Jump to content
IGNORED

Evropski superklubovi i njihova superliga


Meazza

Recommended Posts

https://telesport.telegram.hr/kolumne/juris/pohlepa-i-prilika/

 

Ništa se dugoročno neće riješiti ako se samo bude tražio način kako sve što se događalo ovog tjedna pomesti pod tepih i kako nezadovoljnim bogatašima dati više novca. Jer tog novca nikad za njih neće biti dosta, uvijek će tražiti više. Uvijek će im biti malo i uvijek će htjeti pomicati ili brisati granice.

Toga UEFA mora biti svjesna i umjesto traženja načina kako bogatima davati još više, morat će pronaći mehanizme kojima će taj njihov ego i rastrošnost staviti pod koliko-toliko razumnu kontrolu. Do ovog tjedna bismo rekli da je takvo nešto nemoguće, ali sve što smo zadnjih dana vidjeli budi nadu da ipak nije.

Je li to ograničavanje broja igrača pod ugovorom, je li to neka verzija salary capa, je li to stroga i čvrsta politika netoleriranja kršenja Financijskog fair-playa, je li to drugačija reorganizacija europskih natjecanja — ideje postoje, ali su im se baš najbogatiji uvijek oštro opirali. Sad je pravi, a možda i posljednji trenutak da se regulacija dodatno usmjeri na suzbijanje monopola. Ne samo zato da bi se kaznilo bogate i bahate odmetnike, nego da bi se spasila nogometna budućnost.

  • +1 2
Link to comment

Ne znam koliko je ovo tacno.

 

Košarkaška Euroliga proizašla, divnog li čuda, iz istog barcelonsko-madridskog laboratorija, proizvela je upravo ono od čega se nogomet želi i mora zaštititi. Elitizirala je europsku klupsku košarku, zatvorila je unutar nekoliko odabranih klubova/korporacija/tržišta, prilagodila sve propise njihovim interesima, obezvrijedila veliku većinu nacionalnih liga, posljedično i veliku većinu klubova i košarkaških izvora i učinila ulaganje u košarku na bilo kojoj nižoj razini praktično besmislenom.

 

Taj zatvoreni sustav zaista je stvorio silan profit i zabavu klubovima koji su uspjeli dobiti svoje stalno mjesto, ali čitav je ostatak europske košarkaške piramide pretvorio u njihovu privatnu žetonsku samoposlugu. Ispaštaju reprezentacije, ispaštaju košarkaške škole, ispaštaju klubovi kojima se ne isplati proizvoditi igrače jer ih izgubljena, smušena i poražena FIBA ne može zaštititi, niti pronaći način da spriječi predatorski odnos kapitala kako iz Eurolige, tako i iz NBA.

  • +1 3
Link to comment

ma kakav basket, gubitaški sport, ekipa koja dođe do final 4 dobija pola milke € kao nagradu, pa toliko dobijaju ekipe koje ispadnu u 2 kolu kvalifikacija za ligu evrope...

Link to comment
6 minutes ago, Lezilebovich said:

Ali taj zatvireni sistem nije smanjio interesovanje, zar ne ? Pogledati sano KKCZ topik ...

 

Nije se smanjila privrzenost iskrenih ljubitelja, meni izgleda da je slucajnim prolaznicima definitivno smanjeno interesovanje, kako u kosarci tako sve vise i u fudbalu

  • +1 2
Link to comment
2 minutes ago, villiem said:

 

Nije se smanjila privrzenost iskrenih ljubitelja, meni izgleda da je slucajnim prolaznicima definitivno smanjeno interesovanje, kako u kosarci tako sve vise i u fudbalu

 

+1, i meni def tako izgleda.

Link to comment

meni definivno jeste smanjeno interesovanje, zato što Partizan ne učestvuje. odgledam tu i tamo neku utakmicu, završnicu pratim pomnije, u toku sezone pogledam neku Zvezdinu tekmu, ali naravno nije to kao kad učestvuje Partizan

 

sa druge strane, Partizanu nije onemogućeno da učestvuje u toj ligi. jednostavno se nije kvalifikovao poslednjih godina

 

ovakav koncept suprelige u fudbalo ne bi meni smetao naročito. ja sam već rekao, najbolje bi bilo da uz superligu ide i nekoliko regionalnih liga u Evropi, koje obuhvataju države sa slabim prvenstvima (što je ogromna većina Evrope). i da ima neki način za prolazak iz regionalne u superligu

 

edit.

naravno to podrazumeva da se u odrđenoj meri modifikuje pravilo o "svetosti" nacionalnih liga. što je koncept koji u teroji ima smisla, a u praksi sve manje. a od prakse se živi, zarađuje itd

 

 

Edited by Ted
Link to comment
21 minutes ago, Lezilebovich said:

Ali taj zatvireni sistem nije smanjio interesovanje, zar ne ? Pogledati sano KKCZ topik ...


Ma jeste, gde nije. Pogledaj u pre-Covid eri, tamo negde od 2017-2020 koliko ljudi je u dvoranama u odnosu na period pre toga (dok je jos postojao stari sistem takmicenja).

Sto je vise utakmica, to su manje bitne. Samim tim i manje privlacne za gledanje. Lova verovatno bolje kaplje od tv prava i svega prateceg (lokalna ekonomija gradova ucesnika), ali interesovanje navijaca sam siguran da nije vece.

To pogotovo mozes da vidis u Beogradu i Atini recimo, nekad su dvorane bile pune do grla, sad na pola sezone Zvezda (kad postane izvesno da ne moze do plejofa) ni Pionir ne moze da napuni, pre je mogla da napuni 2 Arene. Pre si bar mogao da ispadnes iz grupe i ne igras vise ako ti je sezona u kurcu, ove utakmice EL u ligaskom sistemu moras da odigras, nema odustajanja. 

  • +1 2
Link to comment
15 minutes ago, Ted said:

meni definivno jeste smanjeno interesovanje, zato što Partizan ne učestvuje. odgledam tu i tamo neku utakmicu, završnicu pratim pomnije, u toku sezone pogledam neku Zvezdinu tekmu, ali naravno nije to kao kad učestvuje Partizan

 

sa druge strane, Partizanu nije onemogućeno da učestvuje u toj ligi. jednostavno se nije kvalifikovao poslednjih godina

 

ovakav koncept suprelige u fudbalo ne bi meni smetao naročito. ja sam već rekao, najbolje bi bilo da uz superligu ide i nekoliko regionalnih liga u Evropi, koje obuhvataju države sa slabim prvenstvima (što je ogromna većina Evrope). i da ima neki način za prolazak iz regionalne u superligu

 

 

 

pa cak i da nema prolaza iz regionalne lige u superligu, opet bi tu bilo puno dobrih utakmica gde bi klubovi imali razloga da ucestvuju. uzmi npr vardar, sada su krs, ali bi se dizali uz igranje regionalne lige. njima bi igranje regionalne lige sa zvezdom, partizanom, dinamom... bilo kao liga sampiona sto je nasim  klubovima.. tako se dize kvalitet, interesovanje makedonaca bi poraslo, dosli bi novi sponzori, igraci duze ostajali, brze napredovali... hiljadu nekih pozitivnih implikacija. ne postoji sport samo na najvisem mogucem nivou, pa ako nisi tamo nisi ni za sta i ne treba da postojis, zato je bitno da se organizuju kvalitetnija takmicenja i za male zemlje koje ne mogu da imaju dobre lige.

u tom smislu ovo razglabanje o superligi mozda ima neke vajde jer se, eto, prica o reorganizaciji evropskog fudbala i sta bi moglo da se promeni da bude bolje.

 

Edited by Nikodije
  • +1 3
Link to comment

...a zasad ostaje cinjenica da je jedino perez pomenuo regionalne lige  :) uefa ako se seti - seti. ceferin je becko konjusarsko smezurano moodo ako ne iskoristi svoj polozaj da to pogura.

Edited by Nikodije
Link to comment

Aba liga je u stvari spasila domaću košarku. Imamo odličnu reprezentaciju, izbacili smo nekoli sjajnih igrača, odlične su utakmice i tako dalje. Kvalitet košarke u ABA ligi je kilometrima iznad kvaliteta fudbala u ping pong ligi. Suštinski problem domaće košarke je u tome što Zvezda danas, kao i Partizan pre, ponašaju kao siledžije, (to isto radi i Budućnost na primer) Nije Vršac uništila ABA liga nego Hemofarm koji je smanjio budžet klubu. Jednostavno u tom sportu nema para ama baš nigde osim u Zvezdi i Partizanu. Kada ne bi bilo ABA lige mi bismo KKCZ i komšije gledali kako se muče u Evrokupu i igraju desetine besmislenih mečeva protiv raznih Crnokosih. 

 

Ono što je satrlo KK Split, Cibonu i Olimpiju su pravila EU po kojima država ne može direktno ulagati u profesionalne sportske klubove. To čeka i nas i zbog toga ćemo stradati a ne zbog Aba lige.

 

Naravno da bi balkanska liga bila dobra za fudbal. Igralo bi se više boljih utakmica, CZV i PAR ne bi bili pretplaćeni na titule, ne bi se moglo nameštati ovoliko utakmica, čak bi bilo i više para, finansiranje bi bilo transparentnije ali... veliko ali, to se može desiti jedino pod krovom UEFA i uz neku veliku promenu u evropskom sistemu takmičenja, u nekom stvaranju više regionalnih liga. Samostalno se ništa neće napraviti niti to bilo kome pada na poamet.

  • +1 2
Link to comment
47 minutes ago, Nikodije said:

...a zasad ostaje cinjenica da je jedino perez pomenuo regionalne lige  :) uefa ako se seti - seti. ceferin je becko konjusarsko smezurano moodo ako ne iskoristi svoj polozaj da to pogura.

 

Čeferin koristi mafijaški jezik i pretnje.....verovatno zato što i i jeste iz tog kruga

 

Neko ili nešto je potencijalno ugorzilo priliv novca u njegovu kasu, novca koji neko drugi genriše a drugari distribuiraju. I to bi bio to. Cela priča se svodi na novac, a ne na dušu ili nacionalna osećanja. Pri čemu ja ne negram da ljudi/narodi imaju nacionalna osećanja, niti mi to smeta niti to kritikujem. Ali ovde se radi o jednom užem krugu ljudi, čija osećanja i stremljnja nisu nacionalne prirode, već lukrativne.

Link to comment

Niko ne spominje Infantina, ko zna kakvu je on imao ulogu u svemu ovome? Neki kažu da je njegova fotelja negde u Kataru, u govnima između kineskih, američkih i ruskih interesnih sfera.

Ovako izdaleka izgleda da je neko možda pokušao da destabilizuje Uefu zbog prejakog fudbala i Eura na vidiku

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment
meni definivno jeste smanjeno interesovanje, zato što Partizan ne učestvuje. odgledam tu i tamo neku utakmicu, završnicu pratim pomnije, u toku sezone pogledam neku Zvezdinu tekmu, ali naravno nije to kao kad učestvuje Partizan
 
sa druge strane, Partizanu nije onemogućeno da učestvuje u toj ligi. jednostavno se nije kvalifikovao poslednjih godina
 
ovakav koncept suprelige u fudbalo ne bi meni smetao naročito. ja sam već rekao, najbolje bi bilo da uz superligu ide i nekoliko regionalnih liga u Evropi, koje obuhvataju države sa slabim prvenstvima (što je ogromna većina Evrope). i da ima neki način za prolazak iz regionalne u superligu
 
edit.
naravno to podrazumeva da se u odrđenoj meri modifikuje pravilo o "svetosti" nacionalnih liga. što je koncept koji u teroji ima smisla, a u praksi sve manje. a od prakse se živi, zarađuje itd
 
 
Pa baš tako nekako funkcioniše i košarkaška EL. Ima zagarantovana mesta plus prohodnost iz nekih rehionalnih liga (Jadranska, Baltička)

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...