Jump to content
IGNORED

Kolaps elektroenergetskog sistema?


James Marshall

Recommended Posts

13 minutes ago, Moonwalker said:

Veceras na N1, kod Danice Vucenic, profesor Rajakovic, katedra za EES, ETF

 

Na osnovnim studijama drzao je Analizu rada EES I, a na postdiplomskim Optimizaciju rada EES i Eksploataciju EES.

 

https://youtu.be/wBpxyAyq3ng

 

kaze covek da uopste nije lak zadatak dovesti to toga da ne radi ni jedan blok u tent 1. 

  • +1 1
  • Haha 6
Link to comment
12 minutes ago, nenad said:

 

kaze covek da uopste nije lak zadatak dovesti to toga da ne radi ni jedan blok u tent 1. 

 

Dobro on ima taj stil da implicitno kaze sta misli. Zna dosta, ali zna i da pliva. 
 

Pa realno u pravu je.  Elem verovatno ga salju da spusti tenziju. 
 

U pravu je za ovo, prvo mora da srede trenutno stanje koliko je moguce. Po meni da startuju A2 na mrezu da ljudi u Obrenovcu dobiju grejanje. I usput vide ovo sa deponijom i kvalitetom uglja. 

 

Za sve agregate u elektrani A je radjena revitalizacija i kapitalni remont od strane Alstoma sukcesivno od 2000. pa na ovamo. Koga ne mrzi, kad za koji, neka trazi na Guglu. Njihovo tehnicko stanje nije uzrok ovoga.

 

Deponije se planiraju kao i akumulacija. I sezonska je stvar.

 

 

Edited by Moonwalker
  • +1 1
Link to comment

Devetka-Krup.jpg

 

Zamena teza obaska sa sve bacanjem prasine u oci: svi se ubise od brojanja megavata, gigavata, ispadanja blokova, kapitalnih remonta....

Problem TENT-a je na kopu/kopovima, ali se niko nece da seti da pomene krsenja mehanizacije, od koje su neki komadi teski i vise od 3,000 tona i visoki preko 100 metara, sa kojima sve manje ima ko da rukuje, jos manje ih odrzava.

Sa sve zaboravljenom havarijom Krupove Devetketm, neke tamo 2005. dok je kapitalni remont stizao kapitalni remont...

Ne dao bog da neka od ovih naprava, a izandjale su onoliko, cini mi se da je (jos) jedna polovna nabavljena 2011...

  • +1 2
Link to comment

@gsb
 

U taj deo ne bih ulazila jer tu mozda ima drugih stvari. On govori uopsteno o obnovljivim izvorima bez ulaska u vlasnicku pricu i sve sto ide uz to.
 

Realno je da se u tom smislu ne moze biti skroz osim sveta tj osim Evrope, fizicki smo tu, ni vece drzave, a kamoli ove male balkanske, ali i oni moraju da ukapiraju da ne mogu svi istim tempom, cak i da neko pokloni novac i kaze ajde od sutra pravi.

 

Kapacitet da se nesto napravi su i ljudi, koji cak ako i nisu eksperti imaju volju da nauce i rade kako treba. Neki poslovi ne mogu da se rade napola.

 

Ako ce i da se radi restrukturiranje to mora da rade mnogo odgovorniji ljudi i pametniji i sa zdravim patriotizmom. Ne ovim manifestacionim sto nas prati preko trideset godina. Nazalost.
 

 

Edited by Moonwalker
  • +1 5
Link to comment
16 hours ago, mlatko said:

Koja dva zahteva? Nisam (dovoljno dobro) ispratio.

Sad me kopka šta je uslov one niske cene gasa koju je izboksovao kod Putina... Bojim se da će nas proleće iznenaditi svojom turbolentnošću

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk
 

Kreni promeni je tražio da se povuče zakon o eksproprijaciji i referendumu ,kako ne bi ponovo okupirali puteve i raskrsnice

Ovaj se pomilovao i povukao zakone , dao ih na ponovno razmatranje 

  • +1 1
Link to comment
14 hours ago, namenski said:

Nije bila (tolika) zvrcka ni za koga ko je radio postepeno, kako je red i po redu: Srbija je upala u Crnu Rupu '90-ih, skoro nenadoknadivo zakasnjenje.

A filteri su samo slag na tortu, zavrsna faza procesa postepene modernizacije TE na ugalj, uvodjenja novih tehnologija, usavrsavanja koje je bez prestanka teklo do pre 10-ak godina dok nije preseceno opstom pomamom bogatih za alternativama koje nisu bas skroz alternative, ali 'ajde...

Sto se bolda tice, na delu je da prostis :), ali ja bolji izraz nemam - izdrkavanje.

I to globalno: posto je zagadio ceo svet, Planetu, najrazvijeniji deo sveta je poceo da ispostavlja racun za to svima, sirotinji posebno.

Da te podsetim: samo SAD su dugo, do nedavno, odbijale da pristupe nekim od najznacajnijih pokusaja regulative u toj oblasti.

Sada smo dosli u situaciju, Srbija takodje, da nam se namecu alternative koje su em tehnoloski zahtevne, em skupe, em monopol tih istih najrazvijenijih od kojih ih treba kupiti: sto je najgore, da bi se proizvele neke od najvaznijih komponenti tih alternativa, raubovace se prirodni resursi upravo tih siromasnih i to u obliku sirovina, uostalom pogledaj pod litijum :), da ne pominjem razne kevlare i ostale modernetm materijale.

S druge strane, Srbija i njen ugalj na stranu, zivo me zanima ko i kako ocekuje da se jedna Indija odrekne prednosti zemlje koja raspolaze sa 1/4 svetskih (poznatih) rezervi uglja i bez rezerve se prikloni zahtevima poput gasenja TE na ugalj.

Sve u svemu, zahtev za gasenje srpskih TE na ugalj je bacanje u energetsku zavisnost koja je danas nedopustiva: svet se poprilicno zaostrava, da ne pominjem ekonomske efekte manjka elektricne energije i potrebe da je se uvozi skinutih gaca sa sve mogucnoscu da te ucenjuje i kusu i repato.

Naravno, daleko od toga da pravdam srpske vlastodrzce bilo kog usmerenja: energetika je sistemski zasrana, vucic i SNS su samo onako bizgovski dokrajcili srpski energetski sektor koji je i inace bio poprilicno nacet.

Ne kažem ja da nije izdrkavanje nego da mi potpisujemo jedno, krećemo da radimo drugo, onda prekidamo to jer smo potpisali prvo, onda nastavljamo jer nemamo drugo... Rekao bih loša politika, kad bi uopšte bila politika.

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Hermetico said:

Ne kažem ja da nije izdrkavanje nego da mi potpisujemo jedno, krećemo da radimo drugo, onda prekidamo to jer smo potpisali prvo, onda nastavljamo jer nemamo drugo... Rekao bih loša politika, kad bi uopšte bila politika.

Naravno.

I seci usi, krpi dupe, ponekad je po nuzdi politika, kada se drugacije ne moze...

Samo, i to treba znati, ali avaj... :cry:

 

Ovo danas se najlakse da podvesti pod sminkanje mrtvaca, problem je sto kada ga oni nasminkaju ispadne :puke:

Jocic-EPS.jpg

Edited by namenski
  • +1 1
Link to comment

sad gledam ovaj tvit

 

a nigde se ne pise da su napravljeni tenderi za uvoz struje. kako uvoze ? direktnom pogodbom ?

ne verujem da skidaju sa mreze bez ugovora (ta struja je najskuplja i moze da se koristi samo ako imas havariju + koliko kapiram se placaju kazne/penali ako to radis a nemas havariju)

 

 

 

Edited by cedo
Link to comment
22 minutes ago, cedo said:

sad gledam ovaj tvit

 

a nigde se ne pise da su napravljeni tenderi za uvoz struje. kako uvoze ? direktnom pogodbom ?

ne verujem da skidaju sa mreze bez ugovora (ta struja je najskuplja i moze da se koristi samo ako imas havariju + koliko kapiram se placaju kazne/penali ako to radis a nemas havariju)

 

 

 

Iz RS uvoze ,burazerski

Link to comment
On 14.12.2021. at 8:59, gospa buba said:

sa struchnjakom moze struchnjak da pricha, a publika da ima pitanje
 

E ovo bubo. To sam provalio kod ćaleta on sve te ljude kapira preko struke i ko je napravio firmu i ko nije, to mu nikad nije kriterijum nego ovaj zna a ovaj je budala. U suštini tako i ja kad se priča o umetnicima, a i kad sam došao da radim u školi nisam razumeo što nas ovi što rade po 10-20 godina izbegavaju mislio da su nadobudni. Posle 6 godina, kapiram da mi što se posla tiče tad nismo imali o čemu da pričamo, bukvalno. A sad možemo i o razlikama i o sličnostima i sve to ima smisla. da da

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...