Jump to content
IGNORED

Branislav Lečić - silovanja


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

26 minutes ago, steins said:

Ne samo da je smoking gun dokaz uništila montiranjem, nego je isplivala i priča kako se sa Lekom ortačila (najblaže rečeno) da bi joj ovaj završio papire što ne samo da joj obara slučaj nego šalje potpuno pogrešnu poruku da ipak može da se posao zavši preko ortačenja™. 

neko može biti i potencijalno koristoljubiva osoba, ili osoba koja koristi privilegije npr. poznatosti, ili neko ko ganja veze i prečice, ali to ne znači da pristaje na to da bude silovan.

i ne znači da mu se silovanje ne može dogoditi.

 

ne postoji način da se silovanje izazove, u smislu da se opravdano izazove.

  • +1 7
Link to comment
1 minute ago, steins said:

 

Molim te, nemoj da  mi prodaješ te parole.

kakve parole pa još u množini ja to prodajem?

 

1 minute ago, steins said:

To ne dovodim u pitanje u ovom slučaju, niti sam.

Šta tačno ne dovodiš u pitanje?

 

1 minute ago, steins said:

A da ne postoji način - postoji.

O čemu ovde govoriš? Postoji način da se uradi - šta?

 

1 minute ago, steins said:

Postoji čak i termina u psihologiji i psihoterapiji - psihološka igra koja se zove Silovanje, al ne bih dalje trolovao temu. 

Napiši. Ja o tome ne znam ništa, a tema je, makar sudski, stavljena ad acta.

 

1 minute ago, steins said:

Napisao sam nešto drugo - da je poruka koja se šalje, da ne kažem moralni narativ, mnogo loš. 

Koja se poruka tačno šalje a da je loša?

 

Ispitujem ovoliko jer mi je nejasno šta tačno hoćeš da kažeš.

Link to comment

Malo me iznenadjuje ovo ulazenje u sitna crevca oko dokazivanja krivice (na forumu?) i pretpostavke nevinosti.

 

Meni je ovo od pocetka (i sa Mikom Aleksicem) fenomenoloska stvar koja ne ostaje na dvoje koji su u silovanje umesani vec se siri na drustvo i reakcije drzave, medija, socijalnih mreza. Tu se vide prave razmere bolestine, ko to procita (recimo reakcije zena) na drustvenim mrezama vidi dubinu rupe u kojoj se nalazimo a boga mi i motive silovanih zena da ćute godinama pre nego što puknu i oglase se.

 

@steins ne ocekujem ja od zrtve da bude obazriva prema drustvu i pazi na efekte koje ce proizvesti, to valjda resava javno mnjenje, mediji, javne rasprave, skolstvo na kraju, drzava. Pa nece nas valjda Danijela ili Milena uciti ljudskosti, zar su one te koje treba da artikulisu kako ce i kada svoju pricu izneti u javnost, zar treba da se trude da podidju citaocima kurira i gledaocima pinka da slucajno ne naprave neku stetu?

 

Nije nigde u svetu ovo pitanje reseno do kraja jer su linije i nijanse u odnosima izmedju ljudi vrlo tanane i mogu da se dvojako tumace, ali mi smo zaista rupa na tlu Evrope i to je utisak kada citam komentare po fejsbuku recimo. Frustrirana, zlobna gomila.

Edited by Caligula
  • +1 2
Link to comment
6 minutes ago, dragance said:

Nosila je kratak minić

Uzela je od njega par hiljada evra, pa ćutala 20 godina. Sad su joj napisali autobiografiju, pa je svakodnevno na relaciji Happy-Pink, a dala je i intervju za sve tabloide. Uzor za sve žrtve. 

Link to comment
4 minutes ago, pt 2.0 said:

kakve parole pa još u množini ja to prodajem?

 

Šta tačno ne dovodiš u pitanje?

 

O čemu ovde govoriš? Postoji način da se uradi - šta?

 

Napiši. Ja o tome ne znam ništa, a tema je, makar sudski, stavljena ad acta.

 

Koja se poruka tačno šalje a da je loša?

 

Ispitujem ovoliko jer mi je nejasno šta tačno hoćeš da kažeš.

 

meni je nejasno šta je tebi nejasno - al ajd da probam da sumiram: 

 

Danijela Stajnfeld je više bila usmerena na (samo)promociju nego na isterivanje pravde. 

Posledice toga su sledeće: 

1. tužbe odbačene na keca

2. Lečiću dat argument za sve prošle i buduće optužbe. 

3. Poslata poruka da je ok na mufte završavaš svoje poslove. 

4. Poslata poruka da je čak i seks okej kao naplata za mufte završavanje.

5. Poslata poruka da nije svako silovanje - silovanje. 

 

Poruke 3- 5 su užasno opasne, pogotovo za ovo naše mučeno podneblje, jer su inače gotovo endemski zastupljene. 

 

Erik Bern, tvorac Transakcione Analize, je opisao psihološku igru Silovanje /bukvalno se tako zove/. Kad si dokona pogledaj. 

Link to comment
3 minutes ago, Caligula said:

 

 

@steins ne ocekujem ja od zrtve da bude obazriva prema drustvu i pazi na efekte koje ce proizvesti, to valjda resava javno mnjenje, mediji, javne rasprave, skolstvo na kraju, drzava. Pa nece nas valjda Danijela ili Milena uciti ljudskosti, zar su one te koje treba da artikulisu kako ce i kada svoju pricu izneti u javnost, zar treba da se trude da podidju citaocima kurira i gledaocima pinka da slucajno ne naprave neku stetu?

 

 

 

E bre, nemoj makar ti da me zajebavaš - pa naravno da će ovakvi slučajevi proizvesti efekte na društvo. I naravno da će da se formira javno mnjenje upravo kroz predstavljanje u medijima i javnim raspravama što će rezultovati sistemskom akcije države koja će preko školstva uticati na edukaciju. 

Zato je mnogo bitno kako će se početni slučajevi realizovati odnosno kako će biti prikazani društvu, naročito kad se radi o javnim ličnostima. 

Link to comment
6 minutes ago, steins said:

 

E bre, nemoj makar ti da me zajebavaš - pa naravno da će ovakvi slučajevi proizvesti efekte na društvo. I naravno da će da se formira javno mnjenje upravo kroz predstavljanje u medijima i javnim raspravama što će rezultovati sistemskom akcije države koja će preko školstva uticati na edukaciju. 

Zato je mnogo bitno kako će se početni slučajevi realizovati odnosno kako će biti prikazani društvu, naročito kad se radi o javnim ličnostima. 

 

 

Sve je to jasno, ali ne kapiram zasto bi Danijela pazila kako prijavljuje slucaj.

 

Ako se secas, ona je pokusala da sacuva privatost ali joj je u tuzilastvu receno da joj oni ne garantuju da sutra nece osvanuti u tabloidu. Daj nemoj da se zajebavamo jbt, em je silovana, em istraumirana, em joj je to promenilo zivot i direkcije u razvoju i sazrevanju, em jos treba da pazi kako iznosi celu stvar na sud.

 

Mislim da je fokus na potpuno pogresnom mestu.

Edited by Caligula
  • +1 7
Link to comment

Dobro™

 

Sta mislis zasto je snimala taj razgovor uopste, zbog povrenja u institucije? Takodje (ne pitam tebe konkretno, pitam se generalno) da li se dozvoljava mogucnost da u nepristajanju postoje neke nijanse, tipa od ratnog silovanja u zapaljenom selu do toga da te dragi kolega posle najnormalnijeg razgovora o problemima u pozoristu pritisne po podu? Ili dragi Mentor da te kroz ucenje o oslobadjanju u glumi i prici o granicnim situacijama u sred poznate i drage kancelarije dohvati i iskoristi?

 

Koga briga kako ce zrtva to izliti iz sebe.

 

Masi se poenta jbg, da li namerno ili nenamerno nebitno je.

Edited by Caligula
Link to comment
1 hour ago, steins said:

Danijela Stajnfeld je više bila usmerena na (samo)promociju nego na isterivanje pravde. 

Posledice toga su sledeće: 

1. tužbe odbačene na keca

2. Lečiću dat argument za sve prošle i buduće optužbe. 

3. Poslata poruka da je ok na mufte završavaš svoje poslove. 

4. Poslata poruka da je čak i seks okej kao naplata za mufte završavanje.

5. Poslata poruka da nije svako silovanje - silovanje. 

 

Poruke 3- 5 su užasno opasne, pogotovo za ovo naše mučeno podneblje, jer su inače gotovo endemski zastupljene. 

sad mi je jasno koje teze ti tačno zastupaš, i u tom smislu hvala ti na odgovoru.

nisam saglasna sa ovim što govoriš. moj utisak iz pročitanog/pogledanog o slučaju jeste da ova žena nije nikada ni nameravala da se povlači po sudovima, da je tu ideju u startu odbacila kao uzaludnu aktivnost koja bi joj donela štetu, a u situaciji kad je dovoljno oštećena i nema snage da se psihički i funkcionalno sastavi. meni deluje da ona spasava sebe. kako kroz višegodišnje terapije, tako i kroz snimanje ovog filma.

dalje, imam utisak da je njoj petljanje sa tužilaštvom u 2020-2021. iznuđen potez, nakon što je film izašao. otišla je tamo na pritisak javnosti da prijavi slučaj, oni joj rekli da ne mogu da joj garantuju anonimnost, ona otišla kući odbivši da im kaže ime, ali je poslala ceo film, a naknadno i integralni (nemontiran) snimak lečića i nje u kafiću.

tako sam ja razumela sled događaja.

 

što se tiče "samopromocije" na temu sopstvenog silovanja - ja to ne mogu da pojmim kao mogućnost, iskreno.

takođe - sasvim mi je moguće da je trigeruje ovaj snimak:

 

tok pojavljivanja ove priče u javnosti (ako se ne varam neodređena informacija o "moćniku iz filmske industrije" pojavila se pre priče o aleksiću!) bio je toliko trapav, čudan, neosmišljen, da mi je potpuno saglasno sa njenom pričom o toku dešavanja koju je iznela u intervjuu u insajderu.

 

što se tiče poruka javnosti 3-5 koje pominješ - mi smo tim porukama zaglušeni najmanje deceniju sa svih naci tv medija toliko da ovaj slučaj (sve i da šalje sve te poruke - sa čime takođe nisam saglasna) ne može bitno da doprinese onome što je mejnstrim u društvu.

Edited by pt 2.0
  • +1 1
Link to comment
3 hours ago, Caligula said:

 

Sve je to jasno, ali ne kapiram zasto bi Danijela pazila kako prijavljuje slucaj.

 

Ako se secas, ona je pokusala da sacuva privatost ali joj je u tuzilastvu receno da joj oni ne garantuju da sutra nece osvanuti u tabloidu. Daj nemoj da se zajebavamo jbt, em je silovana, em istraumirana, em joj je to promenilo zivot i direkcije u razvoju i sazrevanju, em jos treba da pazi kako iznosi celu stvar na sud.

 

Mislim da je fokus na potpuno pogresnom mestu.

 

Meni je ta njena argumentacija bila skroz razumljiva, pa i opcija da nikad ne iznese ime počinioca. Ali kad je već prijavila otkud sad vidim ovde spominju se te neko ortačenje, pare, montiran audio snimak, ja sam pročito ovde samo  da lečić ima alibi mada ne znam i to odakle je, gde se ljudi uopšte informišu? Ajd ovo ako snimak nije u kontinuitetu ne mora značiti da ja nešto maliciozno, možda je samo pauziran, ovo za ortačenje ne kapiram ali ne mora da išta da znači ali da lečić ima alibi jebote kad je već predmetn događaj opisivan kao dobro vremenski referisan na proverljive stvari kao njen video dnevnik, predstave i probe narednih dana kao i onaj poziv viktimološkom centru

 

Opet kažem mnogo bi pomoglo to zvanično objašnjenje nepodizanja optužnice. Ona sad priča nije na njoj da išta dokazuje nego da ohrabri žrtve da prijave nasilje. Jebiga gde god da uperim fokus nije mi isto ako je Lečić zvanično i pritom uverljivo nevin (ne mogu da verujem da sam lečića i nevinost u istu rečenicu stavio) a još manje bi mi bilo isto da  se protiv danijele pokrene tužba za lažne opužbe.

 

 

1 hour ago, pt 2.0 said:

nisam saglasna sa ovim što govoriš. moj utisak iz pročitanog/pogledanog o slučaju jeste da ova žena nije nikada ni nameravala da se povlači po sudovima, da je tu ideju u startu odbacila kao uzaludnu aktivnost koja bi joj donela štetu, a u situaciji kad je dovoljno oštećena i nema snage da se psihički i funkcionalno sastavi. meni deluje da ona spasava sebe. kako kroz višegodišnje terapije, tako i kroz snimanje ovog filma.

dalje, imam utisak da je njoj petljanje sa tužilaštvom u 2020-2021. iznuđen potez, nakon što je film izašao. otišla je tamo na pritisak javnosti da prijavi slučaj, oni joj rekli da ne mogu da joj garantuju anonimnost, ona otišla kući odbivši da im kaže ime, ali je poslala ceo film, a naknadno i integralni (nemontiran) snimak lečića i nje u kafiću.

tako sam ja razumela sled događaja.

 

 

U intervuima prilikom premijere filma u sarajevu rekla je isto da da je priču o svom slučaju silovanja ubacila na kraju na nagovor asistenta kad je film već bio gotov i montiran.

 

To me podsetilo na jednog našeg nagrađivanog reditelja dokumentarnog filma što je nekad tamo davno snimo film o nekoj ruskoj grofici od sto ljeta dole u herceg novom i snimaju zadnju scenu kao ona lagano pliva prema pučini u zalazak sunca. I tu mu asistent kaže, ne znam meni je ovo nešto tanko, a reditelj jeste ovo je kurac aj idi polako zaroni za njom tušni je malo za noge. :happy:

 

Dobro ovo nema baš toliko veze pošto ne mislim da je ideja da se njen slučaj ubaci tako tek na kraju nastala jer je materijal pravljen još od dana nakon silovanja u vidu njenih kratkih video zapisa a tu je i onaj audio snimak. Možda se lomila ali ideja je bar postojala od ranija a ovo da joj je prijava iznuđena potpuno se slažem. Nešto se razmišljam da li bi bilo bolje da je film radila i bez svoje priče i bez prijave. Iskreno verujem ili možda samo želim da verujem da ima jakih ličnih razloga da i svoje traume, a siguran sam da ih ima, provuče kroz delo ali mislim i da je trebala da se suzdrži od ovako tanke prijave.

 

edit:

 

ali onda bi pala priča o ohrabrivanju prijava ali bi ostala ona o potrebi da se o traumama govori u cilju zacelenja, dobro i to mogu da razumem

 

 

 

 

Edited by francuski sobar
Link to comment

e jebiga ove sve medije treba zapaliti

 

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=prijava+protiv+lečića

 

a sad se nešto sećam da je prelević reko da je to nešto po službenoj dužnosti bilo ali i to je jebiga preko medija ne razume se u to

 

edit:

 

u stvari mislio sam prijava kao objavljivanje imena počinioca

 

 

Edited by francuski sobar
  • +1 1
Link to comment

onda je moja greska. citala sam prelevica.

 

https://www.danas.rs/drustvo/zastupnik-glumice-prelevic-najavljuje-prigovor-u-slucaju-stajnfeld-lecic/

 

ili ne

...

 

U saopštenju Višeg javnog tužilaštva u Beogradu koje su jutros preneli mediji, navodi da na osnovu dokaza koji su prikupljeni ne postoje osnovi sumnje da je učinjeno navedeno krivično delo, niti bilo koje drugo krivično delo za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti

Edited by morgana
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...