January 20, 200917 yr Nigdje nisam ulazio osim što sam Villu del Poggio Imperiale istražio od tavana do podruma, što su mi prezentirali kao osobitu čast i privilegiju, jer navodno nije otvorena za javnost. Od ostalog valjalo bi probati meso pečeno na plamenu, crveno kao živo, zapravo iznutra i ostane nedopečeno, ali mekano i mirisno. Navodno lokalni specijalitet. Ali obavezno, obavezno bistecca alla Fiorentina! T-bone steak koji se u ustima topi poput rahatlokuma. Galerije/crkve ne znam, non ce interessa... I da, ne naručivati vino di casa nigdje, grozni su prevaranti i lukavci.
January 20, 200917 yr mozda ne mora rezervisati karte preko neta. mi smo bili pocetkom novembra i jednostavno smo stali u red, i posle 20-ak minuta smo kupili karte.Ja sam (u julu) čekao pa možda i 2 sata ...Ali, vredelo je.
January 20, 200917 yr Ali obavezno, obavezno bistecca alla Fiorentina! T-bone steak koji se u ustima topi poput rahatlokuma. Galerije/crkve ne znam, non ce interessa... I da, ne naručivati vino di casa nigdje, grozni su prevaranti i lukavci.taman sam to htela da kazem - dzaba crkve i muzeji ako nisi probao bissteca alla Fiorentina, chak se i Italijani u ostalim delovima Italije oblizuju na pomen tog, kako reche "rahatlokuma" (mislim da je teletina u pitanju? )Mi smo bili u krajem juna, pochetkom jula i iznajmili kucicu u brdima pored grada a u sred maslinjaka, sa malom pijacom dve ulice nize i izuzetno prijatnim lokalnim komshilukom. Ove godine smo rezervisali *isto*
January 20, 200917 yr Mi smo bili u krajem juna, pochetkom jula i iznajmili kucicu u brdima pored grada a u sred maslinjaka, sa malom pijacom dve ulice nize i izuzetno prijatnim lokalnim komshilukom. Ove godine smo rezervisali *isto*Je l' moze neki linak? Rada sam letovati u Toskani il na Siciliji, a ova varijanta s kucicom ne zvuci hrdjavo:-)PS. Izgleda da sam ja jedina koja je od tog vaseg rahatlokuma ostala gladna :( Nesto se nismo nasli na istoj talasnoj duzini tanjir i ja. Al' meni i onako gastro-turizam nije jaca strana. A ako bas moram da biram italijansku kuhinju u kojoj sam uzivala, neka bude Lazio i Veneto.
January 20, 200917 yr Ja najvolem italijansku kuhinju, ali sam ostao vrlo razočaran restoranima (barem onim u centru Firence koje sam obišao). Usluga je katastrofa, hrana obična, cene prejake. Sve, sve, ali usluga...
January 20, 200917 yr Je l' moze neki linak? Rada sam letovati u Toskani il na Siciliji, a ova varijanta s kucicom ne zvuci hrdjavo:-)PS. Izgleda da sam ja jedina koja je od tog vaseg rahatlokuma ostala gladna :( Nesto se nismo nasli na istoj talasnoj duzini tanjir i ja. Al' meni i onako gastro-turizam nije jaca strana. A ako bas moram da biram italijansku kuhinju u kojoj sam uzivala, neka bude Lazio i Veneto.mi vec nekoliko godina tako letujemo u Italiji. Kod nas je popularan INTERHOME.be ali se secam da smo tamo jos pricali kako ima josh puno firmi koje rade izdavanje stanova/kuca ali se meni ova najvise svidela. Par puta smo ishli preko holidaysrentals.co.uk ali je ovo bilo mnogo bolje.Sve je bash onako kakve su na slici, posteljina se redovno menja, kuca chisti, za porodice sa decom, ljude sa kuchicima ili za one koji hoce bas da osete lokalni zivot mislim da nema boljeg resenja. Jedini problem sto se mora rezervisati bar nedelju dana (mada nude i mogucnost da se rezervise i na par dana van sezone).
January 20, 200917 yr Ja najvolem italijansku kuhinju, ali sam ostao vrlo razočaran restoranima (barem onim u centru Firence koje sam obišao). Usluga je katastrofa, hrana obična, cene prejake. Sve, sve, ali usluga... Isto iskustvo. Dok me nisu odveli na prava mjesta sve je bilo extremno razočaravajuće. Kako prekročiš prag tako ti izbijaju 100? iz džepa. A za šta, za šta, pitam ja vas. @msmodesti, daj neku preporuku za Luxembourg, uskoro me čekaju 3 noći u toj kako sam čuo ljupkoj kneževini. šta jesti i piti i gdje.
January 20, 200917 yr Slažem se.(Samo što sam starija, sve me nešto više vuku duh grada i kafane, sve manje se zadržavam na znamenitim lokalitetima.)Onda nema šta da brineš. U samoj Firenci ima toliko toga da se vidi meni nije bio dovoljan ni produženi vikend da proučim sve što sam želela.U pravu si za to da je Toskana predivna na proleće, ali ja imam želju da obidjem te italijanske hiperpopularne gradove, poput Venecije i Firence, u zimsko doba. Mislim da tada ima manje turista (moguće je da se varam) i da vidim kakvi su kad je mračno, tmurno i hladno. :)Ja sam pre 5-6 godina bash u decembru ( al pocetkom) gluvarila po Toskani.Namerno je bio decembar.Bilo je uzasno hladno,ali onako suvo i sunchano.Firenca je skoro pa prazna, nema cekanja pred muzejima, svuda ulazish ,izlaziskako ti se nadigne. Kazu da se u sezoni ceka i dva sata pred muzejima.Isto vazi za celu Toskanu (Luca,Voltera,Piza ,isla i do Livorna, al ne znam zasto)Ima restorana i u centru grada ( Ros je dao fantastican savet oko te pijace,tu smo tu i tamo i jeli u podne ,onako narodska kuhinja,a sve kafanice gde lokalni plebs jede i pije uvek su dobre),uveche jeli i i u nekom restoranu,cene su manje vishe iste kao i u Nemackoj,Francuskoj.Govori se "Vidi Veneciju pa umri", ja bih mrtva ladna ovo rekla za Firencu.
January 20, 200917 yr Isto iskustvo. Dok me nisu odveli na prava mjesta sve je bilo extremno razočaravajuće. Kako prekročiš prag tako ti izbijaju 100? iz džepa. A za šta, za šta, pitam ja vas. @msmodesti, daj neku preporuku za Luxembourg, uskoro me čekaju 3 noći u toj kako sam čuo ljupkoj kneževini. šta jesti i piti i gdje. msmodesti ce ti vec reci gde,ali je meni Luxemburg (onaj centar varoshi) ostao u takodobrom secanju bash zbog klope i vina. Celog zivota ( a zivim dugo,taka mi genetika)pokusavam da napravim ribu sa pirinchem i nekim zutim sosicem od safrana i butera,kakav sam tamo jela.Cesto i uspe. :) Luksemburzani su kao Svajcarci. Vole i umeju da kuvaju,ali nekako diskretno. edit: estragon je bio poAnta u sosu. Edited January 20, 200917 yr by Teja
January 20, 200917 yr Isto iskustvo. Dok me nisu odveli na prava mjesta sve je bilo extremno razočaravajuće. Kako prekročiš prag tako ti izbijaju 100? iz džepa. A za šta, za šta, pitam ja vas. @msmodesti, daj neku preporuku za Luxembourg, uskoro me čekaju 3 noći u toj kako sam čuo ljupkoj kneževini. šta jesti i piti i gdje.isto iskustvo bi bilo da nismo sluchajno eto zakachili tako dobre domacine koji su nam rekli gde da idemo. Sramota me ali u samoj Firenzi smo bili 2-3 puta ali smo je gledali sa brda :) u samoj Firenzi nismo ni jeli (samo jednom jedan PRESKUP sladoled), mada preporucili su nam jednu malu tavernu kod samog parkinga na ulazu u grad, kako se zove ona Porta..... nesto. lokalno okupljalishte a jeli i pili i ostali sa simpatichnim vlasnicima do zatvaranja.preporuke za Lux - daj mi samo pola sata pa cesh da se raspametish. Imam par mesta koja su malo skrivena, ali neponovljiva.PS - spremam ja ceo jedan prilichno gastronomski putopis o Lux-u, bice objavljen uskoro excluzivno na PPP-u :DJa sam pre 5-6 godina bash u decembru ( al pocetkom) gluvarila po Toskani.Namerno je bio decembar.Bilo je uzasno hladno,ali onako suvo i sunchano.Firenca je skoro pa prazna, nema cekanja pred muzejima, svuda ulazish ,izlaziskako ti se nadigne. Kazu da se u sezoni ceka i dva sata pred muzejima.Isto vazi za celu Toskanu (Luca,Voltera,Piza ,isla i do Livorna, al ne znam zasto)Ima restorana i u centru grada ( Ros je dao fantastican savet oko te pijace,tu smo tu i tamo i jeli u podne ,onako narodska kuhinja,a sve kafanice gde lokalni plebs jede i pije uvek su dobre),uveche jeli i i u nekom restoranu,cene su manje vishe iste kao i u Nemackoj,Francuskoj.Govori se "Vidi Veneciju pa umri", ja bih mrtva ladna ovo rekla za Firencu.ja bih ovde najradije stavila ono - "potpis" ali ne smem zbog mi smo bili krajem juna tako da nije bilo puno turista i u poredjenju sa bezobrazlukom i otvorenom netrpeljivoshcu prema turistima u Veneciji, Firenza je bila kao raj.btw, upravo razgovarala sa vlasnicom kucice koju smo rentirali pre 3 godine (ili 4?) i setila nas se :D iako agencija kaze da moze da se dovede samo jedan pas ona rekla da mogu dva! Edited January 20, 200917 yr by msmodesty
January 20, 200917 yr Ali to i ne mora uvek da bude neprijatno.OK, nije uvek neprijatno, samo dok te služe... i naplaćuju. :DDronjave palate, to baš "hits the spot" (izvini na engleskom) kod mene. To!Još što mi se sviđa V>F imam utisak da je u V. manje love, narod koji tamo živi su baš oni obični-obični Italijani, kao iz filmova. Uživao sam dok se svađaju sa ulice na prozor. OK, sigurno ima takvih istih u Firenci, ali kontam da su ih rente po centru rasterale odande.+ dronjavi detalj
January 20, 200917 yr Tako da, nemojmo olako suditi ni o njima onako neljubaznima, možda im je samo turista preko glave.Ne znam, nisu se bunili kad su uzimali pare. -_-
January 20, 200917 yr Ne znam, nisu se bunili kad su uzimali pare. -_-Ma taj se nije josh rodio koji meni maznjava moje pare bez veze ;) Ako imam takav utisak ,bojkotujem,ne jedem,ne pijem,samo posmatrami uzivam.Uostalom svuda stoji Speisekarta i cene pa ti je jasnou sta se upustash.
January 20, 200917 yr Ja najvolem italijansku kuhinju, ali sam ostao vrlo razočaran restoranima (barem onim u centru Firence koje sam obišao). Usluga je katastrofa, hrana obična, cene prejake. Sve, sve, ali usluga... Beh, kao i svuda u Italiji, restorani u centru su samo za turiste, deru sa cenama, a hrana je obično sranje.Nekoliko preporuka:1. Ko jede ribu, najbolji riblji restoran u Firenci je "Fuor d'acqua".2. Za fiorentinu, ići van Firence, recimo u Scandici.3. U Toscani izbegavati first course, ili primi piatti kako ih italijani zovu, jer je Toscana poznata po tome da imaju odvratne prime piatte. Za primi piatti su specijalisti u Emilia Romagni.Od vina koja ne koštaju preterano probati Morellino di Scansano. Edited January 20, 200917 yr by Tresko
February 15, 200917 yr Ima li neko predlog za hotel u Rimu? Pozeljno bi bilo da je lokacija koliko toliko normalna, ne mora biti nista specijalno sto se tice samog hotela (osim da je cist i da nema buke). Thx.
Create an account or sign in to comment