Jump to content
IGNORED

Novo radno mesto za ITijevce (uz poneki savet za hiljade i hiljade rundi take-home, leetcode, system design i behavioral)


Recommended Posts

Ja sam apsolutno protiv promene tech stack-a radi promene tech stack-a, prvi sam to dok sam radio na tehničkim pozicijama sprečavao i tražio debelo obrazloženje za to (uključujući da me jedan naš poznati Microsoft MVP optužio da mi on nudi najnoviju veš mašinu a ja insistiram da perem veš na ruke na potoku :D), ali...

 

1. Za stare tehnologije ne mogu se naći novi kadrovi.

2. Firme koje ne rade na novom tech stacku (ili se makar ne prave da rade na njemu) rizikuju da dobiju reputaciju dinosaurusa, čime odbijaju i nove kadrove ali i potencijalne klijente. ("a nemate mikroservise? jbg, baš šteta, mi to tražimo, rekao nam PWC da nam to treba").

3. Novi tech stack periodično zahteva i preispitivanje drugih stvari kao što su arhitekturna rešenja, skalabilnost, lakoća deploya i održavanja, itd. Ovo je dobra stvar, koju je moguće naravno uraditi i bez novog tech stack-a ali često razvojni tim ne može da dobije buy-in menadžmenta. Ako im prodaju da mora nova tehnologija, onda se ovo provuče ispod haube.

 

Ako si Microsoft, SAP, Oracle, IBM, Guidewire, Salesforce, Atlassian i slični onda klijenti do te mere zavise od tebe da moraju da pretrpe i tvoje ludosti u promeni tehnologije. U suprotnom, moja preporuka je uvek da se nađe žrtveno jare u vidu nekog klijenta za pilot projekat (da se radi debelo ispod cene) da se testira kao POC.

  • +1 2
Link to comment

Za vikend sam slucajno imao priliku da pricam sa trojicom ITevaca izvan mog babla™.

 

1.) Jedan radi devops ( najvise AWS) i firma je imala standardan modus od 2 dana office i 3 dana remote. 1.8 objavili da od 1.9 idu skroz u kancelarije. I naravno nekih 20ak  ljudi pocne traziti nove poslove. Medjutim osim par pocetnih razgovora sa HR niko nije dosao ni do tehnickog intervjua.

 

2.) Developer (uglavnom enterprise Java)  sa nekih 20ak godina iskustva nakon sto je trenutna firma propala u februaru poceo traziti posao. Uglavnom odbijenice i dobija feedback da je prekvalifikovan. Na kraju jedva  i potpuno slucajno nasao posao u drugoj pokrajini i mora da putuje 3 puta sedmicno  u jednom pravcu jace od sat i po. Najgore je sto i je i to sve privremeno dok imaju neke pare ako sta zaskripi njega prvo seku. Dobra strana je sto ga nisu mucili raznim rundama vec je bilo danas telefonski, sutra vec prvi bug popravljen.

 

3.) Ovaj treci radi vec par godina u jednoj od najnepopularnijih firmi u Becu. Losi tehnicki, grozni projekti kod klijenata, male plate, pritisak bas sve u svemu lose. On ima srecu da je dobio solidnog klijenta ( na sve to zivi 5 min peske do njih). Inace kaze da je i dalje sve ocajno ali eto ne menja mu se kad vidi da kod njih na neke senior pozicije se prijavi po 100ak ljudi i na kraju uzmu bukvalno onog ko kaze najmanju cifru a da barem nesto zna. Naravno jos ih ukenja pa uglavnom to bude wunderkind iz Ukrajine. Ima li su i smanjivanje plata 5% zbog lose produktivnosti (doduse cela firma) i opet slabo ko da je otisao.

Link to comment
On 16. 9. 2023. at 0:51, Sammael said:

1. Za stare tehnologije ne mogu se naći novi kadrovi.

2. Firme koje ne rade na novom tech stacku (ili se makar ne prave da rade na njemu) rizikuju da dobiju reputaciju dinosaurusa, čime odbijaju i nove kadrove ali i potencijalne klijente. ("a nemate mikroservise? jbg, baš šteta, mi to tražimo, rekao nam PWC da nam to treba").

3. Novi tech stack periodično zahteva i preispitivanje drugih stvari kao što su arhitekturna rešenja, skalabilnost, lakoća deploya i održavanja, itd. Ovo je dobra stvar, koju je moguće naravno uraditi i bez novog tech stack-a ali često razvojni tim ne može da dobije buy-in menadžmenta. Ako im prodaju da mora nova tehnologija, onda se ovo provuče ispod haube.

 

Sve je to tacno, ali

 

1. Postoji stara i stara tehnologija. Od zakucan na COBOL do nije mi cela arhitektura na betama najseksijih novotarija postoji ogroman prostor. Pride, kadar treba da bude sposoban na prvom mestu, tehnologija je sekundarna. Kad se nude dobre pare, kadar se pojavi. Drugim recima, kad se radi na novotarijama mogu da se navataju jeftini radnici a to je bas lepo iz bean-counter perspective.

2. Vecina firmi koje imaju luksuz da razmisljaju o stackovima uglavnom imaju Frankenstajnovo cudoviste od infrastrukture, od dimnih signala do lasera. Ne mora (a realno i ne moze) sve da se menja odjedared. Tu postoji dosta prostora da se balansira sexy i bread-and-butter, kako kadrovski tako i marketinski.

3. Ovo vec zavisi od prirode odnosa sa menadzmentom. Po mom iskustvu uglavnom menazdment (via marketing/sales) trazi sexy jer se to prodaje, dok IT pokusava da minimizuje sexiness a uvali sto vise refactoringa i odrzivosti. Glavni problem u ovoj dinamici je sto menadzment misli da sve (ukljucujuci i mir u svetu) moze da se resi tehnologijom, da je uvodjenje novog stacka ko kad srusis staru kucu pa dignes soliter, i da ce sve da bude strava i do jaja u vrlo kratkom roku.

Link to comment

U stvari i programeri traže da bude seksi. Samo što je seksi kod programera nanoviji tehnološki stek.
Ja vučem traume iz prve firme gde sam godinama radio na PowerBuilder projektu (znam, ni ja nisam bio čuo za njega dok nisam došao u tu firmu) i onda smo uspeli da namolimo menadžment da pređemo na Javu i napravili baš seksi projekat. Samo je taj rewrite trajao dve i po godine.
U svakom slučaju, posle toga volim da podižem dependency u POM-u da se ne bih zaglavio sa nekom starom verzijom. :)
Ali, imao sam i pravo jer se prethodna firma bila zaglavila sa Spring-om 1.x i onda im je za could trebala 2ka pa su im dva senior programera provela skoro tri meseca radeći migraciju. A onda su se opet zaglavili na npr 2.1.x pa sam ja proveo još skoro mesec dana pokušavajući da podignem na noviji jer mi nije radio Mongock sa tom starom vezijom pa sam uspeo da podignem samo na npr 2.4.12 jer preko te verzije nam više nije radio Elastic a ispod te verzije nije hteo da radi Mongock. Tako da sam u fazonu da treba te migracije raditi u dogledno vreme jer će kasnije da bude sve teže i skuplje uraditi ih.
Naravno, potpuna promena steka je uglavnom jako skupa stvar i treba pažljivo planirati kada može i treba da se radi.

U vezi ovog što @bags priča skoro sam gledao gostovanje Vojka V kod Stankovića u "Nedeljom u dva". Emisija je još od pre 4 godine. Vojko tamo kaže da je on bio programer :wub: i da je dobio otkaz zbog krize.
Hoću reći: EU propo. Programeri iz EU da se sele u Srbiju. :laugh:

Link to comment

Ja ne znam da li u Evropi postoji bolje mesto od Srbije što se odnosa zarada/troškovi za senior programera tiče. Svakako je taj odnos značajno bolji tu nego u Nemačkoj i Austriji koje su tradicionalne destinacije za Srbe da odu da zarade neki dinar. Ja imam utisak da trenutna generacija srpske emigracije tehničkih struka dobrim delom nema čiste pare kao glavnu motivaciju. Prosto je život generalno lepši počevši od bazičnih stvari kao što je kvalitet vazduha pa na dalje u zavisnosti od ličnih preferencija i životnih okolnosti, ali čisto ekonomski tu retko ko profitira. 

 

Potvrđujem @bagsovu priču glede stanja na tržištu. Malo je ozbiljnih slobodnih pozicija po dobrim uslovima, povišice se mnogo teško dobijaju i to su uglavnom simbolični iznosi itd. Ljudima se nude unapređenja na više pozicije sa više odgovornosti sa povećanjem plate od 10% ali uz prelazak na all in ugovor umesto time konta. Moj kolega prihvatio jer je dobro za njega na duži rok. Valjda će da bude bolje za godinu, dve.

  • +1 3
Link to comment
On 14.9.2023. at 14:48, noskich said:

Evo gledajte draganceta, ima bonus svaka 3 meseca ne skida se sa foruma. Znaci neka prodaja, ili projektni menadzment - bolje support nego delivery, business analysis, change management, neko palamudjenje da se radi najbolje.

Ima li neko mesto ovde gde me ti ne pominješ i spekulises o mojoj situaciji? Pomenuo sam jednom kada sam nudio listu poslova da apsolutno svi zaposleni dobijaju bonus svaki kvartal ako je firma profitabilna, a ti praviš neku bajku o meni, mom životu, često pominješ decu, pišeš bajke o RL cenama kuća drugih forumaša…

 

@Tpojka

Link to comment

@noskich Ograniči se za podatke koje je neko iznosio o sebi i diskutuj s tim tj. s istim (i.e. podacima). Ako imaš neki kvalitetan input, napiši. Flejm i zavist ne koriste nikom i sami po sebi imaju vektor bana/sankcije. 

 

Hvala, 

 

  • +1 2
Link to comment
43 minutes ago, salerokada said:

U stvari i programeri traže da bude seksi. Samo što je seksi kod programera nanoviji tehnološki stek.

 

:D Kod mene mladi traze seks.

Matoriji su presli u fazu ovce, frulica, livada i niko da mi nista ne dira da se ne polupa. A kad zapnu da mora redizajn, to shvataju dosta ozbiljnije - sad treba da se pusta redizajn kriticne baze za real-time processing. Projekat je poceo u novembru prosle godine.

 

Mislim da afinitet prema seksiju dosta zavisi od slozenosti okruzenja, potencijalnih gubitaka u slucaju stete i opterecenosti dev timova.

Kad je izazov da sistem uopste radi unutar parametara, sa milion komplikacija i povrsinskih promena na dnevnoj bazi, sa rokovima koji su svi juce, ocas se promeni percepcija. Ja sam uvek bio najveca konzerva sto se toga tice, a sad moram da guram da se nesto uvede (ono, lako meni sad kad ne moram ja to da radim). I dobro je da moram da guram, osecam se mnogo sigurnije nego da na svako moje mogli bi ovo dobijam evo odma cemo

  • +1 2
Link to comment
3 hours ago, bags said:

 Na kraju jedva  i potpuno slucajno nasao posao u drugoj pokrajini i mora da putuje 3 puta sedmicno  u jednom pravcu jace od sat i po. 

 

Jedno tri godine sam bio radio u firmi u drugom delu Sidneja i trebalo mi je sat i po vozom od stanice u mom predgradju do stanice u predgradju gde sam radio. Ako uključimo pešačenje od kuće do stanice, cekanje na voz i pešačenje od stanice do posla to je bilo cirka 2 sata. U jednom pravcu. I ništa neobično za Sidnej.

Link to comment
24 minutes ago, Tpojka said:

@noskich Ograniči se za podatke koje je neko iznosio o sebi i diskutuj s tim tj. s istim (i.e. podacima). Ako imaš neki kvalitetan input, napiši. Flejm i zavist ne koriste nikom i sami po sebi imaju vektor bana/sankcije. 

 

Hvala, 

 

Apsolutno nikada nisam iznosio nove podatke o bilo kome i UVEK pominjem samo nešto što je neko sam pre toga napisao na forumu ili u javnosti. Dok je dragance o meni iznosio potpuno nove podatke (recimo moja radna mesta) za šta nikada nije bio sankcionisan dok sam ja bio banovan jer sam komentarisao Yoyogija i to isključivo podatke koje je on sam izneo na forumu.

 

Evo ovde dragance psuje i nema banovanja opet: 

 

I nije reč o zavisti niti o flejmu već o savetu ljudima koji rade na losim poslovima i davanju primera kako to može bolje, pa neka menjaju.

 

Ovde me je tagovao i nije bio banovan, dok sam ja bio banovan kad sam njega tagovao:

 

 

 

 

Edited by noskich
  • Haha 1
Link to comment
4 minutes ago, dragance said:

Nikada nisam rekao gde radiš. 
Moja firma nudi svakom, pa i čistačima, redovne bonuse. 
Kada diskutujem, odgovaram direktno tebi. 

Evo ovde si napisao a za šta nikada nisi bio sankcionisan:

 

 

 

 

  • Haha 1
Link to comment
On 15. 9. 2023. at 17:49, napadaj said:

Moj brat u Nemačkoj ima 38 dana odmora.

 

ufff...to su neke posebne okolnosti.

po zakonu moze da ide preko 30 samo za starije od 50 godine, a i to samo do 33 za one koje rade 5 * 8 sati nedeljno

Link to comment
2 minutes ago, Ros said:

 

ufff...to su neke posebne okolnosti.

po zakonu moze da ide preko 30 samo za starije od 50 godine, a i to samo do 33 za one koje rade 5 * 8 sati nedeljno

 

Da li to racuna i ove regionalne praznike mozda? Znam (mislim) da Nemacka ima najvise takvih, barem u EU.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...