July 22, 201015 yr @duccamanje-vise sve bitno na siciliji je na obali - ja sam autobusom isao po sred ostrva, od katanje do palerma i to je jedno od dosadnijih putovanja.i taormina i sirakuza su prelepi.italijani voze kao ludi, a deo oko taormine je bas zajeban - litica, a do plaze se ide uspinjacom.nisam bio u agridjentu, ali sam obisao palermo, cefalu i bageriu na severu.sicilija je sjajna i isao bih ponovo, ali van sezone jer su sad cene bas visoke. rezervisao sam hotele preko venere.com a za putovanja po ostrvu sam se snalazio - malo busom, malo vozom.pisao sam malo o tom putovanju, malo ovde, a malo u pdf strana vina.sicilijanska vina su fenomenalna - ne znam kako ces to da uklopis sa voznjom, ali steta je da ih ne probas u tom ambijentu.lepo se provedi. Edited July 22, 201015 yr by najgori
July 23, 201015 yr Hvala puno obojici na informacijama. Moram jos malo biti dosadan pa pitati za jos neka mesta koja su u sirem planu putiovanja - Ragusa, Modica, Cefalu (najgori pominjao)...? Vredi li nesto od ovoga posebno za boravak? Siracusa jeste lepa ali koliko sam video nema klasicnih plaza (nego spustanje sa nekih stena i dokova u more valjda) pa me interesuje jel tako u celom tom pojasu ili samo na onim slikama koje sam ja video Koliko sam razumeo gotovo sav potencijalni smestaj je u Ortigiji, a nesto mi ne deluje da tamo moze kolima da se udje.Bilo kakva sugestija o jos nekim eventualno mestima i boljim plazama bi bio dobrodosao (hvala Tresko za preporuke za ostrva ali mislim da ovoga puta necemo biti u mogucnosti da i njih obidjemo, ipak 10 dana nije neki period). Next time... Inače, vrlo si hrabar da se uputiš na takvo putešestvije autom. Naravno, moraš da fasuješ i deo auto-puta Salerno-Reggio Calabria (koji se "dovršava" već 40 godina).Uh, sad me malo strecnu, sto mislis da je potrebna bas tolika hrabrost? Zbog duzine puta ili kvaliteta istog? Ili nesto trece? Edited July 23, 201015 yr by ducca
July 23, 201015 yr Lipare svakako poseti. Jeste da se mora ici brodom ali se isplati. Ja sam tamo video zasad najljepsu boju mora i pojeo najbolji panini. Samo obavezno pitaj da li tura ukljucuje sugavi Vulkano. Ako da nemoj ici sa tim prevoznikom. Vulkano je nesto najgore na svetu sto sam video: plaza crna od lave,restoran najpraljaviji moguci i celo ostrvo smrdi na sumpor.
July 23, 201015 yr Hvala puno obojici na informacijama. Moram jos malo biti dosadan pa pitati za jos neka mesta koja su u sirem planu putiovanja - Ragusa, Modica, Cefalu (najgori pominjao)...? Vredi li nesto od ovoga posebno za boravak? Siracusa jeste lepa ali koliko sam video nema klasicnih plaza (nego spustanje sa nekih stena i dokova u more valjda) pa me interesuje jel tako u celom tom pojasu ili samo na onim slikama koje sam ja video Koliko sam razumeo gotovo sav potencijalni smestaj je u Ortigiji, a nesto mi ne deluje da tamo moze kolima da se udje.Bilo kakva sugestija o jos nekim eventualno mestima i boljim plazama bi bio dobrodosao (hvala Tresko za preporuke za ostrva ali mislim da ovoga puta necemo biti u mogucnosti da i njih obidjemo, ipak 10 dana nije neki period). Next time...Uh, sad me malo strecnu, sto mislis da je potrebna bas tolika hrabrost? Zbog duzine puta ili kvaliteta istog? Ili nesto trece? Ovo oko hrabrosti je bilo zbog dužine puta, jer je stvarno dugo, a na auto-putevima u Italiji je leti natrpano do zla boga. Samo to, ništa drugo.Od ova tri mesta, meni je Cefalu najlepši, ima i plaža, no to je opet lični ukus.Lipari je zaista predivno ostrvce, koje pripada ostrvima Eolie (Lipari, Alicudi, Filicudi...........), ali je stvarno dosta daleko, i mislim da bi ti bilo previše.
July 23, 201015 yr cefalu ima super plazu, koliko sam video - bio sam na zidu koji stiti grad od talasa tacno preko puta plaze. e sad, bio je januar pa nije bilo mnogo kupaca :)imas i mondello koji je 10km od palerma gde nisam bio ali citam da je fenomenalno.
July 23, 201015 yr @DuccaSto ne utovaris auto na voz do Bara ili Podgorice, sednes na avion i ukrcas se zajedno sa autom na neki feribot Bar- Bari i skratis voznju. Jedino bi propustio Bolonju. Edited July 23, 201015 yr by bradilko
July 23, 201015 yr @DuccaSto ne utovaris auto na voz do Bara ili Podgorice, sednes na avion i ukrcas se zajedno sa autom na neki feribot Bar- Bari i skratis voznju. Jedino bi propustio Bolonju.Meni je upravo ovo bila ideja za ovu godinu. Kola na trajekt i po italiji dve nedelje. Mislim da nema bolje ideje za odmor odn ove. Međutim morao sam da odložim za sledeću.
July 23, 201015 yr meni je isto za ovu godinu bila ideja nekoliko nedelja kolima do sicilije, ali odustala. da ne preteram bas sa malim detetom iako je ona vec do sad ostavila jednu profi kilometrazu iza sebe. tako da sam prepolovila putanju i ogranicila se na severnu italiju za isto vreme, sto ce biti jedno fino i opusteno krstarenje.ali me ipak ta ideja do sicilije ne napusta i vec gledam kako bih to mogla recimo na prolece da odradim. gledajuci mapu i meni je padalo na pamet auto voz, pa bar-bari, i posle kolima dalje, ali se bojim da tu vise stvari moze da krene naopako, pocev od tog auto voza pa do trajekta. a i moze lako da se ispsotavi da cela ta konstrukcija kosta toliko da ti se isplati vise da letis do juga italije i tamo iznajmis kola pa krenes kolima do sicilije. jel razradjivao neko detaljnije ovu semu?
July 23, 201015 yr @DuccaSto ne utovaris auto na voz do Bara ili Podgorice, sednes na avion i ukrcas se zajedno sa autom na neki feribot Bar- Bari i skratis voznju. Jedino bi propustio Bolonju.Sta znam, deo celog tripa ovakvog tipa odmora mi je i samo proputovanje, usputne stanice (Rim u povratku 2-3 dana, Bolonja takodje ugovorena), jbg bice dosta voznje ali prezivecu. Ima drazi u tome :D Sto se presecanja tice razmisljam o varijanti u jednom smeru, a mozda i oba, da dodjem do Rima ili Napulja i da onda sednem na feri do Palerma, vidim da ima redovna linija, put oko 12 sati. Mada Napulj mi je mnogo rizican da se zavlacim, a Rim je opet dalji od ostrva...jos se lomim. Edited July 23, 201015 yr by ducca
July 23, 201015 yr ja sam kao planirao da idem windjetom iz nisa do palerma ili katanje i da se vratim javnim prevozom preko kalabrije i pulje do barija, pa onda za bar i novi. hteo sam da vidim tropeu, taranto i lece sa okolinom, ali sam odustao zbog avgustovskih cena i vrucine.
July 23, 201015 yr Ja sam proslo leto proveo 3 nedelje na Siciliji i to podeljene na svaku nedelju jedan rog sicilije. prvu nedelju na severozapadnom delu (Erice, S. Vito Lo Capo itd), drugu na severoistoku (Taormina, Etna itd) i trecu na jugoistoku (Sirakusa, Modika, Noto itd).Moj prvi savet ti je da ako niste mnogoljudni (npr dvoje ili troje) uzmete avionske karte iz Bolonje za Trapani (upravo sam proverio na ryanair za septembar kosta 38€ povratna po glavi) a na Siciliji iznajmite auto (preko neta ja prosle godine za 21 dan platio oko 330€ sto je mnogo manje od onoga sto ces potrositi na benzin i putarine ako krenes iz BG). Do Bolonje imas windair iz Nisa ili nesto iz rumunije/madjarske pa i u najgorem slucaju odvozi do Bolonje svoj auto pa odatle odleti Ryanairom. Put je stvarno naporan i autoput od Salerna se gradi kao i nas koridor 10 vec decenijama tako da je milion prekida i guzvi uvek u zasedi i van sezone. Sto se policije tice mozes biti miran ako bas ne vozis 200 na sat i nema presretaca na putevima. Sto se tice tutora (merenje prolaznog vremena) sa srBskim tablicama nike te traziti nece.Sto se same sicilije tice preporucujem ti da se ne premestats previse ved da odlucis bazu koja je strateski najbliza sto vise zanimljivih mesta. Ja bih ti preporucio Sirakuzu. Osim prekrasnog grada, jako si blizu plaza nacionalnog parka "Vendicari" sa precistom vodom i bez guzve i krkljanca cak i u avgustu. Odatle mozes na jednodnevne izlete u Modiku, Noto (barokne kraljice sicilije), a nije ti predaleko ni za mast izlet na Etnu i Taorminu (Sirakuza je povezana autoputem s katanijom i taorminom)Javi mi slobodno ako trebaju neke detaljnije informacije
September 21, 201015 yr Aj da se i ja pohvalim da sam u nedelju stigao iz Italije. Isao kolima, relacija Beograd - Sicilija i nazad. U odlasku svratio u Bolonju na dan i Tropeu u Calabriji na 2 dana, u povratku Rim 3 dana. Put naporan, presao preko 5000 km, put Salerno-Reggio kao sto mi je i receno zajeban, dobar deo deonice je u beskonacnoj izgradnji, vozi se kilometrima jedno trakom u 2-3. brzini, ali ako nije bas avgustovska guzva moze da se tih 400 km predje za 4-5 sati u zavisnosti od vremenskih uslova, potrebe za odmorom i malo srece. Murije nigde na putu ni oko njega, cak ni u gradovima. Vozi se bahato i neodgovorno, italijanski vozaci najgori koje sam sreo - sebicni i SPORI (da dobro ste procitali), zauzimaju sve trake (ponekad i 4) vozeci oko 100-120 km/h, ne obaziru se previse na blicanje i ne gledaju u retrovizor, pogotovu ako krenu u preticanje kolone koje traje minutima i iskoce pred vas bez zmigavca i ikakve skrupule. Pizdeo sam 24/7 na njih. Po gradovima se naravno skrece i zaustavlja bez ikakve signalizacije, prvenstvo prolaza je misaona imenica, semafor takodje vrlo cesto, kao sto rekoh murija prakticno ne postoji pa kapiram da je sve dozvoljeno. Bar na jugu, tj Rim i ispod njega. Ne znam za sever, kapiram da je malo drugacije.Sto se same Italije tice - Sicilija lepa, more toplo u septembru kao kupka u kadi, milina (vetar doduse siba u kontinuitetu i povremeno su talasi do jaja veliki, popodne posebno). Lokalci prijatni i ljubazni, otvoreni da pomognu ali kao sto neko rece vec - 99% Italijana ne govori ni rec engleskog ili govori u meri da je to potpuno beskorisno i sporazumevanje je ako se ne zna italijanski svedeno na koriscenje ruku. Skupo je do jaja, makar za mene. Hrana posebno, meso i mleko haos. Kapiram sad zasto su im paste nacionalni specijalitet. Slatkisi su bozanstvo, gelaterija ima na svakom cosku po nekoliko (ponuda u svim ista kao i cene btw). Imao sam jedino neprijatno iskustvo u Rimu kada sam ostao bez rezervisanog hotela u 10 uvece jer se nisam pojavio tokom dana (check-in nije imao nikakav deadline rok postavljen na rezervaciji) pa su sobu izdali nekom drugom. Drugih nije bilo. Recepcionarka neprijatna i neljubazna do jaja, nije pokazala ni trunku razumevanja cak nas iznapusavala ali bookings.com je ispa extra i prosto je naterao da nam nadje drugi hotel u tom rangu u koji smo presli pola sata kasnije. U svakom slucaju ceo dogadjaj je ostavio gorak ukus u ustima no sta da se radi. Na Siciliji pak kod iznajmljivanja nikakvih problema, lokalni vlasnici ljubazni do maksiuma i spremni da izadju u susret na svaki zahtev ili pitanje. Cisto i sredjeno sasvim solidno te nista nije manjkalo. Jesu ti adapteri malo zeznuti, imali smo dva razlicita i desavalo se da ni jedan ne odgovara nekim stekerima. Neki vlasnici su ugradili prilagodljive stekere pak pa mogu da se ubace i nasi utikaci bez problema.Sve u svemu, lepo iskustvo, malo naporno zbog voznje i selidbi ali je ipak uzivanje i opustanje na vrhunskom nivou. Da li bih pak sledece godine ponovo dosao u Italiju na odmor - ne bih rekao. Cini mi se da je dve nedelje vise nego dovoljno da se sve vidi, dozivi i ostavi iza sebe, da ne kazem da je jug Italije procitana knjiga. Vreme je za nove izazove Edited September 21, 201015 yr by ducca
December 31, 201015 yr beograd-katanja i palermo-beograd (preko rima) 210 evra. ziveli!kad i preko koga?
Create an account or sign in to comment