Jump to content
IGNORED

Novo radno mesto za ITijevce (uz poneki savet za hiljade i hiljade rundi take-home, leetcode, system design i behavioral)


Recommended Posts

On 20. 7. 2023. at 23:21, dragance said:

Lista poslova za koje nam trebaju ljudi. Ako ima nešto što liči da vam odgovara, pošaljite mi PM.

 

Za SIrsku i UK više ne vrede EU pasoši - treba viza. Za Irsku je ok sa bilo kojim EU papirima.

 

A37B77BB-0AED-42E7-8F1E-CC53E5E14F8B.thumb.jpeg.9d6b48f5072614a77b962a93d450eaa9.jpeg

@dragance ima li šta u Aziji, preferiram DPRK?

 

15 hours ago, Shan Jan said:

Ja sam za sadasnju poziciju imao samo jedan razgovor :lolol: Razgovor za prvi posao u zivotu mi je bilo 15 minuta uz kaficu u nekom restoranu ali ajd to je bilo na preporuku u firmi u  Africi. Inace sam Sys Admin.

 

Kod mene dva poslednja posla nikad bolji poslovi po uslovima i nikad prostiji recruitment. Jedan razgovor online od jedno pola sata plus za pitanja i wrap up još 5-10 minuta. To je to. Moguće i da je do toga što je reč o ugovorima pa ako se ispostavi da im ne valjam prelako im je da me puste niz vodu. 

 

Ima tih umišljenih firmi koji rade prvo neke testove pa onda više krugova i onda gomila provera. Nisam fan. Takva je bila firma za treći posao otpozadi, i tu je proces trajao cela dva meseca. 

 

Moje iskustvo je da što je pozicija više senior to je recruitment prostiji. Što je donekle i logično jer kad si graduate onda ne mogu da te procenjuju na osnovu iskustva već na osnovu tih testova, grupnih intervjua i slično. A kad si baš senior senior onda i nema intervjua, samo te zovu nazad ljudi sa kojima si radio pre. Kako ti sa kojima si radio idu gore, tako ti i nude sve više senior pozicije. Kad si na C-nivou onda vodiš celu svoju ekipu sa sobom. Mena(d)zerija.     

 

  • +1 1
Link to comment
  • 1 month later...

Ja sam trenutno odustao tj. nisam usepo naci zadovoljavajucu ponudu. :blush: Odradio sam prilicno bitan projekat na poslu i time dobio par meseci mira od menadzmenta.

 

Zavrsna statistika izgleda ovako:

 

Ukupno: 68 aplikacija

Bez odgovora: 23

Direktna odbijenica: 20

Prekid posle barem jedne runde: 15 (nekad moj ali cesce njihov)

Ponuda: 9

Aktivno (u razlicitim fazama): 1

 

Ovo su mojih nekoliko zakljucaka:

  • Dosta firmi ima pozicije za koje uopste ne misli zaposliti nekog nego samo da izgledaju dobro za VC i klijente
  • Firme iz EU generalno nisu bas fleksibilne u pogledu tehnologija (recimo ako koriste Go moras imati Go na CV u zadnjih godinu dve)
  • 5 rundi je minimum za jace pozicije ali je definitivno fokus na system design rundama
  • Kod ne-IT firmi apsolutni fokus je na migracijama na cloud
  • Broj direktnih odbijenica je srazmeran broju firmi koje imaju mandatory field za min platu na prijavi :rolleyes:
  • Dobre ponude su zahtevale skoro uvek onsite 3 dana sedmicno
  • Neke dobre ponude su zahtevale bas puno putovanja po Evropi
  • Cene stanova po evropskim vecim gradovima onemogucavaju migracije  (moras imati vrhunske dve plate da ti se isplati)

 

Probacu ponovo pocetkom sledece godine. Imam prilicno jasnu ideju sta trebam unaprediti i tehnicki a i kod soft skills.

 

Ima i ova jedna aktivna pozicija koju sam skoro zaboravio jer sam zadnju rundu imao pre mesec dana. Ako daju remote iz Beca prihvaticu.

 

  • +1 4
Link to comment

Zeznut trenutak za promenu posla.

I kod mene je potrajalo i upao sam na bukvalno poslednje development mesto u firmi koje se tražilo. Od onda zapošljavaju samo prodavce, support i menadžment.

Kolega iz bivše firme tražio od aprila i našao tek pre jedno 2 nedelje.

Link to comment
On 7. 9. 2023. at 21:04, bags said:

Ima i ova jedna aktivna pozicija koju sam skoro zaboravio jer sam zadnju rundu imao pre mesec dana. Ako daju remote iz Beca prihvaticu.

 

Jutros me zvali. Odbijenica ali je dobra stvar jer je taj citav tim ugasen. :ph34r:

Sasekli su sa otpustanjima citav taj sektor a delovali su mi kao beton stabilni.

 

Kolega koji je bas u frci da nadje posao do kraja godine ima jos gora iskustva nego ja pre par meseci iako ima kudikamo jaci CV ( security field, 2 vrhunske firme, odlican faks)

Plate su u EU pale 20% ove godine u IT za senior i vise pozicije. Za juniore je tek kolaps...

 

  • Tužno 1
Link to comment
4 minutes ago, bags said:

 

Jutros me zvali. Odbijenica ali je dobra stvar jer je taj citav tim ugasen. :ph34r:

Sasekli su sa otpustanjima citav taj sektor a delovali su mi kao beton stabilni.

 

Kolega koji je bas u frci da nadje posao do kraja godine ima jos gora iskustva nego ja pre par meseci iako ima kudikamo jaci CV ( security field, 2 vrhunske firme, odlican faks)

Plate su u EU pale 20% ove godine u IT za senior i vise pozicije. Za juniore je tek kolaps...

 

 

zar te nije frka da sad menjash ako je dobra sansa da ces kao novi biti prvi na listi za otpushtanje (meni se to desilo proshle godine), ili da se i ceo tim ugasi kao ovo sto pises?

sad je opet neka recesija, meni je to vreme kad je dobro ko ima neku siguricu. jedino ako ima neka losha atmosfera i ako ti zovce kidaju tamo gde si sad, to je onda druga pricha...

Link to comment
59 minutes ago, Mel said:

 

zar te nije frka da sad menjash ako je dobra sansa da ces kao novi biti prvi na listi za otpushtanje (meni se to desilo proshle godine), ili da se i ceo tim ugasi kao ovo sto pises?

sad je opet neka recesija, meni je to vreme kad je dobro ko ima neku siguricu. jedino ako ima neka losha atmosfera i ako ti zovce kidaju tamo gde si sad, to je onda druga pricha...

 

Pa da tako je pocelo. Prvo se pre godinu i po promenio sefov sef, a onda jesenas dobio i novu seficu. Od novembra me handre na razne nacine (skidanje sa jednog projekta, premestanje u drugi office, davanje jako ambicioznih ciljeva koje ne znam ni sam kako uspevam za sada ispostovati, skidanje sa odobrenih treninga, otpustaju ljude sa mojih projekata i redukcija sati deljenim kolegama). Prvo sam mislio da je do mene, ali onda se nastavilo sa par kolega sa Balkana, istocne evrope i bliskog istoka. U julu sam deliverovao taj monster projekat koji je  citav tim developera iz ozbiljne firme iz NY fejlovao i od tada je situacija malo bolja. Medjutim nisam navikao da radim u okruzenju gde nisam postovan pa cak i voljen. :) plus atmosfera u mojoj sekciji je takva da uopste ne mogu naci saljivo poredjenje koliko je ocajna i losa. 

 

Ja sam generalno optimista i bio spreman da za solidan cut promenim posao uz sav riziko koji to nosi sa sobom u ovim vremenima. Odmah sam nasao na otpor od bagsice i par bliskih prijatelja i kolega. Odradio sam sve te intevjuee i dobio neke ponude ali nista nije bilo vredno promene. Imam neke planove za narednih 2,3 meseca sa kojima bih trebao biti jos atraktivniji na trzistu ali sve mi se cini da ce sledeca godian biti jos gora nego ova.

 

 

 

 

  • +1 1
  • Tužno 2
Link to comment

Samo da kazem, nama je bio na razgovoru klinac, bez iskustva u poslu kojim se bavimo, ali sa nekim referencama relativno bliskim i ukupno 2 godine staza... Suštinski junior...

 

Trazio 2000... :lolol:

 

 

  • +1 2
  • Wub 1
  • Haha 1
Link to comment

Mislim da ce se opasno korigovati trziste. Pisalo je nekoliko formasa ovde o tome.

 

Ko je uhvatio posao od jeseni 2021 do kraja 2022 taj sad treba da sve uradi da ne dodje u situaciju da ga trazi. Pogotovo ako nema 6,7 god iskustva.

Nije bilo velikih otpustanja u EU kao u USA, ali jeste malih i onih gde bio sporazumni raskid pa se i ne broje kao otpustanje. Dodatan pritisak je napravio i dolazak odlicnih Ukrajinaca spremnih da rade za manje plate nego u Ukrajini. I naravno firme su to brzo osetile po broju aplikacija i rutinski srezale 20% po svim pozicijama. Na sve to prate trendove od ovih velikih i poceo je vec povratak u kancelarije i ukidanje raznih benfita.

 

Kad bolje razmislim najugrozeniji nece biti ovi sto su skoro poceli (zadnjih 6 meseci) nego oni sa najvecim platama. Realno EU ima minimalne potrebe za visoko strucnim kadrom u IT. Vecina pozicija moze biti pokrivena sa ljudima do 5 god iskustva.

Link to comment

Ja sam isto primetio da kad predjes neke godine, ono tipa 50-55, toliko je narasla plata da te svi gledaju da te se otarase a znanje i mogucnost rada pocinje da pada... 

 

Ja nemam utisak da je kriza mnogo udarila u moju minibransu (sysadmin i Datacenter consultancy). I dalje me cimaju tu i tamo za posao. Valjda sto niko od klinaca ne ide tom rutom a i stabilniji je posao jer je vezan za velike firme za razliku od dev/devops koji dosta zavise i od startupova.

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, radisa said:

Samo da kazem, nama je bio na razgovoru klinac, bez iskustva u poslu kojim se bavimo, ali sa nekim referencama relativno bliskim i ukupno 2 godine staza... Suštinski junior...

 

Trazio 2000... :lolol:

 

 

a jbg, nece niko da sedi i ceka da skupi znanje, svi sve hoce odmah i sad. 

 

takvo smo drustvo stvorili

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...