Jump to content
IGNORED

Prosta duša slovenska


pantelia

Recommended Posts

6 minutes ago, radisa said:

Probaću da pročitam... Nisam bio neki veliki fan Johnija, kad sam bio klinac, pa neću moći možda da razumem sve kao ovde... Štulića sma počeo da razumem i slušam tek sa 25-30, kad je ovaj već okačio gitaru o klin, odavno, jbg...

 

Za Džonija nikad nije kasno bez obzira na starosnu dob.

Zabodi na sluške pesmu Kao ti i ja...

 

Eto ti nešto za početak, da ne trolujemo ovaj topic.

  • +1 3
Link to comment

Back on topic :wub:  Legenda, ono sto covek peva od pocetka su sve bukvalno saveti kako se treba nositi sa stvarima sa kojima se svi srecemo u zivotu.

 

Kako birati svoj put..

 

Kako ostati veran sebi...

 

Kako ne ozeniti zemljoposednicu...

 

I na kraju, kako voleti svoju porodicu

 

Link to comment
  • 3 weeks later...

Dokusure me horski momenti i zvona, odmah se naježim.
Žalosno je što sam još kao dete znala da peva o košmarima rata i kada krenu stihovi ''...kad sklopim oči, ništa osim tih krovova. Kada sklopim oči, nebom naiđu mobe, zamirišu gostinske sobe...'', pred očima imam u ratu spaljenu porodičnu kuću jedne moje rođake.

Sve njihove sobe pune uspomena i smeha, albumi sa slikama neponovljivih dana, dvorište u kom su sedeli, stara smokva, cela ulica, sve u vatri.

Balašević je neverovatno bio vešt sa stilskim figurama, sve oživi.

 

 

  • +1 1
Link to comment

Kod Balaševića gotovo već kod prvog stiha stvaraš neku sliku i "uhvaćen si u pesmu". Očekuješ onda sledeći stih/strofu a ispostavi se da su oni još bolji. Prosto sa tim svojim talentom je uspeo da predstavi taj period kada je ljudima svet koji poznaju praktično nestajao pred očima.

 

Od njegovih stvari sam više voleo one ranije radove sa "Ranim mrazom". Recimo "Oprosti mi Katrin"...

Privukli su me sjajni ženski pozadinski vokali i akustika (naravno i tekst).

 

Meni je sa jedne strane Balašević bio i malo tajanstvena figura. Stihovi su mu bili i malo egzistencijalistički (kao da ih je i lično proživeo). Pisao je često o gubitnicima, ali meni on uopšte nije delovao kao neko ko je gubio. I uvek je nekako isto izgledao - i kao mlađi je imao taj izgled starijeg, zdepastog mudraca sa bradom.

 

Dopada mi se jedna njegova pesma gde je možda prikazao svoju karijeru.

 

I ono što mi je možda najvažnije kod njegovih stihova jeste sposobnost da se istaknu male stvari i detalji u životu koji zapravo daju smisao (nasuprot jurnjavi za krupnim dostignućima i planovima).

Link to comment
3 hours ago, Bojan said:

Od njegovih stvari sam više voleo one ranije radove sa "Ranim mrazom". Recimo "Oprosti mi Katrin"...

Privukli su me sjajni ženski pozadinski vokali i akustika (naravno i tekst).

 

Meni je sa jedne strane Balašević bio i malo tajanstvena figura. Stihovi su mu bili i malo egzistencijalistički (kao da ih je i lično proživeo)...

 

 

  • Hvala 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

Meni se svidjaju njegovi raniji albumi, iako on generalno ima tu setu u svojim pesmama, u tim albumima provejava i jedan veseli pogled na svet. Talenat na stranu, njegova mudrost je neverovatna. On je u 20tim dok su se drugi muzicari drogirali i skakali po bini pevao u svakoj pesmi o sustini zivota, njegovom pocetku i kraju, smislu, padovima i uspesima kao da je matori budista od 100 godina a ne debeljuskasti klinac koji voli da mezi.

 

Jedna od mojih omiljenih:

 

Link to comment
  • 1 month later...

 

nešto ga intenzivno slušam ovih dana i kontam kako mi stalno iskače nova njegova omiljena pesma, sada je red na ovaj masterpis...

 

i te sam noći preplivao dunav, dubok i strašan. oprosti, velika reko al ja sam morao preko...

Edited by Sundance Kid
  • +1 5
Link to comment
  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...