Jump to content
IGNORED

Novo radno mesto za ITijevce (uz poneki savet za hiljade i hiljade rundi take-home, leetcode, system design i behavioral)


Recommended Posts

19 minutes ago, Mel said:

To je to, kriza itd. Ako je gledajuci po prethodnoj, za jedno 5 godina bice opet bolje... mada i to je pitanje...

 

5 godina mi je nekako previse. Mada opet sad je i vise sranja u svetu nego 1999 i 2008. Nekako se nadam da ce za 2,3 biti osetno bolje.

Link to comment
Just now, bags said:

 

5 godina mi je nekako previse. Mada opet sad je i vise sranja u svetu nego 1999 i 2008. Mada opet nekako se nadam da ce za 2,3 biti osetno bolje.

 

Za IT mozda bude bolje za par godina. IT se makar mnogo brze oporavio nego druge grane proshli put.

Meni je ovde vishe pitanje da li se moze ochekivati 'klasichni' ciklus kraha i obnove, ili neshto malo drugachije (usled klimatskih promena i rezervi zemlje koje se vidno iscrpljuju). Ja ochekujem jos jedan up ciklus lichno posle ovoga, i posle toga vidne loshije trendove...

 

Link to comment

Ozbiljan problem postaje ovo vec sad ustaljeno pravilo da na svakih 10 godina imamo krah globalne ekonomije. Malo mi lici na one situacije kad veliki giraci na kripto valutama prave hajp i onda crash ne bi li pokupili sve sto vredi od sitnih riba. Ne bi me cudilo da se slicno desava, jbg raslojavanje je sve vece, suprise suprise... :dry:

 

Ima jedna i zanimljiva dugorocna posledica ovoga - ko ce vise da uzima kredite na 30 godina za gajbu kada zna da u tih 30 godina ce imati 3 velike krize i da je sansa da u bar jednoj mu poraste rata za kredit a on izgubi posao vrlo verovatna.

  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, Shan Jan said:

Ozbiljan problem postaje ovo vec sad ustaljeno pravilo da na svakih 10 godina imamo krah globalne ekonomije. Malo mi lici na one situacije kad veliki giraci na kripto valutama prave hajp i onda crash ne bi li pokupili sve sto vredi od sitnih riba. Ne bi me cudilo da se slicno desava, jbg raslojavanje je sve vece, suprise suprise... :dry:

 

Ima jedna i zanimljiva dugorocna posledica ovoga - ko ce vise da uzima kredite na 30 godina za gajbu kada zna da u tih 30 godina ce imati 3 velike krize i da je sansa da u bar jednoj mu poraste rata za kredit a on izgubi posao vrlo verovatna.

 

 

Kapitalizam je relativno nova stvar u istoriji ljudskog drushtva, a krediti za kupovinu kuce srednje klase josh novija. Kazu da idemo u neki oblik feudalizma, a neki tvrde i da ce se broj ljudi na planeti smanjivati, da slede bioloshki ratovi neshto tipa ove korone samo jache, da sledi kolaps klime, da slede nestashice hrane usled kolapsa klime itd itd. Ako polazish od toga da ce krediti za kuce na 30 god uopshte biti tema u narednih 50ak god to je vec optimistichno.

Link to comment
On 27. 9. 2023. at 0:32, dvb-t manijak said:

Pre dve nedelje mi stigne poruka na "poslovnu mrežu" Ln gde mi čovek kaže da traže ljude mog profila i da pošaljem CV. U poruci jasno napiše da raspon plate 2,3 - 3k€.

Naravno, pošaljem CV,  U telefonskom razgovoru sa ejčarkom je sve bilo, kao, super, ali nisam dao moju minimalnu cifru, jer mi to u ovom trenutku zaista nije bitno,  pristao bi i na 1,5k uz neke benefite ili kako god, ali to nisam eksplicitno rekao. Što joj se nije svidelo, ali nije insistirala.

Izgleda da je to veliko no no u ovakvim razgovorima, tako da me nisu zvali ni na tehnički razgovor.

Ipak, par dana kasnije mi stigne lepo, ali generičko, ispuš pismo, koje izgleda kao da ga je generisao neki SQL report. 

 

Ajde naučite me kako sledeći put da kažem za platu, da hoću da radim za i manje pare, a da ne ispadnem neozbiljan.

I drugo pitanje, da li je kulturno da im odgovorim na mail ili da pišem u PM ovom liku koji me je kontaktirao, ili ništa, ćao?

 

edit...objašnje mog razmišljanja o plati: nisam kumunista, i sasvim sigurno bi više voleo da radim za 3k€ nego za 1,5k ali mi je trenutno veći prioritet da se lagano izvučem iz sadašnje firme, pa ako bi manja plata bila plus...

ako vec imaju neki range mogao si da se uhvatis za mininalni, ili malo iznad minimalnog, da ne ispada da si se uplasio ili nesto slicno. npr 2,5 ili 2,7 bi mi bilo super. ako su neki eksterni hr mozda bi te ugurali i na max

Link to comment
On 30. 9. 2023. at 1:03, bags said:

Danas odradio 2. rundu sa jednom bas poznatom firmom iz Mountain Viewa.

 

S obzirom da su najavili da ce samo biti Hiring Manager i da ce trajati 2 sata ocekivao sam pa sve najgore. :)

Medjutim ono sto je sledilo je najbolji interview experience ikada. Prvo sto me iznenadilo je da je decko mladji od mene to se vec dugo nije desilo i samo je pojacalo moja losa ocekivanja. On se ocigledno jako dobro pripremio. Procitao je detaljno moj CV i cover letter, odradio match sa pozicijom na koju sam se prijavio, istrazio cim su se bavile firme gde sam radio, povezao nelogicnosti u CV. Sva pitanja su bila u nekom prijateljskom tonu i delovalo je da je zaista zainteresovan a ne onako fake. Kada bi smo usli u neku oblast proverao je da li bacam BS ali nije drillovao da bi dokazao da nesto ne znam. Na kraju mi je dao i opsiran feedback (i pozitivan i negativan) o tome sto je zakljucio iz ovog intervjua, neke vrlo specificne smernice sta da pogledam za zavrsnu rundi i 6 meseci trial njihovog premium prozivoda. Dva sata su prosla kao pola sata.

 

Ako nekim cudom prodjem zavrsnu rundu ja sam spreman da prihvatim cak i veliki pad plate jer je sjajna prilika za rast a i da konacno stavim neko bas jako ime na CV.

Bagsica se ne slaze sa tim ali imam par sedmica da je ubedim jer duuuugo vremena nisam imao ovako pozitivan osecaj u stomaku vezan za neki posao...

Ne bih da baksuziram ali svaki buduci posao je macka u dzaku. I to je glavni problem sa novim poslom sto ne mozes znati unapred kakav je. Tek sagledas celu sliku novog posla nakon 2-3 meseca rada. Tako da veliki pad plate je riskantna opcija ako nisi bas nacisto sta konkretno time dobijas. 

  • +1 3
Link to comment
12 hours ago, Shan Jan said:

Ozbiljan problem postaje ovo vec sad ustaljeno pravilo da na svakih 10 godina imamo krah globalne ekonomije. Malo mi lici na one situacije kad veliki giraci na kripto valutama prave hajp i onda crash ne bi li pokupili sve sto vredi od sitnih riba. Ne bi me cudilo da se slicno desava, jbg raslojavanje je sve vece, suprise suprise... :dry:

 

 

To pravilo je na snazi od davnih dana. Lepo sažeto:

 

 

 

  • Hvala 1
Link to comment
On 29. 9. 2023. at 17:03, bags said:

Ako nekim cudom prodjem zavrsnu rundu ja sam spreman da prihvatim cak i veliki pad plate

 

Ovo nece biti problem. :fantom:

 

Kakvi likovi cim HR preuzme. Znaci nazvala me zena i pita kakav je vas feedback, kako vam se cini field, kako vam se cinio hiring manager. 

Ja sav glumim ushicenost i maslam nesto da bi na kraju rekla nazalost i pored sjajnog matcha necete u drugu rundu. 

 

Pretpostavljam sa ovakvom facom :zalosna: .

 

Ja prosto ne mogu da zamislim da bi se jos nekao bavio sa tom nisom i kome god sam spomenuo ljudi rekli da li si ti toliki geek. 

Glavni razlog je sto nemam C++ 17 iskustva iako to uopste nije spomenuto na poziciji i na intervju samo je pitao da li mogu "citati" C++ jer ce trebati praviti neke wrappere.

 

Sve u svemu bas razocarenje. 

 

Na drugoj strani dva drugara se vracaju u Srbiju. Bili su po 15 god ovde i  kazu da se jednostvano ne isplati. Doduse oni su dosli stariji i imaju nekretnine tamo a i supruge im nikada nisu nasle neke normalne poslove. ( drustvene nauke)

 

  • Tužno 1
Link to comment
2 minutes ago, bags said:

 

Ovo nece biti problem. :fantom:

 

Kakvi likovi cim HR preuzme. Znaci nazvala me zena i pita kakav je vas feedback, kako vam se cini field, kako vam se cinio hiring manager. 

Ja sav glumim ushicenost i maslam nesto da bi na kraju rekla nazalost i pored sjajnog matcha necete u drugu rundu. 

 

Pretpostavljam sa ovakvom facom :zalosna: .

 

Ja prosto ne mogu da zamislim da bi se jos nekao bavio sa tom nisom i kome god sam spomenuo ljudi rekli da li si ti toliki geek. 

Glavni razlog je sto nemam C++ 17 iskustva iako to uopste nije spomenuto na poziciji i na intervju samo je pitao da li mogu "citati" C++ jer ce trebati praviti neke wrappere.

 

Sve u svemu bas razocarenje. 

 

Na drugoj strani dva drugara se vracaju u Srbiju. Bili su po 15 god ovde i  kazu da se jednostvano ne isplati. Doduse oni su dosli stariji i imaju nekretnine tamo a i supruge im nikada nisu nasle neke normalne poslove. ( drustvene nauke)

 

 

 

Kriza je. Trazenje posla u krizi je vrlo 'challenging', kako se to kaze je li.

Jesu nashli drugari neke poslove vec, u ITju?

Link to comment
3 minutes ago, Mel said:

Jesu nashli drugari neke poslove vec, u ITju?

 

Ma ova dvojica su se vratili ili u firmu gde su vec radili ( doduse na bas visoku poziciju) ili u drugu fimu ali kod bivsih kolega. 

U njihovom slucaju je bio no brainer da se vrate iako su obojica dosli u Bec najmanje zbog ekonomskih razloga. Steta je za klince jer su vec dugo u ovom sistemu skolovanja.

 

 

  • Tužno 1
Link to comment
9 minutes ago, bags said:

 

Ma ova dvojica su se vratili ili u firmu gde su vec radili ( doduse na bas visoku poziciju) ili u drugu fimu ali kod bivsih kolega. 

U njihovom slucaju je bio no brainer da se vrate iako su obojica dosli u Bec najmanje zbog ekonomskih razloga. Steta je za klince jer su vec dugo u ovom sistemu skolovanja.

 

 

Shto se klinaca tiche, oni ce verov u nekom trenutku nazad za Bech. A treba i roditelji da zive u medjuvremenu.

Moj brat ima nekog druga, taj je ziveo u Finskoj do svoje valjda 19te godine, i onda ga otac neke 2000te vrati u Srbiju da mali odsluzi armiju (!).

tom ocu Finska bash nije legla, a dechko je u BGu proveo narednih skoro 20 god govoreci ovo je u Finskoj ovako ono je u Finskoj onako, fenomen koji kod sebe isto prepoznajem. elem, na kraju nekako skrpi fakultet, uzme devojku, ode u Finsku i dobiju decu, rade, sve neshto u zadnjih par god. Pre toga je vechito studirao neki nash zeznut faks i stajao u mestu, pa je valjda bio alarm kad je primakao 40toj da se mrda.

To se kaze nek su zivi i zdravi, ovo ostalo je regularno ...

  • +1 1
Link to comment
  • 4 weeks later...

Drugar kojeg sam ovde spominjao (security field, odlican developer i arhitekta) na kraju posle 6 meseci potrage se prebacio u business development i to u finansijama. :blink:

 

Ukrajinac koji je do marta radio kod nas kao eksterni developer se vratio na jednogodisnji ugovor bez mogucnosti produzenja. U medjuvremenu bio u Nemackoj CTO startupu sa 100 developera. Pitam ga pa gde ces nazad covece i to na godinu. Kaze video je da startup propada, pokusao naci jaku poziciju po EU ali nije uspeo. Kaze ovako bar godinu ima sigurnost... :ph34r:

 

 

 

 

  • Tužno 1
Link to comment
On 10. 10. 2023. at 10:43, bags said:

 

Ovo nece biti problem. :fantom:

 

Kakvi likovi cim HR preuzme. Znaci nazvala me zena i pita kakav je vas feedback, kako vam se cini field, kako vam se cinio hiring manager. 

Ja sav glumim ushicenost i maslam nesto da bi na kraju rekla nazalost i pored sjajnog matcha necete u drugu rundu. 

 

Pretpostavljam sa ovakvom facom :zalosna: .

 

Ja prosto ne mogu da zamislim da bi se jos nekao bavio sa tom nisom i kome god sam spomenuo ljudi rekli da li si ti toliki geek. 

Glavni razlog je sto nemam C++ 17 iskustva iako to uopste nije spomenuto na poziciji i na intervju samo je pitao da li mogu "citati" C++ jer ce trebati praviti neke wrappere.

 

Sve u svemu bas razocarenje. 

 

Na drugoj strani dva drugara se vracaju u Srbiju. Bili su po 15 god ovde i  kazu da se jednostvano ne isplati. Doduse oni su dosli stariji i imaju nekretnine tamo a i supruge im nikada nisu nasle neke normalne poslove. ( drustvene nauke)

 


sigurno ti je prejak CV i neko vidi konkurenciju u tebi

Link to comment
39 minutes ago, Ros said:


sigurno ti je prejak CV i neko vidi konkurenciju u tebi

 

Zbog ovoga jednom u moju bivshu firmu nije primljen chovek koji je super odgovarao za poziciju, shef jedne grupe sa kojom bi saradjivao ga je izblokirao jer je prijavljeni chovek bio 1/1 kao taj shef grupe samo mozda josh i bolji.

Link to comment

@bags nisam ispratio, sta je tacno neisplativo po becu? pretpostavljam da su ti tvoji bili na jakim platama? imam tri ex kolege koji su skoro otisli tamo, ne dev plate, odusevljeni

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...