Jump to content
IGNORED

US (finally) Open 2023


Ros

Recommended Posts

1 hour ago, Serena said:

Nisam nasla na drugom mestu, Sabalenka posle ceremonije, na povratku u svlacionicu lomi reket :blink:

https://video.gazzetta.it/video-sabalenka-spacca-la-racchetta-dopo-la-finale-persa-dello-us-open/1e0b335d-74c6-4138-b756-6379cfe0dxlk

 

Bezveze je sto se ovaj snimak pojavio u medijima i neko sa US Opena bi trebalo da odgovara za to. Ovo je player's restricted area, da je Sabalenka htela da ceo svet gleda kako lomi reket slomila bi ga na terenu, ne bi sacekala da se skloni u ono sto je mislila da je privatan prostor za igrace.

  • +1 8
Link to comment
4 minutes ago, harper said:

 

Bezveze je sto se ovaj snimak pojavio u medijima i neko sa US Opena bi trebalo da odgovara za to. Ovo je player's restricted area, da je Sabalenka htela da ceo svet gleda kako lomi reket slomila bi ga na terenu, ne bi sacekala da se skloni u ono sto je mislila da je privatan prostor za igrace.

 

navodno je to snimano za netflix-ov dokumentarac, i da je tako dogovoreno

  • +1 1
  • Hvala 2
Link to comment

Nisam hteo naglas juce da pricam - ali ovo mi je pre meca bila jedna od "zasigurnijih" pobeda u istoriji Djokovicevih finala slema. Prvo, verovatnoca je bila na njegovoj strani, i "zedj" za osvetom nakon onog izgubljenog finala od Medvedeva ovde. Drugo, Medvedev je strasan kad igra vrhunski, ali ima taj "problem" da nije konstantan iz meca u mec, sto je ocito i jedan od razloga zasto takav igrac ima samo jedan slem. On je vrhunski igrac, ali u oscilacijama, i nakon sto je razmontirao Alkaraza, moglo se ocekivati da ne moze da ponovi dva atomska meca. Cak i da je odigrao jos bolje (a nije lose igrao uopste), Djokovic je imao onaj njegov fokus juce. Bukvalno mi je bilo potrebno da vidim par gemova u prvom setu da bih znao sta da ocekujem. Naravno, Djokovic ume da udje u krizu, pre svega zbog sopstvenog nerviranja i frustracije da mu neki posao ne ide od ruke, i taj drugi set je bio izuzetno vazan. Uspeo je da smiri zivce, i saceka promil sanse, ono sto rade najveci sahisti kad imaju samo pesaka prednosti, pa moraju da odigraju "skolski" narednih 5 sati i 50 poteza, da bi se ta prednost ostvarila. E, to je Djokovic uradio juce u drugom setu, i zato je dobio mec. Neka mladja verzija Djokovica bi prosula taj set.

 

Kako mu raste broj slemova, ja se samo bojim za dalju motivaciju, jer kod Djokovica je motivacija sve - ovde je, osim novog slema, zeleo da se vrati u Ameriku trijumfalno posle COVID pauze, pomalo i iz inata. Izuzetan "boost" motivacije. Preskocio je Serenu, i to isto, mada mislim da mu to nije tolko bitno. Sada je cisto jurenje nekih ludackih rekorda, i osiguravanje legacy-ja koji ce biti nedostizan. Za Australiju ne brinem, tamo je ko kod kuce, pa onda Rolan Garos kao nesto cega ima najmanje, zbog "raznovrsnosti", Vimbldon da se osveti za ovu godinu... eto tako ja naglas razmisljam, a nadam se i Djokovic. (iako sam siguran da ce manijak da nadje razlog zasto da ide do 30 slemova)

Edited by JohnnyD
  • +1 3
Link to comment
Da se ne lazemo, blizu je bio Medo iako se ne bi to reklo po rezultatu. Nole kad konacno krene da malo po malo pada fizicki zbog godina bice mnogo tesko. Nadam se da to nece biti jos dugo.
Dobio ga je Nole jer je neuobičajeno bio agresivan i često izlazio na mrežu, skraćivao poene, računao je da je Medvedev u suštini baseliner i to je bila ispravna taktika.
  • +1 4
Link to comment

ja bih bio zadovoljan da stane na frtalj stotine i zlato sa OI.

I onda se uvati sa Srkijem i otpevaju Kosim tata, kosim ja na Šanzelizeu

 

 

Tako se odlazi sa stilom

Edited by Filozof manijak
  • Haha 4
Link to comment
16 hours ago, Shan Jan said:

Da se ne lazemo, blizu je bio Medo iako se ne bi to reklo po rezultatu. Nole kad konacno krene da malo po malo pada fizicki zbog godina bice mnogo tesko. Nadam se da to nece biti jos dugo.

Ako tako razmisljamo, u mnogo 3:0 finala slemova mozemo da nadjemo neki prelomni momenat gde je igrac napravio kljucnu razliku, tako da je "bilo blizu". U praksi, bilo je "dranje".

Link to comment
11 minutes ago, ducca said:

Ma koje dranje jbt, drugi set je Medvedev bio vrv bolji rival i Novak se noktima držao da se dovuče do tie breaka, plus je bio fizički u boljem stanju Rus. Ne pamtim skoro da je neki set bio toliko intenzivan, stresan, u krajnjem slučaju i bitan za ishod meča, pa i da je toliko trajao - 104 minuta od kojih je svaki poen bio na nož, mečevi na 2 dobijena seta znaju da traju kraće. Bukvalno šahovska partija 2 velemajstora. Čini mi se da je u njega sve stalo, ne kažem da bi Medvedev preokrenuo ceo meč da ga je dobio ali je tada bio konačno slomljen, onih 7-5 u TB su bili momenat kad je rešeno pitanje pobednika. Ništa sinoć nije bilo lako i svakako ni blizu dranja.

Jbg, odrao ga je prvi i treci set, da nije bilo dranje Medvedev bi uzeo bar neki set. Naravno da je morao jedan set da ode u duzinu, ipak je finale, i Medvedev ima kvalitet. Ipak, i na posletku, sto bi rekao Balasevic, bilo je dranje 3:0.

Link to comment

Novak nije dobio Medvedeva samo zbog odluke da bude agresivan, ili zbog izlazaka na mrežu i skraćivanja poena, ili šte god bi sada ovde pojedinačno nabrajali.

 

Novak je dobio Medu zbog toga što ima sva ta i mnoga druga oružja i sposoban je da ih upotrebi. Medu je uništio miks svih mogućih teniskih oružja, pri čemu je od početka meča Novak bio taj koji je prvi potezao, odnosno prvi izvlačio udarac koji bi izlazio iz šablona i time diktirao igru, pa čak i po cenu grešaka. Setite se prvog seta, gde su i servis gemovi (bar dva) koje je Meda dobio bili na Novakovom reketu.

 

Neka ovaj poen ovde ilustruje miks udaraca (na 17:50):

 

 

Jedina konstanta je promena ritma i raznovrsnost u udarcima. I to je Novak sjajno radio ne samo u izdvojenim poenima, već kroz gemove, na kraju i kroz čitav meč.

 

Dalje, previše se potencira broj izlazaka na mrežu, pa čak i Tignor to izvlači kao lajtmotiv teksta na Tennis portalu u kojem piše o drugom setu noćašnjeg finala. Međutim, mi smo tu Novakovu taktiku već videli u finalu Pariza 2021. godine, gde je, nakon poraza na USO Novak već izvršio korekcije u svojoj igri protiv Mede i uspešno ih primenio.

Novakova slabost u tom izgubljenom finalu USO bila je i reakcija na Medine mrtve lopte u telo, po sredini terena, što je Novaka pretvaralo u mašinu za UE. U međuvremenu je Novak  nadogradio i taj segment igre, pa sada i iz tih situacija uspeva da izvuče inicijativu.

 

Odgledao sam nekoliko Medinih konferencija uoči i tokom USO i izvući ću nekoliko teza:

  • uključio se u gledanje finala W ove godine nakon što je pratio rezultat u onom maratonskom gemu. Istakao je sposobnost Alkaraza i Đokovića da preokrenu tok meča, parafraziram: nakon gubitka trećeg seta mislio sam da je Novak gotov, a nakon gubitka četvrtog mislio sam da je Alkaraz gotov!
  • Meda zna da je loš mečap za Novaka;
  • Nakon poraza noćas isticao je važnost tog drugog seta i potencirao da je osećao da je sve na njegovom reketu. Treći set je opisao kao posledicu gubitka drugog, a i o prvom se baš nije detaljnije izjašnjavao. Takođe je govorio o tome da nije izvršio prilagođavanja svoje igre tokom meča, koju je opisivao dosta pasivnom. Takođe je rekao da je teško ponoviti izvanrednu igru iz polufinala i u finalu.

Iz tih nekoliko rečenica može se do doći do onoga što Novaka kvalitativno odvaja od Medvedeva, pri čemu mi nije namera da ga omalovažavam i osporavam njegov kvalitet: sposobnost adaptiranja, taktička raznovrsnost, voljni momenat da situaciju preokrene u svoju korist, prihvatanje najvećih izazova, itd...

Da li se Novak žalio na žreb na RG gde je u SF imao najtežeg mogućeg protivnika i favorita za titulu? Da li je to Novaku smetalo da odigra finale RG? Da li je Novaku smetalo što je npr na USO 2011. morao da se suoči sa Federerom u SF da odigra još jedan spektakularan meč sa Nadalom u F?

 

Na kraju Brain game pokazuje da Meda nije dominirao čak ni u najdužim razmenama od 9+ udaraca, pri čemu svi odavno znamo da takve razmene na kraju i ne donose pobedu. 

 

Edited by Ras
  • +1 5
  • Wub 1
  • Hvala 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...