Jump to content
IGNORED

Планета Дина (2021)


Duhovnost, ljubav i med

Recommended Posts

58 minutes ago, Filozof manijak said:

Ni blizu, odličan film koji mnogo bolje hvata šmek književnog predloška nego Linčova verzija.

 

Grohotom se smijem. Rekoh vec, izgleda kao video prepric lektire za lenju decu. Nigde supstance, nigde emocije, nigde icega sem dobre fotografije i informacija o toku radnje u knjizi.

 

Linchova Dina ima sve ostalo.

 

E al ne bih se prepirao ovde, ako se na prvu ne vidi koliko je ovaj proizvod prazan onda dzaba rasprava.

 

 

Edited by Caligula
  • +1 3
  • -1 1
Link to comment
16 minutes ago, Caligula said:

 

Grohotom se smijem. Rekoh vec, izgleda kao video prepric lektire za lenju decu. Nigde supstance, nigde emocije, nigde icega sem dobre fotografije i informacija o toku radnje u knjizi.

 

Linchova Dina ima sve ostalo.

 

E al ne bih se prepirao ovde, ako se na prvu ne vidi koliko je ovaj proizvod prazan onda dzaba rasprava.

 

 

To je tvoja impresija, ja sam video i supstancu i emociju, očajanje Leta kad shvati da je puk'o, Polov užas kad ga ophrvaju vizije, prikazan mnogo bolji odnos između majke i Pola, kod Linča nema ničeg od navedenog. Negativci izgledaju strašno i preteći, a ne kao cirkuske nakaze kod Linča. Volim ja i Linčovu verziju, ali ova je šije za više dužina.

Poenta je gledati film u bioskopu i sa malo melanža :D

 

 

esid: da ne navodim sad sitnice koje je Vilnev fino uklopio u film, a koje mogu prepoznati oni koji su čitali Herberta.

Edited by Filozof manijak
  • +1 2
Link to comment
31 minutes ago, Filozof manijak said:

To je tvoja impresija

 

Veruj mi da sam sumnjao u svoju impresiju, u smislu da je nesto licno jer em volim Lincha em volim njegovu Dinu em sam se interesovao za Jodorovskog i njegovu verziju.

 

Onda krenule da iskacu (ovih dana) kritike ovog filma koje su na liniji sa mojom impresijom™ : hladno, bez intenziteta, prazno.

 

Tako da jbg, nekome legne, nekom ne.

Edited by Caligula
  • +1 1
Link to comment

Sve zavisi koliko si otvoren za novo iskustvo i sa kolikim biasom pristupaš filmu.

Zato sam ja ubio svoj ego i uživao 

Gledao sam 2 puta film, i bio mi je bolji na drugo gledanje.

Razmišljam o trećem gledanju

Link to comment

brate ovo je sve samo ne novo iskustvo - bukvalno jos jedan iz serije vizuelno sjajnih filmova nove generacije.

 

Prvi Blejdraner je bio "novo iskustvo" ili, eto, Linchova Dina bi danas za nekoga ko je prvi put gleda bila mnogo "novije iskustvo" od ovog. A tek tada kada je snimljena je bila novo iskustvo. Matriks je novo iskustvo. Odiseja 2001ve.

 

Jebi ga ako ja nisam otvoren za "novo". Mozda mi je bas glavna zamerka sto ovako velicanstvena produkcija nije donela ama bas nista novo, inovativno, neki iznenadjujuci ugao, bilo sta. Ravna linija.

Edited by Caligula
  • Haha 1
Link to comment

Hajde da se ukljucim jednim komentarom: mislim da u poredjenju Lincove Dine i romana sa novim filmom zanemarujete jednu cinjenicu, a to su nase (vase) godine. 

 

Ja sam Lincovu Dinu prvi put gledao kao klinac, kad sam je slucajno uhvatio na nekom tv programu kasno uvece. Secam se da sam bio opcinjen (rani tinejzder), pola nisam razumeo, ali mi se atmosfera filma uvukla pod kozu vise nego sama radnja. Kasnije sam je u zivotu gledao jos mnogo puta, romane (Herbertove) u medjuvremenu odradio dotle da neka poglavlja valjda znam napamet.

 

To je bilo nekad, danas kao matoran u instant uhd kulturi ne znam sta bi film morao da ponudi da bi se ta atmosfera muljave slike prvog programa na trinitron soniju i tinejdzerskh hormona ponovila i ostavila isti utisak.

 

Vilneva btw. jos nisam gledao, planiram al ne stizem :(. 

  • +1 7
Link to comment
1 minute ago, Caligula said:

brate ovo je sve samo ne novo iskustvo - bukvalno jos jedan iz serije vizuelno sjajnih filmova nove generacije.

 

Prvi Blejdraner je bio "novo iskustvo" ili, eto, Linchova Dina bi danas za nekoga ko je prvi put gleda bila mnogo "novije iskustvo" od ovog. A tek tada, kada je snimljena je bila novo iskustvo.

 

Jebi ga ako ja nisam otvoren za "novo". Mozda mi je glavna zamerka sto ovako velicanstvena produkcija nije donela ama bas nista novom inovativno, neki iznenadjujuci ugao, bilo sta. Ravna linija.

Mator si, jbg :sad:  :tongue:

 

Zato ti i pričam o predubeđenju koje imaš, ne možeš se potpuno prepustiti ugođaju filma ako ti Linč (inače jedan od tebi omiljenih reditelja) stoji u pozadini malog mozga.

  • +1 2
Link to comment

Jbmliga, kakvo novo iskustvo mozes ocekivati od stiva staroh 50 godina koje je vec dva puta ekranizovano i na koje si (smo) utrosili sate i sate svog vremena i fantazija.

 

Film i prica bi morali da budu znacajno drugaciji od originala, a onda bismo kukali na previse promena i neka PC sranja koja su na silu ugurana.

  • +1 3
Link to comment
4 hours ago, goofs said:

Jbmliga, kakvo novo iskustvo mozes ocekivati od stiva staroh 50 godina koje je vec dva puta ekranizovano i na koje si (smo) utrosili sate i sate svog vremena i fantazija.

 

Apsolutno. Kome je do inovacije, eno mu bizarnog soundtracka Hansa Cimera i narativne funkcije koja mu je dodeljena.

 

 

Mene se TBH nije previše dojmilo, ali da je interesantna kreativna egzibicija - jeste.

 

Najjači™  track:

 

Link to comment
5 hours ago, goofs said:

Jbmliga, kakvo novo iskustvo mozes ocekivati od stiva staroh 50 godina koje je vec dva puta ekranizovano i na koje si (smo) utrosili sate i sate svog vremena i fantazija.

 

 

Rediteljski zahvat? Neki pecat, nesto? Neki interesantan ugao (novi Blade Runner npr. obiluje time)...

 

Mislim, jabuke su jabuke, ali nije svejedno da li ih slika Sezan ili Jelena Alimpic

 

Valjda bi i Rados Bajic snimao po knjizi, jebem li ga, samo pitanje je na sta bi to licilo

Edited by Caligula
Link to comment
17 hours ago, Caligula said:

Matriks je novo iskustvo.

 

Možda, ako si stalno kasnio na filmove u bioskopu. Da si tu i tamo dolazio ranije na film, pa po desetak minuta blenuo u prazno platno čekajući početak projekcije, ne bi ti bio novo iskustvo...

  • +1 2
Link to comment

Дина је пут у људску интровертност и снимљена је у прави час. Баш кад епидемија враћа људе ка унутрашњим световима. Неће се свакоме допасти, али свако коме је блиска идеја унутрашње духовне борбе - један Пол Атреид симболички (духовно) умире, рађа се други Пол, итд... То је дело које незастарева, само што Дејвид Линч није имао среће, снимио је свој филм у историјској епохи када су људи очекивали екстровертну фантастику. Сад је боља епоха по том питању. 

  • Haha 1
Link to comment
21 hours ago, Duhovnost, ljubav i med said:

Дина је пут у људску интровертност и снимљена је у прави час. Баш кад епидемија враћа људе ка унутрашњим световима. Неће се свакоме допасти, али свако коме је блиска идеја унутрашње духовне борбе - један Пол Атреид симболички (духовно) умире, рађа се други Пол, итд... То је дело које незастарева, само што Дејвид Линч није имао среће, снимио је свој филм у историјској епохи када су људи очекивали екстровертну фантастику. Сад је боља епоха по том питању. 

 

Dina jeste prica o sazrevanju i preobrazaju, cak pomalo bukvalna, valjda zbog epske forme.

 

Linchu tema lezi (Twin Peaks, Divlji u Srcu, Plavi Somot etc) a SF je prilagodio sebi i svom bizarnom izrazu (sto je super) ...

 

E sad ovo o aktuelnom trenutku se itch ne slazem, svet je danas sve sem unutrasnje borbe u produktivnom, pozitivnom smislu niti takve sadrzaje trazi. Da smo neuroticni, anksiozni, depresivni i shizofreni, to jesmo.

Edited by Caligula
  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...