Jump to content
IGNORED

Kolaps elektroenergetskog sistema?


James Marshall

Recommended Posts

Ćale kaže da je to sa smanjenjem emisije gasova iz termoelektrana prilična zvrčka za male države. On je bio u Francuskoj da pregovara o tome u ime EPSa. Sami filteri nisu skupi, ali ne možeš da kupiš samo filtere nego i zamenu remont obuku nemam pojma šta sve, neki paket koji nije baš priuštiv siromašnijim državama.

 

Kao i covid, emisija gasova se rešava nacionalno, a morala bi globalno. A nama je inače uslov za pristupanje EU da ugasimo termoelektrane, to smo možda čak i potpisali pa zato to s Kinezima i gradnjom ide tako šizofreno. Tako nekako sam ja shvatio.

Edited by Hermetico
Link to comment

Proradio je Energy Flux opet. Vratili su deo kapaciteta termoelektrana na mrežu, trenutna proizvodnja je 2 GW. Posle ispada uglavnom je bila 1-1,2 GW. Tokom ranijih meseci išla je uglavnom između 2,5 i 3 GW.

Edited by vememah
Link to comment
25 minutes ago, Lezilebovich said:

Sami rudari su terani da povećaju što više proizvodnju uglja potrebog za proizvodnju struje koju bi EPS sada prodao u regionu po znatno višoj ceni.

 

Baš i ne vidim da smo se pretrgli od izvoza tokom decembra. Gotovo sve vreme je uvoz bio veći od izvoza. Jedino ako smo uspevali da kupujemo jeftino, a prodajemo skupo. Ovo je ceo tok decembra dosad, vrednosti iznad nule su izvoz, a ispod nule uvoz. Boje predstavljaju različite zemlje.

 

IJcDYVw.png

https://ems.energyflux.rs/#/flux

Edited by vememah
Link to comment
Quote

Grčić: Odgovornost za kvar je na meni, utvrdićemo ko je kriv

Direktor EPS-a poručio da ima dovoljno električne energije za sve građane, te da restrikcije uopšte nisu razmatrane ni u jednom momentu

Vršilac dužnosti direktora Elektroprivrede Srbije Milorad Grčić izjavio je da je cilj da svi blokovi u obrenovačkim termoelektranama za vikend budu na mreži i dodao da je siguran da će to biti ostvareno.

„Odgovornost za kvar je isključivo na meni, a ko je kriv, ko je napravio propust utvrdićemo u najkraćem mogućem roku. Prioritet je da sve blokove vratimo na mrežu”, rekao je Grčić za Pink.

Podsetio je da u nedelju Obrenovac nije imao ni vodu, ni grejanje što je, dodao je, bio strašan problem.

„Voda je vraćena u toku noći, a naredne noći je vraćeno i grejanje, onog momenta kada smo uspeli da podignemo i vratimo na mrežu blokove A1 i A2”, rekao je Grčić i dodao da su to najstariji blokovi, stari 50 godina.

Grčić je rekao da je na termoelektrani Nikola Tesla B vraćen na mrežu najpre Blok B2.

„Kada smo na njemu uspeli da podignemo snagu, krenuli smo da vraćamo Blok B1 tako da je sinoć, posle sednice Vlade Srbije, otprilike u tom terminu, taj blok vraćen na mrežu i u toku noći je i njemu podignuta snaga”, rekao je Grčić, preneo je Tanjug.

Naveo je da je tokom prethodne noći prioritet bio Blok A3 na termoelektrani „Nikola Tesla A” u Obrenovcu, te istakao da je taj blok jutros oko šest sati vraćen na mrežu.

„U Kostolcu smo imali u isto vreme kvar koji se inače dešava povremeno na blokovima. Taj kvar je otklonjen i blok je vraćen na mrežu jutros oko pola šest”, rekao je Grčić.

Istakao je da TENT B danas radi ceo, da se na TENT-u A stabilizuje rad bloka A3, te da je sledeći prioritet blok A4.

„Imamo još tri bloka - A4, A5 i A6”, dodao je Grčić.

Rekao je da će biti zadovoljan tek kada svi blokovi budu na mreži.

„Zadali smo sebi cilj da za vikend moraju svi da budu na mreži. Ljudi rade bukvalno i dan i noć, u tri smene se radi. Daju sve od sebe i sigurni smo da ćemo za vikend imati sve blokove na mreži”, podvukao je Grčić i poručio da ima dovoljne količine električne energije za sve građane, te da restrikcije uopšte nisu razmatrane ni u jednom momentu.      

https://www.politika.rs/sr/clanak/494501/Grcic-Odgovornost-za-kvar-je-na-meni-utvrdicemo-ko-je-kriv

Edited by vememah
  • Haha 3
Link to comment

Pa što bi se bilo ko pretrgao od uvoza nešeg glinenog uglja, nisu ni drugi tolike vjeverice, možda ih zajebeš s jednom isporukom, sa drugom nećeš, neće ljudi sebi da sjebavaju postrojenja zbog srpske pokvarenosti. 

Link to comment

Teza je da je ugalj loše i na brzinu kopan radi zarade zbog većeg izvoza struje.

 

Vučićeva izjava od 11.12, dan pre ispada:

Quote

„Mi smo juče prodali struju za 499 evra po megavat satu, to je skoro 10 puta više od cene koštanja“, naglasio je on. Kako je kazao, nama je važno da Kostolac krene što pre, jer bismo time mogli da na dnevnom nivou zarađujemo milione evra i tako budemo ubedljivo najjači u regionu.

https://rs-lat.sputniknews.com/20211211/vucic-zemlje-ce-nestajati-problem-je-u-celoj-evropi-1132401313.html

 

Quote

Vučić je rekao da smo juče prodali manju količinu struje jednoj zemlji u regionu koja je platila to po ceni od 499 evra za megavat sat, dok je nas to koštalo 52 evra.
Istakao je da Crna Gora, Albanija, Severna Makedonija kupuju dnevno na dnevnom nivou struju po ceni od 350 do 400 evra za megavat. Kupuju dnevno 50 do 60 odsto potrebe po takvim cenama, dodao je Vučić...

https://www.mod.gov.rs/lat/18140/vucic-srbija-nastavlja-da-razvija-i-dodatno-snazi-svoje-vojne-kapacitete-18140

Edited by vememah
Link to comment
Quote

Četiri direktora u JP "Elektroprivreda Srbije", od kojih su dvojica izvršni, danas će biti smenjena zbog sumnje da su direktno odgovorni za havariju na elektro-energetskom sistemu, potvrđeno je za Euronews Srbija u EPS.

Među njima je izvršni direktor za tehničke poslove proizvodnje energije, Savo Bezmarević, kao i Dejan Jeftić, zvršni direktor za proizvodnju uglja. Na spisku je direktori proizvodnje u RB Kolubara i TENT, Milan Mišković i Goran Lukić.

https://www.euronews.rs/srbija/drustvo/29224/smena-cetiri-direktora-u-eps/vest

Link to comment
1 hour ago, vememah said:
Quote

Zadali smo sebi cilj da za vikend moraju svi da budu na mreži.

 

Računam da bi manja šteta bila fino se dogovoriti sa ovim trogloditima da sjede kod kuće i ništa ne diraju, isplatiti im po par miliona evra ili koliko već ukradu godišnje, a dovesti ozbiljne ljude da vode ozbiljne poslove.

Link to comment

možda je već učitano negde. sada nađoh

 

betonske bandere

 

inače, kod mene u selu, posle 9 meseci od pisanja zahteva i odlaska u ED lazarevac došle su drvoseče i isekle stabla u trasi koja napaja moju kuću. samo su isekli, ostalo je na meni da raščistim. nisam gledao da li su išli dalje, ako nisu, jedan već nagnut stub je verovatno pao.u dopisu sam signalizirao i veliku nakrivljenost jednog betoskog stuba sa 10 kV vodom. lokalac mi je javio da 30 sati nije bilo struje onog dana i noći. nadam se da u zamrzivaču nije pomor. idem sutra u obilazak.

Link to comment

Ko je jos sumnjao, evo i jos malo dokaza:

Wood is strong but flexible, while concrete is more rigid. In high winds, wooden poles will flex and bend, while concrete is more likely to crack. Wooden poles are cheaper to produce than concrete. Wood poles are generally more adaptable and versatile.

 

 

What are the advantages of concrete pole over wood pole?
 
 
Reinforced concrete poles don't withstand operating conditions in watered and saline soils - their service life is reduced to 3-7 years. Wooden poles, impregnated with antiseptic CAA - durable and extremely resistant to any weather conditions and environment, they don't rot and don't get wet.
Link to comment
6 hours ago, Hermetico said:

Ćale kaže da je to sa smanjenjem emisije gasova iz termoelektrana prilična zvrčka za male države. On je bio u Francuskoj da pregovara o tome u ime EPSa. Sami filteri nisu skupi, ali ne možeš da kupiš samo filtere nego i zamenu remont obuku nemam pojma šta sve, neki paket koji nije baš priuštiv siromašnijim državama.

 

Kao i covid, emisija gasova se rešava nacionalno, a morala bi globalno. A nama je inače uslov za pristupanje EU da ugasimo termoelektrane, to smo možda čak i potpisali pa zato to s Kinezima i gradnjom ide tako šizofreno. Tako nekako sam ja shvatio.

Nije bila (tolika) zvrcka ni za koga ko je radio postepeno, kako je red i po redu: Srbija je upala u Crnu Rupu '90-ih, skoro nenadoknadivo zakasnjenje.

A filteri su samo slag na tortu, zavrsna faza procesa postepene modernizacije TE na ugalj, uvodjenja novih tehnologija, usavrsavanja koje je bez prestanka teklo do pre 10-ak godina dok nije preseceno opstom pomamom bogatih za alternativama koje nisu bas skroz alternative, ali 'ajde...

Sto se bolda tice, na delu je da prostis :), ali ja bolji izraz nemam - izdrkavanje.

I to globalno: posto je zagadio ceo svet, Planetu, najrazvijeniji deo sveta je poceo da ispostavlja racun za to svima, sirotinji posebno.

Da te podsetim: samo SAD su dugo, do nedavno, odbijale da pristupe nekim od najznacajnijih pokusaja regulative u toj oblasti.

Sada smo dosli u situaciju, Srbija takodje, da nam se namecu alternative koje su em tehnoloski zahtevne, em skupe, em monopol tih istih najrazvijenijih od kojih ih treba kupiti: sto je najgore, da bi se proizvele neke od najvaznijih komponenti tih alternativa, raubovace se prirodni resursi upravo tih siromasnih i to u obliku sirovina, uostalom pogledaj pod litijum :), da ne pominjem razne kevlare i ostale modernetm materijale.

S druge strane, Srbija i njen ugalj na stranu, zivo me zanima ko i kako ocekuje da se jedna Indija odrekne prednosti zemlje koja raspolaze sa 1/4 svetskih (poznatih) rezervi uglja i bez rezerve se prikloni zahtevima poput gasenja TE na ugalj.

Sve u svemu, zahtev za gasenje srpskih TE na ugalj je bacanje u energetsku zavisnost koja je danas nedopustiva: svet se poprilicno zaostrava, da ne pominjem ekonomske efekte manjka elektricne energije i potrebe da je se uvozi skinutih gaca sa sve mogucnoscu da te ucenjuje i kusu i repato.

Naravno, daleko od toga da pravdam srpske vlastodrzce bilo kog usmerenja: energetika je sistemski zasrana, vucic i SNS su samo onako bizgovski dokrajcili srpski energetski sektor koji je i inace bio poprilicno nacet.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...