Jump to content
IGNORED

Porezi, PIO, i opsta cost/benefit analiza zarada u IT sektoru


noskich

Recommended Posts

Edit: @Mel

Australija, Kanada - odlično i za život, a dobro uredjene zemlje - na stranu noskicheva čišćenje nego otvorena propaganda koju pumpa preko organizacije “Prijatelji Severne Koreje” (i to bez zezanja).

 

Plate su odlične, zdravstvo odlično, PIO i štednja obavezni. Sidnej je skup, ali zato Brisbane, Perth, Adelaide su odlični i lepi gradovi.

 

U Kanadi Vancouver.

Edited by dragance
  • Hvala 1
Link to comment
  • Replies 160
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ppetrovic

    36

  • noskich

    20

  • Venom

    15

  • dragance

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

4 minutes ago, ppetrovic said:

 

Pa sad, ako imaš seniorsku platu u Srbiji, uopšte nije problem biti do guše u stambenom kreditu jer ti opet ostane više para na mesečnom nivou za sve druge troškove. Kvalitet gradnje jeste problem, ali opet, ono što viđam po inostranstvu nije uvek kvalitetnije nego ovde, ali jeste po pravilu skuplje, tako da ćeš tamo mnogo "gore" biti zarobljen u kreditu jer bi isti morao da bude veći nego ovde.

 

Nisam protiv emigracije, ali kad god stavim stvari na papir, mogao bih bilo gde na zapadu da zadržim svoj trenutni životni standard (bez problema bih mogao da jedem po restoranima svaki dan, odem jednom mesečno na vikend negde van, kupim šta god poželim od garderobe, tehnike, itd.) ali bi mi ostalo drastično manji procenat plate za štednju i investiranje, i to je nešto što mi se baš ne sviđa. U Srbiji mogu lagano da dignem kredit na 30 god za stan i da mi opet ostane na kraju meseca preko 30% plate koje mogu da uguram u štednju i investiranje i da vremenom pasivni prihod otplaćuje sve veći deo rate za stambeni kredit tako da bih već nakon 10ak godina mogao lagano da ga otplaćujem po automatizmu čak i ako bi mi mesečna primanja drastično pala iz bilo kog razloga. Nisam siguran da bih to uspeo da izvedem napolju.

 

To je bio samo komentar na to da se ljudi na zapadu žale. Žale se, ali to izgleda kao što si ti opisao za kredit za IT čovek u Srbiji - i dalje im je bolje nego bilo kome drugom. Iako postoje razlozi za nezadovoljstvo, to je ono što se zove "kukanje na visokom nivou".  Treba samo to imati u vidu.

Link to comment
16 minutes ago, dragance said:

 

Plate su odlične, zdravstvo odlično, PIO i štednja obavezni. Sidnej je skup, ali zato Brisbane, Perth, Adelaide su odlični i lepi gradovi.

 

U Kanadi Vancouver.

 

https://vancouver.citynews.ca/2023/02/15/canadians-unnexpected-expense-statscan/

1 in 4 Canadians can’t afford a sudden $500 expense: StatCan

 

https://www.missionaustralia.com.au/what-we-do/ending-homelessness/what-is-poverty-and-does-it-exist-in-australia#:~:text=Nearly three million Australians live in poverty&text=As of March 2023%2C the,13% increase since last year.

1. Nearly three million Australians live in poverty

2. Two million Australian households have experienced food insecurity 

3.One in six Australian children are living in poverty
4. During the last year 1.2 million children have gone hungry

5. Sole-parent families and renters over 65 years are the hardest hit by poverty

 

https://7news.com.au/news/public-health/patients-are-sleeping-on-the-floors-inside-australias-terrifying-healthcare-crisis--c-7556111

‘Patients are sleeping on the floors’: Inside Australia’s terrifying healthcare crisis

 

https://www.dailymail.co.uk/news/article-12379173/South-Australian-woman-left-homeless-rental-crisis-Eliza-Phillips-forced-sleep-car-300-applications-house-rejected.html

South Australian woman left homeless by rental crisis: Eliza Phillips forced to sleep in car after her 300 applications for a house are all rejected

Edited by noskich
  • +1 1
  • Haha 2
  • Tužno 1
Link to comment
1 minute ago, Venom said:

To je bio samo komentar na to da se ljudi na zapadu žale. Žale se, ali to izgleda kao što si ti opisao za kredit za IT čovek u Srbiji - i dalje im je bolje nego bilo kome drugom. Iako postoje razlozi za nezadovoljstvo, to je ono što se zove "kukanje na visokom nivou".  Treba samo to imati u vidu.

 

Naravno, šta god domaća propaganda bulaznila, prosečan EUnežanin i dalje živi daleko bolje od prosečnog Srbina i to će ostati tako do daljnjeg, oko toga nema dileme. Međutim, kad ti plata dolazi od spolja i kada zarađuješ identično kao tvoj kolega u EU, računica se malo menja u tvoju korist.

 

S druge strane, po onome što vidim i čujem, taj jaz između EU i Srbije nastavlja da se smanjuje, a kako apsolutno niko u EU nema ideju šta im je činiti, ne bi me čudilo da se taj trend nastavi i u godinama pred nama, a onda se postavlja pitanje koliko ima smisla dići sidro u ovom trenutku i emigrirati u takvu EU i podnositi pad životnog standarda i navikavanje na novu sredinu i način života... zarad čega tačno? Da predvidimo budućnost ne možemo, tako da verovatno ćemo svi na kraju da ispadnemo glupi, za šta god da se odlučimo.

 

Ono što ja uviđam je da ja u Srbiji imam drastično veću neto cifru od mojih kolega u EU a bruto primanja su nam ista ili vrlo vrlo slična, a imam takvu sumu ponajviše zato što živim u zemlji koja ima prastari poreski sistem koji jednostavno nije baždaren na 21. vek, a zahvaljujući potpunoj nesposobnosti vladajuće kaste kod nas, takav će i ostati u decenijama pred nama, jer promeniti poreski sistem iz korena je nešto što u trenutnim okolnostima kod nas prosto nije moguće.

 

Evo nisam pametan.

  • +1 2
Link to comment
9 minutes ago, dragance said:

Edit: @Mel

Australija, Kanada - odlično i za život, a dobro uredjene zemlje - na stranu noskicheva čišćenje nego otvorena propaganda koju pumpa preko organizacije “Prijatelji Severne Koreje” (i to bez zezanja).

 

Plate su odlične, zdravstvo odlično, PIO i štednja obavezni. Sidnej je skup, ali zato Brisbane, Perth, Adelaide su odlični i lepi gradovi.

 

U Kanadi Vancouver.

Nikad Kanada, opet losa klima. Cak i Vankuver, mozda ne toliko hladno ali kisa non stop. Plus nenormalne cene nekretnina. Moj rodjak tamo radi kao PM, zena mu je advokatica i opet ne mogu da nadju ljudski smestaj da kupe za kredit.

 

Dugo sam razmisljao o Australiji, zvuci kao najbolje mesto za zivot, jedino sto je jebeno daleko od Srbije. 

  • +1 1
Link to comment

Pa jeste, i jedno devet godina letenja od Beograda. Ko ima familiju, pa jos stariju, nije opcija.

 

Gde god, sta god izabrao, nesto ces dobiti, nesto izgubiti, na tebi je da procenis sta ti je bitnije za zivot.

  • +1 9
Link to comment
7 minutes ago, ppetrovic said:

Ono što ja uviđam je da ja u Srbiji imam drastično veću neto cifru od mojih kolega u EU a bruto primanja su nam ista ili vrlo vrlo slična, a imam takvu sumu ponajviše zato što živim u zemlji koja ima prastari poreski sistem koji jednostavno nije baždaren na 21. vek, a zahvaljujući potpunoj nesposobnosti vladajuće kaste kod nas, takav će i ostati u decenijama pred nama, jer promeniti poreski sistem iz korena je nešto što u trenutnim okolnostima kod nas prosto nije moguće.

 

Iliti krades od drzave tako sto tajis placanje poreza?

  • Haha 2
  • -1 4
Link to comment
7 minutes ago, ppetrovic said:

 

Naravno, šta god domaća propaganda bulaznila, prosečan EUnežanin i dalje živi daleko bolje od prosečnog Srbina i to će ostati tako do daljnjeg, oko toga nema dileme. Međutim, kad ti plata dolazi od spolja i kada zarađuješ identično kao tvoj kolega u EU, računica se malo menja u tvoju korist.

 

S druge strane, po onome što vidim i čujem, taj jaz između EU i Srbije nastavlja da se smanjuje, a kako apsolutno niko u EU nema ideju šta im je činiti, ne bi me čudilo da se taj trend nastavi i u godinama pred nama, a onda se postavlja pitanje koliko ima smisla dići sidro u ovom trenutku i emigrirati u takvu EU i podnositi pad životnog standarda i navikavanje na novu sredinu i način života... zarad čega tačno? Da predvidimo budućnost ne možemo, tako da verovatno ćemo svi na kraju da ispadnemo glupi, za šta god da se odlučimo.

 

Ono što ja uviđam je da ja u Srbiji imam drastično veću neto cifru od mojih kolega u EU a bruto primanja su nam ista ili vrlo vrlo slična, a imam takvu sumu ponajviše zato što živim u zemlji koja ima prastari poreski sistem koji jednostavno nije baždaren na 21. vek, a zahvaljujući potpunoj nesposobnosti vladajuće kaste kod nas, takav će i ostati u decenijama pred nama, jer promeniti poreski sistem iz korena je nešto što u trenutnim okolnostima kod nas prosto nije moguće.

 

Evo nisam pametan.

 

Šta mislim o tome konkretno sam već napisao, pa da se ne ponavljam. Za mene je glavno da je to individualna stvar. Od lične situacije (porodične npr.) do toga šta neko želi. Nema pogrešnih odgovora.

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, noskich said:

Iliti krades od drzave tako sto tajis placanje poreza?

 

Ne, nego u Srbiji plaćam 10% poreza na platu kolika god da je jer progresivno oporezivanje ne postoji, a gornja granica za doprinose za ovu godinu je 500360 RSD, plus zdravstveno još nekih 70ak hiljada mesečno. Ako ti je bruto cifra recimo 8000 EUR mesečno, što nije ništa neuobičajeno za IT seniora kod nas, vrlo lako se vidi kako te poresko opterećenje košta drastično manje nego u zapadnoj EU gde porez može lagano da ode preko 30%, a o ostalim nametima da i ne pričamo.

 

Ako radiš isključivo za inostranstvo pa registruješ svoj DOO, bukvalno dobijaš još jedan nivo za optimizaciju jer odjednom brdo stvari pravdaš kao trošak poslovanja, a ako si baš verziran, možeš da uđeš i u sistem PDVa pa da vršiš i povraćaj istog, i to je sve savršeno legalno. Imam ortaka koji sebi isplaćuje republički minimalac cele godine i onda u decembru lupi sebi bonus od par desetina hiljada EUR i opet prođe jeftinije nego bilo ko bilo gde napolju.

 

Apsolutno nema potrebe za projektovanjem ličnih svetonazora na ostale učesnike diskusije.

  • +1 3
Link to comment

@ppetrovic jebes zemlju gde kasirka placa veci porez od programatora.

 

Srbija je trulo drustvo. Mozda je nama ITjevcima (za sada) dobar zivot ovde ali evo npr. moja majka ne bi imala za lekova da joj ja ne doniram, moja neka buduca deca bi mogla da zaborave da rade nesto sto vole ako to nije IT i na kraju ako se neko od vas, ne daj boze, ozbiljno razboli, i dalje zavisis od ovog raspadnutog zdravstva koje nas je stavilo na prvo mesto u Evropi po smrtnosti od raka. Da ne pricam o korupciji, kriminalu, zagadjenju, nefunkcionalnom javnom prevozu... 

  • +1 7
  • Hvala 1
Link to comment
2 minutes ago, Shan Jan said:

@ppetrovic jebes zemlju gde kasirka placa veci porez od programatora.

 

Srbija je trulo drustvo. Mozda je nama ITjevcima (za sada) dobar zivot ovde ali evo npr. moja majka ne bi imala za lekova da joj ja ne doniram, moja neka buduca deca bi mogla da zaborave da rade nesto sto vole ako to nije IT i na kraju ako se neko od vas, ne daj boze, ozbiljno razboli, i dalje zavisis od ovog raspadnutog zdravstva koje nas je stavilo na prvo mesto u Evropi po smrtnosti od raka. Da ne pricam o korupciji, kriminalu, zagadjenju, nefunkcionalnom javnom prevozu... 

 

Ali kasirka ne plaća veći porez od programatora ni u kom slučaju. Čak i na primeru mog ortaka koji sebi isplaćuje minimalac, što je ekstreman primer ali vrlo realan, a na kraju godine tresne sebi bonus, platiće solidan porez na taj bonus, plus maksimalne doprinose, plus će mu sigurno ostati par stotina hiljada RSD na računu firme pa će na tu sumu da plati još 15% poreza na dobit, a ako nije u PDVu, platiće i 20% na sve što knjiži kao trošak poslovanja.

 

Nemoj sad i ti da nasedaš na priče nepismenih kako programeri ne plaćaju ništa u Srbiji.

 

Što se ostalih stvari tiče, slažem se, ima dosta toga što ne valja, ali kao što rekoh, situacija u EU, barem što se tiče državnog zdravstva nije naročito bolja, sa tendencijom daljeg pogoršanja, tako da ti privatno zdravstveno ne gine ni ovde ni tamo ako hoćeš iole normalnu uslugu. Jedini izuzetak za koji znam je Luksemburg, ali to je opet specijalan slučaj pošto su oni praktično specijalna ekonomska zona unutar EU pa im se može.

Link to comment
25 minutes ago, noskich said:

 

https://vancouver.citynews.ca/2023/02/15/canadians-unnexpected-expense-statscan/

1 in 4 Canadians can’t afford a sudden $500 expense: StatCan

 

https://www.missionaustralia.com.au/what-we-do/ending-homelessness/what-is-poverty-and-does-it-exist-in-australia#:~:text=Nearly three million Australians live in poverty&text=As of March 2023%2C the,13% increase since last year.

1. Nearly three million Australians live in poverty

2. Two million Australian households have experienced food insecurity 

3.One in six Australian children are living in poverty
4. During the last year 1.2 million children have gone hungry

5. Sole-parent families and renters over 65 years are the hardest hit by poverty

 

https://7news.com.au/news/public-health/patients-are-sleeping-on-the-floors-inside-australias-terrifying-healthcare-crisis--c-7556111

‘Patients are sleeping on the floors’: Inside Australia’s terrifying healthcare crisis

 

https://www.dailymail.co.uk/news/article-12379173/South-Australian-woman-left-homeless-rental-crisis-Eliza-Phillips-forced-sleep-car-300-applications-house-rejected.html

South Australian woman left homeless by rental crisis: Eliza Phillips forced to sleep in car after her 300 applications for a house are all rejected

Ne lupaj, leba ti. Kukaš, ali ti se ne ide odatle.

  • +1 1
Link to comment

Za Vankuver znam da seliti se tamo u zadnjih nekoliko godina, i pre 15 godina nisu uporedivi i da su cene nekretnina postale bukvalno nedostizne.

Ja imam i specifichnu porodichnu situaciju, tako da eventualno neshto po EU, i to da se neke dodatne stvari dobro poklope.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...