Jump to content
IGNORED

Планета Дина (2021)


Duhovnost, ljubav i med

Recommended Posts

Ja bih zamenio uloge Bardemu i Momoi. Jeste da je razlika u godinama problem, ali mi je Momoina egzotika više bliska Stilgaru, a Bardenova tiha zajebanost Ajdahu.

Link to comment

Šta znam, mislim da to ne bi bilo tako dobro, kao što i sam kažeš Momoa bi bio premlad za Stilgara (a i suviše frajerski tip za tu ulogu), a Bardem previše mator za Dankan Ajdaha. Eventualno bi Bardem mogao biti Gurni Halek, ali je Brolin solidan tu sasvim (mada mi je Patrik Stjuart bolji, i to je jedna od ređih boljih pojava iz Linčove DIne, ali sam dosta subjektivan tu verovatno). Zaboravio sam da spomenem minijature Šarlote Rempling kao Časne Majke Mohiam, i to je mnogo, mnogo bolje nego u Linčovoj Dini. (pa i Liet Kynes, bez obzira na racial i gender switch).

 

Evo, izgleda da ima potvrda da će ipak biti drugog dela filma, obzirom da su već posle prvog vikenda prikazivanja zaradili 80% utrošenog budžeta:

 

 

Edited by Ayatollah
  • +1 1
Link to comment
17 hours ago, Ajant23 said:

 

Meni se upravo ovo dopalo u filmu zato što Vilnev takvim postupkom vrlo jednostavno demistifikuje prirodu štiva koje se politički i ideološki trsi da je mnogo vrednije nego što jeste. Naprosto, reditelj filma Prisoners ostaje na strani dece prosto i neusiljeno ogoljujući pompeznu nabeđenost starijih generacija, koje na silu uzdižu jedno osrednje delo.

 

On u tom pogledu ostaje reditelj koji je svoju postmodernost mahom tražio u sferama intelekta i obrazovanosti i kritiku daje prikriveno slikajući distopijsku prirodu naše sadašnjosti zasnovane ne na principima odnosa o kojima to delo tobože duboko metaforično govori već na kritičkoj slici o savremenom svetu o kome prečesto kroje predstavu gomile pretencioznih punjenih ptica. Te, članove savremene noćne straže, nalogodavce slike jednog bitnog dela u mozaiku istripovane predstave o sebi, društvu i društvenim odnosima, Vilnev razočarava, ali samo zato što ih ne uzdiže soptvenim talentom, ne skriva u naklonost ironičnog, ne unosi nikakve sopstvene individualnosti, lične prozvoljnosti i detinjaste igrarije, kakve takva revija prepotentnih spodoba ionako ne bi ni dozvolila niti smatrala da postoje niti kod Vilneva niti među decom na koje se i odnosio naslov njegovog do sada najkvalitetnijeg filma: Prisoners.

 

I, da, režira delo precizno, profesionalno, trgovački pošteno i, baš kao što si rekao, tako "kao da je Dina lektira za gimnaziju pa on pravi sazeto video prepricavanje za ucenike koje mrzi da procitaju knjigu".

 

Pritom, daje prilično jasan kritički uvid detetu koje za nekoliko sati gledanja sasvim zanimljivog filma može prilično lepo da shvati kakve su stvarne dubine tog dela kojim mu nadobudni drugi mašu pred očima nabijajući mu komplekse neobrazovanosti zato što je lenjo da čita...

 

100 puta tačno.

 

Mislim, ja sam video film kao priču o Polu Atreidu, ne znam šta da zamerim, 

 

Kada pogledam Linčovu Dinu ja vidim tajnog agenta Kupera na peščanoj planeti i reditelja koji naglašava svoju prisustnost u svakoj sceni.

 

O tome kako je Hodorovski zamislio film, mislim ŠBBKBB, 

 

Link to comment
  • Hamlet Strašni changed the title to Планета Дина (2021)

Uf, koji je ovo užas od filma ispao.

 

Moram se složiti sa Rodžerom, i delom Ajatolahom.

 

Linčova Dina, onaj duži, TV cut, mi je ostala u koliko toliko lepom sećanju, osećaj politike, spletke i akcije mi je bilo vrlo dobar. Iako je film nije bio u punoj liniji sa knjigom opet mi je nekako dopunjavao ono što sam doživeo čitajući knjigu. Za razliku od vinija, smatram ga vrlo uspešnim, iako neshvaćenim u svoje vreme (i sasvim je moguće da ni sam sebe nije shvatio, eno pogledaj Lukasa :D)

.

Ovaj film je, pre svega, izuzetno dosadan i prazan. 

 

Utegnuti i otegnuti segmenti, Kaladan, priča oko starog vojvode i set-up politike su u najbolju ruku meh, scene sa časnom majkom su skoro iste kao u prethodnom filmu samo lošije sa malo ružnijim kostimima i rekvizitima, po mom mišljenju. I fale te neke "You dare suggest a duke's son is an animal" ili barem "for the father, nothing". Promašeno, izgubljeno, prosto nije postojao osećaj za bitno u priči i, što je zanimljivo, u tome se ovaj film jako oslanjao na prethodni, bitnije, za priču i progresiju iste, stvari su 1 na 1 uzete iz Linčovog filma, čini mi se do najsitnijih detalja tipa ugao i svetlo.

 

Mentati praktično ne postoje, jedan ozbiljan nonsens u ovom univerzumu. BTW, meni Tufir pre na WW I engleskog oficira nego kineski revolucionara ali to je to, ono kada je obrnuo oči očekivao sam da čujem zvuk mehaničke kase sa tilt na kraju...

 

Ne sviđa mi se nešto preterano ni kasting, ne mogu Džejsona Momou da smestim u ime i prezime Dankana Ajdaha pa ne znam šta da je. Pol deluje vrlo slabašno, ne samo fizički, i to je verovatno namerno, ali barem nije i to Tom Holand...

Sa druge strane Gurni je ok skoz, kao i Džesika.

 

Što se tiče Harkonena, baron nekako Brandovski iz ere Apokalipse nekako jadan negativac. Raban ok, ali on se praktično jedini i pojavljuje pored barona, ostali neprimetni, tako da se jako teško prihvataju kao negativci čak i u sceni sa doktorom i vojvodom. 

 

Eh da, Doktor Jueh... čovek sa carskim uslovljenjem koga Džesika nije podvrgla istino-govoru jer joj je Tufir rekao da ne bi imalo smisla a koga je DeVries uspeo da slomi, što je vrhunski uspeh tog mentata. Totalni promašaj u ovom filmu.

 

Totalni promašaj je i vojvodin zub i to šta se i kako dešava u toj sceni, u ovoj iteraciji on izgleda ubija pola palate, gde smrtno odani harkoneni beže i ostavljaju svoga barona zatvorenog, po svemu sudeći, preko noći dok se ne "slegne".

 

Glede rasne i polne raznovrsnosti u kastingu, neke stvari ne mogu da prevalim, a to je raznovrsnost u redovima fremena, narod iz pustinje, zatvoren i skriven toliko dugo bi trebao biti malo uniformniji. Meri Džejn kao Čani takođe teški meh...

 

Jako lepa scenografija i fina rešenja brodova, manjih letelica i nešto tehnike, ali često na uštrb logike i praktičnosti, estetika radi estetike, da ne kažem pretenciozno izdrndavanje.

 

Nije mi jasna ni fiksacija na bodeže i mačeve kada u univerzumu postoje drugačije naoružanje koje čak i ovaj film prepoznaje. E da, i koreografija borbi mi je ogavna.

 

A peščani hod, čak i da je pokušaj najvernijeg predstavljanja jednog hoda koji nema ritma, je toliko apsurdan da nisam mogao a da se ne zakikoćem ko šiparica na zamisao čete smrtonosnih fremena koji plešu po dinama...

 

Možda najgora stvar je nemogućnost filma da ispriča priču, jako dugo vremena se troši na prazan hod, bukvalno prazan, da je beo ekran bio bilo bi isto, jedno 30% filma je u tome, ono priče što se priča je nabacano i razbacano u jednu inkoherentnu gomilu, a akcija je ponajčešće vrlo usiljena i jadna. Scene sa letačem prepuštenim vetrovima od 800km/h su...ehm... isto kao i Dankanova druga smrt.

 

I šta je sa fremenskim naglaskom, malo deluje na francuski...


Ovo je na prvu loptu i malo nabacano, ali ne bih se dalje ni udubljivao u totalno luzerstvo filma, jer je i onako gubljenje vremena.

Mini serija vredi više, ako već ne volite Linčovu verziju. Drugi deo nikako, hvala lepo.

 

  • +1 2
  • -1 1
Link to comment

Sad se vratih iz kinoa, odlican! 

 

Imam jednu bitnu zamerku - ni u jednom trenutku nisu eksplicitno naglasili znacaj zacina za univerzum i vode za Arakis, ono "he who controls the spice...". I jos par sitnih stvari mi se nisu svidele, pomenuo je neke Ajatola, s tim sto treba uzeti u obzir da je ovo pola filma i da cemo mozda neke odgovore/razjasnjenja dobiti u drugom delu. Takodje, neophodno je napraviti otklon od knjige, jer neke stvari fale, a neke su izmenjene, pa ce zbog toga film uvek zaostajati u ocima pravih fanova.

 

Inace vizuelno odlican, muzika sjajna, svi glumci odradili sjajan posao. Poveo sapatnicu bez predznanja o prici i likovima, nije joj bas sve bilo najjasnije, ali je zadovoljna, pita kad ce drugi deo :D

Link to comment
On 25.10.2021. at 16:33, Vapad said:

Eh da, Doktor Jueh... čovek sa carskim uslovljenjem koga Džesika nije podvrgla istino-govoru jer joj je Tufir rekao da ne bi imalo smisla a koga je DeVries uspeo da slomi, što je vrhunski uspeh tog mentata. Totalni promašaj u ovom filmu.

Cak i onaj bik koji je ubio starog vojvodu moze biti zavera Harkonena. 

Link to comment
On 24.10.2021. at 12:02, Ayatollah said:

Gledao sam film sinoć u Cinplexxu, i utisak je... osrednji, u najbolju ruku.

 

Ovo je i moja ocena u totalu. Hteo sam da mi se svidi, ako ne uspe onda da ga hejtujem, a ispalo samo onako meh.

 

On 24.10.2021. at 12:02, Ayatollah said:

Taj nedostatak epike se vidi i u režiji, pa je tako npr. napad na Araken je osmišljen i urađen katastrofalno, stiče se utisak da je jedan jedini čovek isključio ceo sistem odbrane Velike Kuće pritiskom na dugme dok su svi ostali spavali, kao da nema nikakvih stražara, dežurnih, bezbednosnih protokola, hiljada nekih vojnika koji se tu motaju i vrše neke poslove, bukvalno kao da se dešava u zamku Uspavane lepotice, i da Atreida nema više od par desetina.  

 

Pa vernost originalu, jebiga :D Identičan je utisak u knjizi, Dr. Yueh sam sve završio pritiskom na dugme. 

 

Razlika je naravno u tome što se cela prva knjiga (ili prva trećina, za one koji su čitali omnibus izdanje) vrti upravo oko izdajničkog subplota. I Harkoneni i Atreidi objašnjavaju koliko je huge deal imati svog čoveka u suprarničkom taboru, koliki je podvig što su uspeli da zavrbuju doktora tog esnafskog kredibiliteta da u njega niko neće posumnjati.

 

U filmu tog podzapleta nema ni u naznakama, pa konačni razvoj događaja ispada potpuni antiklimaks. "Aha, znači samo došao neko i sve pogasio? Pa dobro™."

 

On 24.10.2021. at 12:02, Ayatollah said:

Ono što je ipak glavni problem je to da se film istovremeno i isuviše fokusira na Pola, i nedostaje mu objašnjenje esencije Polove uloge i realnog značaja njegovog puta i religijske komponente tog puta (npr. mislim da pojam Muad Dib nisam čuo više od dva puta u celom filmu, mnogo više se pominje Lisan al Gaib, Kvizac Haderah tek tu i tamo).

 

Do dva puta? Nismo ga čuli bukvalno nijednom! :D Zovu ga ili "Paul" ili "boy" ili "the One".

 

Pisao je @Roger Sanchez već o tome, i nažalost potpuno je u pravu - film zanemaruje činjenicu da se radi o nevoljnom proroku, o njegovoj herojskoj ali uzaludnoj borbi protiv sudbine. Mogla je Gaius Helen Mohiam da nam saopšti da Letu nema spasa. Mogao je da se upotrebi framing device sa naracijom Princeze Irulan iz budućnosti. Mogle su u krajnjoj meri i Polove vizije da budu o nečemu konkretnom, a ne o budućoj hanumi koja mu nepokrivenog lica šeta kroz pustinju.

 

Ali jebiga.

 

On 24.10.2021. at 12:02, Ayatollah said:

Tehnički, film je urađen pristojno, ali daleko od toga da je u pitanju tehničko remek delo koje će nekog oboriti sa nogu.

 

Ne znam da li pacing/editing računaš u tehniku, ali taj aspekt je tragično loš. Film prirodno kulminira pobedom Harkonena i Polovom vizijom u šatoru - trebalo ga je tu privesti kraju, a ne da još 45 minuta gledamo kako tumaraju kroz pustinju, da bi se završio apsurdnim dvobojom između pola i lika koji publici ne znači ama baš ništa. I onda kao, "ajmo u Sietch Tabr, this is only the beginning" :isuse:

 

Pacing je verovatno najveći problem filma. Da je ostala ova dužina ali se radnja fokusirala samo na prvu knjigu, moglo se poraditi na političkom zapletu, moglo se produbiti oko ekologije Arakisa i važnosti začina, moglo se baviti neumitnošću sudbine... umesto toga, obrađena je knjiga i po ali uz 86 scena letenja ornitoptherom :isuse:

 

On 24.10.2021. at 12:02, Ayatollah said:

Džesikina uloga (Rebeka Ferguson je stvarno izvrsno odigrala), ali i npr. Dankan Ajdaho (dobro se snašao Momoa) i Stilgar (odlična Bardemova minijatura)

 

Ferguson nije ni za šta kriva, pristojno je odradila svoj deo posla, ali režiser je od Džesike neobjašnjivo napravio nervous wreck. Svakih pet minuta je na ivici suza jbt! Stalno neko mora da je teši, da je smiruje, da kontrira njenim debilnim idejama ("My son needs to get off the planet! You must know some smugglers?") Worst Bene Gesserit ever.

 

Momoa hams it up, previše je vremena posvećeno njegovom liku (na uštrb Thufir Hawata). Scena pogibije mu je apsurdna: žrtvuje se da im kupi malo vremena, a Paul i Jessica tu žrtvu odmah obezvrede tako što stanu kod vrata i viču Dankaneeeee, pa tek kad ovaj presaldumi odluče da krenu u bežaniju. Bukvalno je mogao da zatvori vrata sa unutrašnje strane i odmah pobegne sa njima dok ih Sardaukari buše.

 

Stilgar jeste odličan, oprostiću Bardemu što se ni rasno ni verbalno ne uklapa sa ostalim Slobodnjacima. 

 

  • +1 1
Link to comment

Inače, ne znam koliko je to relevantno za feminizam, ali, Dune Messiah (s kojim moj fandom za Herbertovu sagu i pisanija dostiže vrhunac i iza kojeg nestaje, Children of Dune mi je već kao late GRRM):

 

dm1.jpg.ee6c9ac87713c06dcbbdf11f4b1bf0b6.jpg

 

(.......)

 

dm2.jpg.8cea4998085f5226187d62edeea1b883.jpg

 

  • +1 2
  • Wub 1
Link to comment

Žalim, ali iz 3x nisam uspeo da odgedam u cugu ni jednom.

Možda je do mog premora, a možda sam skoro čitao pa mi fale događaji u scenariju. Događaji i scene.

 

Svi oko mene, koji nisu čitali, oduševljeni. Target publika pogođena!

 

Mislim da će se ubrzati u narrdnim epizodama. Ovako nema preporuku od mene. Stvarno žalim.

Edited by zmanic
Link to comment

Ni meni nije jasno, ali možda su to Djeca Zemlje odgojena na Michaelu Bayu i njegovim Transformersima, na Marvel Universe i tako dalje, gdje je samo bitno da ima visualsa i peripetija i super - moji nečitatelji bili su moja generacija i nije im ništa bilo jasno.

 

Još mali off, da istaknem čega je sve bilo u Dune Messiah:

 

dm3.thumb.jpg.0009aa27759dd60511b76f8e1107676b.jpg

(....)

Nešto kasnije...

dm4.thumb.jpg.542e257c81cda74e06ef8542ed1f8517.jpg

Link to comment

I meni je Mesija najbolji deo serijala, kulminacija Muad'Dibovog lika & dela.

 

Ono malo što vidimo od njega u Deci Arakisa zaista nije bilo potrebno - nema stvarnu ulogu u tim događajima, samo služi da objasni šta mu je bila motivacija, izdeklamuje dva-tri pasusa ekspozicije i gotovo. Veštiji pisac od Herberta bi tu narativnu funkciju dao nekom drugom, npr. Aliji ili Džesiki, ali šta sad.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...