Jump to content
IGNORED

Čemu nas uče bajke?


Meazza

Recommended Posts

11 hours ago, pop-up said:

 Realno, mnoga od te dece nisu ni dočekala zrelo doba iz raznih razloga, pa i nije bio takav šok što je vuk pojeo Crvenkapu. A mi sada živimo u drugom vremenu i velika je potreba da se dete zaštiti i prezaštiti.

 

Na temu i Crvekape i prezashticivanja, i shta nas to bajke uche:

Pre dva dana sam mom detetu chitala Crvenkapu, on sad puni 4. I chitam kako je mama rekla da ide pravo kod Bake, da ne skrece sa puta, a ona je prichala sa vukom itd itd.

Na kraju se sve srecno zavrshilo, nije mi se svidelo shto u bajci bukvalno pishe da su uzeli makaze i rasporili vuku stomak, a nisam odreagovala u sekundi da adaptiram to. Ja tu neshto se mrshtim, a mrshti se i Luka, kaze "A njena mama, ona je znala da je tamo vuk, i ipak je rekla njoj da ide?" i gleda me onako 300% nepoverljivo. Eto svako tu ima neku svoju tangentu razmishljanja.

  • +1 2
  • Wub 1
  • Haha 1
Link to comment
28 minutes ago, Sandradjer said:

Obozavam Frozen. Lepo fino sestrinska ljubav pobedi na kraju :wub:.

 

Sad cu da citam sta ste sve pisali :). Interesantna tema 

Diznijevi crtaci su blago. 

 

Meni se mnogo svidela Moana. Ima mnooogo dobrih stvari ispricanih u tom crtacu, u prve dve sam se i ovako mator bas nasao:

1. Devojcica koja odbija rolu koja joj je namenjena, da zivi miran srecan zivot na ostrvu i odlucuje da slusa zov avanture. U prevodu slusaj svoje srce cak i ako ti drustvo kaze da je to glupost

2. Polubog koji je odbacen od svojih roditelja i onda donosi darove ljudima ne bi li ispunio tu prazninu njihovim obozavanjem. Na kraju shvata da to obozavanje zarad darova nikad nije moglo da ispuni prazninu te da i on zasluzuje ljubav iako su ga roditelji odbacili i pocne konacno malko da voli samog sebe. 

3. Borba protiv prirode koja se zavrsava priznanjem da smo sami uzeli srce prirodi i izazvali taj bes, tj da je priroda onakva kakvu je mi cinimo.

 

Na kraju, prelep je i zbog same cinjenice da opisuje legende Polonezana.

  • +1 2
Link to comment
27 minutes ago, Mel said:

Ja tu neshto se mrshtim, a mrshti se i Luka, kaze "A njena mama, ona je znala da je tamo vuk, i ipak je rekla njoj da ide?" i gleda me onako 300% nepoverljivo. Eto svako tu ima neku svoju tangentu razmishljanja.

 

U pravu je dete. 🙂

Link to comment
1 hour ago, Shan Jan said:

Dodao bih da je Pinokio za mene bio previse kompleksan i haotican da ga razumem kao dete. Morao bih sada da ga gledam da bih shvatio poruku, sto smatram losim, ove price treba da imaju jasnu poruku za decu. Mislim da je to i jedan veliki problem bajki, sto se cesto pricaju iz perspektive odraslih a ne dece.

 

Diznijev i Kolodijev Pinokio nisu ista stvar, film je kompleksan jer je trebalo staviti celu knjigu u jedan film. Kolodijev "Pinokio" je jedna od najboljih metafora ljudske egzistencije i sveta koji nas okruzuje, a Dizni je napravio remek-delo (iako se Italijani nikad ne bi slozili s tim), ali to uopste nisu ista dela. Sta je Svet Igracaka nego Hakslijev Vrli Novi Svet, sta znaci biti marioneta, a sta znaci postati prava osoba? 

 

Na kraju knjige pravi decak Pinokio gleda na lutkovo nepomicno telo, telo koje je do nedavno pripadalo njemu i kaze

"Tata, kako sam bio smesan kad sam bio lutka!"

Neizrecivo duboka i dirljiva recenica.

 

Ozbiljno je pitanje da li su bajke vise namenjene deci ili odraslima. 

Edited by Meazza
  • +1 2
Link to comment
21 minutes ago, Meazza said:

 

 

 

Ozbiljno je pitanje da li su bajke vise namenjene deci ili odraslima. 

Odrasli ih uglavnom ne razumeju, osim ako nemaju dovoljnu dubinu u saznanju da se zamisle nad tim...

 

Kako ono, crtani filmovi su za decu? moj klinja od 6 gleda Sunđer Boba, ali on to vidi na drugačiji način, nego što ja vidim... NJemu je tu svašta nešto smešno, a u stvari, kad imaš skoro 50, pola epizoda je vrlo gorko... Ali, ko nemisli malo dublje, biće mu, kao i detetu, smešno...

 

Ili recimo Tom I Džeri, to nije crtani za decu, ali sam to shvatio tek kad sam imao oko 30, i kad sam malo počeo da razmišljam o tome... Tom uvek nejebe, što god radio, zašto je to tako? U pola crtanih, nije je zao, a opet najebe... Nejgore su mi epizode kad pas i miš, jebu Toma kao budalu, a on ni kriv ni dužan... Šta nam to govori? A koliko odraslih to razume?

Edited by radisa
  • +1 2
Link to comment

Realno malo čemu, ako ne računam bolji vokabular i generalno razvijanje navike da čitaš, kad si bio mali sigurno nisi posle pročitane bajke razmišljao o bilo kakvim značenjima, a kamoli dubljim i skrivenim

  • +1 1
Link to comment
13 hours ago, Meazza said:

Ozbiljno je pitanje da li su bajke vise namenjene deci ili odraslima. 

 

One tuzne/strasne, u kojima deca stradaju, definitivno nisu za decu. Kad sam prvi put procitao Devojcicu sa sibicama (to je vec bilo u okviru neke lektire u osnovnoj) nisam mogao da prestanem da placem.

 

Cemu takva prica? Da se ubedacis? Jer ti je negde usadjeno verovanje da su bajke nestvarne, bajkovito oznacava nesto sto je lepo, ali nerealno. I onda te tresne tako neka prica o surovosti zivota. Ali se onda ja pobunim, sto se prodaje kao bajka?

 

Sad neko uzme i napise pricu o devojcici koja boluje od neke teske bolesti i potrebno su joj pare za operaciju, ali ne uspeva da skupi na vreme i umire. Ali sad je srecna i zdrava na nekom rajskom mestu. Ma nije nego. Ako vec hoces da napises kratku pricu za decu, uzmi primer devojcice koja je pravila krofne da bi skupila pare za tatinu operaciju. I ceo grad se skupio, ljudi su cekali u dugackim redovima da bi kupili krofne, devojcica je na kraju skupila pare, tata je otisao na operaciju oka i nije oslepeo. Em zivotno i istinito, em motivise ljude i puni ih pozitivnom energijom.

  • +1 1
  • Hvala 1
  • Tužno 1
Link to comment
29 minutes ago, Lezilebovich said:

Da li je meazza na kraju odgovorio na pitanje ?

 

Bajke i mitovi nas uce da je svet cudno mesto u kojem se zlo prerusava u dobro, lepo u ruzno, a ruzno u lepo.

  • +1 1
Link to comment
6 hours ago, Time Crisis said:

Realno malo čemu, ako ne računam bolji vokabular i generalno razvijanje navike da čitaš, kad si bio mali sigurno nisi posle pročitane bajke razmišljao o bilo kakvim značenjima, a kamoli dubljim i skrivenim

 

Ne moras nuzno svesno da razmisljas o necemu da bi usvojio neku poruku ili vrednost.

  • +1 1
Link to comment
37 minutes ago, Meazza said:

Zato sto suze prolivene za Devojcicom sa sibicama, Tiny Timom, Bambijevom mamom i Malom sirenom prave bolje ljude od nas.

 

A da je prezivela, onda ne bi postali bolji ljudi?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...