultu, i objasnjavali ko su licnosti na njima. ljudi su mi bili veoma simpaticni, i prema nama bez izuzetka razgovorljivi i ljubazni. najcesce bi nam se obracali na italijanskom, a mi odgovarali da nismo italijani, sto bi bio uvod u igricu ”guess where are we from”... niko nije pogodio (bili smo i turci, i holandjani i poljaci i ponekad rusi).nota za devojke: dobacivanja/prilazenja ima dosta, cak i ako ste u muskoj pratnji. tada cesto dobaciju pratiocu (”you lucky man”), ali niko nije vulgaran ni previse napadan.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...