Jump to content
IGNORED

Avganistan


Bojan

Recommended Posts

3 minutes ago, zorglub said:

 

Aha, a koji je način bio dovoljno efikasan za zapadnoevropskog nasilnika?


A verujem da bi i zapadnoevropski nasilnik imao koristi od nekog councelinga, razgovora s psihologom, drustveno-korisnog rada… U cemu je sad tu problem?
A i moderni i primitivni nasilnik naravno treba da odgovaraju pred zakonom ako pocine krivicno delo, ne znam gde sam ja to tvrdila drugacije?!

Link to comment

Možda je malo anekdotalno, ali imam prijateljicu iz sjeverne Afrike, koja je ovdje sama, familija joj je sva ostala dolje. Udana je za konvertita na islam koji mi je prijatelj još od prije konverzije. S njom nema zagrljaja ni ljubljenja kod pozdravljanja, i sa strancima je kosa uvijek pokrivena. Nikad je nisam vidio bez marame. Iako je anekdotalno, mislim da nije teško zaključiti da postoji značajan broj žena konzervativnog odgoja kojima je to oblačenje izraz vjere, tradicije i kulture. Uostalom, evo vam tamo Ilhan Omar. Oko toga, meni je marama hidžab čador burka samo izraz stupnja, POGOTOVO u državi koja ništa od toga ne nameće kao prisilnu uniformu. Ako žena hoće hodati u burki, neka hoda. Bitno mi je da smije voziti auto, ući u metro i biti na poslu s nevjernicima oba spola sama, bez "pratitelja".

E to posljednje nije nešto što desničari smatraju upečatljivim, pa udaraju na odjeću i "otherness", po nekim starim i isprobanim receptima

  • +1 1
Link to comment

.

 

Ako  zaista ID stoji iza ovog bombaskog napada,...

 

Paradoksalno je to da se najveca teroristicka grupacija ikada, pojavila na toj teritoriji bas za vreme okupacije i kontrole te teritorije od strane Amerike pod "radnim naslovom" WAR ON TERROR...

 

Shamari pljuste sa svih strana...

 

.

Edited by barba
Link to comment
30 minutes ago, zorglub said:

 

Aha, a koji je način bio dovoljno efikasan za zapadnoevropskog nasilnika?

 

 

Eventualno efikasan nacin da se ovo vremenom suzbije ili dovede na neki prihvatljiv nivo je da se spreci uticaj saudijskog novca u Evropi. Da se ucini protivzakonitim i sprece transferi novca u tom smislu. Tamo gde placaju pojedincima da primenjuju saudijsku verziju islamskih pravila. Znaju bolje oni koji su odatle, radili su to i u Bosni. Ali onda nema velike love ispod zita u dzepove politicara.

 

Da se zakonski spreci uvoz verskih vodja iz saudijskih verskih skola i istih obicaja. Da dozvoli rad samo onima koji su odrasli i socijalizovani u toj sredini. Vidis da @Roger Sanchez pise, a to je i prema mojim saznanjima tacno da u bivsim francuskim kolonijama ovako oblacenje nije bilo rasprostranjeno.

 

Ima tu dosta gde se oni koji odbiju da slede socijalni pritisak grupe izoluju od te zajednice, a sa druge strane nemaju svoju mrezu u ti novim zemljama. Za banalne stvari.

 

Evropska drustva su jos uvek prilicno etnocentricna, izuzev UK. Tesko prihvataju druge na bilo koji nacin. Recimo preselis se u Srbiji u neki drugi grad potpuno razlicitog mentaliteta od onog sa kojim si odrastao, gde nemas svoju mrezu, trebace ti vremena da je napravis istu  iako si iste "vere" i govoris jezik.

To je problem sa ljudima koji odbace pravila zajednice, odbacuje ih sira i uza porodica, a to je bolno. Citala sam ispovest jedne Pakistanke (vrlo obrazovana zena) nakon razvoda i  ostrakazovanja i nje i dece od lokalne zajednice. Nije to samo relligija, ima dosta drugih socijalnih mehanizama plus ostajanja u siromastvu.

 

Zato ne mozes to da svedes na policijska pravila na pojedincu, vec da gadjas u glavu. I onda bi se to svelo na normalu u nekom periodu. Ono sto je zapazeno je da su devojcice iz muslimanskih porodica cesto izuzetno dobri djaci jer im je to put kad nezavisnosti (posao, novac).

 

Muske cesto vaspitavaju bez postavljanja granica u tinejdzerskom uzrastu, sve im je dozvoljeno i cesto budu razmazeni.

Edited by Moonwalker
  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment
11 minutes ago, Roger Sanchez said:

Možda je malo anekdotalno, ali imam prijateljicu iz sjeverne Afrike, koja je ovdje sama, familija joj je sva ostala dolje. Udana je za konvertita na islam koji mi je prijatelj još od prije konverzije. S njom nema zagrljaja ni ljubljenja kod pozdravljanja, i sa strancima je kosa uvijek pokrivena. Nikad je nisam vidio bez marame. Iako je anekdotalno, mislim da nije teško zaključiti da postoji značajan broj žena konzervativnog odgoja kojima je to oblačenje izraz vjere, tradicije i kulture. Uostalom, evo vam tamo Ilhan Omar. Oko toga, meni je marama hidžab čador burka samo izraz stupnja, POGOTOVO u državi koja ništa od toga ne nameće kao prisilnu uniformu. Ako žena hoće hodati u burki, neka hoda. Bitno mi je da smije voziti auto, ući u metro i biti na poslu s nevjernicima oba spola sama, bez "pratitelja".

E to posljednje nije nešto što desničari smatraju upečatljivim, pa udaraju na odjeću i "otherness", po nekim starim i isprobanim receptima
 

 

U kom Diznilendu ti zivis?  Bas bih voleo da vidim tog "progresivca" koji s jedne strane namece zeni burku, a sa druge je pusta da ide na posao, samu, pa jos sa muskarcima. 

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Leia said:

A i moderni i primitivni nasilnik naravno treba da odgovaraju pred zakonom ako pocine krivicno delo, ne znam gde sam ja to tvrdila drugacije?!

 

1 hour ago, Leia said:

Naravno da pod odrzivim “modusom” ne podrazumevam normalizaciju nasilja, nego pronalazenje malo efikasnijih nacina da se i ti “primitivni” ljudi ukljuce u drustvo, tipa edukacije, nekog soft pritiska, umesto direkt motkom po glavi pa posle cudno sto su sve ludji.

 

/mod edit/ zašto je nasilniku koji deluje pod plaštom religijskih običaja potreban drugačiji pristup? Osim ako misliš da propisivanje načina odevanja i ponašanja od strane bračnog partnera nije vid nasilja?

 

1 hour ago, Moonwalker said:

Zato ne mozes to da svedes na policijska pravila na pojedincu, vec da gadjas u glavu. I onda bi se to svelo na normalu u nekom periodu. Ono sto je zapazeno je da su devojcice iz muslimanskih porodica cesto izuzetno dobri djaci jer im je to put kad nezavisnosti (posao, novac).

 

Odgovornost počinje od pojedinca - državljanstvo je pored izbora, još i obaveza prihvatanja zakona i društvenih normi domaćina.

Edited by Krošek
Link to comment

Sad će nastupiti warmongerski krešendo NatSec jastrebova i war-loving medija, posebno Trumpove gamadi (bio je već McMaster po studijima danas) i Foxa, koji Biden mora izdržati

Link to comment

Obaveštenje @zorglub @Leia ▪ kultura dijaloga, oftopik

Rekao bih vam ovako: Vase neslaganje je na idejnom planu a ne na planu toga da li jedno drugom nesto ucitavate ili ste funkcionalno nepismeni. Pa bih vam rekao da nastavite normalno da diskutujete, u granicama mogucnosti. 

 

Ali: Posto vam prica nije preterano specificno povezana s temom, nemojte je nastavljati ovde. 

Napomena (izvod iz pravila): "Komunikacija forumaša sa moderatorima treba da se odvija na jednom podforumu Zid Plača /na temi "Moderisanje i uređivanje foruma"; pitanja i komentarisanje rada mod tima dozvoljeni su samo na toj temi/"
Link to comment
2 hours ago, Leia said:

Ja u svom postu koji je iz nekih razloga uklonjen lepo rekoh da nemam nameru da nastavljam, hvala na savetima i lepim zeljama.

izdrži legendo!

Link to comment
×
×
  • Create New...