Jump to content
IGNORED

Планета Дина (2021)


Duhovnost, ljubav i med

Recommended Posts

Kaladance su obučavali Dnnkan Ajdaho, najbolji mačevalac u poznatom Univerzumu i Gurni Halek Zato su postali ozbiljna vojna slia, a ne zbog uslova života na Kaladanu.

Meni je to jedna od stvari koja se mi se nije uklopila svidela kod originalnog Herbertovog dela - što su gori uslovi za život na nekoj planeti, to su bolji i svirepiji ratnici koji sa te planete dolaze. Meni to izgleda malo presimplifikovano.

Link to comment

Dina (romani) ima naravno mnogo motiva koji se preplicu. Jedan su ekologija i evolucija (surovi Fremeni na Arakisu i Sardukari na Salusa Sekundusu o kojima pricate), drugi je manipulacija, pre svega religijska ali ne samo ona. Lincova dina je potpuno iskljucila religijsku manipulaciju iz price (Pol jeste bogomdan fremenski Mesija), Vilnev je dao mali naklon kada pominje da je na Arakisu sve spremno (missionaria protectiva, verovatno ce toga jos biti u 2. delu). 

 

Ono sto medjutim nijedan film ne pominje jer kratka crtica iz knjige, kada idu u inspekciju vadjenja zacina. U oba filma je spasavanje "rudara" prikazan kao herojski cin Leta, a u knjizi (ako se dobro secam), na kritiku (Tufir, Gurni?) kako je rizikovao Polov zivot, Leto ladno odgovara u fazonu: opterecenje je bilo dobrano u granicama letelice, kako mozes da pomislis da bih ikad rizikovao ovakve putnike (misleci na Pola). Vrlo sracunata manipulacija, nema crno-belih branioca morala, iako je Leto i najblizi tome (mozda i Irulan posle).

Link to comment

Ako se dobro sećam knjige, ne bih s složio da je to vrlo sračunata manipulacija od strane Leta. On se svakako ne bi odlučio na spasavanje članova žetelice da  je to ugrozilo na neki način njegov i Polov život ( a jeste na neki način, jer nisu znali kakava je posada harvestera i ima li harkonenskih špijuna među njima). Spasenu posadu su činili prikriveni članovi Fremena koji su prepoznali Lieta u letelici. Opet, u filmovima nije pokazano da su trojica članova posade harvestera za koje nije bilo mesta u topterima odlučila da pešaka pobegnu s lica mesta. U Vilneovom filmu je to zaobiđeno tako što Letov ornitoptepter ima veću nosivost nego pratnja.

Ja taj odlomak u filmu tumačim kao prekretnicu gde Liet stiče simpatije prema Vojvodi, i zametak kasnije odluke da pomogne Polu i Džesiki. U knjizi je taj odlomak poslužio još da se prikaže kako su Fremeni duboko infilitrirani u operacije oko začina koje vode velike kuće, i daje se naznaka da je Liet nešto više od planetarnog ekologa i arbitra promene.

Link to comment

Ok slazem se kad tako pogledas sta sam napisao, oportunizam onda pre manipulacija. Htedoh samo reci da oba filma (i prequeli) Leta prikazuju kao moralnu gromadu i branitelja pravde i istine, a meni se uvek dopadalo bas zbog te recenice, da ga posmatram kao nekog ko je malo vise proracunat. Ali da u pravu si, malo je preteska moja kvalifikacija. 

Link to comment

Ono što bih nazvao sračunatom manipulacijom, tj.populizmom, bio je predlog Gurni Haleka da se bonus za onog ko prvi opazi znak crva koji se približava, podeli celokupnoj posadi žetelice. Nije ni Leto stopostotna moralna gromada, naravno, ali je prikazan kao vlastelin čija je želja da pridobije naklonost domorodačkog stanovništva kao jedan od mogućih izlaza iz klopke u koju je samosvesno uleteo. Nadao se da će sa Fremenima kao saveznicima uspeti da pobedi harkonenovsku zamku. Ali nije računao na masovnost i imperijalnu podršku Harkonenima.

Link to comment
3 hours ago, Filozof manijak said:

Meni je to jedna od stvari koja se mi se nije uklopila svidela kod originalnog Herbertovog dela - što su gori uslovi za život na nekoj planeti, to su bolji i svirepiji ratnici koji sa te planete dolaze. Meni to izgleda malo presimplifikovano.

 

Da, Herbert je pošto-poto hteo da environmental determinism bude osnova njegove spejs opere. Sardaukari su kao nenadjebivi ratnici, niko ne zna zašto, a velika tajna je da su uslovi za život na Salusi Sekundus sranje pa se zato rađaju/izrastaju optimalno zajebani. Sve dok se ne ispostavi, o tempora o mores, da su životni uslovi na Arakisu još gori, pa stoga Sardaukari ne mogu ni da prismrde Slobodnjacima...

 

Ali daleko od toga da je to jedina presimplifikovana stvar - BG eugenika i rasno sećanje, nabadanje noževima u sto prvom veku, itd.

Link to comment
4 hours ago, Chika Spale said:

Druze jesi li ti uopste citao knjigu? Pa jedan od dva pokretaca radnje (pored toga sto su Atreidi poceli da dobijaju na popularnosti medju ostalim kucama) je cinjenica da je Leto Atreid napravio armiju koja moze da parira carskim Sardaukarima (ne po velicini dakako, ali po sposobnostima). Da te podsetim, od ljudi sa Kaladana. Pitomi Vojvodjani, verovatno se naucili baratanju noza na silnim kobasicijadama i svinjokoljima.

Не баш тако, он је увео нову технологију у армију, нов револуционаран начин борбе, који још није ушао у масовну примену. У моменту преласка на Аракис, само је мањи део каладанске војске прошао ту обуку. 

 

4 hours ago, Filozof manijak said:
4 hours ago, Filozof manijak said:

Kaladance su obučavali Dnnkan Ajdaho, najbolji mačevalac u poznatom Univerzumu i Gurni Halek Zato su postali ozbiljna vojna slia, a ne zbog uslova života na Kaladanu.

Meni je to jedna od stvari koja se mi se nije uklopila svidela kod originalnog Herbertovog dela - što su gori uslovi za život na nekoj planeti, to su bolji i svirepiji ratnici koji sa te planete dolaze. Meni to izgleda malo presimplifikovano.

 

Не само услови на планети, него и терор који споља долази - ојачава локалце и гура их у фанатичну освету. И у нашој новијој историји имаш сличну прекретницу, када су се крајишници придружили партизанима,  а због незамисливог НДХ терора, то је била одлука која је од југо партизана начинила најјачу војску, способну за врло захтевне (па чак и војно немогуће) операције.  

  • Haha 2
Link to comment

Dobro za nabadanje je barem pruzio objasnjenje: valjda se zove Holcmanov efekt, laser i stit kad se dodirnu ispare i napadaca i napadnutog pa se zato borba prsa u prsa vratila u svemirske samuraje (rece moj sin kad je video Sardukare kad smo gledali film pre neki dan, nije jos citao).

Link to comment

u celom univerzumu se koriste Holzman štitovi koji sprečavaju projektilna oružja, ap se zato borba prsa u prsa u ponovo vratila dobrom starom hladnom oružju.

Osima na Arakisu gde korišćenje štitova privlači i razjaruje peščane crve, pa se ne koristi,

Link to comment
4 hours ago, Filozof manijak said:

Kaladance su obučavali Dnnkan Ajdaho, najbolji mačevalac u poznatom Univerzumu i Gurni Halek Zato su postali ozbiljna vojna slia, a ne zbog uslova života na Kaladanu.

Meni je to jedna od stvari koja se mi se nije uklopila svidela kod originalnog Herbertovog dela - što su gori uslovi za život na nekoj planeti, to su bolji i svirepiji ratnici koji sa te planete dolaze. Meni to izgleda malo presimplifikovano.

Eugenika

Link to comment
2 minutes ago, Filozof manijak said:

ne bih eugeniku mešao sa stečenim uslovnim refleksom usled ratovanja i vojne obuke. To se ne nasleđuje.

Eugenicari misli da te okolina tj okruzenje utice na tvoj genetski razvoj ... zato su po njima Afrosi dno

Link to comment
3 hours ago, Rowanoke said:

genetski razvoj ... 

Нисам скоро читао Хербертове књиге, има и читавих 10 година од последњег читања, али одлично се сећам да Слободњаци не задржавају своје особине, губе их већ у наредној генерацији, омекшавају како им се животни стандард побољшава, на крају серијала више не постоје у реалном животу - само у музејима. 

Link to comment

Вермахт је био најјача војна сила на европском полуострву, па није успео да уништи партизанске јединице, када су ове биле ојачане и подржане од становништва дубоко трауматизованог НДХ терором. Кључ Хербертове прве књиге је сличан: слободњаци трпе непрестани страх и терор, живе у збеговима, то их ојачава у највећу снагу у том историјском моменту. Касније, када Пол и Алија постану владајући слој универзума, а слободњаци почну да живе слично свим осталим људима у универзуму, у кућама, са довољно хране и воде, више нису оно што су били док су били изложени харконеновском терору.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...