Jump to content
IGNORED

Evropski superklubovi i njihova superliga


Meazza

Recommended Posts

2 minutes ago, Heaviside said:

Što je najgore, ja mislim da se na duži rok finansijsko stanje ovih klubova ne bi mnogo promenilo ni da im je uspeo plan. Povećali bi rostere jer bi u superligi morale zvezde da im igraju po aziji i americi a hteli bi i domaće titule, a za te dodatne igrače bi se borili između sebe i na kraju bi se opet zaduživali. Jedino bi ih seleri kep spasio. 

 

Seleri kep sutra moze da se uvede u evropski fudbal ali su najveci kocnicari toga upravo ovi klubovi koji su i formirali superligu, plus jos par njih koji se nisu zaleteli u to ludilo. Do seleri kepa koji bi obuhvatio najvece klubove a da im ne ugrozi kvalitet i poslovanje ionako 99% evropskih klubova ne moze da dobaci ni u ludilu, zato ga nikada niko ranije nije ni pominjao kao opciju. To se pojavilo kao ideja tek od skoro kad su transferi i plate igraca probili svaki pristojan plafon.

 

I onda Florentino Perez kuka kako nema para i zato hoce da pravi superligu a upravo je potpisao Alabu na platu od 22 miliona godisnje, 110 miliona ukupno.:laugh:

Link to comment
10 minutes ago, harper said:

 

 

Oni mogu prodati ulaznice i za Kompostelu, ali ta ulaznica onda košta 10 puta manje nego kad igraju sa Manchesterom.

Pare od transfera idu prema drugim klubovima, zato su bitne za ovaj deo priče o rastu transfera. a Real tu daje lovu drugima, tj ubacuje je u taj sistem, ali ne mnogo. Kad bi krenuli da prave ozbiljan profit onda bi mogli da troše mnogo više.

TV prava za utakmice sa Kompostelom su sprdnja naspram onog kakve ugovore mogu da potpišu kad bi igrali tu ligu.

A ovi klubovi da su sad napravili tu super ligu, oni bi u roku od 5 godina proširili ligu do 25-30 timova i onda bi svi napustili nacionalne lige. Ta varijanta "i super liga i albacete", to je farbanje. Od početka do kraja topića kad pričam o super ligi, podrazumevam samo pravu super ligu, ne tu polovičnu. nisam ništa gledao šta im je bio plan za ovo od pre neki dan, ali ta priča mi želimo da igramo i domaće lige paralelno sa super ligom, to je samo PR. ostali bi u domaćim ligama tek toliko dok ne naprave ligu u kojoj mogu imati full raspored za celu sezonu. 

  • Haha 1
Link to comment
17 minutes ago, omiljeni said:

 

Oni mogu prodati ulaznice i za Kompostelu, ali ta ulaznica onda košta 10 puta manje nego kad igraju sa Manchesterom.

Pare od transfera idu prema drugim klubovima, zato su bitne za ovaj deo priče o rastu transfera. a Real tu daje lovu drugima, tj ubacuje je u taj sistem, ali ne mnogo. Kad bi krenuli da prave ozbiljan profit onda bi mogli da troše mnogo više.

TV prava za utakmice sa Kompostelom su sprdnja naspram onog kakve ugovore mogu da potpišu kad bi igrali tu ligu.

A ovi klubovi da su sad napravili tu super ligu, oni bi u roku od 5 godina proširili ligu do 25-30 timova i onda bi svi napustili nacionalne lige. Ta varijanta "i super liga i albacete", to je farbanje. Od početka do kraja topića kad pričam o super ligi, podrazumevam samo pravu super ligu, ne tu polovičnu. nisam ništa gledao šta im je bio plan za ovo od pre neki dan, ali ta priča mi želimo da igramo i domaće lige paralelno sa super ligom, to je samo PR. ostali bi u domaćim ligama tek toliko dok ne naprave ligu u kojoj mogu imati full raspored za celu sezonu. 

 

OK, da znam da se dalje ne zajebavam s tvojim postovima.

Link to comment

imam pametnija posla nego da čitam PR baljezganja. 12 klubova se skupilo i hoće da prave ligu od 15 stalnih ekipa + nekoliko koji će se menjati od sezone do sezone. šta osim toga treba da se zna? izašli su sa prelaznim rešenjem i to nije super liga kakva treba da bude, jer ne može da se napravi full raspored za celu sezonu od 35-40 kola.

Link to comment

Dzabe pises. Takav neki koncept bi imao prodju/gledanost samo van Evrope. 

Pomenuta ideja da se uvede salary cap nije losa. Za MLB je ove sezone na 210 miliona, ko prebaci placa luxury tax, u zavisnosti koliko je prebacio. Za fudbal nisam pametan koja bi granica bila dobra. Nesto izmedju 150 i 180, ko zna. City ima oko 190 miliona na platnom spisku, Barsa neverovatnih 240+, Real Madrid 225+, PSG skromnih 150+.

Edited by Miljenko
Link to comment
1 hour ago, omiljeni said:

 

Oni mogu prodati ulaznice i za Kompostelu, ali ta ulaznica onda košta 10 puta manje nego kad igraju sa Manchesterom.

Pare od transfera idu prema drugim klubovima, zato su bitne za ovaj deo priče o rastu transfera. a Real tu daje lovu drugima, tj ubacuje je u taj sistem, ali ne mnogo. Kad bi krenuli da prave ozbiljan profit onda bi mogli da troše mnogo više.

Ovo ti je fudbalska verzija trickle-down economics, i veoma je upitna. Djelimicno  je validna u tome sto je vidljiva na primjeru NFL/MLB/NBA, ali je i tu trickle down dohvatio samo neke "direktne proizvodjace" - trenere, igrace prvog sastava i agente im. 

Vec sam to rekao: to sto para ima vise uopste ne garantuje da ce se ravnopravnije ili odrazivije raspodijeliti, cak stavise. Posebno to vazi za MLB (ostale lige nisu dobar primjer jer igraci odmah idu iz NCAA u profesionalce) gdje vec igraci druge, a posebno trece lige bukvalno zive na food stamps. Ili NCAA, gdje asocijacija zaradjuje milijarde, treneri milione, a igraci dobivaju "free education". Uostalom to se vidjelo i na primjeru CL - ogromne pare usle i rastu sve vise, ali ovima 12-orke to nije bilo dosta i svake godine su gledali da zahvacaju sto vise.

Cinjenica da CL podbacuje ispod svog realnog potencijala, ne znaci da bi ESL bila bolja za one izvan nje. Nista konkretno u tom nactru nije nagovjestavalo da ce tako biti, izuzev "plima koja dize sve camce" zhvake. Cak je i untuar same ESL bila takva struktura tako da su neki ravnopravniji od drugih. Sta to tek govorima o onima izvan?

 

1 hour ago, omiljeni said:

Od početka do kraja topića kad pričam o super ligi, podrazumevam samo pravu super ligu, ne tu polovičnu. nisam ništa gledao šta im je bio plan za ovo od pre neki dan, ali ta priča mi želimo da igramo i domaće lige paralelno sa super ligom, to je samo PR. ostali bi u domaćim ligama tek toliko dok ne naprave ligu u kojoj mogu imati full raspored za celu sezonu. 

Pa ne postoje planovi za tu tvoju "pravu super ligu". Postoje planovi za ESL i tu su je oni predstavili kao nadgradnju na domaca prvenstva. Mozda to za Real i Barsu to nije relavatno, ali je za Engleze kljucno. Jer da nije, onda se ne bi ni povuklu. A bez Engleza (i Njemaca, i Francuza) nema ni ESL, niti tvoje "prave super lige".

Link to comment

Nego, kad smo kod meritokratije i igranja u evropskim takmičenjima na osnovu rezultata u domaćem prvenstvu... Grobari, je l' vas stid prvog meča u historiji Kupa šampiona? :D

  • +1 1
Link to comment
6 hours ago, omiljeni said:

 

Oni mogu prodati ulaznice i za Kompostelu, ali ta ulaznica onda košta 10 puta manje nego kad igraju sa Manchesterom.

Pare od transfera idu prema drugim klubovima, zato su bitne za ovaj deo priče o rastu transfera. a Real tu daje lovu drugima, tj ubacuje je u taj sistem, ali ne mnogo. Kad bi krenuli da prave ozbiljan profit onda bi mogli da troše mnogo više.

TV prava za utakmice sa Kompostelom su sprdnja naspram onog kakve ugovore mogu da potpišu kad bi igrali tu ligu.

A ovi klubovi da su sad napravili tu super ligu, oni bi u roku od 5 godina proširili ligu do 25-30 timova i onda bi svi napustili nacionalne lige. Ta varijanta "i super liga i albacete", to je farbanje. Od početka do kraja topića kad pričam o super ligi, podrazumevam samo pravu super ligu, ne tu polovičnu. nisam ništa gledao šta im je bio plan za ovo od pre neki dan, ali ta priča mi želimo da igramo i domaće lige paralelno sa super ligom, to je samo PR. ostali bi u domaćim ligama tek toliko dok ne naprave ligu u kojoj mogu imati full raspored za celu sezonu. 

Vidi se da nisi skoro posetio stadion.

Link to comment
3 hours ago, ArleKino said:

Nego, kad smo kod meritokratije i igranja u evropskim takmičenjima na osnovu rezultata u domaćem prvenstvu... Grobari, je l' vas stid prvog meča u historiji Kupa šampiona? :D

Nije zasto bi bilo...UEFA je tad odlučila da je Partizan mnogo zvučnije ime od Hajduka

Link to comment
imam pametnija posla nego da čitam PR baljezganja. 12 klubova se skupilo i hoće da prave ligu od 15 stalnih ekipa + nekoliko koji će se menjati od sezone do sezone. šta osim toga treba da se zna? izašli su sa prelaznim rešenjem i to nije super liga kakva treba da bude, jer ne može da se napravi full raspored za celu sezonu od 35-40 kola.
Izgleda da će se ipak pravi, ko je spreman da baci milijardu u čabar? 300m penal + 300m bonus + 300m otpisuje Infantino. Fudbal(u ni)je najvažniji biznis ali bez njega ne može više da preživi.

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment
1 hour ago, Glass Joe said:

Nije zasto bi bilo...UEFA je tad odlučila da je Partizan mnogo zvučnije ime od Hajduka

Bila je to prva sezona, valjalo je popularizovati takmicenje, tako da su neki klubovi ostali zakinuti. Partizan je tad imao par igraca svetskog kalibra, bobeka, cajkovskog, zebeca, milosa koji je tek dolazio, a bio je mislim peti na tabeli u prethodnoj sezoni. Vec sledece sezone igrali su samo sampioni, kako god da su se zvali. Imao je i hajduk dobar tim, pretpostavljam da su presudili glavni grad i malo jaca imena u partizanu. Politika jel. 

Link to comment
2 hours ago, Glass Joe said:

Nije zasto bi bilo...UEFA je tad odlučila da je Partizan mnogo zvučnije ime od Hajduka

 

Ali nije bilo po zaslugama. Onoliko se kuka na ulaske u LŠ po starim zaslugama, a Grobari bili avangarda u tom pogledu - ušli u KEŠ na stare zasluge kad starih zasluga još nije ni bilo. :D

 

Mislim, ni Kup velesajamskih gradova nije bio ništa bolji u tom pogledu, ali ionako nije bio pod kapom UEFA-e.

  • +1 1
Link to comment
7 minutes ago, ArleKino said:

 

Ali nije bilo po zaslugama. Onoliko se kuka na ulaske u LŠ po starim zaslugama, a Grobari bili avangarda u tom pogledu - ušli u KEŠ na stare zasluge kad starih zasluga još nije ni bilo. :D

 

Mislim, ni Kup velesajamskih gradova nije bio ništa bolji u tom pogledu, ali ionako nije bio pod kapom UEFA-e.

Da, ali pokazalo se da FUFA nije pogresila, bili su to odlicni dvomeci sa sportingom i realom

Link to comment

ali smo bili prvaci 86, 87 i 96 a nismo igrali u kupu/ligi šampiona

istorija ne pamti da je još neki klub toliko često bivao pogođen nepravdom :cry:

 

@Peter Fan

to prelivanje novca od velikih ka malima u USA ne postoji. Školu ne zanima da li će neko posle studija otići da radi u kancelariji ili će da zaradi 500 miliona od košarke ili fudbala. To nije njihova nadležnost, a i koledž sport je napravljen tako da ne zavisi od tog novca. Jedini primer koji može da posluži kao poređenje je kad NBA tim draftuje klinca iz Evrope, pa onda rade buyout. Mavsi su Realu za Dončića dali 2-3 miliona ako se dobro sećam.

Postoje i primeri koji pokazuju da su timovi spremni da plate za talenat, iako se to ne vidi baš eksplicitno. Npr kad u NBA timovi preuzimaju ugovore starih i povređenih igrača čiji value stremi ka nuli, da bi zauzvrat dobili neki draft pick pokazuju da su timovi spremni da plate 20-30-40 miliona samo da dobiju šansu da nabave mladog talentovanog igrača.

ali u Evropi je skroz drugačije i ako ovi iz Super lige ne budu plaćali igrače malim klubovima, onda će posle nekog vremena ostati bez dobrih igrača. Moraju plaćati. To će ići spontano. Priroda Zveri je takva da će za mlade igrače doći do bidwara i da će 30 timova, koji svi posluju neuporedivo bolje nego sada, da plaćaju odlično za talenat. 

Ta super liga bi, u teoriji, mogla da osmisli i sistem sa draftom. Da odvoje neki novac za to i naprave tablicu. za #1 pick plaćamo klubu 100 miliona. pick #2 je 95 miliona, pick #3 je 90 itd itd, svaki undrafted igrač je toliko i toliko novca za klub iz kog ga draftujemo. Klubovi van super lige bi tako svake godine dobili ogromnu finansijsku injekciju, a i ovi unutar super lige bi tako držali pod kontrolom iznose transfera, a ujedno i bi svaki klub imao jednake resurse. To sam sad smislio za 2 minuta, ali lako će oni brainstormovati i smišljati najoptimalni sistem kad i ako budu imali velike i stabilne prihode. Sad kad su svi u rasulu i cene igrača zavise od toga koliko će arapi odvojiti oil&gas love da je upumpaju u fudbal, a ostali zovu banke i dižu kredite. tu onda propadaš ako ne kupuješ, a propadaš i ako kupuješ i nastaje death spiral.

 

a za super ligu nisu postojali javni planovi, ali sigurno im je kajni cilj da imaju tu ligu i da ne igraju domaća prvenstva. Za ove Engleze koje drže USA vlasnici sam i najsigurniji da im je plan da se izađe iz domaćeg šampionata.

Premier League je daleko od toga ali je ipak nešto najsličnije tome što oni žele i ta liga jeste najuspešnija finansijski, ali Engleska je prosto premala za takvu ligu. Nema demografiju koja je potrebna da bi se izgurao takav proizvod. Već smo pričali da je tv money tamo već udario u plafon i da su već imali pad u odnosu na prethodni ugovor.

Ne može to da iznese liga gde imaš Veliku Šestorku i 14 koji nisu veliki. Moraju svi biti veliki i da ih ima 25-30, pa da to bude liga koja će svake godine samo od tv prava imati 15-20 milijardi. A onda će bez problema moći svake godine da proslede 2-3 milijarde čistog fudbalskog novca manjim klubovima za igrače preko drafta ili kako već odluče da to rade.

 

I sad pošto sam za ovih 20 dana sve ponovio valjda već 5 puta, proglašavam jednostani izlazak iz ove kloake od topića. :fantom:

NFL draft je za nedelju dana, a ja razmišljam o Askoliju, Fođi i Salernitani.

 

p.s.

samo još da odgovorim i Meaci na to pitanje sa kojim smara već danima i ne odustaje.

brate, precenjuješ efekat "takmičarska utakmica". šta je takmičarska utakmica za Askoli? Pa svaka od 38 utakmica im je takmičarska i bukvalno od svake im zavisi da li će ispasti ili neće. I šta se dešava sa gledanošću tih utakmica? pa ništa, niko ih ne gleda osim veoma uskog kruga ljudi. I onda dođe 37. ili 38. kolo i ako se potrefi tabela i raspored tako da se igra utakmica koja će da presudi ko ispada, a ko ostaje u ligi, ta utakmica će imati boost u tv ratings. Gledaće je možda 5 ili 10 puta više ljudi nego običnu utakmicu Askolija, ali to je i dalje manji broj gledalaca nego kad Juventus u 6. kolu igra protiv Parme ili Lacija. I to je samo jedna utakmica sa boostom. Ostalih 37 nedelja je taj Askoli bio neatraktivan klub koji ne može da privuče bilo kakvo interesovanje.

Možda se ti lično naložiš da gledaš tu jednu odlučujuću utakmicu kao da je maltene u pitanju 1/2 finale svetskog prvenstva, ali to si samo ti i još neki veoma ograničen broj ljudi sličnih tebi.

To je ono što sam ti već rekao, mogu ja do kraja života igrati Heroje 3 protiv drugara sa opskurnog homm fan sajta i da do kraja života slušam Eleanor Rigby, ali koga boli uvo za mene. Industrija video igrica zavisi od modernih naslova, a muzika će da prodaje Arijanu Grande a ne staaaare rokere.

 

https://www.football365.com/news/five-most-watched-premier-league-games-liverpool-manchester-united

 

nema borbe za opstanak ili za kup uefa. da bi saznao gledanost tih malih kad igra Kristal-Palas protiv Vulverhemptona verovatno moraš da bunariš po specijalizovanim sajtovima iza paywalla, a po tome već možeš da naslutiš o kakvim brojevima se radi. Kad neko ima jaku gledanost on se tim brojevima razmeće kao da je oslobodio Beograd i svaka druga rečenica mu je o tv rejtinzima, a kad su brojevi slabi onda ćutiš i ne spominješ to.

medijske kuće posmatraju te brojeve i na osnovu njih odluče koliko novca će da ponude za tv prava. a Premier League je već došla u tu fazu da ovi kažu "stani polako izgleda smo prošli put dali previše novca, smanjuj reži seci"

a ta Premier League je kilometrima ispred svih ostalih, pa otprilike proceni kako je u Italiji ili Španiji, da ne spominjem ostale lige koje gledaju samo patološki kockari kad odigraju tiket. A rutava vremena za sport tek dolaze.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...