Jump to content
IGNORED

Stocks & Crypto


mustang

Recommended Posts

On 13. 3. 2024. at 19:05, Azdaja said:

Prevedi buraz, šta kupiti :D

shitcoins 🤣

 

sad je meme sizn, dokle ce nemam pojma. random lik sa tvitera rejzuje po 30 miliona za pola dana. ludilo.

 

$bome sam propustio.. $shroom presale isto za par sati, cekam da market buy, deluje da ce biti dobar projekat jer je skroz ispod radara. za sada

 

na ethu $npc

 

nfa 🤣

Edited by Mr.Mxyzptlk
  • Haha 1
Link to comment

parkirao $smole

ima da usisa internet kako je krenulo

5 cex listinga odmah po lansiranju 

$shroom market buy, bonk parkiran

parkirao $frog 

Link to comment
On 18. 3. 2024. at 17:45, Choda said:

Ova presale meta je one rug away od totalnog crash-a. Videcemo dokle ce ludilo da traje.

ultra zanimljivo.

$slerf dev prdzovo 10 m

drugi lik ugasio tw i zapalio sa presale funds

sol do 1T mc ove godine mmw

 

Link to comment
  • 3 weeks later...

Jel sme mučeni Belex na ovu temu?

 

Stigla mi neobavezujuća ponuda za prodaju Tehnogas akcija koje su mi ostale od ćaleta. Svakako ću je prihvatiti jer pominju da će da se povlače sa Belexa i da im treba još oko 18%, ali čisto da pitam, u slučaju da se povuku sa Belexa, šta se dešava sa akcijama vlasnika koji ih ne prodaju do tad?

Link to comment
36 minutes ago, *edited by mod said:

Jel sme mučeni Belex na ovu temu?

 

Stigla mi neobavezujuća ponuda za prodaju Tehnogas akcija koje su mi ostale od ćaleta. Svakako ću je prihvatiti jer pominju da će da se povlače sa Belexa i da im treba još oko 18%, ali čisto da pitam, u slučaju da se povuku sa Belexa, šta se dešava sa akcijama vlasnika koji ih ne prodaju do tad?

 

Zavisi da li će u ovoj ponudi da uhvate prag od 90% vlasništva nad akcijama ili neće. Pretpostavljam da je uslov za uspešnost ponude da uhvate ovaj prag, ali ne mora nužno biti (mrzi me da čitam prospekt ponude sada).

 

Ako uhvate prag od 90%, onda će moći da urade prinudni otkup preostalih manjinskih akcija, tj. da ti silom otkupe akcije (tzv. squeeze-out), po ceni koju su dali u ponudi (u prva tri meseca) ili po fer ili knjigovodstvenoj ili tržišnoj vrednosti akcija (ako se akcija smatra likvidnom), šta je veće, posle isteka tri meseca od isteka ponude. No, čak i da to ne urade, ti možeš da prinudno prodaš svoje akcije većinskom akcionaru po ceni koja bi zavisila od trenutka prodaje - cena iz ponude, u jednom slučaju (u roku od tri meseca od okončanja ponude), ili fer ili knjigovodstvena ili tržišna vrednost akcija (ako se akcija smatra likvidnom), šta je veće, u drugom slučaju, tzv. buyout. 

 

Ako ne uhvate prag od 90%, a donesu odluku o delistiranju sa BELEX-a na Skupštini akcionara, onda bi ti kao nesaglasni akcionar imao pravo da tražiš da Tehnogas otkupi tvoje akcije, opet po fer ili knjigovodstvenoj ili tržišnoj vrednosti akcija (ako se akcija smatra likvidnom), šta je veće, ako si (i) glasao PROTIV ili se UZDRŽAO te odluke o delistiranju na Skupštini (ne može da ne glasaš uopšte ili da glasaš ZA); i (ii) tražio taj otkup u roku od 15 dana od zaključenja sednice Skupštine. Ako ni tada ne bi prodao akcije, onda bi ostao manjinski akcionar, i zavisio bi od dobre volje većinskog akcionara da li bi ti kupio akcije, a što bi se onda radilo putem zaključenja ugovora pred javnim beležnikom.

 

Moj savet ti je da se raspitaš da li je cena OK, pa da onda doneseš odluku. Znaće broker da ti to kaže. 

Edited by Ayatollah
  • Hvala 1
Link to comment

Na kraju sam ipak prihvatio jer je ponuda na nivou najveće vrednosti do sad. Pre otvaranja ponude su imali nesto preko 82% žele da dobace do 100% ako je moguće,mada im i 90% radi posao.

Bio sam danas kod dva brokera i na random ponedeljak je bilo ljudi koji su čekali da odrade isto tako da verujem da ce dobaciti do tih 90% ako Vec i nisu.

 

Broker je rekao da ako bas želim da budem full proof mogu da čekam zadnji dan pa da vidim da li će biti ispod 90% jer onda u teoriji mogu da produže i povećaju ponudu, ali iskreno delovalo mi je malo verovatno pa sam završio sve danas. Sad cekam epilog u ponedeljak.

 

Hvala Jos jednom!

Link to comment
7 hours ago, *edited by mod said:

Na kraju sam ipak prihvatio jer je ponuda na nivou najveće vrednosti do sad. Pre otvaranja ponude su imali nesto preko 82% žele da dobace do 100% ako je moguće,mada im i 90% radi posao.

Bio sam danas kod dva brokera i na random ponedeljak je bilo ljudi koji su čekali da odrade isto tako da verujem da ce dobaciti do tih 90% ako Vec i nisu.

 

Broker je rekao da ako bas želim da budem full proof mogu da čekam zadnji dan pa da vidim da li će biti ispod 90% jer onda u teoriji mogu da produže i povećaju ponudu, ali iskreno delovalo mi je malo verovatno pa sam završio sve danas. Sad cekam epilog u ponedeljak.

 

Hvala Jos jednom!

 

Sad sam pogledao skraćeni tekst ponude.

 

Prvo, ponuda je bezuslovna, tako da će svakako uspeti, kupili oni 1 akciju ili svih 185.711 preostalih. Hvatanje praga od 90% nije uslov, pa i ako ga ne budu uhvatili, to neće nikako uticati na tvoj nalog da deponuješ akcije za prodaju, odnosno na samu prodaju. Sa druge strane, Messer svakako neće uspeti da stekne svih 100% akcija u ponudi, jer uvek ima onih akcionara koji neće ispostaviti nalog - preminulih kod kojih nije sprovedena ostavina, onih koji uopšte ne znaju da je data ponuda, firmi u stečaju ili prinudnoj likvidaciji, nepoverljivih, itd. Zato i postoji institut squeeze-out-a, koji omogućava konsolidaciju vlasništva većinskom akcionaru sa preko 90%.

 

Drugo, takođe mislim da je povišavanje cene, iako moguće, malo verovatno (sniženje cene je, pak, zabranjeno zakonom). No i ako se desi, ono će obuhvatiti i tvoje i bilo čije druge akcije deponovane za prodaju pre povišenja cena. Drugim rečima, nema potrebe da kalkulišeš sa davanjem naloga, jer nećeš ostvariti nikakav dobitak ako ga ispostaviš poslednji dan.

 

Treće, i ja bih rekao da je cena dobra, jer je maksimalna za tri godine unazad i veća i od knjigovodstvene vrednosti. Imaj u vidu da bi po okončanju ponude, a u slučaju da ne bude squeeze-out-a, akcija skoro sigurno otišla u nelikvidnost, i da bi joj cena skoro sigurno otišla dole zbog skraćenog tržišta (Messer ne bi nudio svoje akcije na prodaju). Drugim rečima, teško da će ikada biti ponuđena bolja cena od ove iz ponude.

 

Proveri unapred sa nekim poreskim savetnikom da li će te kačiti porez na kapitalni dobitak.

 

Puno pozdrava.

Edited by Ayatollah
  • +1 1
  • Hvala 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...