Jump to content
IGNORED

Seksualno uznemiravanje i zlostavljanje žena - opšta tema


ragasto

Recommended Posts

Ima li ta devojka neke dokaze o tom zlostavljanju ? Da li je bekad prijavila policiji ?  Razumem da sada moze sa strane vrlo kako da se zakljuci da je pobegla sa momkom i zanemarila dete ... 

Link to comment
1 hour ago, Frile said:


Aman spusti malo loptu, čimi mi se da nemaš pojma o čemu pričaš.

On, nažalost, odlično zna o čemu priča.

 

Što se tiče razumevanja za žrtvu iz ugla društva: može, dok ne pravi nove žrtve (a to radi) ili dok ne ugrožava svoj život (radi i to). 

Edited by pt 2.0
  • -1 1
Link to comment
1 hour ago, Frile said:


Aman spusti malo loptu, čimi mi se da nemaš pojma o čemu pričaš.
Nisu u pitanju svesni procesi, te žene što "svojevoljno" trpe nasilje su ubijene u pojam i ne mogu bez pomoći da se iščupaju. Slično (možda je poređenje loše) kao narkoman koji ne može tek tako da se skine sa droge iako je sve jasno i logično. Kao osoba koja pati od depresije i ne može preko noći da okrene drugi list iako je nama ostalima sve jasno i logično i čudimo se pa kako to kad joj ništa u životu ne fali.
 

Ni ja nisam ništa znao o tome (niti razmišljao o tim stvarima ako ćemo iskreno), nego sam iz desetih razloga dugo išao na grupnu psihoterapiju, i tu su u grupi sa mnom često bile osobe žrtve loših odnosa (ne samo žene u lošim vezama). Neverovatno je kako je teško i koliko je to složen proces da se žrtva vremenom "otplaši", da nauči da ne mora celog života(*) da bude žrtva i da postoji način da se oslobodi stega. Još je gore i teže ako je to (bračni) odnos u kome ima zajedničke dece, još je teže pobeći ako nasilnik preti da će oduzeti decu ili učiniti nešto mnogo gore.

 

(*) nasilnik živi od toga, on traži i nalazi takvu osobu koju sluđuje i kontroliše raznim manipulacijama. I to je takođe skoro nesvesno, kao što je žrtva naučila da je normalno biti žrtva i ne ume drugačije, tako je i nasilnik naučio (usvojio) da je normalno mučiti nekog.

 

Nemoj me pogresno razumeti, imam itekako razumevanja za polozaj takvih osoba i ne mislim da su one krive za to u sta su upale. Treba sa njima da se radi dok ne shvate da imaju prava i snage za normalan odnos.

Ipak boljitak dece treba da je na prvom mestu. To nije kaznjavanje zrtve nego pokusaj da se ta deca zastite od loseg okruzenja iz kog sama ne mogu da pobegnu.

 

A mi kao drustvo moramo biti mnogo stroziji prema ovakvim slucajevima, ja ne vidim da i jedna ta zrtva nasilja ne zivi i dalje u strahu i nakon sto pobegnu.

  • +1 4
Link to comment

Mislim da sam jedno hiljadu puta na forumu napisala, kad zena prijavi muza za nasilje/uhvate ga u nasilju, automatska zabrana ocu da provodi nesupervizirano vreme sa decom.

E onda mozemo da prichamo o tome dal kao drushtvo ovako ili onako.

A do tada drushtvo je prilichno na strani nasilnika as it is, ne pricham ponovo da kazem samo o Srbiji ovde. Masovno je to rashireno.

  • +1 3
  • -1 1
Link to comment
49 minutes ago, Klara said:

 

Ne verujem da iko traume percipira kao izgovor. I ona i deca moraju da prođu kroz terapiju. O oduzimanju dece ne bih, postoje stručnija lica koja mogu o toj temi, ali to ima prizvuk da je žrtva nemajka.

Kažem da nijednoj žrtvi nisu potrebne osude, već rad sa njom da bi joj budućnost bila kvalitetnija i zdravija, kao i njenoj deci, naravno.  Zato što su deca (isto kao žrtva nekada) sigurno razvila mehanizme kojim su štitila svoj nervni sistem od boravka u nebezbednoj sredini i oni mogu sutradan, isto kao majka, da izaberu pogrešne partnere.

 

 

Klara :heart:

 

Pravo ime za tebe!

  • Hvala 1
Link to comment
1 minute ago, Mel said:

Mislim da sam jedno hiljadu puta na forumu napisala, kad zena prijavi muza za nasilje, automatska zabrana ocu da provodi nesupervizirano vreme sa decom.

 

Šta misliš, da li bi ovo bilo zoupotrebljavano?

 

Kada su u UAE dozvolili ženama da voze, bilo je u zakonu upisano da je žena uvek u pravu... Trajalo je oko 2 godine, i promenjeno je... Jbg, i žene ponekad lažu, znaš?

  • +1 2
Link to comment
1 minute ago, radisa said:

Šta misliš, da li bi ovo bilo zoupotrebljavano?

 

Kada su u UAE dozvolili ženama da voze, bilo je u zakonu upisano da je žena uvek u pravu... Trajalo je oko 2 godine, i promenjeno je... Jbg, i žene ponekad lažu, znaš?

 

 

Imala je ona lista koliko chesto zene prijavljuju lazno silovanje, vs koliko chesto im se ne veruje da su silovane.

Uostalom, nisu modrice neki spektakl za dokazivanje, pa nek ide rechenica, chim zena dokaze da je muz tukao, otac na supervised.

Link to comment
2 hours ago, pt 2.0 said:

On, nažalost, odlično zna o čemu priča.


neću da budem prestrog, ko zna šta bih ja pričao da nisam lično slušao priče žrtava, i odgovore terapeuta

Link to comment
2 hours ago, Shan Jan said:

Nemoj me pogresno razumeti, imam itekako razumevanja za polozaj takvih osoba i ne mislim da su one krive za to u sta su upale. Treba sa njima da se radi dok ne shvate da imaju prava i snage za normalan odnos.

Ipak boljitak dece treba da je na prvom mestu. To nije kaznjavanje zrtve nego pokusaj da se ta deca zastite od loseg okruzenja iz kog sama ne mogu da pobegnu.

 

Razumem te, ali boljitka nema dok se deca ne izbave u paketu zajedno sa majkom, i u idelnom slučaju posle toga prođu kroz terapiju gde će naučiti da nisu ništa kriva za ono što su proživela i da im uloga žrtve nije uklesana u kamen. 
 

U suprotnom, imaš slučajeve kao onaj što je Mel I*m with the pilots opisala, gde je majka uspela da pobegne, dete ostalo zajedno sa ocem nasilnikom. pa površne i nestručne socijalne službe ostavile date sa takvim ocem zato što je to bolje za dete, jer je majka pobegulja i nemarna.
 

 

Ono što jeste rešenje su (na primer) sigurne kuće gde majke sa decom mogu da se sklone iz toksičnog okruženja, i zakonodavstvo i duštvo koji razumeju i podržavaju žene u takvim situacijama. 

Edited by Frile
  • +1 2
Link to comment

Ne uspeva mi da vidim smisao u ovoj sagi sa španskom fudbalerkom (ako rodni govor u međuvremenu nije zabranjen). Neko ju je poljubio, ona je rekla da nije htela i savez sad preti da će je tužiti, jer laže?? Kako misle to da dokažu? Bizarno.

Link to comment

@Venom Bizarno je jako, jer ta fudbalerka zapravo nikakvu frku nije ni dizala (koliko znam ima samo taj dnima gde kaže da joj se “nije svidelo” to što je uradio). Btw, ima tu još slojeva, ona je openly gay i devojka joj igra u istom timu + napravio je posle u svlačionici neku potpuno imbecilnu šalu kako će da je oženi i da idu na medeni mesec na Ibicu (?!?!), pa da im prave doček kad se vrate... :unsure: Mislim, evidentno je bio drogiran kao veverica, ali ne znam je l to samo consent pitanje ili ju je targetirao i zato što je lezbejka.

Edited by Patty Lee
  • +1 1
Link to comment

Čini mi se da je to došlo na kraju. Timeline je: poljubac, snimak iz svlačionice, kolektivni popizd, Rubiales se izvinjava, sutradan kaže da se ne izvinjava jer je zapravo imao pristanak, Fudbalski savez izašao sa saopštenjem da je sve bilo po ps-u, move along nothing to see here + i valjda je problem što su izričito rekli i da je ona izjavila/potvrdila da je sve ok; onda ih Hermoso demantuje, nikakve izjave tog tipa nije dala i apsolutno nije ok; RFEF izlazi sa ovom pričom da će da je tuže jer laže; druge igračice se solidarišu sa njom i sad svi odbijaju da igraju.

 

A i pre toga sam stekla utisak da najmanje ona diže frku jer više galame drugi ljudi npr. kad se Rubiales inicijalno izvinio, premijer zemlje je izašao sa pričom da “nije to dovoljno”. Čini mi se da taj inicijalni pritisak da mora i ostavka nije išao od nje.

 

Btw, na videu se stvarno vidi da joj nešto kaže pre poljupca ali sve se odigralo prebrzo:

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...