Jump to content
IGNORED

Novo radno mesto za ITijevce (uz poneki savet za hiljade i hiljade rundi take-home, leetcode, system design i behavioral)


Recommended Posts

Quote

Nije, urgentni centar u jednoj bolnici je u pitanju.

 

Imaju zajebane rasporede, dešava se da radi po 11 dana uzastopce (ne znam kako je to legalno, u Srbiji je tako nešto zabranjeno zakonom), ali onda ima vezanih 8-9 neradnih dana koji nisu deo godišnjeg odmora, već prosto deo radnog rasporeda i slobodnih dana, pa i za takve intervale može da planira nešto što bi inače bilo odmor ili duži izlet.

 

Link to comment
27 minutes ago, dragance said:

 

Da li to racuna i ove regionalne praznike mozda? Znam (mislim) da Nemacka ima najvise takvih, barem u EU.

 

ti dani se ne racunaju u godisnji odmor. minimum po zakonu je 25 dana godisnjeg, ali se uglavnom dobije 30. barem je tako bilo kod mene uvek, a i kod vecine. praznici ne ulaze u to. 

a da ima tih praznika, ima vala... kao u titino vreme :)

s tim da tu postoje razlike od pokrajine do pokrajine. katolicke pokrajine imaju do 3 dana vise praznika nego protestanske. recimo, bavarska u odnosu na hesen.

Edited by Ros
Link to comment
6 minutes ago, Venom said:

Sve tačno, ali ruku na srce nema prenošenja praznika na ponedeljak ako padnu na nedelju. Prvi Maj nedeljom? Više sreće dogodine.


da, toga nema. uvek je neki od praznika za vikend. kod nas u firmi na početku obaveste kojim danima je firma zatvorena i onda se moraju ti dani prijaviti ili kao godišnji ili se uzimaju prekovremeni. oba petka u Pfingstenferien uvek, sad 2 oktobra jer je utorak neradni dan. uvek ako je cetvrtak praznik ili utorak. i uvek dani posle Božića do Nove godine, kao i pre Božića ako se uklapa u pravilo za utorak i cetvrtak 

Link to comment
  • 2 weeks later...

Pre dve nedelje mi stigne poruka na "poslovnu mrežu" Ln gde mi čovek kaže da traže ljude mog profila i da pošaljem CV. U poruci jasno napiše da raspon plate 2,3 - 3k€.

Naravno, pošaljem CV,  U telefonskom razgovoru sa ejčarkom je sve bilo, kao, super, ali nisam dao moju minimalnu cifru, jer mi to u ovom trenutku zaista nije bitno,  pristao bi i na 1,5k uz neke benefite ili kako god, ali to nisam eksplicitno rekao. Što joj se nije svidelo, ali nije insistirala.

Izgleda da je to veliko no no u ovakvim razgovorima, tako da me nisu zvali ni na tehnički razgovor.

Ipak, par dana kasnije mi stigne lepo, ali generičko, ispuš pismo, koje izgleda kao da ga je generisao neki SQL report. 

 

Ajde naučite me kako sledeći put da kažem za platu, da hoću da radim za i manje pare, a da ne ispadnem neozbiljan.

I drugo pitanje, da li je kulturno da im odgovorim na mail ili da pišem u PM ovom liku koji me je kontaktirao, ili ništa, ćao?

 

edit...objašnje mog razmišljanja o plati: nisam kumunista, i sasvim sigurno bi više voleo da radim za 3k€ nego za 1,5k ali mi je trenutno veći prioritet da se lagano izvučem iz sadašnje firme, pa ako bi manja plata bila plus...

Edited by dvb-t manijak
Link to comment

@dvb-t manijak
Tu može da bude milion faktora zašto su te iskulirali, uopšte ne mora da bude do plate.
Ali ako imaš neku minimalnu platu za koju bi radio tu im i reci. Kolika god da je. Možda da se malo raspitaš koje su prosečne plate za tvoju poziciju pa da gađaš to.

  • +1 1
Link to comment
36 minutes ago, Eleniko said:

brte tražio si malo, ko voli radnika u depri

Ništa nisam rekao konkretno.

35 minutes ago, salerokada said:

@dvb-t manijak
Tu može da bude milion faktora zašto su te iskulirali, uopšte ne mora da bude do plate.
Ali ako imaš neku minimalnu platu za koju bi radio tu im i reci. Kolika god da je. Možda da se malo raspitaš koje su prosečne plate za tvoju poziciju pa da gađaš to.

Verovatno. To nije pozicija na kojoj sada radim, nego prethodna, tako da sam verovatno zbog toga ispušio. Treba im čovek da sedne i radi od juče, a meni bi trebao onboarding par nedelja.

Link to comment
10 hours ago, dvb-t manijak said:

Ništa nisam rekao konkretno.

Verovatno. To nije pozicija na kojoj sada radim, nego prethodna, tako da sam verovatno zbog toga ispušio. Treba im čovek da sedne i radi od juče, a meni bi trebao onboarding par nedelja.

 

. Ako je opseg vec naveden u oglasu, ti ga reiteriraj nannize, tipa 2-2.5 k ako oni nude 2.3 -3 k. Nemoj ici prenisko. Samo kazi otvoren sam za diskusiju o plati, najbitniji mi je dobar projekat, ovo ono...

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
11 hours ago, dvb-t manijak said:

Naravno, pošaljem CV,  U telefonskom razgovoru sa ejčarkom je sve bilo, kao, super, ali nisam dao moju minimalnu cifru, jer mi to u ovom trenutku zaista nije bitno,  pristao bi i na 1,5k uz neke benefite ili kako god, ali to nisam eksplicitno rekao. Što joj se nije svidelo, ali nije insistirala.

Izgleda da je to veliko no no u ovakvim razgovorima, tako da me nisu zvali ni na tehnički razgovor.

 

Ako ne znas metod zaposljavanja firme, ne mozes da znas gde je i sta zapelo. 

Negde HR filtrira sve, od kljucnih reci do opsteg utiska (u tvom slucaju, npr nisi im se svideo iz razloga nevezanih za strucnost).

Negde moraju da proslede formu sa svim poljima popunjenim (ovo sto ti sumnjas).

Negde je opis pozicije dovoljno uopsten da pokrije siri spektar jer zele da vide sto vise kandidata, pa onda ako ima dovoljno onoga sto im bas pasuje, ostali stop.

A cesto zna da se desi da firma "intervjuise" i "zaposljava" zbog - brandinga, marketinga, marketa, pogresnog trenutka pa bude na kraju ne treba mi nista samo se hvalim.

 

U svakom slucaju, ako vec nemas jasan minimum (npr ono sto dobijas + margina, ili koliko mislis da treba da budes placen), sasvim je korektno da kazes da ti novac nije primarni razlog za prijavu, vec prilika/okruzenje/tehnologija/relokacija i da ces razmotriti bilo koju njihovu ponudu.

 

Ako te tu otkace ili bas lowballuju onda teras dalje.

 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
On 27. 9. 2023. at 0:32, dvb-t manijak said:

Pre dve nedelje mi stigne poruka na "poslovnu mrežu" Ln gde mi čovek kaže da traže ljude mog profila i da pošaljem CV. U poruci jasno napiše da raspon plate 2,3 - 3k€.

Naravno, pošaljem CV,  U telefonskom razgovoru sa ejčarkom je sve bilo, kao, super, ali nisam dao moju minimalnu cifru, jer mi to u ovom trenutku zaista nije bitno,  pristao bi i na 1,5k uz neke benefite ili kako god, ali to nisam eksplicitno rekao. Što joj se nije svidelo, ali nije insistirala.

Izgleda da je to veliko no no u ovakvim razgovorima, tako da me nisu zvali ni na tehnički razgovor.

Ipak, par dana kasnije mi stigne lepo, ali generičko, ispuš pismo, koje izgleda kao da ga je generisao neki SQL report. 

 

Ajde naučite me kako sledeći put da kažem za platu, da hoću da radim za i manje pare, a da ne ispadnem neozbiljan.

I drugo pitanje, da li je kulturno da im odgovorim na mail ili da pišem u PM ovom liku koji me je kontaktirao, ili ništa, ćao?

 

edit...objašnje mog razmišljanja o plati: nisam kumunista, i sasvim sigurno bi više voleo da radim za 3k€ nego za 1,5k ali mi je trenutno veći prioritet da se lagano izvučem iz sadašnje firme, pa ako bi manja plata bila plus...

 

Auh dbt, mrzim da ti ovo kazem ali si se verovatno zajebo. Posao HR je da dobije tu informaciju i prosledi je dalje. Ako ima 10 slicnih kandidata od kojih je 9 dalo tu informaciju a ti nisi, vrlo je moguce da si zbog toga izvisio. Sledeci put obavezno reci, a ako se bojis da te ne otkace sto si preskup reci im iskreno da trenutno trazis drugu sredinu i da ti je vise od plate bitno kakva je firma u koju ulazis. Takodje, ja ne bih ulazio u razloge sta ti ne odgovara u trenutnoj firmi, slobodno im reci da bi to zadrzao za sebe. Kad udjes u tu pricu deluje kao da volis da blatis ljude. Bitno je da delujes samopouzdano i odmereno.

 

Srecno u potrazi za poslom!

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
On 18. 9. 2023. at 10:33, CPP said:

 

Sve je to tacno, ali

 

1. Postoji stara i stara tehnologija. Od zakucan na COBOL do nije mi cela arhitektura na betama najseksijih novotarija postoji ogroman prostor. Pride, kadar treba da bude sposoban na prvom mestu, tehnologija je sekundarna. Kad se nude dobre pare, kadar se pojavi. Drugim recima, kad se radi na novotarijama mogu da se navataju jeftini radnici a to je bas lepo iz bean-counter perspective.

2. Vecina firmi koje imaju luksuz da razmisljaju o stackovima uglavnom imaju Frankenstajnovo cudoviste od infrastrukture, od dimnih signala do lasera. Ne mora (a realno i ne moze) sve da se menja odjedared. Tu postoji dosta prostora da se balansira sexy i bread-and-butter, kako kadrovski tako i marketinski.

3. Ovo vec zavisi od prirode odnosa sa menadzmentom. Po mom iskustvu uglavnom menazdment (via marketing/sales) trazi sexy jer se to prodaje, dok IT pokusava da minimizuje sexiness a uvali sto vise refactoringa i odrzivosti. Glavni problem u ovoj dinamici je sto menadzment misli da sve (ukljucujuci i mir u svetu) moze da se resi tehnologijom, da je uvodjenje novog stacka ko kad srusis staru kucu pa dignes soliter, i da ce sve da bude strava i do jaja u vrlo kratkom roku.

 

Menadzment ima tendenciju da mnooogo vise prica sa sales nego sa inzenjerima, tako da ako nemas nekog dobrog presales technical gore, najebao si. X puta mi se desilo da dobijemo naredbu odozgo da idemo nekom tehnologijom i onda moramo mi odozdo da se borimo i nalazimo argumente da opovrgnemo tu odluku.

Link to comment

Zadnje vreme doslo kad se IT uskukao ali da nastavim u istom modusu:

 

1.) Kao i sve sto kasni iz USA nekih otprilike godinu dana tako je i sa otpustanjima. Par velikih firmi koje nisu iz IT su srezali svoje interne developere za 50%. Eksterni su vec celo leto otpustani u talasima i to kao celi timovi. Manje firme koje rade contracting su totalno ugasile velike se nekako snalaze. I sto je nacudnije nema fielda koji nije pogodjen. Spominjao sam ovde coveka iz SAP. Stalno trazio ljude i nudio odlican paket (treninzi, sertifikati) za sve koji hoce da se prebace. Sad je firma od 60 ljudi spala na 20.

 

2.) Poznanik iz stare firme koji je radio sa mnom pre desetak godina me kontaktirao i pitao za bilo kakav posao. Radio kao Java arhitekt na ogromnim ecommerce sistemima (Coca Cola i Sony recimo). Od juna radi kao data cleaner. :ohmy: Znaci dobija velike XML fajlove koje mora "srediti". Posebno je tesko onima bez iskustva i ovima sa preko 10 god iskustva.

 

3.) Plate su manje 10-20% u startu za nove radnike u odnosu na proslu godinu jer naravno firme rade analitiku.

 

Par hintova ako se neko prijavljuje u DE, CH i AT:

 

1.) Ako se ne prijavite u roku od 2-3 sata nakon objave oglasa nemojte gubiti vreme. Vecina firmi radi trenutno cut na prvih 50 aplikacija.

2.) Ako je oglas stariji od 3 dana online znaci da samo skupljaju CV i da ne uopste ne rade hiring.

3.) CV mora biti match nekih 80% sa pozicijom inace nece proci HR koji isto radi pod velikim pritiskom.

4.) Ako vidite poziciju na Linkedinu, career delu firme i job boardu. Prijavite se na sva 3. Razliciti kanali uglavnom zavrsavaju kod razlicitih ljudi u HR. Kolega mi je rekao nekoliko puta da je na istoj poziciji dobijao 2 odbijenice i 1 poziv za intervju.

 

Offtopic:

Sreo juce komsiju i mi uglavnom razmenimo koju oko stanja na poslu. On se bavi gradjevinom i tu je lom kao kakav on nije video od 1991. Bukvalno je sve stalo. On zavrsava par poslova koji ce ga drzati do marta. Novih ugovora nema pa nema.

  • Hvala 3
Link to comment
19 minutes ago, bags said:

Offtopic:

Sreo juce komsiju i mi uglavnom razmenimo koju oko stanja na poslu. On se bavi gradjevinom i tu je lom kao kakav on nije video od 1991. Bukvalno je sve stalo. On zavrsava par poslova koji ce ga drzati do marta. Novih ugovora nema pa nema.

 

To je to, kriza itd. Ako je gledajuci po prethodnoj, za jedno 5 godina bice opet bolje... mada i to je pitanje...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...