Jump to content
IGNORED

Планета Дина (2021)


Duhovnost, ljubav i med

Recommended Posts

9 minutes ago, Indy said:

Btw. reče mi ptičica da je Herbert zaista bio ogroman fanboy Lawrence of Arabia (film je bio all the rage tačno kad je on pisao Dune). Lik Lawrencea je bio template za našeg Muad Diba. (Da je to bio, npr, Anthony Quinn, a mogao je da bude... ove priče možda ne bi bilo.) Tako da je to dosta i rezultat svog vremena (znam da pisac teksta sa linka koji sam prosledio ne priznaje to kao argument... ali, ne znači da slučajnosti ne postoje).

Sve knjige su na neki način produkt svog vremena, i kada ih gledaš iz nekog drugog razdoblja, možeš svakakve stvari da im učitaš, koje u vreme pisanja knjige su bile ili normalne ili se niko nije time bavio...

 

Tako imaš pun net idiota koji kukaju da je Tolkiniv legendarijum rasistički uradak, jer su svi beli, a da su najpametniji, elfovi, beli, visoki i plavi, i da je to jedan od dokaza tolkinovog rasizma u knjigama...

 

 

Link to comment
6 minutes ago, radisa said:

Tako imaš pun net idiota koji kukaju da je Tolkiniv legendarijum rasistički uradak, jer su svi beli, a da su najpametniji, elfovi, beli, visoki i plavi, i da je to jedan od dokaza tolkinovog rasizma u knjigama...

Ne bih ih ja baš zvao idiotima, tj. sve zavisi... Ima tu mnogo više nijansi (kao i mnoge druge teme) nego što ovaj forum voli.

Link to comment
Just now, Indy said:

Ne bih ih ja baš zvao idiotima, tj. sve zavisi... Ima tu mnogo više nijansi (kao i mnoge druge teme) nego što ovaj forum voli.

Dobro, možda ne idiota nego PC opterećenih likova...

Link to comment
13 minutes ago, radisa said:

Dobro, možda ne idiota nego PC opterećenih likova

Prevod: "Likova opterećenih time da treba imati razumevanja i za one koji nisu zastupljeni u strukturama društveno-ekonomske moći."

 

Mislim da se jedino mogu složiti da se ne slažemo... I obećavam da više neću pisati ovde, jer me film ionako ne zanima (jedino knjiga.)

Link to comment
40 minutes ago, radisa said:

Dobro, možda ne idiota nego PC opterećenih likova...

Nije politicna korektnost iskljucivo i samo postovanje bez primene. Previse su izvrgli ruglu dnevnopolitickim prepucavanjima i dokazivanjem kako je politika identiteta neko novo zlo ravno fasizmu, bitno je da nove generacije stasavaju sa jednakim mogucnostima i bez ogranicenja ispoljavaju svoju seksualnost, identitet i druge slobode. Zato je zastupljenost i vidljivost jako bitna, jer izolacija je najveci uzrok stagnacije (bas kao i u knjizi Dune) Ljudi iz manjinskih grupa ukoliko izolovani neretko ce se osecati odbaceno i ne prihvaceno u mejsnstrim. 

Link to comment

Lično poznajem mnoge ljude koji upravo žele da se izoluju od većine i mejnstrima, uživaju da budu manjina i neprihvaćeni od većine. I to nevezano za seksualno opredeljenje. Zastupljenost je bitna. ali ne na silu, i gde treba i gde ne treba, jer umetničko delo tada gubi an kvalitetu.

Hint: današnji holivudski filmovi i serije.

Link to comment
1 hour ago, radisa said:

Tako imaš pun net idiota koji kukaju da je Tolkiniv legendarijum rasistički uradak, jer su svi beli, a da su najpametniji, elfovi, beli, visoki i plavi, i da je to jedan od dokaza tolkinovog rasizma u knjigama...


Isto tako visoki i plavi bi mogli za djoku da se uhvate da u knjizi nije bilo malih, veselih, sa dlakavim nogama, koji su opisani kao skoro neprimetni medju velikim ljudima. Sve može da se nadje u svemu, ako tražiš.

Link to comment
13 minutes ago, Filozof manijak said:

Lično poznajem mnoge ljude koji upravo žele da se izoluju od većine i mejnstrima, uživaju da budu manjina i neprihvaćeni od većine.


Znam na sta mislis i u sustini se slazem s tobom. Ali u praksi u RL nije to tako jednostavno. Ajde reci zenskoj sirotinji u Teksasu da se izoluje od toga da bude hodajuci inkubator za “prinudnu upravu”. 
 

Kako to prakticno da implementira? 
 

Ili mozes da “provozas” neki drugi primer. Bi oni, ali ne pustaju ih. Sta onda?

Edited by Moonwalker
  • Hvala 1
Link to comment

Mislim da sad pomeras stative. Tvoj primer nema nikakve veze sa Herbertovim opusom, a film kao takav nikako ne bi mogao da pomogne tim ženama i njihovoj lošoj situaciji. Za to je potreban angažovan reditelj sa pravom temom za film koja pogađa pravo u glavu zaostalo shvatanje pravosuđa u Texasu. Čisto sumnjam da bi ta agenda provučena kroz Vilneovu Dinu išta poboljšala status žena u Texasum

Link to comment
4 hours ago, Rowanoke said:

@Weenie Pooh mi smo poceli ovu raspravu zbog tvog trivijalnog objasnjenja da knjiga nije White saviour cult, pa posle smo se dotakli rodnih tema, gde ti porices da bilo sta je lose sa polozajem zena i manjina u knjizi,

Kako oni zive u prelepom svetu, 

A istina je da svi zive kao najveca govna u toj knjizi, da je pakao od zivota, da su zene svedene na inkubatore i na veste ispiracice mozga, da u tolikom univerzumu lgbt ne postoje, da jedino sto postoji su cista muska drustva koja su brutalna, dok eto tebi je normalno da samo muskarci zive na planeti, nije ti dokaz nicega,

Trivijalno gledas na knjigu i njeno drustvo. 

Piscev diskurs je Kolonijalni, on ceo svet krunise jednim groznim kolonijalnim pristupom, ne razvija im trodimenzionalnost.

 

Naravno da niko u Dini ne živi u "prelepom svetu", u pitanju je neo-feudalno društvo kojim dominiraju eugenika i verski fundamentalizam! Ali ti imaš problema da skapiraš da depiction does not equal endorsement, da pisci ne slikaju idealna društva u kojima bi želeli da žive.

 

Kolonijalni diskurs, GTFOH, radi se o fikciji! Nije mu diskurs kolonijalni nego mu je framework kolonijalni, eugenički, versko fundamentalistički. Postavlja okvire unutar kojih njegovi likovi moraju da se izbore za kakva-takva rešenja. Postavlja sistemska ograničenja na koja će oni naletati kao glavom u zid; neki će se snaći a neki ne. Agonistička dinamika u fiktivnom narativu zahteva ozbiljne prepreke. Alternativa tome može biti samo tralala narativ u kome se jasno zna da Dobro pobeđuje Zlo, a paralele sa stvarnim svetom su jedan-kroz-jedan banalne. 

 

4 hours ago, Rowanoke said:

Eto tu sektu koju pominjes, sad sam proverila, pisac ih opisije kao bele ljude sa plavom kosom i plavim ocima, i tebi nije jasno da to je pisceva vizija napredne rase koja je u osnovi bela? A sto ne bi moglo neka druga boja tim bridingom nego mora bas tipicno bela rasa? 

 

1. Zbog ekstremne izolacije, naravno. Ne znam kako misliš da šačica ljudi u manastiru na vr' planine oplemeni svoj gene pool svim bojama Benetona.

2.  Koji bi to drugu rasu želela da vidiš u ulozi monstruoznih monaha što u potrazi za apsolutnim racionalizmom odbacuju svoju ljudskost?

3."Piščeva vizija" je fokusirana upravo na fundamentalne mane takvog pristupa, demonstrira nam gde takav put vodi, koliko je promašen i poguban.

 

Fascinantno mi je da vitlaš žanrovskom kritikom "trivijalizacije ozbiljnih tema", dok ti svaka konkretna primedba u stvari zahteva uprošćavanje, smeta ti kompleksnost, htela bi da narativ direktno zadovoljava moralne standarde sveta u kom živiš, da ne pravi nikakve iskorake, ne gura čitaoca van comfort zone u kojoj udobno sedi.

 

4 hours ago, Rowanoke said:

Zato je naucna fantastika izuzetno sund literatura jer ne ume da sagleda dubinu i neki normalan socijalni kontekst. 

 

Zato SciFi literatura nikada nece biti umetnost i nesto sto je vredno citanja jer na neki trivijalni nacin se laca tema koje su izuzetno teske i u tvom slucaju izvrgava ruglu jedan podmukao genocid nad narodom, tj civilizacijom. 

 

Zašto si onda čitala Dinu, pobogu?

 

Da li si čitala Dinu, u stvari, ili samo pročešljala wiki sajtove kako bi formirala najpovršnije moguće mišljenje?

  • +1 2
Link to comment
9 minutes ago, Filozof manijak said:

Mislim da sad pomeras stative. Tvoj primer nema nikakve veze sa Herbertovim opusom, a film kao takav nikako ne bi mogao da pomogne tim ženama i njihovoj lošoj situaciji. Za to je potreban angažovan reditelj sa pravom temom za film koja pogađa pravo u glavu zaostalo shvatanje pravosuđa u Texasu. Čisto sumnjam da bi ta agenda provučena kroz Vilneovu Dinu išta poboljšala status žena u Texasum

 

Ne bih vam se mesala u analizu sadrzaja knjige i simbolike kako je ko shvata, daleko bilo da trolujem, nit' mi je zabavno, nit' imam vremena za to. Ucinilo mi se da si se u prethodnom postu referisao na situacije van samog sadrzaja knjige. Zato sam i napisala svez primer nepustanja na miru.

 

Mnogi bi da ih ne ometaju, ali je nekima je bioloska egzistencija promasena ako nisu u situaciji da se izdrkavaju na drugima u ma kojoj formi.

 

Necu vam smetati :), back to read only glede ove teme.

 

Edited by Moonwalker
Link to comment
2 minutes ago, Filozof manijak said:

Mislim da sad pomeras stative. Tvoj primer nema nikakve veze sa Herbertovim opusom, a film kao takav nikako ne bi mogao da pomogne tim ženama i njihovoj lošoj situaciji. Za to je potreban angažovan reditelj sa pravom temom za film koja pogađa pravo u glavu zaostalo shvatanje pravosuđa u Texasu. Čisto sumnjam da bi ta agenda provučena kroz Vilneovu Dinu išta poboljšala status žena u Texasu.

 

Naravno, ali ceo taj woke diskurs zamišlja da je politika nizvodno od kulture. Umesto da aktivno deluju na stvarni svet (što je teško), bolje je da kmeče dok im imaginarni svetovi ne zadovolje standarde (što je lako). Pa će se to s vremenom samo od sebe pretočiti u stvarnost, je li. Representation & visibility u filmu, literaturi, fikciji generalno - to menja svest™, a šta menja svest to menja i svet!

 

Osim što tako ništa ne funkcioniše, naravno. Woke Dune ne bi nikako uticala na teksašku legislaturu, ni sutra a ni za sto godina.

 

Ispravljanje krivih Drina na kulturnom planu umesto na političkom, to je IMHO odraz tragične infantilizacije društva. Demonstracija nemoći i očaja.

Link to comment
2 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Naravno, ali ceo taj woke diskurs zamišlja da je politika nizvodno od kulture. Umesto da aktivno deluju na stvarni svet (što je teško), bolje je da kmeče dok im imaginarni svetovi ne zadovolje standarde (što je lako). Pa će se to s vremenom samo od sebe pretočiti u stvarnost, je li. Representation & visibility u filmu, literaturi, fikciji generalno - to menja svest™, a šta menja svest to menja i svet!

 

Osim što tako ništa ne funkcioniše, naravno. Woke Dune ne bi nikako uticala na teksašku legislaturu, ni sutra a ni za sto godina.

 

Ispravljanje krivih Drina na kulturnom planu umesto na političkom, to je IMHO odraz tragične infantilizacije društva. Demonstracija nemoći i očaja.

Dobro, nebitno, 

Nije ovde woke culture i Teksas, problem je da je Campbell otkrio i podrzavao Huberta,

On je u to vreme bio najjaci editor za podrucje naucne fantastike, otuda se ova knjiga vinula u popularnu literaturu,

No vremena su se promenila i trenutno se ljudi pitaji zbog cega se roman o eugenetici i fasizmu (tom sistemu koji ti nazivas feudalan) stvara film, pored onog od Linca kao i serije od ScyFy chanella. Zbog cega nam je potrebna nova ekranizacija ovih tema. 

Link to comment

Mislim da je odgovor jednostavan: Holivud već neko vreme jaše na talasu nastavaka i rimejkova kultnih filmova iz prošlosti, zarad dodatnog muženja para. Ništa manje, ništa više od toga.

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, Rowanoke said:

Kakav otac takav sin, valjda je on radio na osnovu ocevih zabeleski.

 

aj aj aj

pa gde bas ti, cerko brute, da upadnes u ovakve generalizacije. s jedne strane, zalazes se za razumevanje i razlucivanje raznih grupa, istrazujes znane i neznane motivicije herberta, a padas vec na razlikovanju pojedinaca, njihovih radnji i njihovih dela :cry:

 

2 hours ago, Rowanoke said:

Nije sija nego vrat. A kako moze muskarac da bude otporan na zene? Kako se zove muskarac koji moze da zavodjenje lepih zena odoli? 

 

pera? john? steffano? 

ti kao da nikad nisi videla veoma uspesne zavodnike, koji definitivno nisu homoseksualci, ali koji nece/ne mogu da razviju emotivni odnos sa zenama

 

i jos jednom: da bi gola ili tleilaksi bili proglaseni za homoseksualce/njihove predstavnike u svetu dine, valjalo bi imati bar jednu naznaku u knjizi da gole ili tleilakse zanimaju druge osobe istog pola. a toga nema. stavise, ajdaho je od pocetka vazio za opasnog zavodnika zena. 

ono - sve se da iskonstruisati, ali su ti konstrukcije jako klimave.

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...