Jump to content
IGNORED

Slučaj Mihaljica


pt 2.0

Recommended Posts

@Moonwalker

Mogu da vestace sve one ustanove koje imaju stručna znanja, ili veštaci odgovarajucih struka (psiholog, psihijatar, socijalni radnik...) ili se može dati nalog drugom csr da dostavi izveštaj. Sve zavisi koje činjenice treba da se utvrde. 

Ja ne mogu da imam razumevanja prema radnicima centra, policiji, tužilaštvu, sudu... kada ne urade svoj posao kako treba. Njihove greške često ne mogu da se isprave, ili ostavljaju trajne posledice. Ima drugih poslova koji ne zahtevaju takvu odgovornost, pa nema razloga da neko ko ne može savesno i zakonito da obavlja taj posao bude na tom radnom mestu. 

  • +1 1
Link to comment
29 minutes ago, Uskebasi said:

@Moonwalker

Mogu da vestace sve one ustanove koje imaju stručna znanja, ili veštaci odgovarajucih struka (psiholog, psihijatar, socijalni radnik...) ili se može dati nalog drugom csr da dostavi izveštaj. Sve zavisi koje činjenice treba da se utvrde. 

Ja ne mogu da imam razumevanja prema radnicima centra, policiji, tužilaštvu, sudu... kada ne urade svoj posao kako treba. Njihove greške često ne mogu da se isprave, ili ostavljaju trajne posledice. Ima drugih poslova koji ne zahtevaju takvu odgovornost, pa nema razloga da neko ko ne može savesno i zakonito da obavlja taj posao bude na tom radnom mestu. 

tu sad dolazimo do one tachke, shto point tvrdi i ne greshi, da se sistem prepunio ljudima koji nisu kvalifikovani, ne znaju posao rade ga bezveze i divljachki i nemaju ni profesionalnu ni lichnu odgovornost i niko nema problem sa tim jer su sada vec svuda takvi.

Edited by gospa buba
  • +1 6
Link to comment

Jučerašnje saopštenje ombudsmana Pašalića:

Quote

Zaštitnik građana je danas po sopstvenoj inicijativi, a na osnovu informacija iz medija da je troje maloletne dece oduzeto majci zbog zanemarivanja i potencijalnog nasilja u porodici i smešteno u prihvatilište za decu, pokrenuo postupak kontrole zakonitosti i pravilnosti rada Centra za socijalni rad u Novom Sadu.

„Preduzete radnje novosadskog Centra za socijalni rad moraju da imaju uporište u zakonu, zbog čega je potrebno ispitati sve okolnosti koje su dovele do toga da se maloletna deca oduzimaju majci. Svaki slučaj ove vrste zahteva dodatnu pažnju i oprez pri donošenju odluka, jer je obaveza svih nas da sve što činimo bude u najboljem interesu deteta“, rekao je zaštitnik građana Zoran Pašalić.

Zaštitnik građana zatražio je od novosadskog Centra za socijalni rad da u roku od sedam dana dostavi tražene podatke o slučaju.

https://www.ombudsman.rs/index.php/2011-12-25-10-17-15/2011-12-26-10-05-05/7974-ispi-i-sn-v-z-duzu-nj-r-l-l-n-d-c-ci

Edited by vememah
Link to comment
5 minutes ago, gospa buba said:

tu sad dolazimo do one tachke, shto point tvrdi i ne greshi, da se sistem prepunio ljudima koji nisu kvalifikovani, ne znaju posao i nemaju ni profesionalnu ni lichnu odgovornost i niko nema problem sa tim jer su sada vec svuda takvi.

O da. To je ključni razlog zasto ja ne vidim da se bilo šta može promeniti u nekom razumnom roku. Imas centre za socijalni rad u kojima rade sociolozi. Valjda dovoljno slično zvuči socijalnom radniku

Link to comment
9 minutes ago, Uskebasi said:

O da. To je ključni razlog zasto ja ne vidim da se bilo šta može promeniti u nekom razumnom roku. Imas centre za socijalni rad u kojima rade sociolozi. Valjda dovoljno slično zvuči socijalnom radniku

pazi, ja opet mislim da poshten sociolog koji poznaje i poshtuje proceduru i pita kad ne zna, valja vishe od neke nasilne rade sa birachkog spiska sa boktepita kakvim obrazovanjem, nula morala nula odgovornosti...

 

ali da, ne treba sociolog.

Edited by gospa buba
  • +1 1
Link to comment
9 minutes ago, Uskebasi said:

O da. To je ključni razlog zasto ja ne vidim da se bilo šta može promeniti u nekom razumnom roku. Imas centre za socijalni rad u kojima rade sociolozi. Valjda dovoljno slično zvuči socijalnom radniku


Nije slicno.  Socijalni radnik na studijama prolazi kroz nekoliko pravnih i medicinskih predmete, sociolog toga nema.

 

Mada i ovo stoji sto gospa kaze.

Edited by Moonwalker
Link to comment

Pa OK to, socijalni radnik treba da poznaje pravne procedure u kontekstu svog posla, zato ih imaju. 

Edited by Moonwalker
Link to comment
2 minutes ago, Moonwalker said:


Nije slicno.  Socijalni radnik na studijama prolazi kroz nekoliko pravnih i medicinskih predmete, sociolog toga nema.

 

Mada i ovo stoji sto gospa kaze.

Ma naravno da nije slično 😁

Ali kad udomljavaju stranački kadar dovoljno slično zvuči. Ono, gde ćemo sociologa, daj ga u socijalni rad 😁

  • Haha 3
Link to comment

Daj boze da za decu ispadne dobro i da ova zena nadje adekvatnu pomoc. Nemam vise sta da smatram.

Edited by Moonwalker
  • +1 4
Link to comment

svako treba da poznaje procedure u okviru svog posla, ali vidish da to vishe ne igra. ne svidjash mi se sjebacu ti decu, tim rechima. znam ja socijalne radnice koji su razvodile brak svog profesora, pa su sve sasrane mrcvarile zenu, jer kako drugachije :rolleyes: a to je bilo debelo pre radilkala (ispalo je dobro na kraju). ko zna shta se i kako sada radi, ne samo u csr. kad su sjebali struke od kojih gomila ljudi moze bukvalno da izgine, shta sad neke majke i ochevi i deca. anonimusi.

 

plus shto ti likovi na polozajima o kojima nisu mogli ni da sanjaju***, gaje jednu bash prostachku, odvratnu aroganciju. a u toj atmosferi se vremenom pokvare i oni koji su se zatekli, pre ili kasnije se sve pokvari...

 

 

*** a nije bio rat, pa da kazesh nema ko.

Edited by gospa buba
  • +1 6
  • Hvala 1
Link to comment

Bojim se da ce smo takvi i da ostanu, sa ratovima ili bez njih. 

Edited by Moonwalker
  • +1 1
Link to comment

Drugari, nemojte da bude da vam rušim sneška, ali ovi i ovakvi slučajevi nisu srpski specijalitet. Postoji sada već čuveni slučaj Čehinje Eve Mihalakove, kojoj je Norveška oduzela dva sina u seriji vrlo čudnih odluka norveških organa i sudova, onda joj oduzeli roditeljsko pravo i zabranili da viđa decu uopšte (mislim da ona ni ne zna gde se deca sada nalaze), a da razlozi za takve odluke nikada nisu javno objavljivani, te se špekulisalo u rasponu od toga da su deca bilo seksualno zlostavljana (pri čemu se seksualno zlostavljanje, koliko se sećam, sastojalo u tome da su deca tokom noći ili ujutro dolazila u krevet kod majke da spavaju i posle to pričala u vrtiću), do toga da ih majka uopšte nije zlostavljala, već nije sprečila oca da ih zlostavlja. Evropski sud za ljudska prava je podržao odluku Norveške, tj. da oduzimanje nije izvršeno suprotno Konvenciji o pravima deteta, dok su češki sudovi dodelili decu majci, ali ta odluka ne može da se izvrši, jer su deca u Norveškoj. Češka i Norveška su čak imale zategnute odnose jedno vreme zbog ovoga. Evo nekih linkova ko hoće više da vidi:

 

https://english.radio.cz/norwegian-authorities-take-final-step-take-children-czech-mother-8246223

 

https://praguemorning.cz/norway-legally-took-away-a-czech-mothers-children-rules-eu/

 

https://www.norwaynews.com/czech-mother-ready-to-fight-for-sons-in-norway-trial-begins/

 

 

Ovaj deo je posebno zanimljiv:

 

Quote

The Norwegian Child Welfare Service (Barnevernet) took the boys from her and her former husband in May 2011.
“Unfortunately, I have no information about the children,” Michalakova said.

 

The Hokksund court deals with the case behind closed doors. Neither journalists nor Michalakova’s lawyer Pavel Hasenkopf were let in the courtroom.

 

Za novinare je jasno, ali ovo za majčinog advokata je u rangu onoga što se dešava i u našim CSR.

Edited by Ayatollah
  • +1 5
  • Tužno 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...