Jump to content
IGNORED

Egipat


adasevic

Recommended Posts

pa tako sam i ja mislila. Nego, jos jedno pitanje (dok se ne setim sledeceg :P ) kako stoje stvari za ta peraja, maske, sisaljke za ronjenje? Nas tri smo apsolutni pocetnici, ali bi smo volele da probamo, makar tu turisticku varijantu. Dakle, da vucaram iz Beograda ili kupujem tamo? I sta mi zapravo treba od opreme?

Link to comment
  • Replies 177
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    37

  • žaro

    12

  • Kudravi Gaucos

    12

  • Musharaf

    8

nemoj nista da vuces odavde. to sto vama treba za snorkling je toliko jeftino po radnjama u hurgadi (ne u meriottu) da je greota ne ostaviti para radnom narodu. ionako vam je potrebna samo maska i disaljka, peraje svakako nisu neophodne za osnovne stvari i uzivanje ce biti vrhunsko. cak nemoj da se zezas sa podvodnim foto-aparatima, tamo po radnjicama za 10ak dolara mozes da kupis onaj za jednokratnu upotrebu.ako vas privuce pravi dajving, ionako cete morati da prodjete kao kurs, pa cete moci da iznajmite sve sta vam treba. a legenda kaze da je vecina novih dajvera potekla iz redova snorkligovaca, tako da je sledeca poseta crvenom moru u stvari presudna.kada je ta napojnica u pitanju, ako idete preko neke od vecih agencija tipa kontikija ili jollyja, tih cini mi se 10 evra ide vozacima i vodicima njihovih tamosnjih partnera, tako da nije neki greh dati taj novac. za manje agencije ne znam.sto se love tice, 20 evra dnevno bi trebalo da vas pokrije za jedan obrok, vodu, taksi ali ne previse drugog. meriott je veri fensi hotel i sve sto se u njemu kupuje je bar 30 posto skuplje nego napolju, a isto vazi i za kafice i restorane u njemu. ne secam se bas najbolje, ali cini mi se da je tamo kapucino u nekom baru na plazi bio npr 2e, a drugde je plafon 1.5. s druge strane, dorucak i vecera su dosta obilni, tako da taj podnevni obrok i nije preterano potreban, narocito ako ste negde na ronjenju ili cvarenju. hotel je sam po sebi sjajan, cisto, lepo, prostrano itd, jedino sto je plaza malo bzvz u odnosu na ostale, ali ima lepih bazena, mozda ce vam se to svideti. (cini mi se da preko puta hotela ima neka pizzeria za prvu pomoc, ali proverite, do skora su imali politiku da ne dozvoljavaju unosenje vode, hrane i ostalog iz spoljnog sveta.)ocekuj zilione rusa, cetvrtinu nemaca i holandjana i ponekog italijana. meriott je dugo bio popularan zbog toga sto nema najvecu posast trecesvetskih hotela zvanu animation team, ali je vrlo moguce da su i oni poklekli pod tim zlom.stara hurghada je relativno blizu, tu su mek i kfc za junk food zavisnike, ali i par simpaticnih lokalnih restorana sa preukusnom egipatskom hranom. tzv nova hurghada je, cini mi se, duplo dalje, razlika je sto je tamo sve u nizu i malo modernije i fensije.za soping nazalost ne mogu nista da ti kazem, mislim da sam jedina osoba koja iz odande donosi samo hranu i zacine.

Link to comment

Hvala na iscrpnom, a opet kompaktnom izvestaju:-)iskreno se nadam da se ovo nije promenilo

nema najvecu posast trecesvetskih hotela zvanu animation team
a posebno imajuci u vidu da vodim jednu "delikatnu" plavusu, koja je do sada, po pravilu bila meta svih mogucih animatora u Turskama i Tunisima. ps. shopping me ne zanima preterano, s obzirom na to da smo na strogo ogranicenim dnevnim budzetima, plus, tip sam koji nema nerava za cenjkanje i glumljenje ludila pred arapskim trgovcima. Zadovoljicu se magnetima za frizider.
Link to comment

nema na cemu, pitaj sta god.ja sam nazalost ove godine propustila egipat jer sam u poslednjem trenutku dobila ausvajs za odmor te je u terminu koji je meni odgovarao ostao samo jbni tunis. razlika u svetlosnim godinama. nadam se da cu uspeti da izboksujem neki kasni oktobar, novembar, tada je ionako najlepse ronjenje.

Link to comment
nemoj nista da vuces odavde. to sto vama treba za snorkling je toliko jeftino po radnjama u hurgadi (ne u meriottu) da je greota ne ostaviti para radnom narodu. ionako vam je potrebna samo maska i disaljka, peraje svakako nisu neophodne za osnovne stvari i uzivanje ce biti vrhunsko. cak nemoj da se zezas sa podvodnim foto-aparatima, tamo po radnjicama za 10ak dolara mozes da kupis onaj za jednokratnu upotrebu.
Ma kakvo kupovanje snorkling opreme po radnjama, svaki snorkling trip provajder ti daje peraja, masku i disaljku pre nego se ukrcas u camac. Posto su koralni sprudovi podalje od obale, varijanta da u sopstvenoj reziji radis snorkling na 10 metara od obale otpada. Jedino sto treba da imas kod sebe pre nego sto se uputis ka camcu/brodu koji te vodi na snorkling je podvodni foto-apart i sladak 'leba (uzmi muffin iz hotela ili nesto tog tipa) da vabis ribice da ti pridju blize.
Link to comment
meriott je dugo bio popularan zbog toga sto nema najvecu posast trecesvetskih hotela zvanu animation team...
Uh, neki klinci jako vole animation team i njihove programe, a bogme smo se na kraju i sprijateljili. Kacio sam na perspicu cini mi se i svoj doprinos fakirskoj tacki animation teama. Znam da zvuci grozno, a u stvari i jeste grozno, ali ima svoje cari, posebno za poletarce. :)
Link to comment
i sladak 'leba (uzmi muffin iz hotela ili nesto tog tipa) da vabis ribice da ti pridju blize.
Ovo je zabranjeno zakonom zato što narušava biološku ravnotežu koralnog spruda, i verujem da su ovakve prakse uobičajene samo u džiber-zonama kao što je Hurgada. (U Dahabu nikome ne bi palo na pamet da se glupira hraneći koralne ribe). Ne radite to, to je ekvivalent čupanja korala.
Link to comment
Ovo je zabranjeno zakonom zato što narušava biološku ravnotežu koralnog spruda, i verujem da su ovakve prakse uobičajene samo u džiber-zonama kao što je Hurgada.
Dozvoljeno je i u Meksiku, tacnije Kozumelu. Doduse nigde se ne prodaje hrana, ali nije zabranjeno poneti svoju u malim kolicinama.
Ne radite to, to je ekvivalent čupanja korala.
Gazenje i cupanje korala je svugde zabranjeno. Hranjenje nije.
Link to comment

- Maska koja ne lezi lepo na licu je u stanju da usere snorkeling. Kupis dobru masku kuci koja ce ti odgovarati i trajati.- Hranjenje ribe je nepotrebno. Videcete neverovatnu kolicinu svakakve ribe pored korala.- Iz mora se nista ne iznosi, u moru se nista ne ostavlja je pravilo koje bi vam trebalo biti svetinja. Tereni pored Sharma vec pokazuju znake opterecenje prevelikim brojem ronilaca, gledajte da sto manje doprinesete tome.- Nikako ne zavrsavajte kurseve u turistickim centrima nego u Beogradu. U Egipat otidjite da uradite tih prvih pet zarona potrebnih za licencu. Uzasno je skupa ova opustena turisticka varijanta. Subjektivan savet: ako vec zavrsavate kurs, odradite tezi CMAS umesto PADIja

Link to comment
Hranjenje riba možda je dozvoljeno u Meksiku, ali na zaštićenim grebenima oko Hurgade je zakonom zabranjeno...problem je u tome što jedno hranjenje nije opasno, ali kada se pomnoži sa milion dobije se milion pogrešnih impulsa koji menjaju ponašanje riba na nepredvidljive načine. Sto kaze kolega, ima riba dovoljno da ne moraju da se hrane.
Link to comment

Da prostite, vise mi se i ne roni :( A i onako se plasim riba. Nego, citam sad neku gomilu gluposti na putovanjima.info pa sam tako nabasala i na sledece

ponesite obucu za vodu posto je plicak pun kao zilet ostrih korala
Mislim, oni lupetaju, right? Zamisljam sebe u crocsicama i... ne, ne. Onda, je l' ima sanse da nekim podmicivanjem recepcije dobijem late check out? Ili je to u rukama agencije?
Link to comment
Da prostite, vise mi se i ne roni :( A i onako se plasim riba. Nego, citam sad neku gomilu gluposti na putovanjima.info pa sam tako nabasala i na sledece Mislim, oni lupetaju, right? Zamisljam sebe u crocsicama i... ne, ne. Onda, je l' ima sanse da nekim podmicivanjem recepcije dobijem late check out? Ili je to u rukama agencije?
Ako dodjes u situaciju da gazis po koralima, iseci ces i ruke i noge, a po koralima se ionako ne hoda, ni sa obucom ni bez nje. Mozda je autor mislio da sljuncani prilaz obali koji je stvarno cesto nezgodan na Crvenom moru.
Link to comment
...problem je u tome što jedno hranjenje nije opasno, ali kada se pomnoži sa milion dobije se milion pogrešnih impulsa koji menjaju ponašanje riba na nepredvidljive načine.
Postoje napoleoni koje su ronilacki vodici navikli na kuvana jaja. Strasno inteligentne i radoznale ribe su postale jos druzeljubivije, ali problem nastane kad nemas hrane za nju. Nadrkana riba od 150 kila uopste nije prijatna stvar kad krene da se zalece u tebe.
Da prostite, vise mi se i ne roni :( A i onako se plasim riba.
Od svih stvari koje sam video i dalje mi na pocasnom mestu stoji ronjenje u velikim jatima riba. Strah ce ti se pretvoriti u zaljubljenost samo ako probas. Maska, disaljka i peraja su sve sto ti treba. U sledecem postu cu baciti neke slike uhvacene bas sa snorkelinga.
Nego, citam sad neku gomilu gluposti na putovanjima.info pa sam tako nabasala i na sledece
Najbolje su neoprenske papucice, koje postoje i u sexy varijantama za dame. Dobra fora je sto mozes peraja samo nabaciti preko njih (ako kupis malo veca). Ja sam npr. isao u sandalama do vode, pa ih ostavljao pred ulazom. Niko mi ih nije cornuo. Definitivno ti treba nesto na nogama, ne ides ipak na Kopakabanu.
Link to comment

Evo ti slike sa snorkelinga:Najpre naucis da se zabodes malo dublje da bi otkrila i stvari koje nisu toliko ocigledne. Ako se plasis toga ne moras, i sa same povrsine se vidi mnogo prelepih stvari:snorkel00rs2.th.jpgOvo su boje korala skoro gde god da se okrenes. Svuda je razlicito, ali uvek bogato i raznovrsno:snorkel01hb5.th.jpgA ovo je super trip sa gomilom sitnih ribica, kakve takodje nije tesko naci. Fotografija ne moze skroz docarati ugodjaj gomile sitnih riba kad te opkole, osetis se kao da se kupas u ribicama. U Hurgadi bi trebalo da ima dosta ovakvih mesta, jer tuda proticu jake struje, bogate hranom. Sve moje slike su slikane u Sharmu koji je nesto bogatiji koralima, ali siromasniji ovom vecom ribom:snorkel14yu4.th.jpg

Link to comment

Ribe koje ces sigurno videti na par decimetara udaljenosti od sebe:snorkel02fs2.th.jpg snorkel03sj0.th.jpg snorkel04pr2.th.jpg snorkel05fr8.th.jpg snorkel06kq9.th.jpg snorkel07pu7.th.jpg snorkel08cd3.th.jpg snorkel09lb3.th.jpgUzmi u obzir da ja nisam neki fotograf i da je nemoguce uhvatiti siroku sliku neverovatnih boja i najrazlicitijeg zivota koja ti puca sa svih strana. Znaci, i dobar majstor fotografije ne moze docarati koliko je cak i taj snorkeling jaka stvar na Crvenom moru, a kamoli ja koji sam te godine prvi put imao dobar podvodni aparat u rukama.Drugim recima - nemoj propustiti.

Edited by Kudravi Gaucos
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...