Jump to content
IGNORED

Italija


Indy

Recommended Posts

trebace mi jos jedna mala preporuka - naime posto preko trsta (iz pravca rijeke) hocu da preprecim ili ka juznom (negde oko dolomita gde je moguc dobar hajk tipa drei zinnen) ili ka istocnom tirolu (okolina lienza u austriji) - put je isti, svejedno - napravio bih break od dan-dva u nekom low key ali autenticno i turizmom ne preterano sjebanom delu veneta. pre par godina sam proveo dan u bellunu i to mi je bilo skroz super, barem iz percepcije necega sto bi trebalo da je italija koju nisu pregazili amerikanci rusi i japanci (a i proseko na glavnom trgu je bio 1.5e umesto prosecnih 5-7e na drugim mestima). jel se neko razume u to okruzenje belluna - tipa montebelluna, asolo, treviso ili bassano del grappamislim, slobodan sam da me ubedite da ima razloga provesti tu negde 3-4 dana.... imacu bicikle na kolima i planinarske cipele tako da su sve opcije otvorene. bitno mi je da sam relativno blizu vertikale koja vodi ka severu i minhenu....
Ja bih ti predložio u tom regionu i mesto Sappada. To je blizu Belluna, i sasvim je OK, mešavina gradića i sela, znam i da gomila triestina ima tamo kuće, a nalazi se opet na potezu koji ideš. Opet, i low key je, imaš gomilu staza za hiking, za bicikliranje, i dosta dobrih B&B-ja. Blizu ti je Cima Sappada, gde je izvor reke Piave, pa možeš niz dolinu Val Sesis, a sve je u podnožju Peralbe.Evo ti link gde imaš sve o tome, kao i Agriturisme, Motele, Hotele i ostalo.Sappada
Link to comment
A kad si bio zadnji put? U medjuvremenu se napravila obilaznica, tako da nema više raskrsnice "H", čuvene. :lol:
Pa ovo proljeće, a neugodno iskustvo sa čuvenom je bilo 2008. Sad sam skrenuo oštro nalijevo na onu cesticu koja se spušta do petlje dolje, kod one kuće s desne strane. Znači zato nije bilo ne jednog auta na čuvenom H? isuse.giflaugh.gif
Link to comment
  • 2 weeks later...
Druge prelepe destinacije, iako malo daleko su Eolie, ostrva na ekstremnom jugu (Lipari, Stromboli, Filicudi, Alicudi, Salina, Panarea), pa i Sicilija. Taormina npr.Uglavnom, velike gužve jenjavaju kad prodje Feragosto. To označava kraj odmora letnjih za Italijane, tako da cirkus lagano prestaje, ima manje ljudi, više mira a vreme je i dalje toplo i super.
Kapiram da si ovde medju najpozvanijima za savete i pomoc pa bi mi znacilo ako mozes da me malo uputis u par aspekata puta u Italiju.Dakle izvesno je pocetkom Septembra kolima palim na Siciliju (cim prodje avgustovsko ludilo nadam se), polazak iz BG. Imacu prvi dan jednodnevni boravak sa nocenjem u Bolonji i potom se spustam dole gde cu ostati nekih 9 noci, u povratku 2-3 nocenju u Rimu pa nazad u BG. Ne bih li naravno sto pre stigao dole moracu maksimalno krsiti ogranicenje brzine pa me interesuje kakva je situacija na auto-putevima u ITA sto se tice speedinga - je l furaju radare ili presretace, cuo sam i za foru merenja vremena izmedju naplatnih rampi pa prostom recunicom obracuna prosecne brzine (ako je preko dozvoljene sledi kazna naravno)...? Nisam do sada vozio u ITA pa bih da se pripremi sto bolje (racunam i na famu o Italijanima "paklenim vozacima" pa dolazim od pretpostavke da je to na neki nacin i izvodljivo :unsure: ).Sto se same Sicilije tice, ideja je overiti plaze ali u odredjenoj meri i unutrsnjost, tj countryside ostrva. Izbeci cu velike gradove i imam nekoliko ideja za stacioniranje ali je sve to i dalje na nivou grubog planiranja. Pretpostavljam da je vec krajnje vreme i da izvrsim rezervacije. Najverovatnije cu polovinu dana da se usidrim na istoku (Taormina i okolina ili deo oko Siracuze) a drugi deo na jugu (Agrigento?). Previse bi bilo da overim i zapad. Reci mi sta mislis o ovim destinacijama ili ako imas nesto drugo da mi preporucis? Verovatno cu juriti neki dvokrevetni apartman. Hteo bih da kolima prodjem malo obalom u potrazi za lepsim i zanimljivijim plazama, ali i da overim neka mestasca u unutrasnjosti. Imas li bilo kakvih saveta i u vezi sa sigurnoscu, tj bezbednosti automobila pre svega (sve do sada sto sam video od smestaja je bez prvatnog parkinga i to me najvise brine). Ali opet najgore price procitah o velikim gradovima. Zanima me i kakvi su putevi na ostrvu, sto obalom sto u unutrasnjosti..? Hvala unapred! Edited by ducca
Link to comment
Kapiram da si ovde medju najpozvanijima za savete i pomoc pa bi mi znacilo ako mozes da me malo uputis u par aspekata puta u Italiju.Dakle izvesno je pocetkom Septembra kolima palim na Siciliju (cim prodje avgustovsko ludilo nadam se), polazak iz BG. Imacu prvi dan jednodnevni boravak sa nocenjem u Bolonji i potom se spustam dole gde cu ostati nekih 9 noci, u povratku 2-3 nocenju u Rimu pa nazad u BG. Ne bih li naravno sto pre stigao dole moracu maksimalno krsiti ogranicenje brzine pa me interesuje kakva je situacija na auto-putevima u ITA sto se tice speedinga - je l furaju radare ili presretace, cuo sam i za foru merenja vremena izmedju naplatnih rampi pa prostom recunicom obracuna prosecne brzine (ako je preko dozvoljene sledi kazna naravno)...? Nisam do sada vozio u ITA pa bih da se pripremi sto bolje (racunam i na famu o Italijanima "paklenim vozacima" pa dolazim od pretpostavke da je to na neki nacin i izvodljivo :unsure: ).Sto se same Sicilije tice, ideja je overiti plaze ali u odredjenoj meri i unutrsnjost, tj countryside ostrva. Izbeci cu velike gradove i imam nekoliko ideja za stacioniranje ali je sve to i dalje na nivou grubog planiranja. Pretpostavljam da je vec krajnje vreme i da izvrsim rezervacije. Najverovatnije cu polovinu dana da se usidrim na istoku (Taormina i okolina ili deo oko Siracuze) a drugi deo na jugu (Agrigento?). Previse bi bilo da overim i zapad. Reci mi sta mislis o ovim destinacijama ili ako imas nesto drugo da mi preporucis? Verovatno cu juriti neki dvokrevetni apartman. Hteo bih da kolima prodjem malo obalom u potrazi za lepsim i zanimljivijim plazama, ali i da overim neka mestasca u unutrasnjosti. Imas li bilo kakvih saveta i u vezi sa sigurnoscu, tj bezbednosti automobila pre svega (sve do sada sto sam video od smestaja je bez prvatnog parkinga i to me najvise brine). Ali opet najgore price procitah o velikim gradovima. Zanima me i kakvi su putevi na ostrvu, sto obalom sto u unutrasnjosti..? Hvala unapred!
Što se tiče auto-puteva, severni deo je prilično pokriven, tzv. Tutorima, pa ćeš retko videti radare(presretači u Italiji ne postoje). Inače tutor funkcioniše tako što te slika na naplatnoj rampi na ulazu na auto-put, i onda te slika na izlazu, sa vremenskim zapisom, izračuna se brzina i to je to. Mada, sa tablicama iz Srbije, ako to ne unesu u sistem, pa te prilikom slučajne kontrole ne provere i vide da imaš kaznu, ne znam kako će da ti naplate.Što južnije ideš, služe se radarima, i ima dosta patrola po auto-putevima. Kazne su paprene. Imaćeš paklenu gužvu na auto-putu izmedju Bolonje i Firence (apeninski deo), jer tamo je uvek bolesna gužva, a leti još gore.Inače, vrlo si hrabar da se uputiš na takvo putešestvije autom. Naravno, moraš da fasuješ i deo auto-puta Salerno-Reggio Calabria (koji se "dovršava" već 40 godina).Na kraju, Agrigento bih izbegao po svaku cenu, nije baš lep ambijent. Taormina je sasvim OK. Putevi su sasvim OK, a generalno je bolje biti što bliže onim turističkim naseljima, jer su sva u vlasništvu mafije, tako da si tamo bezbedan. :) ja bih lično išao na ona još manja ostvra ispod Sicilije, ali Sicilija se sasvim OK.
Link to comment

@duccamanje-vise sve bitno na siciliji je na obali - ja sam autobusom isao po sred ostrva, od katanje do palerma i to je jedno od dosadnijih putovanja.i taormina i sirakuza su prelepi.italijani voze kao ludi, a deo oko taormine je bas zajeban - litica, a do plaze se ide uspinjacom.nisam bio u agridjentu, ali sam obisao palermo, cefalu i bageriu na severu.sicilija je sjajna i isao bih ponovo, ali van sezone jer su sad cene bas visoke. rezervisao sam hotele preko venere.com a za putovanja po ostrvu sam se snalazio - malo busom, malo vozom.pisao sam malo o tom putovanju, malo ovde, a malo u pdf strana vina.sicilijanska vina su fenomenalna - ne znam kako ces to da uklopis sa voznjom, ali steta je da ih ne probas u tom ambijentu.lepo se provedi.

Edited by najgori
Link to comment

Hvala puno obojici na informacijama. Moram jos malo biti dosadan pa pitati za jos neka mesta koja su u sirem planu putiovanja - Ragusa, Modica, Cefalu (najgori pominjao)...? Vredi li nesto od ovoga posebno za boravak? Siracusa jeste lepa ali koliko sam video nema klasicnih plaza (nego spustanje sa nekih stena i dokova u more valjda) pa me interesuje jel tako u celom tom pojasu ili samo na onim slikama koje sam ja video :unsure: Koliko sam razumeo gotovo sav potencijalni smestaj je u Ortigiji, a nesto mi ne deluje da tamo moze kolima da se udje.Bilo kakva sugestija o jos nekim eventualno mestima i boljim plazama bi bio dobrodosao (hvala Tresko za preporuke za ostrva ali mislim da ovoga puta necemo biti u mogucnosti da i njih obidjemo, ipak 10 dana nije neki period). Next time...

Inače, vrlo si hrabar da se uputiš na takvo putešestvije autom. Naravno, moraš da fasuješ i deo auto-puta Salerno-Reggio Calabria (koji se "dovršava" već 40 godina).
Uh, sad me malo strecnu, sto mislis da je potrebna bas tolika hrabrost? Zbog duzine puta ili kvaliteta istog? Ili nesto trece? :unsure: Edited by ducca
Link to comment

Lipare svakako poseti. Jeste da se mora ici brodom ali se isplati. Ja sam tamo video zasad najljepsu boju mora i pojeo najbolji panini. Samo obavezno pitaj da li tura ukljucuje sugavi Vulkano. Ako da nemoj ici sa tim prevoznikom. Vulkano je nesto najgore na svetu sto sam video: plaza crna od lave,restoran najpraljaviji moguci i celo ostrvo smrdi na sumpor.

Link to comment
Hvala puno obojici na informacijama. Moram jos malo biti dosadan pa pitati za jos neka mesta koja su u sirem planu putiovanja - Ragusa, Modica, Cefalu (najgori pominjao)...? Vredi li nesto od ovoga posebno za boravak? Siracusa jeste lepa ali koliko sam video nema klasicnih plaza (nego spustanje sa nekih stena i dokova u more valjda) pa me interesuje jel tako u celom tom pojasu ili samo na onim slikama koje sam ja video :unsure: Koliko sam razumeo gotovo sav potencijalni smestaj je u Ortigiji, a nesto mi ne deluje da tamo moze kolima da se udje.Bilo kakva sugestija o jos nekim eventualno mestima i boljim plazama bi bio dobrodosao (hvala Tresko za preporuke za ostrva ali mislim da ovoga puta necemo biti u mogucnosti da i njih obidjemo, ipak 10 dana nije neki period). Next time...Uh, sad me malo strecnu, sto mislis da je potrebna bas tolika hrabrost? Zbog duzine puta ili kvaliteta istog? Ili nesto trece? :unsure:
Ovo oko hrabrosti je bilo zbog dužine puta, jer je stvarno dugo, a na auto-putevima u Italiji je leti natrpano do zla boga. Samo to, ništa drugo.Od ova tri mesta, meni je Cefalu najlepši, ima i plaža, no to je opet lični ukus.Lipari je zaista predivno ostrvce, koje pripada ostrvima Eolie (Lipari, Alicudi, Filicudi...........), ali je stvarno dosta daleko, i mislim da bi ti bilo previše.
Link to comment

cefalu ima super plazu, koliko sam video - bio sam na zidu koji stiti grad od talasa tacno preko puta plaze. e sad, bio je januar pa nije bilo mnogo kupaca :)imas i mondello koji je 10km od palerma gde nisam bio ali citam da je fenomenalno.

Link to comment

@DuccaSto ne utovaris auto na voz do Bara ili Podgorice, sednes na avion i ukrcas se zajedno sa autom na neki feribot Bar- Bari i skratis voznju. Jedino bi propustio Bolonju.

Edited by bradilko
Link to comment
@DuccaSto ne utovaris auto na voz do Bara ili Podgorice, sednes na avion i ukrcas se zajedno sa autom na neki feribot Bar- Bari i skratis voznju. Jedino bi propustio Bolonju.
Meni je upravo ovo bila ideja za ovu godinu. Kola na trajekt i po italiji dve nedelje. Mislim da nema bolje ideje za odmor odn ove. Međutim morao sam da odložim za sledeću.
Link to comment

meni je isto za ovu godinu bila ideja nekoliko nedelja kolima do sicilije, ali odustala. da ne preteram bas sa malim detetom iako je ona vec do sad ostavila jednu profi kilometrazu iza sebe. tako da sam prepolovila putanju i ogranicila se na severnu italiju za isto vreme, sto ce biti jedno fino i opusteno krstarenje.ali me ipak ta ideja do sicilije ne napusta i vec gledam kako bih to mogla recimo na prolece da odradim. gledajuci mapu i meni je padalo na pamet auto voz, pa bar-bari, i posle kolima dalje, ali se bojim da tu vise stvari moze da krene naopako, pocev od tog auto voza pa do trajekta. a i moze lako da se ispsotavi da cela ta konstrukcija kosta toliko da ti se isplati vise da letis do juga italije i tamo iznajmis kola pa krenes kolima do sicilije. jel razradjivao neko detaljnije ovu semu?

Link to comment

 Čudno, ja sam baš negdje u ovo vrijeme prije 2 godine išao do Rima kolima (kasnije produžio još do Pompeja), policije vidio nisam, a nakon zloglasne obilaznice okoloMestre nije baš bilo ni coda, osim na onoj okoloRimskoj cirkularki.Vozio sam kao i u Hrv, 130-140 km/h (za ponekim zaletima do 170).

Edited by Roger Sanchez
Link to comment
@DuccaSto ne utovaris auto na voz do Bara ili Podgorice, sednes na avion i ukrcas se zajedno sa autom na neki feribot Bar- Bari i skratis voznju. Jedino bi propustio Bolonju.
Sta znam, deo celog tripa ovakvog tipa odmora mi je i samo proputovanje, usputne stanice (Rim u povratku 2-3 dana, Bolonja takodje ugovorena), jbg bice dosta voznje ali prezivecu. Ima drazi u tome :D Sto se presecanja tice razmisljam o varijanti u jednom smeru, a mozda i oba, da dodjem do Rima ili Napulja i da onda sednem na feri do Palerma, vidim da ima redovna linija, put oko 12 sati. Mada Napulj mi je mnogo rizican da se zavlacim, a Rim je opet dalji od ostrva...jos se lomim. :wacko: Edited by ducca
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...