Jump to content
IGNORED

Čemu nas uče bajke?


Meazza

Recommended Posts

3 hours ago, Meazza said:

Bajke su toliko zastrasujuce da je srecan kraj samo tu da bi slusalac mogao uopste da podnese pricu. 

Medjutim, strasni delovi se sve vise izbacuju, a srecan kraj sve vise ulazi u modu tako da u knjizarama vi imate sve same modifikovane, zasladjene i ponovo napisane bajke koje nemaju istu poentu i poruku.

Pitam se da li smo mi uopste shvatili bajke i mitove.

 

Prichala sam o tome sa majkom. Razlog za temu je bio shto je moj sin insistirao da se igra pa ga kao juri neki dinosaurus, pa se on krije, a srce mu iskache, i mi mu branimo ali on je uporan. I sad mi ne volimo tako da se igramo, nego ajde lepu igru, ajde srecnu bajku, ali dete trazi to da bude neshto strashno, da se on sakrije u jazbinu i tako.

I onda je moja majka zakljuchila da je valjda deci potrebno da se nekad uplashe.

Mozda se tako kroz bajke prozivljavaju svakakvi scenariji, i srecni, i tuzni/strashni.

  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, Filozof manijak said:

 

To ima smisla,,da su prvobitne bajke alegorijske priče nadograđene na mitove&legende iz starine, prepune utkanih skrivenih simbola.

Nešto fazon kao freske na crkvama.

I one pričaju priču onima koji znaju da čitaju te simbole i imaju predznanje. Dok su za ostale neuke samo obične priče za laku noć.

 

Mislim da to vise vazi za autorske bajke. 

Link to comment

Heh, odgovorila sam na neki post sa prve strane, a sad vidim da ste slichno vec pisali na drugoj.

 

 

Sigurno i da su mitologije raznih naroda razlichito lepe ili surove ili ... nisu svugde voleli iste bajke, i sigurno da ima veze sa kulturom naroda, ali i sa deshavanjima i time kako im izgleda zivot u tom trenutku kad bajka nastaje. Epohom, religijom, da li je narod vishe mistichan ili surovi realizam, agraran ili pljackashki... Pa su bajke refleksija svega toga takodje.

Link to comment
2 minutes ago, Mel said:

Heh, odgovorila sam na neki post sa prve strane, a sad vidim da ste slichno vec pisali na drugoj.

 

 

Sigurno i da su mitologije raznih naroda razlichito lepe ili surove ili ... nisu svugde voleli iste bajke, i sigurno da ima veze sa kulturom naroda, ali i sa deshavanjima i time kako im izgleda zivot u tom trenutku kad bajka nastaje. Epohom, religijom, da li je narod vishe mistichan ili surovi realizam, agraran ili pljackashki... Pa su bajke refleksija svega toga takodje.

 

Da, zato su bajke tako vredne u antropologiji, jer nam daju sve to sto si napisala.

Ljudsko iskustvo je razlicito kroz vekove i prostor ali je u isto vreme i univerzalno.

Ova tema pokusava da istrazi koji elementi mitova i bajki su univerzalni, ili makar da pokusamo da damo svoj subjektivan odgovor na to pitanje.

Link to comment

Meni je npr.zanimljiva pojava da su zmije/zmajevi/aždaje često prisutni u bajkama kao antagonisti, i pitam se  zašto su te ale ostale u kolektivnom nesvesnom čovečanstva.

Edited by Filozof manijak
  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, Meazza said:

 

Da, zato su bajke tako vredne u antropologiji, jer nam daju sve to sto si napisala.

Ljudsko iskustvo je razlicito kroz vekove i prostor ali je u isto vreme i univerzalno.

Ova tema pokusava da istrazi koji elementi mitova i bajki su univerzalni, ili makar da pokusamo da damo svoj subjektivan odgovor na to pitanje.

 

Pa sigurno da postoji strana na wikiju o tome, ali kapiram da je ideja da razmislimo o tome bez virenja :D

Link to comment
13 minutes ago, Mel said:

 

Prichala sam o tome sa majkom. Razlog za temu je bio shto je moj sin insistirao da se igra pa ga kao juri neki dinosaurus, pa se on krije, a srce mu iskache, i mi mu branimo ali on je uporan. I sad mi ne volimo tako da se igramo, nego ajde lepu igru, ajde srecnu bajku, ali dete trazi to da bude neshto strashno, da se on sakrije u jazbinu i tako.

I onda je moja majka zakljuchila da je valjda deci potrebno da se nekad uplashe.

Mozda se tako kroz bajke prozivljavaju svakakvi scenariji, i srecni, i tuzni/strashni.

 

To je vrlo pametno pitanje. 

Link to comment
2 hours ago, Meazza said:

 

 

Nije tako prosto.

Crvenkapa nije uzela nikakav poklon od vuka.

"Majstor i Margarita" pocinje kao Crvenkapa: "Nikad ne razgovarajte s nepoznatima"

 

Crvenkapa je usla u krevet kod vuka misleci da ulazi kod poznate osobe, kod svoje bake.

Ivica i Marica su krenuli da jedu kucu od cokolade pre nego sto su sreli vesticu.

 

Jos jedan nagovestaj:

 

Pin008-book.jpg

 

 

 

 

 

Zajednichko: prevara?

Link to comment

Sve popularne bajke mogu da se gledaju kroz dosta jaku seksualnu konotaciju, negde indirektno, negde direktno...

 

Trnova tužica je gotovo bukvalno prica o prvom seksualnom iskustvu mlade zene...

Edited by radisa
  • +1 3
Link to comment
2 minutes ago, Mel said:

Zajednichko: prevara?

 

Lepa crvena jabuka, a unutra otrov koji ce te ubiti.

Kuca od cokolade, a unutra vestica koja ce te pojesti.

U krevetu se cini da je baka, a u njenoj odeci krvolocni vuk.

Zemlja igracaka, a tamo se pretvoris u nerazumnu zivotinju koja na kraju umre od batina i teskog posla.

Snaha lepotica koja je zapravo zmija.

Prijateljski savet zbog kojeg izgubis raj.

Velicanstven poklon, a unutra se nalazi smrt za ceo grad.

 

 

S druge strane imamo ovo:

 

Odvratna zaba koja je zapravo princ.

Ruzna igracka koja je zapravo lepi mladic.

Prljava devojka koja je zapravo princeza.

Grozna zver koja je zapravo plemenita.

Ruzno pace koje je u stvari labud.

 

 

Link to comment
5 minutes ago, Meazza said:

 

Lepa crvena jabuka, a unutra otrov koji ce te ubiti.

Kuca od cokolade, a unutra vestica koja ce te pojesti.

U krevetu se cini da je baka, a u njenoj odeci krvolocni vuk.

Zemlja igracaka, a tamo se pretvoris u nerazumnu zivotinju koja na kraju umre od batina i teskog posla.

Snaha lepotica koja je zapravo zmija.

Prijateljski savet zbog kojeg izgubis raj.

Velicanstven poklon, a unutra se nalazi smrt za ceo grad.

 

 

S druge strane imamo ovo:

 

Odvratna zaba koja je zapravo princ.

Ruzna igracka koja je zapravo lepi mladic.

Prljava devojka koja je zapravo princeza.

Grozna zver koja je zapravo plemenita.

Ruzno pace koje je u stvari labud.

 

 

Dobro se ne moze lako videti i sakriveno... Zlo je to koje ce pokusati da nas privuče lepim...

  • +1 3
Link to comment
36 minutes ago, radisa said:

Dobro se ne moze lako videti i sakriveno... Zlo je to koje ce pokusati da nas privuče lepim...

 

 

Odisej i Ahejci nisu zlo vec lukavi pobednici. Da, mozda nije bilo junacki sto su lukavstvom osvojili Troju, ali pobedi se u zube ne gleda, tough luck.

Odisej i Gilgames su najmudriji medju ljudima jer znaju kakav je svet i zato i mogu da odole sirenama i boginji Istar koja ubija sve svoje ljubavnike.

Bogovi koji se maskiraju u ljude i u druge bogove, sve se krije i maskira i svet nije takav kakav se cini na prvi pogled.

Svet je jedno veoma slozeno mesto i bolje da uvek budes na oprezu.

"Najvaznije se ocima ne moze sagledati."

 

  • +1 3
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...