Jump to content
IGNORED

Čemu nas uče bajke?


Meazza

Recommended Posts

Just now, Svemir Zeka said:

Trpi, na kraju će biti sve u redu

 

Ne, ne, prosli post ti je bio na pravom tragu.

Ne radi se o trpljenju ni o optimizmu.

Bajke pokusavaju da nam prikazu svet kakav zaista jeste.

  • +1 1
Link to comment
8 minutes ago, Meazza said:

 

 

Nije tako prosto.

Crvenkapa nije uzela nikakav poklon od vuka.

"Majstor i Margarita" pocinje kao Crvenkapa: "Nikad ne razgovarajte s nepoznatima"

 

Crvenkapa je usla u krevet kod vuka misleci da ulazi kod poznate osobe, kod svoje bake.

 

Ali ga je srela na putu do bakine kuće i sve mu izbrbljala kuda i kod koga ide.

 

Meni pada na pamet i ovo: ne budite zavedeni sjajnim bleštećim stvarima/slatkišima u životu. Ispod te opsene krije se pravi život, opasan i mračan

  • +1 1
Link to comment

imam iz djetinjstva komplet originalnih grimovih bajki, jako su me plašile, klasične priče (ivica i marica npr, zvani hans i gretica) nisu bile iste kao one koje sam znala iz slikovnica i drugih knjiga. govorim o osamdesetima.

 

dodatno, imale su zastrašujuće priče čiji su likovi bili sveci prema kojima je šuma striborova sa bakom, snajom i domaćima teška limunada.

 

mi uglavnom ni ne znamo kako su izgledale originalne bajke, pratimo ih od najčešćih ili (nategnuto) od prvih masovnih izdanja.

 

a u pripitomljavanju kroz ta izdanja tj vrijeme nema ništa loše.

 

ne postoji takva stvar kao što je izvorno, prirodno djetinjstvo pa da isključivo  prema njemu normiramo bajke i narative. 

 

(s druge strane, nervira me kad to pripitomljavanje ode u ekstrem. druga tema)

 

Edited by morgana
  • +1 1
Link to comment

Ivana Brlic-Mazuranic, potcenjeni genije. Kroz tu zenu je ziveo mit kao ni kod jednog pisca bajki XX veka.

Suma Striborova, isti motiv:

 

Picture-033.jpg

Edited by Meazza
  • +1 2
  • Wub 1
Link to comment

Super tema! Za početak, @Meazza ako već nisi, pronađi Propovu ''Morfologija bajke''. Na mom spisku su i Maria Tatar: ''Off with Their Heads!: Fairy Tales and the Culture of Childhood''The Hard Facts of the Grimms' Fairy Tales: Expanded Edition, od iste autorke, i Bruno Betelhajm: ''Značenje bajki''.

Dodajem dva korisna linka i vraćam se kasnije na temu. Pitanje čemu nas uče bajke teško da ima univerzalan odgovor, moraju se uzeti u obzir raznolikost motiva, tema i kulturoškog i mitološkog okvira, simbolika od zemlje do zemlje, epoha kojoj bajke pripadaju, mnogo toga.

 

 

 

  • +1 3
  • Hvala 2
Link to comment
1 hour ago, Meazza said:

 

Knjiga Pinokio je prepuna masonske i biblijske simbolike.

 

Jel možeš da napišeš na koju masonsku i biblijsku simboliku misliš? Za jabuku sam povezala da misliš na Snežanu i sedam patuljaka.

Link to comment

Hvala @Klara , vec sam gledao taj TED talk i hvala na ostalim preporukama. Slazem se s tobom, ne postoji samo jedna stvar koju nas bajke uce, naravno. Daleko od toga, svaka bajka pokusava da kaze toliko mnogo stvari.

 

Pitanje "Cemu nas bajke uce" je utoliko zanimljivije. :)  Na to pitanje ce svako od nas mozda dati svoj subjektivni odgovor. Kad bi morala da izaberes jednu stvar ili mozda par stvari sta bi odgovorila?

 

  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, Klara said:

Jel možeš da napišeš na koju masonsku i biblijsku simboliku misliš? Za jabuku sam povezala da misliš na Snežanu i sedam patuljaka.

 

Sta je bio Isusov otac, a sta je bio Pinokijev otac?

Prica o Joni kog je progutala velika riba.

Pinokijevo vaskrsnuce nakon sto su ga obesili, i cela ta scena kad ga vesaju o Veliki Hrast.

 

Cela prica je metafora za inicijaciju, drvena marioneta koja se ponasa mehanicki i koja na kraju postaje prava osoba.

  • Hvala 1
Link to comment
11 minutes ago, Meazza said:

Hvala @Klara , vec sam gledao taj TED talk i hvala na ostalim preporukama. Slazem se s tobom, ne postoji samo jedna stvar koju nas bajke uce, naravno. Daleko od toga, svaka bajka pokusava da kaze toliko mnogo stvari.

 

Pitanje "Cemu nas bajke uce" je utoliko zanimljivije. :)  Na to pitanje ce svako od nas mozda dati svoj subjektivni odgovor. Kad bi morala da izaberes jednu stvar ili mozda par stvari sta bi odgovorila?

 

 

Svratiću malo kasnije i pisati. : ) Neće kuća sama da se očisti, nema dobre vile! : D

Odrastala sam na našoj narodnoj književnosti i mnogo je volim. Verujem u važnost i lepotu bajki, a i mitologije. Inače, bajke se primenjuju i u psihoterapiji. :happy:

 

  • Hvala 1
Link to comment
4 minutes ago, Meazza said:

 

Sta je bio Isusov otac, a sta je bio Pinokijev otac?

Prica o Joni kog je progutala velika riba.

Pinokijevo vaskrsnuce nakon sto su ga obesili, i cela ta scena kad ga vesaju o Veliki Hrast.

 

Cela prica je metafora za inicijaciju, drvena marioneta koja se ponasa mehanicki i koja na kraju postaje prava osoba.

 

To ima smisla,,da su prvobitne bajke alegorijske priče nadograđene na mitove&legende iz starine, prepune utkanih skrivenih simbola.

Nešto fazon kao freske na crkvama.

I one pričaju priču onima koji znaju da čitaju te simbole i imaju predznanje. Dok su za ostale neuke samo obične priče za laku noć.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...