Jump to content
IGNORED

Stocks & Crypto


mustang

Recommended Posts

Proveri samo dobro koliko ti uzimaju na ime troskova, to zna da bude velika stavka, bar u Srbiji. Takodje, ako si u Srbiji, mi nemamo zakon o izbegavanju dvostrukog oporezivanja sa USA pa ako uzimas SP500 tamo moze se desiti da i njima moras da placas porez. Neko mi je pominjao da imas indekse koji simuliraju SP500 u Irskoj i da sa njima nemamo te probleme... u svakom slucaju dobro istrazi, pre nego ulozis pare :)

 

Dobra stvar je sto, opet ako si u Srbiji, posle 10 godina lezanja akcija ne moras da placas porez ako ih unovcavas, tako da je to prilicno kul za dugorocnu stednju.

  • Hvala 1
Link to comment
1 minute ago, Shan Jan said:

Dobra stvar je sto, opet ako si u Srbiji, posle 10 godina lezanja akcija ne moras da placas porez ako ih unovcavas, tako da je to prilicno kul za dugorocnu stednju.

Možeš li da pojasniš malo ovo? Ja sam od firme dobio akcije, ne planiram da ih unovčavam ako ne bude baš bilo nužno, a znam da su neki koji su ih prodavali bili skroz različito oporezovani i to range od 0 do 33%

Link to comment
1 minute ago, *edited by mod said:

Možeš li da pojasniš malo ovo? Ja sam od firme dobio akcije, ne planiram da ih unovčavam ako ne bude baš bilo nužno, a znam da su neki koji su ih prodavali bili skroz različito oporezovani i to range od 0 do 33%

Ovo je moje shvatanje nakon malo istrazivanja ali znace neko bolje:

1. Placa se porez na dividende. Neki isplacuju a neki ne dividende za akcije koje drzis ali ako ih dobijas, drzava oporezuje 15%.

2. Placa se porez na profit od akcija - u prevodu gleda se za koliko si kupio akcije i to oduzme od sadasnje vrednosti akcije i onda drzava uradi 15% na to. Npr. kupio si akcije za 200 dolara, kada prodajes vrede 300, drzava ti uzme 15% od razlike ili ti 15 dolara. E sad, ako si dobio akcije za dzabe, tipa od firme, placas 15% na celu vrednost, jer je tvoj inicijalni trosak 0. Dakle Ako si dobio akcije od firme koje su vredele 200 dolara i kad prodajes vrede 300, placas 45 (15% od 300 - 0) dolara na ime poreza.

 

Fora je sto ako akcije drzis 10+ godina, ne placas porez pod 2, tj. kupio ili dobio akcije, svejedno, kad posle 10 godina prodas za tih 300 dolara, svih 300 ide tebi. 

 

Postoje tu i komplikacije tipa u vidu poreskog kredita. Npr, ako si imao akcije kojima je pala cena (sa npr. 200 kad si ih kupio na 100 sada), mozes iskoristiti tu razliku da pokrijes buduci rast tih ili mozda cak i drugih akcija koje imas pa da ti se smanji osnovica na koju placas porez.

 

Dodaj ovome i nesto jako jako bitno za Srbiju - koliko ti brokeri naplacuju drzanje i trgovine akcijama. U Srbiji ne mozes direktno da trgujes akcijama pa si osudjen da radis preko brokerskih kuca. Vecina uzima bar 1% godisnje vrednosti tvojih akcija samo sto stoje kod njih (dakle ako imas akcije koje vrede 200 dolara, svake godine ima da im platis 2 dolara na ime toga). Takodje, za svaku transakciju naplacuju, negde fiksno, tipa 20 dolara, negde u procentima. Transakcije nisu problem ako kupujes retko i za velike pare akcije, tj. ako dugorocno ulazes ali placanje lezarine moze biti bitna stavka ako imas akcije koje malo rastu.

 

Sve ovo je moj brosience, nisam ekspert u ovome :)  

  • Hvala 1
Link to comment
49 minutes ago, Shan Jan said:

Dobra stvar je sto, opet ako si u Srbiji, posle 10 godina lezanja akcija ne moras da placas porez ako ih unovcavas, tako da je to prilicno kul za dugorocnu stednju.

 

waaat?

Meni su sad sotone uzele preko 55% na neke akcije koje sam imala, razlika izmedju percipirane vrednosti i onoga shto mi je leglo na rachun je bila potpuno ludilo.

Nadacu se povratu poraza ovaj poreza.

Link to comment

Porez na prihod od dividendi u Srbiji se plaća samo u iznosu razlike između iznosa od 15% bruto dividende (porez u Srbiji) i poreza na dividende koji je plaćen u inostranstvu. Ako je ta razlika negativna, tj. ako je porez na dividendu u inostranstvu veći nego u Srbiji (kao što je slučaj sa SAD, gde je porez 30%), onda se ne plaća ništa, ali svakako mora da se prijavi taj prihod poreskoj upravi. Ja sam plaćao porez na dividende i u SAD i u Srbiji, sve dok Ilirika na potvrdama nije počela da iskazuje i iznos poreza koji je plaćen na dividendu u SAD. Od tada ne plaćam ništa, ali uredno prijavljujem svaki put (skupim više dividendi u roku u periodu od 30 dana, pa ih prijavim sve odjednom - treba mi cca 5 minuta da napravim prijavu).

 

Što se kapitalnog dobitka tiča, Amerikanci ne obračunavaju kapitalni dobitak na kupoprodaju akcija, već ti samo puste bruto iznos dobijen prodajom. Drugim rečima, taj porez se obračunava i plaća samo u domicilnoj zemlji, tj. Srbiji. Taj porez se prijavljuje polugodišnje, u januaru (za prodaje do 31.12.) i julu (za prodaje do 30.06.), i kod njega Poreska uprava donosi poresko rešenje (za razliku od dividendi, koje se smatraju porezom po odbitku, pa nema nikakvog rešenja). Kod ove prijave ima tri dobre stvari:

 

1. Iznos kupovne cene preračunat u RSD se revalorizuje stopom rasta cena na malo od dana kupovine do dana prodaje, tako da ti iznos kupovine može porasti značajno, do nivoa da razlika bude mnogo manja nego na prvi pogled; 

2. Ako akcije držiš 10+ godina, onda se ne plaća nikakav porez na kapitalni dobitak, ali te to ne oslobađa obaveze da prijaviš porez (ti podneseš prijavu, a Poreska uprava donese rešenje da nema poreza); i

3. Ako ostvariš kapitalni gubitak, njega možeš narednih 5 godina da koristiš kao poreski kredit kojim ti se umanjuju budući kapitalni dobici. Ovo verovatno mene čeka sa nekim akcijama sa kojima sam promašio.

Link to comment
34 minutes ago, Shan Jan said:

E sad, ako si dobio akcije za dzabe, tipa od firme, placas 15% na celu vrednost, jer je tvoj inicijalni trosak 0. Dakle Ako si dobio akcije od firme koje su vredele 200 dolara i kad prodajes vrede 300, placas 45 (15% od 300 - 0) dolara na ime poreza.

 

 

Mislim da ovo nije slučaj. Ako ne dokumentuješ kupovnu cenu za akcije, čini mi se da Poreska uprava kao nabavnu cenu uzima najmanju cenu akcije na berzi u periodu od 52 nedelje koje prethode danu prodaje akcija. Drugim rečima, ne smatra se da je cena akcije nula. Proveriću ovo još jednom, jer nisam davno proveravao. 

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
1 minute ago, Ayatollah said:

 Ako akcije držiš 10+ godina, onda se ne plaća nikakav porez na kapitalni dobitak, ali te to ne oslobađa obaveze da prijaviš porez (ti podneseš prijavu, a Poreska uprava donese rešenje da nema poreza)

 

Ne mora ni to.

 

Spoiler

MZHGMDR.png

 

Link to comment
57 minutes ago, Azdaja said:

Da, da, hoću da ih parkiram i da nekom sigurnijom varijantom rastu. Moja banka mi daje laganu opciju za kupovinu, te ne moram mnogo da se cimam, bukvalno 4 klika.

 

Ništa onda gledam SP500 i lagano. Nemam više snage za bol u želucu. :)

 

Banka mi na štednju daje 1% što me uopšte ne loži. A druga već finih 4.5% ali su mi malo sumnjivi. 

 

Te stoga gledam gde bi još moglo da se bocne, a da je veći iznos na godišnjem nivou. Možda i grešim u pristupu. 

 

 

 

Imaj u vidu da na kraći i srednji rok može da se desi pad i gubitak vrednosti. To prosto nikad ne znaš. Od oktobra je tržište otišlo 15-20% na gore, isto tako može da ode i na dole. Sad su se opet mnogi uključili da je sve prenaduvano i da je pad neminovan, što je isto moguće. Jedan način da to blago izbegneš je da ne uložiš sve odjednom nego u par tranši recimo jednom mesečno. Ako krene na dole, moći ćeš da kupiš kasnije po nižoj ceni. Naravno, time ćeš da propustiš i neki vrtoglavi rast.

 

Ja jedino gledam da su niski troškovi fonda i da je neki relativno veći fond. Niski troškovi su ispod 0,2%, mada može da se nađe i ispod 0,1%. Mislim da ta razlika nije bitna, ali umeju da uzimaju i više od 0,5%. Fondovi s nižim troškovima su obično i veći fondovi - imaju makar nekoliko milijardi investicija, ako ne i desetine milijardi.

  • Hvala 1
Link to comment

Što se tiče poreza, treba proučiti uvek koja su pravila u zemlji u kojoj živite i time izbegnete loša iznenađenja.

 

Moj omiljeni brainfart je kad sam manje više iz zezanja kupio 10 akcija Digital Ocean po ~30e. I onda neko vreme nisam ni gledao i bacim pogled i vidim +800, akcija otišla na preko 100. I krenem da prodam i onda u glavi logika, sad je novembar, sledeće godine sam planirao da pauziram šest meseci na poslu, imaću manje prihode, nižu poresku stopu... prodaću u januaru! Onda se cena skrljala dok si rekao keks, ali najbolji deo je što se ispostavilo da u Nemačkoj postoji oslobođenje od poreza do 1000e kapitalne dobiti godišnje. Što znači da sam prodao, platio bih 0 poreza na to.

 

Inače u nekoj knjizi koju sam pročitao malo pre toga, bio je i taj detalj s rečenicom, parafraziram "it's always better to pay the tax man". Ne kažu za džabe da pametni uče na tuđim greškama, a ne na svojim.

 

<= I'm with stupid

  • Tužno 2
Link to comment
24 minutes ago, Venom said:

Što se tiče poreza, treba proučiti uvek koja su pravila u zemlji u kojoj živite i time izbegnete loša iznenađenja.

 

Moj omiljeni brainfart je kad sam manje više iz zezanja kupio 10 akcija Digital Ocean po ~30e. I onda neko vreme nisam ni gledao i bacim pogled i vidim +800, akcija otišla na preko 100. I krenem da prodam i onda u glavi logika, sad je novembar, sledeće godine sam planirao da pauziram šest meseci na poslu, imaću manje prihode, nižu poresku stopu... prodaću u januaru! Onda se cena skrljala dok si rekao keks, ali najbolji deo je što se ispostavilo da u Nemačkoj postoji oslobođenje od poreza do 1000e kapitalne dobiti godišnje. Što znači da sam prodao, platio bih 0 poreza na to.

 

Inače u nekoj knjizi koju sam pročitao malo pre toga, bio je i taj detalj s rečenicom, parafraziram "it's always better to pay the tax man". Ne kažu za džabe da pametni uče na tuđim greškama, a ne na svojim.

 

<= I'm with stupid

 

 

Ja sam imala neke preostale firmine akcije kad sam morala da napustim posao pre neku godinu, pre toga sam u jednom naletu nechega prodala sve shto sam imala ali ove sam dobila relativno skoro pre napustanja posla, i vrednost je bila u plusu ali dobit neshto reda velichine ispod 1000 evra. Ja sam se tad mislila -prodaj -ne prodaj -pa ostavim po sistemu ne treba mi taj novac u tom trenutku a moze biti bolja cifra kasnije, a u glavi tiknem da sam prodala sve pa i to i da ni nemam akcije vishe.

Chudesnim spletom okolnosti pristupim sistemu krajem novembra, shvatim da imam samo jedan slot za prodaju 15og decembra, i da sve akcije istichu 31og decembra.

Tako da sve prodam za bolju cifru nego pre nekoliko godina da sam prodala, ali znatno slabije da sam prodala u jeku korone kad su im akcije bile skyhigh.

Cifra sad isfinansirace odmor za mene i sestru sa podmlatkom u fulu.

Link to comment

Ova berza je potpuni cirkus. PYPL je objavio rezultate za Q4 2023 znatno bolje od prognoziranih, cena je odmah skočila sa 63 na 70 i skoro u istom minutu se stropoštala na 59. Sad je oko 61,6, ali to je još uvek 2,5% u minusu. Šta bi bilo tek da su objavljeni loši rezultati...

 

Nije za one slabog srca...

 

EDIT: Sad vidim i zašto, predviđaju da im se EPS neće menjati u odnosu na prošlu godinu...

Edited by Ayatollah
Link to comment
On 6. 2. 2024. at 10:13, Ayatollah said:

 

Mislim da ovo nije slučaj. Ako ne dokumentuješ kupovnu cenu za akcije, čini mi se da Poreska uprava kao nabavnu cenu uzima najmanju cenu akcije na berzi u periodu od 52 nedelje koje prethode danu prodaje akcija. Drugim rečima, ne smatra se da je cena akcije nula. Proveriću ovo još jednom, jer nisam davno proveravao. 

Nemam brokera tj u Americi je i to je Morgan Stanley ali sam ograničen samo na to da mogu da ih držim i prodam. Ne mogu da uzimam druge. Takav je neki nalog. Vidim da rastu tako da ih još neću dirati ali hvala u svakom slučaju.

Link to comment
9 minutes ago, *edited by mod said:

Nemam brokera tj u Americi je i to je Morgan Stanley ali sam ograničen samo na to da mogu da ih držim i prodam. Ne mogu da uzimam druge. Takav je neki nalog. Vidim da rastu tako da ih još neću dirati ali hvala u svakom slučaju.

Imam ja bukvalno istu pricu. Ameri su nam razrezali neki ogroman porez pre nego su akcije i legle tako da smo dobili mozda 70% originalne vrednosti na racun kod brokera. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...