Jump to content
IGNORED

Last of Us HBO


arheolog1981

Recommended Posts

1 hour ago, Time Crisis said:

Kakve veze ima što nisu odrasle? Ispada da ne možeš da voliš niti da te zanima ništa s čime nisi odrastao, a imaš bezbroj primera da nije tako :)

 

Bezbroj primera iz stvarnog sveta gde postoji kontinuitet, relativno stabilna ljudska civilizacija koja vekovima i vekovima gradi kulturni sadržaj, sve sloj po sloj ređa.

 

Kad bi se desilo neki ozbiljan prekid, nalik na ove koje nam neumorno simuliraju apokaliptične serije i filmovi, sledeća generacija bi morala da krene ispočetka, da formira svoj novi majndset ne u automatskom produženju pređašnjeg sveta, nego u pokušajima da ga li trapavo rekonstruiše ili da mu radikalno kontrira.

 

Meni su te antropološke spekulacije najzanimljiviji deo apokaliptičnih narativa. Kakva će se sve bizarne kulture izroditi na lešini sveta koji poznajemo, kakva će deca rasti i koliko će drugačije razmišljati od nas? U Walking Dead npr (u stripu a mislim i u seriju) ima neka zajednica ljudi koji su naučili da žive među zombijima, konstantno maskirani trulim mesom, lutaju besciljno i jedu šta god nađu; Rickov mali, Quarl™, se smuva sa nekom devojčicom iz te grupe, pa posle budu u sukobu, ovo-ono. Sad, to je bilo tragično njanjava debilana od priče, ali od mene ipak dobija +100 poena za kreativno razmišljanje, za sam pokušaj da se izmisli nešto novo i neobično. 

 

Kod ovih gljivičara nema ničeg sličnog. Svet je katastrofalno kolabirao, ljudi žive u nekim fašističkim shantytowns, ali svi se ipak ponašaju kao da je koliko juče bilo ugašeno svetlo! Čak su i maniri i žargon dece rođene u postapokaliptičnoj pustari identični sa manirima i žargonom dece rođene u današnjem svetu. 

 

A prosto ne može da bude svejedno da li si prvih 15 godina života tumarao po ruševinama u očajničkoj potrazi za konzervom hrane, ili opušteno blejao na TikToku sa drugarima. Ne sme da bude isto, ne dam! Tako stvari postavljaju samo lenji govnari koji nimalo ne cene žanr u kom rade.

 

Edited by Weenie Pooh
  • +1 1
Link to comment
36 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Bezbroj primera iz stvarnog sveta gde postoji kontinuitet, relativno stabilna ljudska civilizacija koja vekovima i vekovima gradi kulturni sadržaj, sve sloj po sloj ređa.

 

Kad bi se desilo neki ozbiljan prekid, nalik na ove koje nam neumorno simuliraju apokaliptične serije i filmovi, sledeća generacija bi morala da krene ispočetka, da formira svoj novi majndset ne u automatskom produženju pređašnjeg sveta, nego u pokušajima da ga li trapavo rekonstruiše ili da mu radikalno kontrira.

 

 

 

Indijanci koji ne 20 godina, već hiljadama godina nisu imali kontakt s drugim kulturama su "padali" na staklene perle, šešire i šta ti ja znam kad su došli Evropljani, praktično sve što su videli novo im je bilo zanimljvo, iako je bilo radikalno drugačije itd. Tim pre što su likovi iz serije ipak imali neku ograničenu izloženost kroz stare magazine, knjige, plakate i sve one starije od 40-50 koji su im isto to mogli ispričati. Meni jrealno bio veći wtf kad je krenula da čupa Fatality-je koji na dvojci nisu bili nimalo naivni :fantom:

  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, Time Crisis said:

 

. Meni jrealno bio veći wtf kad je krenula da čupa Fatality-je koji na dvojci nisu bili nimalo naivni :fantom:

Pomislio isto :D

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, Time Crisis said:

Indijanci koji ne 20 godina, već hiljadama godina nisu imali kontakt s drugim kulturama su "padali" na staklene perle, šešire i šta ti ja znam kad su došli Evropljani, praktično sve što su videli novo im je bilo zanimljvo, iako je bilo radikalno drugačije itd. Tim pre što su likovi iz serije ipak imali neku ograničenu izloženost kroz stare magazine, knjige, plakate i sve one starije od 40-50 koji su im isto to mogli ispričati. Meni jrealno bio veći wtf kad je krenula da čupa Fatality-je koji na dvojci nisu bili nimalo naivni :fantom:

 

Ne kapiram šta sad tvrdiš, pošto zvuči kao da se slažeš sa mnom. Trebalo bi da odaju utisak novog sveta u kome žive, a ne da nostalgišu oko starog u kom nikad nisu ni živele. Novi je mnogo primalniji, uzbudljiviji, i zahtevniji; eskapističke igrice ne bi imale isti appeal kao što su imale u našem svetu, apsurdno je da bi se iko njima uopšte i bavio.

 

To sa MK2 je čak i moglo OK da se izvuče, da nisu scenaristi retardirani:

 

1) Inicijalno ona scena u kojoj Ellie serenda o Mileni i njenom fatalitiju zvuči apsurdno, em što je igra iz 1993 em što je nama deci bila zanimljiva jer smo - za razliku od nje - živeli u deficitu čudovišta koja bi da ti odgrizu lice.

2) Posle nam se pokazuje kako je MK2 celo veče igrala sa drugaricom, pa stoga nije neobično da joj se to urezalo u pamćenje imajući u vidu da su ih zombiji izujedali nedugo potom. (Glupavo je da su joj asocijacije na to veče radosne, ali nema veze, bar imamo objašnjenje. Sve bi bilo na mestu.)

3) Eee, ali ne može, nije dovoljno retardirano! U istoj epizodi vidimo da je Ellie nekako znala MK2 i pre te fatalne večeri u mallu, čak imala poster na zidu sobe :isuse: Znači ipak joj nije ostalo u pamćenju zbog pogibije najbolje prijateljice, nego onako bezveze, dečije, igrala je negde nekad ranije. 

 

 

Edited by Weenie Pooh
Link to comment
18 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Ne kapiram šta sad tvrdiš, pošto zvuči kao da se slažeš sa mnom. Trebalo bi da odaju utisak novog sveta u kome žive, a ne da nostalgišu oko starog u kom nikad nisu ni živele. Novi je mnogo primalniji, uzbudljiviji, i zahtevniji; eskapističke igrice ne bi imale isti appeal kao što su imale u našem svetu, apsurdno je da bi se iko njima uopšte i bavio.

 

 

Zašto uopšte mora da bude nostalgija? Uostalom kroz čitavu igru (i seriju) Eli čita stripove, kakvu oni vrednost imaju? Ispada da moraš biti rođen u džungli da bi čitao Knjigu o džungli :)

Link to comment
14 minutes ago, Time Crisis said:

Zašto uopšte mora da bude nostalgija? Uostalom kroz čitavu igru (i seriju) Eli čita stripove, kakvu oni vrednost imaju? Ispada da moraš biti rođen u džungli da bi čitao Knjigu o džungli :)

 

Ne, samo moraš biti rođen u svetu u kom se nije desila apokalipsa, gljive nisu izjele 8 milijardi ljudi, neće ljudi da te izbodu u nadi da imaš nešto za jelo kod sebe, itd, itd, itd.

 

Stripovi i igre, posebno akcione i nasilne, su vrsta eskapizma popularna u ovom stabilnom dosadnom svetu. To jednostavno ne bi imalo isti appeal u tom novom, strašnom, uzbudljivom svet u kom je Ellie provela čitav život.

 

Nostalgični eskapizam bi mogao da prođe kad se uspostavi neka stabilnost, kao u onom komunističkom zimskom selu - ono kao sednu pa gledaju neki film od pre 50 godina, pa se dive kako su svi na ekranu siti i čisti i zdravi. Ili fantazijski da uzmu da čitaju Tolkina ili Kiplinga ili Roberta Hauarda, nešto potpuno ortogonalno u odnosu na njihovu realnost.

 

Ali agresivni i hororifični eskapizam - ono kad ti je mnogo kul što je čudovište nekom odgrizlo glavu, iako to možeš da vidiš IRL čim proviriš kroz prozor - to veze s mozgom nema. To samo ilustruje lenjost i nesposobnost autora serije.

 

Ukratko, zombi apokalipsa treba da izbaci likove iz ležišta, da nam deluju iščašeno, blago do umereno poremećeno, posebno deca rođena i odrasla u tom svetu teške egzistencijalne ugroženosti i vrlo realnog horora iza svakog ugla. To LOU jednostavno ne radi. Vidi se u gotovo svakoj sceni sa malom Ellie da je rođena i odrasla u ovom našem svetu.

 

Edited by Weenie Pooh
  • +1 1
Link to comment
23 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Ne, samo moraš biti rođen u svetu u kom se nije desila apokalipsa, gljive nisu izjele 8 milijardi ljudi, neće ljudi da te izbodu u nadi da imaš nešto za jelo kod sebe, itd, itd, itd.

 

Stripovi i igre, posebno akcione i nasilne, su vrsta eskapizma popularna u ovom stabilnom dosadnom svetu. To jednostavno ne bi imalo isti appeal u tom novom, strašnom, uzbudljivom svet u kom je Ellie provela čitav život.

 

 

 

Ona je zapravo ceo život provela u Quarantine Zone-u i u to u nekoj vrsti vojne škole/sirotišta. I u igri i u seriji je po prvi put u životu van granica zone. To teško može da se nove 'uzbudljivi' svet i zapravo je upravo suprotno

  • +1 1
Link to comment

Brt, već u prvoj epizodi vidimo kako u tom QZ rutinski ubijaju decu pa leševe bacaju na lomaču, a na javna vešanja niko ne obraća previše pažnje. Plus onu ženu što je htela da kupi akumulator prodavci otimaju i razmišljaju da li da je ubiju ili da je puste, pa ih onda pobije random granata tokom policijske racije u komšiluku, a riba popije kundak u glavu i nikom ništa, ide kući najnormalnije, samo razmišlja kako da sakrije modricu od muža da ne bi slučajno ispizdeo pa krenuo u totalnu osvetu. 

 

Ceniš da je to detetu bio dosadan, miran svet, pa je uzbuđenja tražila u stripovima i igricama? 

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

Sličan primer ovome što Vini govori je serija Stotina. Počinje tako što se desila globalna nuklearna apokalipsa koja je uništila planetu. Preživeli su malobrojni koji su boravili na svemirskoj stanici u orbiti. Tokom  sledećih stotinjak godina uspeli su da koliko toliko održe nivo populacije, da izrode nekoliko generacija, ali onda je starost stanice učinila da nema dovoljno kiseonika za sve, Tada počinje radnja serije, tako što mudro rukovodstvo odluči da na Zemlju pošalje 100 tinejdžera. Svi odreda tinejdžeri su po stavu prema životu, drugima i roditeljima kao da su ovog trenutka iskočili sa instagrama i tik-toka, imaju na skučenoj stanici svoje sobe, oblepljene posterima :lolol:, svi su odreda nadrkani i naravno obučeni očešljani u trendu i slušaju cool muziku.

Prvo što urade kad su sleteli na Zemlju, je da počnu da partijaju uz super modernu muziku, kao da su na spring brejku, odnekuda se pojavljuje i piće i  neka drogica.

Dok sam gledala tu prvu epizodu postavila sam sebi nekoliko pitanja

1. u tako skučenom envajromentu ko je dozvolio da se ljudi nekontrolisano razmnožavaju pa imamo 100 dece približnog uzrasta

2. šta svi ti ljudi jedu i piju

3. kad su u takvom okruženju deca stigla da budu dokona, a onda sledstveno tome nadrkana i da im je sve bzvzzzz

 

Sve ovo je bilo dovoljno da posle 2 epizode odustanem od redovnog praćenja. Tu i tamo bacim pogled na poneku epizodu, pa vidim da je poslednja sezona izmeštena na neku drugu planetu i da je malo porađeno na scenariju.

  • Haha 3
Link to comment

najbolji drugar bio dole na tim karaulama, mogao je poginuti barem 20 puta. a 2002 uzeo kod mene da igra gta vice city. čovek celu noć u transu jer igra igricu u kojoj možeš da voziš kola i gaziš krimose i pucaš u koga hoćeš, pa te juri milicija helikopterima i tenkovima. za njega su video igrice bile arkanoid, galaga i space invaders iz luna parka sa kraja 80s i početka 90s i kad je video ovo u 3d sa fabulom i cinematics nije mogao da se opasulji. on je tad imao 24-25 godina, a ovde se iščuđavavamo što dete od 12-13 godina uživa jer igra vide igricu prvi put u životu. jer kao živi u adosadnom nasilnom svetu u kojem postoje i čudovišta.

dungeon master detektuje meta igrače, part 146 :lolol:

 

 

 

 

  • +1 4
  • Hvala 3
Link to comment

Onomad se dokopao na jedan vikend Gejmboja, neke ljute devedeset i neke. Pre toga video to sokoćalobibtada aktuelne konzole, sege, ps itd. samo na slikama i satelitskim kanalima koje su lrale lokalne televizije. Završio sa oteklim palčevima i pocrnelim jagodicama od boje što sam ogulio sa tastera:laugh: Lepo reče Ajs, igrao sam Soni, mesto da jurim pičke. Važi i dan danas.:cool:

Edited by Zabalujev
  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment
3 hours ago, Zabalujev said:

neke ljute devedeset i neke.

mi smo tad bili tinejdžeri koji odrastaju unutar QZ. Ako se postapokalipska definiše kao totalni ili skoro totalni diskontinuitet sa prethodnim načinom života, mi smo se u to mogli podvesti u nekoj meri. i živeli smo u veoma zanimljivom svetu, ako nasilje računamo pod zanimljivost. a bili smo brat bratu 30 puta nadrkaniji od današnjih tik tok klinaca koji nemaju šta da rade pametnije u životu osim da beskarno glumataju klinačku nadrkanost.

 

ova mala u seriji uopšte i nije neki namćor. Pedrov lik je tu nadrkana strana koja izbegava bliskost i emotivnu povezanost. On bi da nju posmatra kao cargo, ali ne može protiv sebe. Ono pismo koje mu je ostavio pokojni Swanson ga je razbilo i načelo. Nije uspeo da sačuva Tess, ali će da sačuva malu.

A mala je ta koja stalno traži emotivni kontakt. On i dalje pokušava da drži distancu da bi je zaštitio i nju, ali i sebe. Ona je već izgubila jednog ćaleta, ako izgubi još jednog to će je skroz sjebati. A i on je već izgubio jednu ćerku, ne sme izgubiti još jednu. To joj je i rekao u onom selu u Wyomingu kad je hteo da se rastanu i da je umesto njega brat vodi u Colorado, ali ujutro je ipak došao i sačekao ih u štali. Ne može protiv sebe.

Hound Clegane i Arya Stark. Natalie Portman i Jean Reno u Profesionalcu. Taj neki Raduljica, samo mi je ovo lepše napisano i bolje odglumljeno.

  • +1 4
Link to comment

Odgledao sad 7. i 8. Sedma bezveze, citava epizoda od njene sobe do trznog centra, niti je pretjerano zanimljivo kako je ujedena, niti se nesto bitno desilo s tim ujedom, imajuci u vidu njen imunitet. Mogao sam da je ne pogledam. Glupi su ti posteri i kasete u njenoj sobi samo iz razloga sve je nesto A-ha, mortal combat 2 i sl. stvari koje sigurno nije ona. niti njena generacija skupljala. Dakle, lijepili su po zidovima bilo sta sto nasli, bez ukusa i razumijevanja? Glupo.

 

Osma je pak sasvim ok, nemam zamjerki do toga da ne jedu nista. Ja sam imao napade gladi dok sam pogledao 2 epizode a oni cuda cine danima izmrcvareni, iskrvavljeni, gladni. Razumijem da se mozda to izvelo kako bi se napravila jasna granica izmedju njih i kanibala, ali nakon svega, kad se nadjose i krecu da ljumaju dalje od odmaralista, ne ponesu jelena jbt. Pa ponesi ga da gledaocima bude lakse.

Link to comment
1 hour ago, kipo said:

 ne ponesu jelena jbt. Pa ponesi ga da gledaocima bude lakse.

 

Kako da ga nose kad su im ubili konja, jedino da su ostali tamo da ga tranžiraju

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...