Jump to content
IGNORED

Novo radno mesto za ITijevce (uz poneki savet za hiljade i hiljade rundi take-home, leetcode, system design i behavioral)


Recommended Posts

@Mr.Mxyzptlk

 

Ukratko:

 

1. Relativno male plate u IT (sa uzasnim rastom u zadnjih 20 god). Kad kazem relativno mislim i na druge zemlje i na druga zanimanja.

 

2. Malo radnih mesta (npr. ovde nikad nije bilo outsourcinga kao istocnoj evropi)

 

Npr. Pocetna plata nakon faksa je ista kao pre 15 god. , max plata koju mozes dobiti je ista od pre 10 god.

 

Ne kazem da se umire od gladi i verujem da ima ljudi koji dobiju fin upgrade pogotovo ako dolaze izvan ITa. Naravno da ima drugih profesija koje su u goroj situaciji.

Link to comment
9 hours ago, Ros said:


sigurno ti je prejak CV i neko vidi konkurenciju u tebi

 

Moguce je bilo da za tu poziciju imam malo vise iskustva od onog sto su trazili ali pre mislim da su mogli naci nekog jeftinijeg nego da sam bio ne znam kakva konkurencija.

Velika i poznata je firma u pitanju koja ima sigurno veliki broj vrhunskih programera.

 

 

 

  • +1 1
Link to comment
51 minutes ago, Shan Jan said:

@bags jel si razmisljao da promenis zemlju ili prosto druge stvari koje imas u Austriji vrede ovog trade-offa?

 

Jesam ali to je postalo sve teze  zbog klinaca, zeninog posla i povoljnog kredita na stan. :)

 

Za USA sam bojim se vec prestar...

Link to comment
18 minutes ago, bags said:

 

Jesam ali to je postalo sve teze  zbog klinaca, zeninog posla i povoljnog kredita na stan. :)

 

Za USA sam bojim se vec prestar...

Ne znam da li moze da ti pomogne ali ja na sve to se trudim da gledam globalno. Ne samo da li je veca plata nego da li mi je tu gde jesam losa atmosfera ili ne, da li ima prilike za napredak ili ne, kako ce promena uticati na mene i ljude oko mene. Ako ti povoljan kredit nije vezan za firmu ili zemlju u kojoj zivis mozes da ignorises ili prosto ukalkulises u platu koju ocekujes negde drugde. Sa druge strane zenin posao i okruzenje za klinca, ako su dobri onda mozda nije vredno da menjas gde zivis. I ti pogledi se menjaju kako se menjaju stvari oko tebe. Ja sam npr. odavno odustao od odlaska u USA zbog njihove kulture preteranog rada i manjka socijalne sigurnosti ali mogu da zamislim da ako mi novac bude bas bitan zbog necega u buducnosti ipak odem jednom. Ja i sada mogu verovatno da nadjem bolje placen posao u Srbiji ali bih izgubio okruzenje gde se osecam lepo prihvacenim i gde imam veliku slobodu.

 

Ako sam dobro razumeo, situacija je takva da na duge staze ne vidis sebe u firmi i to je ok, samo vidi pod kojim uslovima bi otisao. Ne znam tacno sta ti smeta na poslu (secam se da si pricao o tome da su ti valjda oduzimali neke projekte) ali ako je vec dostiglo licni nivo, gledaj da se distanciras, izmisljas razlog da radis od kuce ili da ne prisustvujes nekim sastancima. Znam da sam ja to radio i pomagalo je :D Ili ako je plata mala, pa nemoj da preterujes sa poslom, naravno ne tako da bude ocigledno :) Oni nisu tvoji prijatelji niti si ti njihov, gledaj da ugodis sebi.

 

Ne znam dal sam ista pametno rekao, u svakom slucaju pametan si i vredan, cim se malo smiri kriza pocece da te jure ;) 

 

  • Hvala 1
Link to comment
50 minutes ago, Engineer said:

Nikad nije kasno, otišao Voja Antonić u 65. ;)

Imam daljeg rodjaka odišao u USA sa 50+, radi za Erricson  negde u bespucima Texasa...

Link to comment
1 hour ago, radisa said:

Imam daljeg rodjaka odišao u USA sa 50+, radi za Erricson  negde u bespucima Texasa...

 

Kako mu je? Kak oizgleda zivot nekog ko ode u tim godinama i to bash u USA, jel radi dan/noc i tak oto?

Link to comment
6 minutes ago, Mel said:

 

Kako mu je? Kak oizgleda zivot nekog ko ode u tim godinama i to bash u USA, jel radi dan/noc i tak oto?

Pa mislim da mu je ok...

 

E sad, je mislim da je njemu malo i bio pun k... ovde svega, radio je za telekom, bio je čak i na nekoj srednjoj ka višoj poziciji, imao je dobru platu za naše uslove, ali su počelid a ga drkaju, a uvek ga je vuklo da ode u USA i tamo se pokaže... Dobio je priliku, žena se složila, on je otišao, deca i žena su ostali (sa tim da su mu deca velika, studenti oboje)...

 

Radi koliko treab da se radi, ekipa je internacionalna, plata je više nego ok, ali sa druge strane, on je tamo sam, pa ni nema na šta da troši, klincima šalje ovde šta treba, dođe par puta godišenje...Nije se razveo, ali kao da jeste... :)

 

Uglavnom, posao/kuća, sa ekimpom sa posla ponekad na piće... ALi on je takav sklop, mislim da tako nešto nije baš za svakog...

 

 

Edited by radisa
  • +1 3
Link to comment
  • 2 weeks later...

Menjala bih firmu u dogledno vreme, a uz to bih zaista zelela da se fokusiram na BI. Tu imam rupu u znanju, koju bih volela da popunim, a temelji ne bi trebalo da su mi loši.
Ima li neko neku preporuku za kvalitetan set kurseva, pocev od ETL do best practices u BI?

Link to comment

Sve zavisi koliko hoces u dubini/sirinu. Ta oblast je eksplodirala prethodnih nekooiko godina.

 

Najcesce koristen kod srednjih/velikih je definitvno Power BI.

 

Najbolje placen i trenutno trazen kod velikih firmi je Databricks. Snowflake je prilicno poularan u USA.

 

Startupi koriste dosta BigQuery i dbt.

 

Stariji proizvodi se i dalje koriste kao qlick i talend.  Ima dosta finansijskih ustanova koje imaju Informaticu.

 

Ja licno za svoje manje potrebe uvek koristim Metabase. Gde god sam radio uspesno sam ga uveo u upotrebu. :)

 

@LaLinea

 

 

 

 

  • Hvala 2
Link to comment

Izvini @bags za kašnjenje, morala sa da iskoristim ovo divno vreme da budem napolju.

Razmišljanja su mi išla u pravcu PowerBI, zbog zastupljenosti u praksi i ne izgleda mi teško ono što sam pogledala, mada si mi sad ubacio Metabase kao opciju, a Snowflake vidim kao buduću nadogradnju. 

Što se dubine/širine tiče, stvarno se trudim da ne budem površna ni u čemu, tako da bih krenula od pripreme podataka, preko modela, do analiza velikih količina podataka. Projektovanje i modelovanje relacionih i nekih neralacionih baza mi je specijalnost, kao i SQL. Kurseva ima baš dosta, zbog toga pitam za preporuku, da ne gubim vreme na neke koji mi neće dati dovoljno praktičnih primera i materijala za kvalitetno obrazovanje u ovoj oblasti. Mozes mi poslati i pm ako ti je lakše

Link to comment

Sorry. Nemam nazalost neku veliku preporuku. Ja skoro uvek idem kroz zvanicnu dokumentaciju proizvoda. Odradim obicno getting started deo i onda pocnem hakersati.

Kad zaglavim u zadnje vreme chatgpt uglavnom najbrze pomogne.

 

Video tutorijali mi ne prijaju ako nije nesto vizuelno.

 

Metabase je fantastican ako imas vec razne baze i spremne upite. Za par dana mozes imati neverovatne stvari.

  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...