Jump to content
IGNORED

Prosta duša slovenska


pantelia

Recommended Posts

44 minutes ago, radisa said:

E jbt, meni taj ceo album odličan, a Starim nije najbolja ali je odlična...

 

Kupio knjigu danas, čitam za vikend... Nadam se da necu popizdeti...

 

Ne, znam, ali kod nekih zamerki mi više deluje kao da je prosto morao nešto da kritikuje. Daleko od toga da je Balašević napravio svaku pesmu bez greške, ali nekako su mi te "zamerke" na ivici snobizma. Sto puta je pomenuo jebene elektronske bubnjeve, koji su krajem 80tih i bili opšti trend.

Link to comment

Meni se čini da je prividni raskorak ličnosti Djordja Balaševića i članova niegove porodice manji nego što to većina vas na temi doživljava.

I mislim da je deo reakcije porodice zapravo reakcija na to što su ga izgubili. Ima gramzivosti, ima nedoraslosti situaciji, a ima i proste pogubljenosti zbog bola i raspada porodice. To je moj utisak.

  • +1 4
Link to comment
5 minutes ago, pt 2.0 said:

I mislim da je deo reakcije porodice zapravo reakcija na to što su ga izgubili. Ima gramzivosti, ima nedoraslosti situaciji, a ima i proste pogubljenosti zbog bola i raspada porodice. To je moj utisak.


Ovako nesto je i meni palo na pamet. 

A pesme su mi uvek organizam za sebe i dobiju neko znacenje u susretu sa publikom. Kao i svaka umetnost.
 

  • +1 1
Link to comment

Meni je skroz bez veze što se Ivačković uopšte poduhvatio Balaševićeve biografije i muzike.

 

Nije da je nešto poznat kao poznavalac i ljubitelj njegove muzike.

 

Ne čudi me što vam se većinom ne svidja.

 

 

 

  • +1 2
Link to comment
57 minutes ago, Ptica trkacica said:

Meni je skroz bez veze što se Ivačković uopšte poduhvatio Balaševićeve biografije i muzike.

 

Nije da je nešto poznat kao poznavalac i ljubitelj njegove muzike.

 

Ne čudi me što vam se većinom ne svidja.

 

 

Hoće pare - čovek koji je onomad pitao faking Bajagu kako je to predvideo sva dešavanja u proročkoj pesmi Rimljani. Zato imamo i ovo:

 

On 29.6.2022. at 21:50, John Coltrane said:

Ivačković baš opleo po Panta rei, pogotovu po, meni dragoj, Starim.

 

Idiot. Ovako nešto neće biti "pobedjeno" u ovoj zapadnobalkanskoj kulturi do kraja sveta tj poplava izazvanih otapanjem polova (ili nekom sve izvesnijom nuklearkom).

 

 

  • +1 3
Link to comment
1 hour ago, Ptica trkacica said:

Meni je skroz bez veze što se Ivačković uopšte poduhvatio Balaševićeve biografije i muzike.

 

 

Ovo i nije biografija. Pokušaj da se neki biografski podaci ubace u recenzije albuma kako bi priča imala neko smisao...

 

A recenzije su ponekad banalne: zaljubio se u devojku, a ona je volela drugog, a on je patio...

 

 

 

Edited by Velocipede
Link to comment

Htedoh reći, Ivačkovića i Balaševića ne vidim zajedno ni u istoj rečenici.

 

Zna se otprilike koju muziku prati i u koju se razume Ivačković, a to nije Balašević.

 

To bi bilo kao da ja pišem o nuklearnoj fizici o kojoj pojma nemam.

 

OK, svako ima pravo da napiše knjigu o nekoj javnoj ličnosti iz navodne pozicije objektivnog posmatrača/kritičara, ali po ovome što vi istinski ljubitelji ovde pišete, Ivačković je opasno u tome fejlovao.

 

Ja sam neki prosečan ljubitelj, neke pesme su mi drage, a neke me vežu za neke drage ljude i dogadjaje, pa sam se eto čak i ja iznervirala zbog toga što pišete da je napisao Ivačković :)

 

  • +1 4
Link to comment

Mislim, Pnta Rei ima jednu lošu pesmu, koja čak nije ni bila tako loša u to vreme, mislim na Soliter.... I da kažemo da je Čakajući Montenegro Expres ispod Đoletovog proseka...

 

Ali zato Requim, Starim i Jednom su sadili lipu i Namam ništa sa tim (po meni jedna od najboljih Đoletovih pesama, sveukupno) koje su fantazija...

 

Biće da je tu problem što je dobar deo albuma okrenut politici (Requium, Oni, Neki se rode kraj vode, Soliter, Šansona) a da se ovom eto nešto to ne sviđa... Ili je Crnogorac, pa ga pogodilo "Neki se rode kraj vode"? :fantom:

  • +1 2
Link to comment

Eh, bre. momci, sad ste me ubedačili načisto...setih se slika i videa što mi je NS familija slala sa ispraćaja...sita sam se isplakala tada.

 

Evo ove dve, pored ostalih što volim, za laku noć:

 

 

 

Edited by Ptica trkacica
  • +1 1
Link to comment

Ovo oko Ivačkovića i Đ. B. je zapravo problem izdavaštva i naše "scene".
Da je iole razvijenija imali bi do sad par knjiga o njemu pisanih sa različitih "strana" i to bi bilo ok. Pa ko šta voli...
Naravno i do izdavača je što se marketinški gura to kao "definitivna istina".
Jbga...



....shiit has hit the fan.

Link to comment
8 hours ago, radisa said:

Mislim, Pnta Rei ima jednu lošu pesmu, koja čak nije ni bila tako loša u to vreme, mislim na Soliter.... I da kažemo da je Čakajući Montenegro Expres ispod Đoletovog proseka...

 

Ali zato Requim, Starim i Jednom su sadili lipu i Namam ništa sa tim (po meni jedna od najboljih Đoletovih pesama, sveukupno) koje su fantazija...

 

Biće da je tu problem što je dobar deo albuma okrenut politici (Requium, Oni, Neki se rode kraj vode, Soliter, Šansona) a da se ovom eto nešto to ne sviđa... Ili je Crnogorac, pa ga pogodilo "Neki se rode kraj vode"? :fantom:


Nije mu politika uopšte problem, naprotiv, veći deo knjige je posvećen opisu društveno političke situacije. 
 

Kad dodjem s posla napisaću 1 čaršaf, koji ću verovatno proslediti i autoru :dry:

  • Hvala 1
Link to comment
8 hours ago, radisa said:

Ali zato Requim, Starim i Jednom su sadili lipu i Namam ništa sa tim (po meni jedna od najboljih Đoletovih pesama, sveukupno) koje su fantazija...

 

Ja mnogo volim  Bluz mutne vode, samo sam ga razumela mnogo kasnije nego kad smo dobile kasetu. Uopste ceo taj album Celovecernji The Kid. Crni labud.

  • +1 2
Link to comment

Sem Dujina, ne vidim nikog da mu se može verovati u svedočenja o Balaševiću.

 

Poznajem jednog stalnog i dugogodišnjeg člana njegovog benda koji je bez zadrške priznavao da se nasmrt dosađuje na tim koncertima. Ta svirka ga prosto nije interesovala.

Duja je drugačiji, punokrvni džezer koji je međutim razumevao kako sve zajedno treba da zvuči i značajno uticao na finalni proizvod. Njegove priče o nastajanju značajnih pesama bih ja voleo da čujem.

 

 

  • +1 2
Link to comment

Da nije Duda Bezuha? On mi je uvek delovao kao suvi profesionalac koji bi pre “čenjao” neki bluz sa Zonom nego svirao u Pulskoj Areni. 
 

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...