Jump to content
IGNORED

Evropski superklubovi i njihova superliga


Meazza

Recommended Posts

6 hours ago, gone fishing said:

ma kakav basket, gubitaški sport, ekipa koja dođe do final 4 dobija pola milke € kao nagradu, pa toliko dobijaju ekipe koje ispadnu u 2 kolu kvalifikacija za ligu evrope...

to i jeste problem,jedan od razloga zašto mrzimo evroligu i fibu ,sport u kome amerikanci okreću milijarde u evropi služi za potkusurivanje

Nije Nba toliko kvalitetnija (efes bi razmontirao one tankere) i nije evrokošarka  slabija od Ncaa 

 

Link to comment
8 hours ago, Nikodije said:

 

pa cak i da nema prolaza iz regionalne lige u superligu, opet bi tu bilo puno dobrih utakmica gde bi klubovi imali razloga da ucestvuju. uzmi npr vardar, sada su krs, ali bi se dizali uz igranje regionalne lige. njima bi igranje regionalne lige sa zvezdom, partizanom, dinamom... bilo kao liga sampiona sto je nasim  klubovima.. tako se dize kvalitet, interesovanje makedonaca bi poraslo, dosli bi novi sponzori, igraci duze ostajali, brze napredovali... hiljadu nekih pozitivnih implikacija. ne postoji sport samo na najvisem mogucem nivou, pa ako nisi tamo nisi ni za sta i ne treba da postojis, zato je bitno da se organizuju kvalitetnija takmicenja i za male zemlje koje ne mogu da imaju dobre lige.

u tom smislu ovo razglabanje o superligi mozda ima neke vajde jer se, eto, prica o reorganizaciji evropskog fudbala i sta bi moglo da se promeni da bude bolje.

 

 

kao i u bilo kojoj priči o reorganizaciji ili reformi, na putu stoji birokratija. ovde organizacije tipa uefa, fifa.

 

pošto sam više od 10 godina radio u državnim organima (odakle sam drage volje otišao, bez želje da se ikada vratim), poznato mi je kao funkcioniše princip reforme i reporganizacije na delu. i kakvi su otpori iznutra. birokratija je najsličnija naslednoj monarhiji. tu se smatra da ti nešto pripada, u jednom slučaju po rođenju, u drugom po zaposlenju (koje u velikom broju slučajeva dolazi po principu nasleđivanja i krvnog srodstva). i to što ti pripada nije predmet diskusije, spora, tumačenja, rasprave niti može suštinski biti izmenjeno na bilo koji način. to izvire od Boga, tako je zapisano, prst sudbine je izabrao mene i ja imam pravo koje je apsolutno i neosporivo. a kako i ne bi bilo kad je tu radio moj deda, a onda mama i tata, a i brat i sestra su u sistemu, i strici i strina, a biće i moja deca. i njihova. ja sam fino umrežen, završam bez većih problema poslove za koje obični smrtnici moraju krv da propišaju. najlepši deo priče je u tome što ne mora da postoji nikakva uzročno posledična veza između onoga što radim, rezultata tog rada i bilo kakve ekonomske vrednosti ili opravdanosti, valoraizacije. moj rad vredi izvesnu sumu novca, koju sam odredim. i to mi ti pripada. nije predmet diskusije, spora, tumačenja, rasprave niti može suštinski biti izmenjeno na bilo koji način.

 

ja sam pripadnik jedne društvene klase. raposlažem novcem koji nisam zaradio. posao moje klase nije da zaradi bilo šta. njen posao je da troši i deli ono što je neko drugi zaradio. razme se, u opštem interesu, čije opsege sam definišem, neograničen bilo čime. taj drugi je niža klasa. njemu je sudbina nametnula breme da živi od onoga što zaradi ili proizvede. jbg. Bog nije bio milostiv prema svima. na kraju krajeva neko mora da vodi računa o višim interesima, nacionalim, državnim. to su važne stvari i nisu za svakoga. a ja sam izabran to da radim.  to je radio moj deda, a onda mama i tata, a i brat i sestra i strici i strina. a radiće i moja deca. i njihova.

 

i tako to ide, manje više, sa svakom birokratijom. ona je samopodrazumevajuća. iako je obično direktan uzrok mnogih problema, nije dozvoljeno da se stvari tako gledaju. upravo suprotno. ona će se baviti rešenjem problema. a pošto ona ne može biti problem, problem je na drugoj strani. jer mora biti. tako je zapisano.

 

potreban je široki front onih koji proizvode i zarađuju, ovde klubova, kako bi se iz priče nekako izbacio neželjeni posrednik. ili se barem naterao na suštinske promene.

 

Partizan i Zvezda, kao državni klubovi, nikada u ovome ne bi učestvovali. oni su deo birokratske strukture, državni organi koji posluju pod lažnim imenom. Partizan i Zvezda, kao privatni klubovi, sigurno bi bili zainteresovani.

 

 

  • +1 5
  • -1 1
Link to comment

Meni je u ovoj priči pomalo žao Agnellija i Pereza. Mislim, krenuli su u priču o razdruživanju višenacionalne zajednice protiv Slovenca. Što bi se reklo kod nas, nemoj učiti svog babu kako se djeca prave.

  • +1 3
  • Haha 3
Link to comment

sad im nije uspelo ali dobice ogromne ustupke od uefe i jos teze ce biti klubovima van tog kruga najbogatijih. jos vise ce ih marginalizovati.

najbogatiji i (jebiga) najpopularniji klubovi ce ostati u uefi dok god im bude tamo "prijatno".

onog trena kad procene da su im ugrozeni interesi formirace tu svoju ligu ocas posla.

Link to comment

U Košarci postoji jedna razlika, a to je valjda da je FIBA prodala pravo organizacije i održavanja Evroligi tom ULEBU i tu je kraj. Pokušali valjda pre dve tri godine pretnjom da zabrane zemljama čiji timovi igraju EL prisustvo na EP/SP/Olimpijadi i zgubili pred sudom. 

Dok Uefa i Fifa imaju još uvek tu moć. Doći će tačka kada više neće moći da se izgladi sa tim super bogatim klubovima, a pošto su privatni klubovi u teoriji mogu da rade sta hoce. Samo je pitanje kako će nacionalni savezi i Uefa da reaguju po pitanju tih igrača i kako bih sudovi odlučili. Te organizacije i sistem su stvoreni pre 80 i više godina, a vremena više nisu ista, živeo nam neoliberalni kapitalizam... 

Link to comment
2 hours ago, ArleKino said:

Meni je u ovoj priči pomalo žao Agnellija i Pereza. Mislim, krenuli su u priču o razdruživanju višenacionalne zajednice protiv Slovenca. Što bi se reklo kod nas, nemoj učiti svog babu kako se djeca prave.


Di ces u zbornicu bez dnevnika. :D

Link to comment

https://www.eurogamer.net/articles/2021-04-24-football-manager-2021-player-deletes-the-super-league-clubs-and-simulates-the-next-25-years

 

nije baš da bi to tako izgledalo, jer timovi iz Superlige ne bi nestali.

ali je zanimljiva simulacija.

 

tl;dr

Bayern i Dortmund bi dominirali Evropom. uz povremene ulete Porta i PSGa.

u Engleskoj bi Southampton uzeo 15 titula.

dakle, novi super timovi umesto starih.

blah.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...