Jump to content
IGNORED

Čemu nas uče bajke?


Meazza

Recommended Posts

snow-white-evil-queen-apple.png

 

U poslednje vreme sam se vratio mitovima i bajkama. Ilijada, Gilgameš, Postanje, ali i narodne i autorske bajke (Kolodi, Andersen). Gledajući remek-delo Snow White and the Seven Dwarves prvi put mi je palo na pamet da sve te priče imaju jednu zajedničku nit i da pokušavaju da kažu istu stvar. Ako je pitanje "čemu nas bajke uče?" šta biste odgovorili?

  • Wub 1
Link to comment
Just now, Sara said:

Da je svet pun gadova ali da na kraju ipak sve bude ok za lepe i dobre?

 

Mnoge bajke su prvobitno imale nesrecan kraj ali su vremenom postajale manje surove, da je danas tesko naci cak i verzije Brace Grim koje su suvise strasne za moderne roditelje i decu. Npr. kraj Crvenkape kod Peroa je da vuk pojede Crvenkapu. I kraj price.

Kraj Pinokija je bio kad ga lisac i macak obese i on umire. Publika se pobunila i izdavac je insistirao da se prica zavrsi drugacije.

 

To svakako nije ono sto bajke pokusavaju da kazu.

Link to comment

Kad je moj bratic bio mali uzmem ja Crvenkapu da mu procitam i kad sam stigla do dela gde je vuk sa iskezenim zubima i zlim pogledom pita kud je krenula, on brze bolje zatvori knjigu i kaze: I onda ju je vuk uzeo za ruku i odveo kod bake :)

  • Wub 1
  • Haha 1
Link to comment

Bajke su toliko zastrasujuce da je srecan kraj samo tu da bi slusalac mogao uopste da podnese pricu. 

Medjutim, strasni delovi se sve vise izbacuju, a srecan kraj sve vise ulazi u modu tako da u knjizarama vi imate sve same modifikovane, zasladjene i ponovo napisane bajke koje nemaju istu poentu i poruku.

Pitam se da li smo mi uopste shvatili bajke i mitove.

  • +1 2
Link to comment
17 minutes ago, Meazza said:

Bajke su toliko zastrasujuce da je srecan kraj samo tu da bi slusalac mogao uopste da podnese pricu. 

Medjutim, strasni delovi se sve vise izbacuju, a srecan kraj sve vise ulazi u modu tako da u knjizarama vi imate sve same modifikovane, zasladjene i ponovo napisane bajke koje nemaju istu poentu i poruku.

Pitam se da li smo mi uopste shvatili bajke i mitove.

 

Mislim da nisi u pravu ovde. U biblioteci Zmaj sam uzela "Bajke za decake od pet godina" (ili "Price za decake od pet godina") i prve dve price su Ivica i Marica i Palcic. Neko ih je malo prekrojio da imaju bukalno isti pocetak (zar je tako??), gde majka hoce da odvede i ostavi decu u sumi jer nemaju sta da jedu, pa onda Ivica i Marica a ovamo palcic uzimaju kamenje pa posle hleb itd.. U Palcicu div poubija (bas tim recima) svojih sedam kceri. Kad na kraju uspeju da ubiju vesticu tj. diva, vrate se kuci sa puno zlata i blaga i mogu da nahrane svoje siromasne roditelje i - svi srecni. :wacko: Kud nisam procitala pre nego sto sam uzela da citam zapcu, on se bas uplasio (nisam ih ni procitala do kraja sa detaljima vec sam u hodu nesto smisljala). Ne mislim da je to primereno petogodisnjacima, niti vidim neku poentu ove dve konkretne bajke.

 

Crvenkapa valjda ima taj element da devojcice ne treba da vrdaju sa puta vec da budu smerne i mirne i rade kako im se kaze, sto je u stilu vremena i pogleda na zenski rod. Neke bajke te uce da budes saosecajan, vredan, da pomazes, da stavis druge ispred sebe i slicno, neke su pa..tuzne same od sebe i nema im pomoci (Devojcica sa sibicama)? ali neke imaju grozomorne detalje poput Ivice i Marice i za koje mi na kraju nije najjasnija poenta.

 

Koju si ti zajednicku nit nasao u svim tim pricama i bajkama?

Edited by I*m with the pilots
Link to comment
45 minutes ago, Meazza said:

 

Mnoge bajke su prvobitno imale nesrecan kraj ali su vremenom postajale manje surove, da je danas tesko naci cak i verzije Brace Grim koje su suvise strasne za moderne roditelje i decu. Npr. kraj Crvenkape kod Peroa je da vuk pojede Crvenkapu. I kraj price.

Kraj Pinokija je bio kad ga lisac i macak obese i on umire. Publika se pobunila i izdavac je insistirao da se prica zavrsi drugacije.

 

To svakako nije ono sto bajke pokusavaju da kazu.

Ne samo nekad, skoro sam kupila slikovnicu na poklon, kad tamo, majka (ne kažu maćeha) zapovedi ocu da Ivicu i Maricu odvede u šumu i "zakolje" ali je ocu bilo žao pa ih samo ostavi duboko u šumi ... ipak, na kraju se nekako izvuku i vrate istim tim roditeljima al ovaj put sa punom torbom babine imovine:D

 

Šta nam bajke poručuju po tvom mišljenju?

 

Link to comment
31 minutes ago, Sara said:

Ne samo nekad, skoro sam kupila slikovnicu na poklon, kad tamo, majka (ne kažu maćeha) zapovedi ocu da Ivicu i Maricu odvede u šumu i "zakolje" ali je ocu bilo žao pa ih samo ostavi duboko u šumi ... ipak, na kraju se nekako izvuku i vrate istim tim roditeljima al ovaj put sa punom torbom babine imovine:D

 

Šta nam bajke poručuju po tvom mišljenju?

 

 

Mislim da je i u ovoj prici koju smo mi imali isto majka a ne maceha, ali je negde do kraja jasno da je maceha, i isti tok price. Lose uradjena knjiga, generalno. Inace sam nailazila i na knjige za decu sa jasnim gramatickim greskama, malo sam se i šokirala da budem iskrena.

  • Tužno 1
Link to comment
33 minutes ago, Sara said:

Ne samo nekad, skoro sam kupila slikovnicu na poklon, kad tamo, majka (ne kažu maćeha) zapovedi ocu da Ivicu i Maricu odvede u šumu i "zakolje" ali je ocu bilo žao pa ih samo ostavi duboko u šumi ... ipak, na kraju se nekako izvuku i vrate istim tim roditeljima al ovaj put sa punom torbom babine imovine:D

 

Šta nam bajke poručuju po tvom mišljenju?

 

 

Treba otići od kuće na vreme 

  • +1 1
Link to comment
21 minutes ago, I*m with the pilots said:

Mislim da nisi u pravu ovde. U biblioteci Zmaj sam uzela "Bajke za decake od pet godina" (ili "Price za decake od pet godina") i prve dve price su Ivica i Marica i Palcic. Neko ih je malo prekrojio da imaju bukalno isti pocetak (zar je tako??), gde majka hoce da odvede i ostavi decu u sumi jer nemaju sta da jedu, pa onda Ivica i Marica a ovamo palcic uzimaju kamenje pa posle hleb itd.. U Palcicu div poubija (bas tim recima) svojih sedam kceri. Kad na kraju uspeju da ubiju vesticu tj. diva, vrate se kuci sa puno zlata i blaga i mogu da nahrane svoje siromasne roditelje i - svi srecni. :wacko: Kud nisam procitala pre nego sto sam uzela da citam zapcu, on se bas uplasio (nisam ih ni procitala do kraja sa detaljima vec sam u hodu nesto smisljala). Ne mislim da je to primereno petogodisnjacima, niti vidim neku poentu ove dve konkretne bajke.

 

O da, nemoj me pogresno shvatiti, zaista je tesko, skoro neizvodljivo od tih zastrasujucih prica napraviti nesto drugo, samo kazem da vidim da se dosta pokusava.

 

Quote

Neke bajke te uce da budes saosecajan, vredan, da pomazes, da stavis druge ispred sebe i slicno, neke su pa..tuzne same od sebe i nema im pomoci (Devojcica sa sibicama)? ali neke imaju grozomorne detalje poput Ivice i Marice i za koje mi na kraju nije najjasnija poenta.

 

Koju si ti zajednicku nit nasao u svim tim pricama i bajkama?

 

Da, naravno, razne bajke imaju razne elemente, ne samo jedan, sve se to preplice.

Da bismo nasli zajednicku nit hajde bas za primer da uzmemo Crvenkapu, Snezanu i bajku koju si ti pomenula, Ivicu i Maricu. Na prvi pogled deluje da je zajednicka nit srecan kraj.

Sta je zajednicko u ovim elementima:

 

snow-white-evil-queen-apple.png

 

4404718.jpg

 

still-of-cloris-leachman-in-hansel-and-g

Link to comment
3 minutes ago, Filozof manijak said:

 

Ne uzimaj poklone/slatkiše od nepoznatih 

 

 

Nije tako prosto.

Crvenkapa nije uzela nikakav poklon od vuka.

"Majstor i Margarita" pocinje kao Crvenkapa: "Nikad ne razgovarajte s nepoznatima"

 

Crvenkapa je usla u krevet kod vuka misleci da ulazi kod poznate osobe, kod svoje bake.

Ivica i Marica su krenuli da jedu kucu od cokolade pre nego sto su sreli vesticu.

 

Jos jedan nagovestaj:

 

Pin008-book.jpg

 

 

 

  • +1 1
Link to comment

Ne budi naivan?

 

Zlo je upakovano s mašnicom? 

 

Slušaj roditelje?

 

Ovo mi je zanimljiva tema, a nemam vremena. 

Inače sam zagovornik da se bajke čitaju kakve jesu. Pročitajte japanske narodne priče, tamo je dark and gothic težak, maltene horor priče u odnosu na ove "naše".

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...