November 20, 200718 yr vratismo slike, zahvaljujem indyju. topić je sad u punom sjaju.u to ime - Palermo (zamal' napisala "1 Palermo" , ne bi mi skodila kraca deforumizacija )http://i222.photobucket.com/albums/dd199/va1311/DSCF0098-1.jpghttp://i222.photobucket.com/albums/dd199/va1311/DSCF0013-1.jpg Edited April 17Apr 17 by Lo Zingaro
July 24, 200817 yr Ove godine sam odlučio da provedem letnji odmor ostajući u Italiji. Prvih 7 dana na brodu(Caicco, od nekih 40 metara sa osam dvokrevetnih kabina skiperom, kuvarom i ostalo) obilazeći Eolie: Lipari, Panarea, Vulcano, Stromboli, Filicudi, Alicudi, Salina. Onda kad prodje Feragosto, i kad većina ode kući, drugih 7 dana pravac Pantelleria.Onda ocekujemo slike... A i Apotekarica duguje fotke, ceka se 1 Costiera Amalfitana...
July 25, 200817 yr Author Ove godine sam odlučio da provedem letnji odmor ostajući u Italiji. Prvih 7 dana na brodu(Caicco, od nekih 40 metara sa osam dvokrevetnih kabina skiperom, kuvarom i ostalo) obilazeći Eolie: Lipari, Panarea, Vulcano, Stromboli, Filicudi, Alicudi, Salina. Onda kad prodje Feragosto, i kad većina ode kući, drugih 7 dana pravac Pantelleria.Otvoreno zavidim. Pre par godina pravila sam izlet na Filicudi (krenula sa Sicilije) i znam da sam stavila Isole Eolie na must listu, ali, nikako da me nanese put. Onda ocekujemo slike... A i Apotekarica duguje fotke, ceka se 1 Costiera Amalfitana... za pocetak, jedna s brodaostatak stize kad prodju cenzuru
August 3, 200817 yr Meni nije žao, jer nisam nikad bio na gorem aerodromu od Malpense, i ako mogu ikako uvek isti aerodrom izbegavam.Moje iskustvo - podjednako losi i rinski i milanski aerodrom.Obavezno obici Siciliju - Palermo ususkan kao velika skoljka sa africkom emigracijom, srusenim kvartom iz WW2 i spomenikom zrtvama mafije, Milazzo - raskrsce severa i istoka ostrva, turisticki istok na mestu nekadasnjih grckih kolonija, fenomenalne nove pescane plaze na jugoistoku severno od Sirakuze, obavezan obilazak Etne na cijim obroncima su prelepe sume i gradici zaostali od pre 100 godina.. Edited August 3, 200817 yr by Yoda
August 4, 200817 yr Author Foro Romano nije besplatan, ali ga vrijedi pogledati. Domus Augustus je pomalo razočarljiv, s obzirom na to koliko se čeka za ulaz u grupama po 5.Hm, ja sam bila ubedjena da se ulazi 'mufte'. Doduse, sad kad malo bolje razmislim, ja sam samo jednom usla za dzabe, i to dan posle Nove godine, pa sam zakljucila da tako mora biti i ostalim danima. A svaki sledeci put sam na Forum isla ili iz Koloseuma, ili preko Palatina, za koje sam prethodno kupila kartu. Sve u svemu, preporucila bih studente istorije koji se motaju po okolini, i koji rade za baksis, a imaju poznanike na ulazu (sto je zgodno za Koloseum, posto su redovi, narocito vikendom, jako dugi) - na kraju cete platiti isto kao i da idete sami, a umesto audio vodica dobicete zivog poznavaoca lokalne istorije. Obavezno obici Siciliju - Palermo ususkan kao velika skoljka sa africkom emigracijom, srusenim kvartom iz WW2 i spomenikom zrtvama mafije, Milazzo - raskrsce severa i istoka ostrva, turisticki istok na mestu nekadasnjih grckih kolonija, fenomenalne nove pescane plaze na jugoistoku severno od Sirakuze, obavezan obilazak Etne na cijim obroncima su prelepe sume i gradici zaostali od pre 100 godina..Ja bih sutra otisla da zivim tamo, toliko sam ostala fascinirana Sicilijom, da ni posle nekoliko godina koliko je proslo od mog boravka tamo, ne prestajem da pricam o njoj i preporucujem kao must see destinacijuevo nekoliko slika (nisu sve moje, neke su s neta, ali su mi se svidele)Mondelo, mestasce pored Palerma (desetak kilometara) u kome sam boravila, inace poznato letovaliste. Ja sam odsela u hotelu La Torre (mislim da ga nase agencije nude kao Splendid) koji najtoplije preporucujem, ali u varijanti da ih sami kontaktirate, s obzirom da se agencije preterano ugradjuju. jos malo Mondela (puno ime Mondello Lido). Ovo seoce (ne znam kako bih ga drugacije opisala) osim plaze nema neke bog zna kako atraktivne sadrzaje za turiste - ali, kad ste na Siciliji, pa jos na 20-ak minuta voznje gradskim prevozom do Palerma, nije vam potrebna nikakva animacija. Mondelo je malo, slatko, patinirano mediteransko ribarsko selo gde ujutro mozete da, setajuci obalom, odaberete ribu koju cete kasnije dobiti za rucak u nekom od restorana na plazi. Nedeljom imaju buvlju pijacu, na kojoj mozete da kupite super stvarcice koje stizu iz Afrike. Nedaleko od Mondela nalazi se Izola de la Femine, gde je inace rodjen Frensis Ford Kopola, a lokalci se zaklinju da uz malo srece mozete da sretnete Nikolasa Kejdza i Madonu, koji tu imaju vikendice. Cefalu, na nekih pola sata voznje (istocno) od Palerma. Na zalost, u ovom lepom mestu sam provela svega par sati, ali bih se rado vratila. Ovo je tipicna ulica u Palermu, jedna od onih za koje vas upozoravaju da ne ulazite ako vam je zivot mio. Licno, nalazim da ovo nema mnogo veze s mozgom, sto mogu da potvrdim i iz iskustva - bila sam tamo prilicno dugo, sama, motala se po kojekakvim zabacenim sokacima i nije mi falila dlaka s glave. Jedino mesto gde zaista mozete da okoncate zivot je pesacki prelaz, posto voze kao ludi i ne obaziru se mnogo na signalizaciju. Posle par dana ukapirate da, kad treba da predjete ulicu, morate da izgledate odlucno i da dejstvujete brzo, sve su sanse da cete je preci, uz zvuk skripanja kocnica i par potpisivanja gumama na pola metra od vas. Srecom, pa u Palermu postoji pesacka zona, mada ni tu niste bezbedni od dosadnih Sicilijanaca na motorima (narocito ako ste zensko, nece vam nista faliti, osim sto ce vam se svaki drugi udvarati. Jos kad kazete da ste iz ovoh krajeva, a oni fascinirano zatrepcu uz komentar "Redjina Elena..." - misleci na CG princezu, kasnije italijansku kraljicu, ciji kult jos uvek zivi na ovom lepom ostrvu)I jos...A ovo je Quattro Canti - trg u kome se suceljavaju cetiri identicne zgrade u epicentru Palerma, zaboravila sam zasto je znacajan, ali secam se da je nezaobilazanPretpostavljam da su ovo ostatci rusevina iz II svetskog rada o kojima Yoda prica - nisam videla, pa ne znamKanoli - sicilijanski specijalitet. U pitanju su rolnice sa slatkim sirom, tako dobrog ukusa da mi je prosto neverovatno da se moze reprodukovati bilo gde osim na Siciliji. Istini za volju, ni pre ni posle nikad nisam naletela na kanoli. Sicilijanci su majstori za slatkise, turistima je verovatno poznato voce od marcipana (fruta ala martorarana, valjda) - mada je meni mnogo privlacniji bio sladoled. Teatro Masimo, koliko znam, druga po velicini operska kuca u Evropi, a bice i da je medju najstarijima. Inace poznata po zavrsnim scenama iz Kuma (omrazenog treceg nastavka)Scena s pijace. Palermo je inace grad pijaca, bukvalno na svakom cosku cete naleteti na neke tezge i to je jedan od najzabavnijih nacina da provedete dan i upoznate Sicilijance. Koji su jako druzeljubivi i iako slabo govore druge jezike, trudice se da vam pomognu rukama i nogama.
August 4, 200817 yr Author Fala apotekarici na fotkama & putopisaniju!:blush:nema na cemu, ja bih se jos vise raspisala, ali udavila sam s Italijom, pa moram da predjem na neku drugu destinaciju. Mislim da ce to biti Kina i Nepal, krajem avgusta (cim se vratim )Zao mi je sto sam bangava s fotoaparatom, to jest, jos i umem da zgotovim sliku (moram jos jednom da napomenem da dobra polovina slika koje kacim uopste nije moja) - ali mi je alat slab ili nikakav (to jest, na opste zgrazavanje okoline, najcesce fotkam telefonom)(za sta i imam objasnjenje - ja sam naime, od onih ljudi koji veruju da se uspomene nose u glavi (i hajde, u srcu, da skliznem u patetiku malo) - i zbog toga izbegavam da nosim fotoaparat. Naravno, kad god stignem negde, prvo se gorko pokajem zbog takve svoje odluke, a zatim navalim da slikam mobilnim, pa kad unistim bateriju, predjem na one fotoaparate za jednokratnu upotrebu (ni sama ne znam koliko sam ih potrosila) - i konacno se vratim kuci sa 500+ vrljavih slika :( )
August 4, 200817 yr jel ima neka koza nostra tura po siciliji? da se obidju rodna mesta poznatih i tako to. uvek sam gotivio mafiju po US... nashi a italijanski
August 4, 200817 yr Author jel ima neka koza nostra tura po siciliji? da se obidju rodna mesta poznatih i tako to. uvek sam gotivio mafiju po US... nashi a italijanskiNaravno da ima Iz Palerma svakod dana ide tura po selima (citaj vukojebinama, ali doslovce) po unutrasnjosti ostrva, sa zavrsnicom u Korleoneu. Ja sam otisla (opet na zgrazavanje bliznjih) sama, lokalnim busom i super sam se provela. Posle mi je, doduse, bilo malkice krivo sto nisam isla organizovano, jer sam ovako videla samo Korleone ('selo stotinu crkava' kako ga zovu, posto je svako ko je hteo da okaje grege zidao crkvu, pa tako neke imaju svega par kvadrata, i bukvalno su umetnute izmedju dve kuce) - a da sam isla sa vodicem, obilazili bi smo i bunkere i vile koje su pripadale slavnim mafijasima i jos svasta nesto. Mada, moram da napomenem, da je na Siciliji izrazito jak kult sudije Falkonea i ostalih boraca protiv mafije, pa je tako svaka prica o Koza Nostri sa lokalcima deplasirana (ili je to neka trenutna moda) Kad sam vec to pomenula, moram da primetim, da ma koliko srdacni i ljubazni bili (a jesu) Sicilijanci slabo vole da sa strancima divane o 'nasoj' i ostalim 'porodicnim' stvarima, tako da cete tesko uci u neciju kucu na nedeljni rucak, ili iskusiti bilo koji aspekt njihovog 'stvarnog' zivota. Omerta. Ipak, na pomen mafije, imala sam jednu prilicno smesnu scenu kad sam stigla u Palermo. Lutam ja tako gradom u potrazi za telefonskom karticom, konacno naletim na tabakeriju koja ih drzi i prodavac, cuvski naglasak, pocinje da me ispituje odakle sam. Ja: "a belgrado" - on - "belgrado bum - bum??" - ja "si", na sta on izadje iza pulta i izljubi me kao rod najrodjeniji Edited August 4, 200817 yr by apotekarica
July 12, 200916 yr I pored mog hejtovanja Rima devojka me nagovorial na Taorminu. Kakva sam ja sisa... :(PS.Ponajvise radi ovog i sl. topika. Edited July 12, 200916 yr by bags
July 21, 200916 yr I pored mog hejtovanja Rima devojka me nagovorial na Taorminu. Kakva sam ja sisa... :(PS.Ponajvise radi ovog i sl. topika.Pa dobro, Taormina nema nikakve veze sa Rimom.
July 21, 200916 yr To, to, na Malle; tamo ćeš se (u Oberbajernu) osećati kao kod kuće <_< Razumem da se interesuješ za Trst pošto je najbliže, ali ako ti se vozi do Riminija, onda valjda i Ligurija dolazi u obzir.ih, kao da bas mozes negde pobeci od landsleute? ;)rimini mi bas i nije u nekom planu zbog gore navedene guzve.vidis, ligurija bi isto mogla doci u obzir. skoro zaboravih.naravno, sicilija izgleda jako fino, ali je bogovski skupa odavde. isto kao i napuljska rivijera.ne znam sta se moze ocekivati od kalabrije? bilo za ovu godinu finih aranzmana sto se tice cene.
July 21, 200916 yr Author naravno, sicilija izgleda jako fino, ali je bogovski skupa odavde. isto kao i napuljska rivijera.Izguglaj malo okolinu Palerma, ja bas gledala preko nekih nemackih rezervacionih sajtova i cene su bile skroz ok (40% nize nego preko srpskih agencija). Baci pogled na Mondello Lido i Isola delle Femine. Mondello ima super plazu a ovo drugo mi se ucinilo simpaticnim u prolazu. Preporuka: hotel La Torre Splendid u Mondellu. Mislim da ta skupoca o kojoj pricas vazi za Taorminu i okolinu, dok su ova mesta oko Palerma sto puta lepsa ali nekako zanemarena od turistickih agencija.
July 22, 200916 yr Mislim da ta skupoca o kojoj pricas vazi za Taorminu i okolinu, dok su ova mesta oko Palerma sto puta lepsa ali nekako zanemarena od turistickih agencija.Mada, i Taormina nije bas prza ako covek na vreme rezervise. Takodje, treba uvek proveriti hotel na TripAdvisor, HolidayCheck i a nije lose i po EX-YU forumima prosvrljati, jer ipak mi imamo drugacije zahteve za godisnji od nemaca i dr.Nama se rezervisanje odmora svodi na jednu nedelju intezivnog pretrazivanja par sajtova iz Austrije (prije svega Restplatzbörse , i ne, ne prodaju samo preostala mesta iako tako zvuci), onda citanje komentara po gore navedenim sajtovima i mogucnost greske je prilicno mala. Edited July 22, 200916 yr by bags
July 22, 200916 yr moj generalni problem je sto mi je sicilija nepoznata u smislu da ne znam gde sta mogu da nadjem. ne znam gde su bolje plaze, bolji smestaj. pokusao sam, ali mi je nedostajalo da procitam iskustvo nekog ko je bio u tacno tom mestu, na toj i toj plazi, obavio ovaj ili onaj izlet. dosta mi je to maglovito. sa te strane su mi grcka, pa i spanija, bolji izbor jer mogu vise informacija sakupiti. ono sto procitam na ponudi agencija je uvek fino i slatko, ali...za palermo se odavde mogu pronaci letovi po normalnim cenama, tako da se oko leta moze dalje planirati. isto vazi i za sardiniju, ali i bari. a o okolini barija ne znam na primer uopste nista. uz to mi se cini da je smestaj u grckoj dosta pokriveniji na netu od italije, tj. bilo mi je mnogo lakse stupiti u kontakt sa vlasnicima apartmana na par grckih ostrva gde sam gledao, nego u italiji.
Create an account or sign in to comment