Jump to content
IGNORED

Dragan Marković - organizovani lanac podvođenja


Recommended Posts

Ma nema, tj.nikad nisam ni tražio izvor, pričam o mitosu među Srbima
kako je nastao taj mit? ono, nije bila dovoljna muka, pa da se pojacha malo pred revoluciju? ili nije ni bila muka uopshte, nego eto, da se ipak pojacha? kad chovek vidi ugojenog milosha obrenovica vodju revolucije, nije da se ne zapita koji finansijski kanal mu se zachepio pa postalo neizdrzivo. ono, hadzi mustafa pasha i nenadovici, shtagajaznam. taj rad :unsure:

sent from bubamoto

Link to comment
46 minutes ago, JozoMujica said:

Imaš neki istorijski izvor za postojanje ovoga (osim kao eventualnog usamljenog incidenta) u Srbiji pod turskom vlašću? Ozbiljno pitam.

Anegdotalno je tu i tamo neki aga sebi to "pravo" dodeljivao, ali u formi zakona i pravila Otomanske imperije nije postojalo nikad. Navodno se praktikovalo u zapadnoj Evropi (postoji dosta zabeleženih slučajeva) ali sadašnja tamošnja nauka je na stanovištu da je to ipak mit. 

 

Realno, podređena klasa ljudi (vazala i kmetova kao i raje) često je trpela tako ozbiljne atake na fizički integritet i materijalna dobra, da je posluživanje devojkama iz domaćinstva od strane gospodara bilo sigurno kao dobar dan. Hence, niko nije to maltene ni shvatao kao silovanje u smislu kako ga mi danas poimamo. 

  • +1 4
Link to comment
49 minutes ago, dùda said:

Ja samo ne znam, mislim ne mogu da zamislim koje su to moralne nakaze  koje će biti u stanju da izađu na takav skup.

Kolika je dubina tog ponora ? Kako ti ljudi žive ? Kako spavaju ? Šta sanjaju ?

 

 

Nemaju oni isti dozivljaj svoje situacije tamo kao mi ovde o njihovoj situaciji. Kao sto smo mi ovde skuvana zaba tako su i oni tamo. Malo ti zapreti i ti izadjes na ulicu jbg, plata treba da legne, ako te gazda otpusti ni tih 300E nemas niti postoji nacin da u Jagodini nadjes posao. Stize rata za kredit, detetu knjige i odecu, a treba i da se jede nesto, roditelji penzioneri nemaju odakle da pomognu.

 

Bezizlaz jednom recju, tu se vise ljute na Mariniku sto je otvorila septicku jamu nego na Palmu koji je tu septicku jamu napunio.

 

Uzas, uzas.

  • +1 3
Link to comment
Anegdotalno je tu i tamo neki aga sebi to "pravo" dodeljivao, ali u formi zakona i pravila Otomanske imperije nije postojalo nikad. Navodno se praktikovalo u zapadnoj Evropi (postoji dosta zabeleženih slučajeva) ali sadašnja tamošnja nauka je na stanovištu da je to ipak mit. 
 
Realno, podređena klasa ljudi (vazala i kmetova kao i raje) često je trpela tako ozbiljne atake na fizički integritet i materijalna dobra, da je posluživanje devojkama iz domaćinstva od strane gospodara bilo sigurno kao dobar dan. Hence, niko nije to maltene ni shvatao kao silovanje u smislu kako ga mi danas poimamo. 
pa to. polozaj zene sirotinje u srednjem veku spram polozaja druge sirotinje, skoro sigurno isto sranje za svakog.

sent from bubamoto

Link to comment
34 minutes ago, gospa buba said:

kako je nastao taj mit? ono, nije bila dovoljna muka, pa da se pojacha malo pred revoluciju? ili nije ni bila muka uopshte, nego eto, da se ipak pojacha? kad chovek vidi ugojenog milosha obrenovica vodju revolucije, nije da se ne zapita koji finansijski kanal mu se zachepio pa postalo neizdrzivo. ono, hadzi mustafa pasha i nenadovici, shtagajaznam. taj rad :unsure:

sent from bubamoto
 

 

Pred Prvi srpski Ustanak dahije su zavladale Srbijom i radile sta su htele, kada je pre toga bila regularna turska vlast, to se tako nije moglo.

Link to comment
32 minutes ago, Valkyrie said:

Anegdotalno je tu i tamo neki aga sebi to "pravo" dodeljivao, ali u formi zakona i pravila Otomanske imperije nije postojalo nikad. Navodno se praktikovalo u zapadnoj Evropi (postoji dosta zabeleženih slučajeva) ali sadašnja tamošnja nauka je na stanovištu da je to ipak mit. 

 

Realno, podređena klasa ljudi (vazala i kmetova kao i raje) često je trpela tako ozbiljne atake na fizički integritet i materijalna dobra, da je posluživanje devojkama iz domaćinstva od strane gospodara bilo sigurno kao dobar dan. Hence, niko nije to maltene ni shvatao kao silovanje u smislu kako ga mi danas poimamo. 

 

Ruku na srce, nije lose pomenuti da je Karadjordje ubio svog rodjenog brata zbog silovanja, posto mu je burazer zloupotrebio poziciju kneza koju mu je ovaj dodelio i silovao redom devojke.

Link to comment

Afera za aferom se ređaju, kako je neko iznutra ozbiljno rešio da drma režim. Pitanje je da li će tragovi na kraju odvesti do Neše iz Beograda ili nekog drugog.

Link to comment


@dùda ma malopre čitam u jednoj zatvorenoj grupi na Fb šta piše žena iz Jagodine i zlo mi je: kako je pola devojaka iz njenog razreda išlo da budu hostese na tim žurkama, kako se roditelji prosto hvale time da je njihovu ćerku Palma odabrao, kako se drugi hvale da im je mlađa ćerka završila kanalizaciju do kuće u selu gde nema kanalizacije, kako žena koja živi preko puta tog objekta, koji je Palma inače pravio kao poklon Arkanu, pa posle ipak zadržao za sebe, već godinama pravi evidenciju ko je sve došao i uredno to prijavljuje policiji i nikom ništa... ozbiljno mi je zlo.

  • Tužno 2
Link to comment

Stigao prvi komentar iz Saveta za kreativne industrije:

Quote

BS: verujem da je ovo sa palmom velikim delom tačno. verovatno ima i udbaške pozadine u "curenju" info, ali je to sad sporedno.

imam svoju keri metison hipotezu kako je to izašlo i zašto baš sad, ali jedino što treba da nas zanima je ZAŠTO TEK SAD.

ovako, mislim da je apsolutno nevažno da li je "svedok" član bilo koje stranke, pošto to nije zakonom zabranjeno. istovremeno mislim da čak ni ja ne bih odmah našla džemper i ručni sat na stranačkim fotkama, osim kad bi mi neko rekao da baš to tražim. znak raspoznavanja: rendom čuka i štrafta na majici, namig.

istovremeno, kad bih tela da slupam tadića, pustila bih štraftastog da priča, pa da usput kaže, to datira od pre najmanje deset godina. sad, ko ima interesa da slupa tadića, sa nula posto podrške, a neproporcionalnim prisustvom u nezavisnim medijima, to baška. ali, sve je to nebitno. bitno je da li ćemo i ovo pustiti da se zaboravi za 2 dana.

 

Čalija: pa sto kukavnog palmu domacina? da nece mozda i gljivicu?

BS: neće, neće, taj pola čovek a pola koferče, ima opet da prodje kroz rašlje.

Edited by msv
Link to comment
1 hour ago, gospa buba said:

kako je nastao taj mit? ono, nije bila dovoljna muka, pa da se pojacha malo pred revoluciju? ili nije ni bila muka uopshte, nego eto, da se ipak pojacha? kad chovek vidi ugojenog milosha obrenovica vodju revolucije, nije da se ne zapita koji finansijski kanal mu se zachepio pa postalo neizdrzivo. ono, hadzi mustafa pasha i nenadovici, shtagajaznam. taj rad :unsure:

sent from bubamoto
 

Sećam se da se tako učilo u školi.

To i danak u krvi, kao primeri represije Turaka

Link to comment

BS: verujem da je ovo sa palmom velikim delom tačno. verovatno ima i udbaške pozadine u "curenju" info, ali je to sad sporedno.

imam svoju keri metison hipotezu kako je to izašlo i zašto baš sad, ali jedino što treba da nas zanima je ZAŠTO TEK SAD.

Čalija: pa sto kukavnog palmu domacina? da nece mozda i gljivicu?

BS: neće, neće, taj pola čovek a pola koferče, ima opet da prodje kroz rašlje.

 

...i kome to odgovara.

Edited by ragasto
Link to comment
13 minutes ago, aram said:


@dùda ma malopre čitam u jednoj zatvorenoj grupi na Fb šta piše žena iz Jagodine i zlo mi je: kako je pola devojaka iz njenog razreda išlo da budu hostese na tim žurkama, kako se roditelji prosto hvale time da je njihovu ćerku Palma odabrao, kako se drugi hvale da im je mlađa ćerka završila kanalizaciju do kuće u selu gde nema kanalizacije, kako žena koja živi preko puta tog objekta, koji je Palma inače pravio kao poklon Arkanu, pa posle ipak zadržao za sebe, već godinama pravi evidenciju ko je sve došao i uredno to prijavljuje policiji i nikom ništa... ozbiljno mi je zlo.

 

koja je grupa u pitanju? Ako nije tajna.

Link to comment
Quote

Maloletnim se upodobljavaju i svi koji ne mogu ili kojima je zabranjeno sopstvenim imanjem rukovati. Takvi su svi s uma lišeni, raspikuće sudom oglašene, propalice, prezaduženici kojih je imanje pod stecište potpalo, udate žene za života muževljeva...

Iz srpskog zakona koji odredjuje polozaj zene, donesenog 1844, nepromenjen do 1945, kada su, inace, zene u Srbiji dobile pravo glasa...

 

1900. godine na hiljadu muškaraca dolazile su samo 752 žene.

U istom periodu prosecni zivot muskarca u Srbiji traje 50.90 godina; srpske zene 40.6.

Na 831 umrlog muskarca dolazi 1,270 smrti zena.

 

Casopis Narodno zdravlje, isti period:

Quote

U kući je povećan broj ukućana, pa se onda zbog toga buduća majka mora od njih sklanjati. Zato ide u polje gde se često puta pod vedrim nebom na jakom mrazu i snegu rastavlja s bremenom, odnosno porađa. U dobu najvećih muka ona mora da ciči, a ne sme glasno da kuka da je niko ne bi opazio, ni čuo. I što je najvažnije, tada se obično oko nje niko ne nalazi. Stojeći dupke, tako rađaju sve seljanke i mnoge varošanke pri porođaju, stoji majka, dete pada na teme te se odmah ugruva. Sad joj se, tek pošto dete zakmeči nađe čovek ili pokoja žena u pomoć, te prihvata dete kojem čim stignu preseku i vežu pupak, zaperu ga hladnom vodom i poviju u pelene.

U nastavku:

Quote

 

Nesrećna porodilja ovim “najsrećnijim aktom” postaje za dotičnu kuću pogana, gadna, nečista. Zato je odmah meću u kakav čurbudžak gde joj kao psetu prostru malo slame ili nečiste, pocepane i bačene haljine, a već je ona sama čim je osetila da će da rodi obukla najgoru košulju i opasala najgoru zavijaču, koju je odavno bacila, te su joj kokoške na njoj nosile jaja ili se mačke macile. Tako u tom čorbudžaku koji nema dovoljno svetlosti, na hladnoj zemlji, na nečistoj postelji, u nečistim haljinama, uopšte na celokupnoj nečistoći mora prebivati porodilja četrdeset dana. Ona neće sve to vreme preležati, već će se trećeg dana dići i latiti se redovnog poslovanja. Za to vreme ona mora imati naročitu ložnicu i naročitu kalenicu iz koje će jesti i koju za to vreme ne valja nikako prati. Pored toga nijedna porodilja za ciglo četrdeset dana ne sme da okusi vodu, a sme da pije rakiju koliko hoće

 

Podvuceno u originalu.

 

Tih godina Srbija na pobednicketm Balkanske ratove trosi cirka 1 milijardu franaka.

Istovremeno, godisnji drzavni budzet je oko 140 miliona franaka (odnos skoro 8 : 1)...

  • +1 1
Link to comment
  • Redoran changed the title to Dragan Marković - organizovani lanac podvođenja
  • Redoran locked this topic
  • Redoran unlocked and pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...