Jump to content
IGNORED

Novo radno mesto za ITijevce (uz poneki savet za hiljade i hiljade rundi take-home, leetcode, system design i behavioral)


Recommended Posts

Malo dobrih vesti. :) Trziste je iznenada zivnulo. Filteri koji ja koristim po glavnim job portalima su za trecinu bogatiji. Moguce da su budzeti za sledecu godinu odobreni pa su resili ljudi da sto pre odrade hiring.

 

Kod mene se aktivirala 4 procesa skoro sama od sebe:

 

1. Fintech - bivsi kolega me predlozio za jedan visegodisnji projekat migracije. Cuo je da sam nezadovoljan (nece da kaze kako ali koliko sam smarao ljude nije ni cudno). Prosao sam dve runde (1 je neki multiple choice generalnog IT znanja, 2. je bio 2 sata prolazak kroz njihovu arhitekturu) i sada me ceka jos samo treca koja bi trebala da bude formalnost. Mudar izbor je bio stavljanja ogromnog opsega plate (do nivoa da pokriva verovatno 95% plata u IT :blush:) i jos mudriji kad su me pitali posle 2. runde da malo smanjim opseg da mogu odozdo da skinu 70%. Mislio sam da se nece javiti ali izgleda ova mladja ekipa i nije zainteresovana za ovolike projekte.

 

2. IO gde sam se prijavio 2022. Ovim tempom proces ce se zavrsiti u Q3 2026. Mada ko zna ako im treba moze biti gotovo za mesec dva. Prva runda je bio 90 min i pisanje raznih malih snipeta u C, Pythonu, Javi i GIT. Priznajem koristio sam terminal i IDE za validaciju ali nisam pipnuo chatgpt.

 

3. Konsultantska firma - sad reaguju na prijavu iz avgusta. Kazu otvoreno da su raspisali poziciju za rad na vodjenju  jednog F50 klijenta ali da je onboarding isao sporo i da je bilo potrebno zavrsiti pravne stvari. Deluje kao solidna kolicina ludila ali stack je fantastican (.NET, nema frontenda, aws) i greenfield je. Na sve to daju full WFH i barem kazu da plata nije problem. U ponedeljak imam 1. rundu sa HR i project leadom.

 

4. Austrijska banka - i ja i oni ocajni ali nakon tri runde kao u arranged marriage naucili smo da se volimo. Dobar tech stack (skoro da nema tech debta a posebno mi se svidelo sto koriste PostgreSQL za sve ), solidan proizvod, simpatican tim, jako dobri benefiti. Mane su isto poznate mali impact ( Lead Dev pozicija ali 80% kodiranje i nema nikakvih mogucnosti za napredak) i moj neki strah od otpustanja u bankama.

 

Od losih vesti:

- do detalja uvek procitati svaki dokument koji potpisujes pogotovo ako su ove big consulting kuce. Drugara su bas dobro zavrnili i to je video tek nakon prve plate.

- i u Austriji se jos uvek i te kako gleda kad ce zena roditi bebu kad se radi hiring ili promocija...

 

 

 

 

 

  • +1 4
  • Wub 1
Link to comment

Nije zezanje, stvarno je prethodnik odlicno utegao. Ja kad smo prosli kroz njihov source mislio da je aplikacija iz ove godine kad ono 5 god. radi 12 developera.

Cim imaju downtime od strane BA rade se upgrade i sl. Imaju dobar i monitoring za bazu pa im je i sql bas performantan.

 

Kasnije na kraju mi je covek rekao da odlazi samo zato sto su u timu skoro svi bolje placeni od njega.

 

Link to comment
On 23. 11. 2023. at 22:33, bags said:

1. Fintech - bivsi kolega me predlozio za jedan visegodisnji projekat migracije. Cuo je da sam nezadovoljan (nece da kaze kako ali koliko sam smarao ljude nije ni cudno). Prosao sam dve runde (1 je neki multiple choice generalnog IT znanja, 2. je bio 2 sata prolazak kroz njihovu arhitekturu) i sada me ceka jos samo treca koja bi trebala da bude formalnost. Mudar izbor je bio stavljanja ogromnog opsega plate (do nivoa da pokriva verovatno 95% plata u IT :blush:) i jos mudriji kad su me pitali posle 2. runde da malo smanjim opseg da mogu odozdo da skinu 70%. Mislio sam da se nece javiti ali izgleda ova mladja ekipa i nije zainteresovana za ovolike projekte.

 

Tek 3. runda je nazalost pokazala zasto niko nije zainteresovan za njih. Navescu samo neke od red flags nakon 2 sata danas.

 

Trenutni tim ima 2 coveka koji moraju da odrade migraciju sa Oracle na PostgreSQL+Java do kraja 2025. Nemaju issue tracker,nemaju nikakav proces a  nemaju i dokumentaciju ( osim shared email accounta za support :ph34r: ) za trenutni sistem ali barem su ga njih dvojica sami napisali prethodnih 20 god. Ima Jave oko 1 mil LOC i otprilike duplo PLSQL, baza raste dnevno 10 gb, ima hiljade tabela sa totalno kripticnim imenima i uglavnom desetine kolona. Sva imena su kao scramblovana tipa tabela je i23k468 i onda ima kolone koon109jkj, pa mdc2121. 

 

Citav application layer je potpuno inhouse written. Znaci isti covek je napisao i ORM, Rest Service generator, Javascript framework i custom UI kontrole.

 

U UI imaju datagrid i zadnja kolona (ime je filter) je text polje.  Pitam sta je to. Kaze covek da se moze filtrirati. I on hladno nekim userima posalje sql preko emaila i onda oni tu mogu da ga izvrsavaju. Kazem ja kako radi escape i kako prenosi session iz web aplikacije do baze. Kaze on nema tih problema jer oni uvek izvrsavaju samo ono sto on posalje. :clown:

 

Jedini test koji su meni dali da malo pogledam je bio neko cudoviste od PLSQL upita ali ne toliko komplikovan koliko dug sa gomilom besmilsenih nested queries. Doneli su ga na 4 A3 papira i dali mi marker da obiljezim delove koji se mogu unaprediti.  Najveci problem je sto nisam imao pojma o tabelama i indexima.

 

Glavni developer ima majicu paje patka kako se cinicno smeje. Ovaj drugi kad god su nam se pogledi sreli je slao SOS kao da je otet.

 

On 23. 11. 2023. at 22:33, bags said:

3. Konsultantska firma - sad reaguju na prijavu iz avgusta. Kazu otvoreno da su raspisali poziciju za rad na vodjenju  jednog F50 klijenta ali da je onboarding isao sporo i da je bilo potrebno zavrsiti pravne stvari. Deluje kao solidna kolicina ludila ali stack je fantastican (.NET, nema frontenda, aws) i greenfield je. Na sve to daju full WFH i barem kazu da plata nije problem. U ponedeljak imam 1. rundu sa HR i project leadom.

 

I ponovo epic fail.  Tehnicki izuzetno zanimljiv projekat i posebno zanimljiv i drustveno koristan sektor ali ima nekoliko drugih problema. Bukvalno ja bih bio jedini sa iskustvom ali bih imao 10ak juniora za podrsku. Putovanja u Nemacku svaki mesec jedna nedelja. Plata iako su govorili da je sjajna i da je nebo limit je daleko niza cak i od ovih likova sa budjavim PLSQL i Javom 8. Na sve to zena iz HR bas onako drska i direktna, a ovaj project lead je defitivno sin Taska Nacica.

 

Nemam pojma sto ovo ovde pisem ali mozda nekom bude zanimljivo procitati kakvih budalastina sve ima.

 

 

 

  • Hvala 5
  • Tužno 2
Link to comment
17 minutes ago, bags said:

 

Tek 3. runda je nazalost pokazala zasto niko nije zainteresovan za njih. Navescu samo neke od red flags nakon 2 sata danas.

 

Trenutni tim ima 2 coveka koji moraju da odrade migraciju sa Oracle na PostgreSQL+Java do kraja 2025. Nemaju issue tracker,nemaju nikakav proces a  nemaju i dokumentaciju ( osim shared email accounta za support :ph34r: ) za trenutni sistem ali barem su ga njih dvojica sami napisali prethodnih 20 god. Ima Jave oko 1 mil LOC i otprilike duplo PLSQL, baza raste dnevno 10 gb, ima hiljade tabela sa totalno kripticnim imenima i uglavnom desetine kolona. Sva imena su kao scramblovana tipa tabela je i23k468 i onda ima kolone koon109jkj, pa mdc2121. 

 

Citav application layer je potpuno inhouse written. Znaci isti covek je napisao i ORM, Rest Service generator, Javascript framework i custom UI kontrole.

 

U UI imaju datagrid i zadnja kolona (ime je filter) je text polje.  Pitam sta je to. Kaze covek da se moze filtrirati. I on hladno nekim userima posalje sql preko emaila i onda oni tu mogu da ga izvrsavaju. Kazem ja kako radi escape i kako prenosi session iz web aplikacije do baze. Kaze on nema tih problema jer oni uvek izvrsavaju samo ono sto on posalje. :clown:

 

Jedini test koji su meni dali da malo pogledam je bio neko cudoviste od PLSQL upita ali ne toliko komplikovan koliko dug sa gomilom besmilsenih nested queries. Doneli su ga na 4 A3 papira i dali mi marker da obiljezim delove koji se mogu unaprediti.  Najveci problem je sto nisam imao pojma o tabelama i indexima.

 

Glavni developer ima majicu paje patka kako se cinicno smeje. Ovaj drugi kad god su nam se pogledi sreli je slao SOS kao da je otet.

 

 

 

 

 

 

Meni ovo carski, nisama video takve budalaštine, ima 15-ak godina... :lolol:

 

Zašto izlaze sa Oraclea? Štednja? Bojazan da će oteti i Paja Patak da odu?

Link to comment
12 minutes ago, radisa said:

Zašto izlaze sa Oraclea? Štednja? Bojazan da će oteti i Paja Patak da odu?

 

Cela firma je vec presla na aws a tamo je valjda licenca za Oracle paklena.

Ja sam u pocetku mislio da ima smisla taj prelazak ali nakon ovog danas sam prilicno siguran da im je jednostavnije samo "preteci".

 

Realno treba im 3 tima sa po 1 bas iskusnim BA, 2 Java, 2 SQL developera i 2 testera da to prebace za dve godine a i onda je prilicno upitno da li ce uspeti.

 

Paja Patak je preko 55 definitivno i mislim da im je glavni cilj njega zameniti. 

Oteti je beznadezan slucaj jer ima nekih 40ak godina a 20 je vec tu. On ne verujem da moze proci bilo kakav intervju.

 

Mada opet uz svu budalastinu mislim da nisu glupani nego samo da su sasavi.

Najsmesnije danas je bilo kad ih ovaj sef opominje za vreme intervjua da bude manje cinizma i sarkazma.

 

Link to comment

Evo i ja posle skoro 6 meseci potrage, i X krugova pakla HR i testiranja, dođoh do ponude, i to iz očaja. Glavni cilj mi je bio da pronađem neku menadžersku poziciju jer sam poslednjih 5-6 godina na tim pozicijama radio, ali kako nije došlo ništa, pre par nedelja sam počeo da se javljam i na programerske oglase, jer sam predugo bez posla. I sad je stigla programerska ponuda, i to ne baš neka, i sad ne znam šta mi je činiti.

 

Vrv ću probati malo da ispregovaram i da prihvatim, pa onda polako opet da nađem sebi menadžersko mesto negde.

  • +1 2
Link to comment

Ako imas jos procesa probaj dogovoriti pocetak sa ovima malo kasnije i onda ako sta uleti mozes da ih otkazes. Ne znam kako je u Srbiji ali u Austriji za vreme probnog perioda mozes isto da otkazes bilo kada bez ikakvog objasnjenja. Ima tipa 25% ljudi koji dodju prvi dan i vise se ne pojave.

 

 

Jeste trulo ali firme su generalno  trule prema radnicima.

Link to comment

Ma da, ovde je kao 3 meseca probni, i to mi je ok što kažeš, jedino mi je trulo što tamo poznajem čoveka i baš se obradovao kad sam se pojavio na razgovorima. A imam još 2 otvorena proces za ovo što ja hoću, ali su idu u rikverc koliko su spori jbg.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...